Skocz do zawartości

smarek123

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez smarek123

  1. "Mała" aktualizacja Koncepcja zbiornika z ukwiałami całkowicie się zmieniła. Wymyśliłem, że zbiornik będzie full SPS z pojedynczymi LPS'ami i grzybkami. Wszystko na ledach DIY. Jak na razie przyrosty są zauważalne z tygodnia na tydzień. Może ktoś wie dlaczego hystrix rośnie bardziej "krzaczasto" zamiast w górę ?
  2. smarek123

    Project SPS NANO

    Coś się zmieniło od ostatniego zdjęcia ?
  3. Wiem, nie mogłem go od dłoni odczepić Plan na baniak jest taki że będą same ukwiały i szorstniki albo chociaż w zdecydowanej większości.
  4. Mała aktualizacja baniaczka. Doszło parę zwierzątek. W międzyczasie powstaje druga kostka. Była jeszcze piękna duża macrodactyla ale zaczęła się rozpuszczać i musiałem się z nią porzegnać. Podejrzewam że coś ją poparzyło.
  5. Dzięki za rady! Czyli nic nie skrobać, odstawić na razie VSV, mniej karmić i czekać
  6. Na pewno było trochę cyjano, pozostałości widać na szybie. Reszta wydaje się być włosowata no i na pewno w niektórych miejscach widać dino ale w niedużych ilościach. Najbardziej straszy tylna szyba a i tak to już połowa tego co zostało. Powoli zaczynają bieleć i sporą część zjadł jeżowiec. Najchętniej zeskrobałbym to wszystko z szyby. Czytałem też artykuł Testera że do walki z glonami trzeba mieć nutrienty na zerowym poziomie. Okrzemków też trochę jest, ale we wtorek przyjdzie mi absorber na krzemiany od Sery więc to powinno rozwiązać sprawę.
  7. Szkło: 120l 60x40x50 w tym panel boczny 10cm Cyrkulacja: Jebao SOW-4 4000l/h, Tunze Turbelle Nanostream 6015 1800l/h Obieg: Tunze Comline 2000 Czy w takim razie glony mogę zdrapywać z szyby ? Trzeba je od razu odsysać ? Czytałem różne opinie na ten temat. Jak miesiąc temu brałem to akwarium od poprzedniego właściciela to na szybie był tylko ładny, czerwony nalot wapienny. Dorzuciłem piach AF, odpieniacz, drugi cyrkulator i wysyp zielonego glona i miejscami promilowe ilości dino. Domyślam się że biologia się zachwiała podczas przeprowadzki i dorzucenia piachu.
  8. W takim razie jak walczyć z zielonym glonem i co ze współczynnikiem Redfielda ?
  9. Właśnie przeczytałem już mnóstwo takich wątków. Dzięki za odpowiedź Czy sypanie większej ilości suchego pokarmu wpłynie na podbicie PO4 tak żeby VSV zaskoczyło ? Mrożonek nie płuczę od samego początku.
  10. Cześć, Mam roczne akwarium 120l, miesiąc po przeprowadzce. Trochę miękasów, kilka LPSów, 2 Amphiriony, babkę, krewetkę, kraba i jeżowca. Wszystkie parametry mam w normie poza NO3 które utrzymuje się stale na poziomie 20-25. PO4 jest 0.03. Od tygodnia mam w panelu spaghetti, purigen i od 3 dni leję 2ml AF Phos Minus. Niestety poziom NO3 bez zmian. Wiem, że taki poziom azotanów może być, ale mam trochę problem zielonymi mchowatymi glonami na szybie i skałach. Od jakiegoś czasu glon zaczyna szarzeć/bieleć. Czy coś robię źle ? Kiedy mogę spodziewać się spadku azotanów ? Odpieniacz to Miniflotor, pieni bardzo ładnie. Pompa obiegowa 2000l/h, cyrkulacja Tunze 6015 i Jebao SOW-4.
  11. Mała aktualizacja: Do panelu poleciał Seachem Purigen 100ml i muszę przyznać że nigdy nie widziałem tak krystalicznej wody w akwarium Dodatkowo glon spaghetti i algi, musiałem zrobić oświetlenie nocne refugium i porzeźbić trochę żeby światło nie przebijało się do zbiornika głównego. Dziś zrobiłem podmiankę 10% wody na soli Aqua Forest Probiotic Reef Salt. Chcę małymi krokami podbić KH. Do podmianki zapodałem Microbe-Lift Special Blend. Śmierdzi niemiłosiernie Ze zwierzaków wpadło 5 Zoanthusów, Euphyllia oraz babka kopiąca. Od razu przekopała cały piasek aż się jaśniej zrobiło w akwarium Zbiornik powoli nabiera kolorów
  12. Dzięki za odpowiedzi Po dwóch dniach stosowania Bioclean II NO3 nie spadło. Dziś zapodałem kolejną dawkę i wyciągnąłem węgiel Aquaforestu bo być może on pochłaniał specyfik.
  13. Dziękuję za odpowiedzi. W SeaFrags badali mi wodę w zeszłym tygodniu małą hanką i PO4 było na poziomie 0,06 więc myślę że jest szansa na zbicie NO3. Na razie leję Reflowers Bioclean II. Mam wrażenie że po 2 dniach już mniej się zabarwia test salifertu Jeśli nie pomoże, spróbuję z wódką
  14. A to ciekawe, bo w większości artykułów które czytałem pisali żeby właśnie ograniczyć karmienie.
  15. Wczoraj uruchomiłem filtr RO/DI dzięki czemu nie muszę co kilka dni po wodę do dolewki - mega wygodna sprawa. Pompa Tunze Comline 2000 zamontowana, panel boczny przerobiony pod odpieniacz i pompę. Cały czas eksperymentuję z cyrkulacją. Po zastosowaniu Reeflowers Clearwater woda jest super, od dwóch dni leję Reeflowers Bioclean II bo pomimo niewykrywalnego PO4, azotany utrzymują się pomiędzy 25-50 (trudno odczytać wartość z testu). Mam nadzieję że wkrótce problem ustąpi. Nie chcę robić na razie podmianek, chcę żeby biologia się ustabilizowała ale jak NO3 nie spadnie w ciągu kilku dni to chyba będę musiał podmienić trochę wody.
  16. Mam sporo zielonego włosowatego glona na szybie, ale też dosyć wysoki poziom NO3 na poziomie 25 przy praktycznie zerowym PO4 (czekam na BioClean II). Z chęcią przytuliłbym jeżowca żeby pozjadał te glony ale boję się że jak zacznie je zżerać to poziom NO3 skoczy jeszcze bardziej z uwagi na brak konsumpcji przez glony oraz wydalane odchody przez jeżowca. Co sądzicie ? EDIT: Nowy mieszkaniec na pokładzie. Po małym incydencie w którym wrzucił Briareum na plecy od razu wziął się do roboty i zjada glony z szyby
  17. Ciągle mam wrażenie, że to moje akwarium i skała są jakieś nieustawne ale przeglądając inne tematy na tym forum z baniakami o takich wymiarach zmieniam zdanie Może kwestia tego, że jednak skały były już w pewien sposób ustawione i jest na nich życie co wymusza na mnie pewne ułożenie. Co do pompy to wybór padł na Tunze Comline 2000. Dodatkowo zamówiłem do niej giętką rurkę z dyfuzorem. Nie mogłem znaleźć na alledrogo ani w sklepach akwarystycznych więc muszę czekać około miesiąca aż przyjdzie z Chin. Będę testował też ReeFlowers AquaClear bo przerabiałem dziś panel boczny i dużo pyłu lata mi po całym akwarium. Wycinałem dwie przegrody i wklejałem na nowo bo nie było miejsca na pompę. Męczyłem się z tym cały dzień. Żyletką nie szło, żyłką wędkarską też nie. Poszło plecionką 0.18mm ze sklepu wędkarskiego ale zużyłem całe 10m bo też co chwila się rwała Ciekaw jestem efektu po zainstalowaniu pompy i dolaniu ReeFlowers'a. Mam nadzieję że woda w końcu będzie super przejrzysta
  18. W moim przypadku bardzo dużo ciepła oddaje oświetlenie. To jest główny problem. Ale biorę pod uwagę rady i będę kombinował. Bardzo ładny baniaczek
  19. Co do cyrkulatorów to mam je ustawione na krzyż na bocznej i tylnej szybie. Też sporo czasu poświęciłem na ich ustawienie i na razie tak zostanie. Oczywiście po każdej zmianie ułożenia skały musiałem znowu eksperymentować Jeżeli chodzi o pompę to nigdzie nie mogę znaleźć Jebao 1200 więc chyba wybór padnie na Tunze Comline 2000. Co prawda nie ma fajnego sterownika ale wydaje mi się że to kwestia ustawienia raz a dobrze i nie trzeba będzie tym kręcić Wrzucam fotkę baniaka, trudno jest zrobić dobre zdjęcie bo za każdym razem wygląda gorzej niż na żywo. Dziś planuję wybrać się po Tripneustes gratilla więc te straszące glony z tylnej szyby powinny zniknąć Wrzucam też fotkę chłodzenia, niestety przy temperaturze w domu 26-27*C temperatura wody potrafi skoczyć nawet powyżej 28*C.
  20. Cześć, Od długiego czasu czytałem fora, oglądałem kanały akwarystyczne na YouTube i nie mogłem się zebrać do założenia własnego akwarium z braku czasu. Aktualnie czasu jest więcej i mogłem sobie na nie pozwolić. Planowałem założenie akwarium od zera, ale ze względu na moją naturalną niecierpliwość zdecydowałem się kupić działający baniak. Wybór padł na studwudziesto litrowe szkło Juwel z wszczepionym panelem bocznym z ReefMaxa. Zbiornik ma około roku, woda, skała jak i życie pochodzi z większego zbiornika poprzedniego właściciela. Wg. opinii kolegi zbiornik działał jedynie na cyrkulatorze. Bez odpieniacza i podmian. Patrząc na jego świetnie wyglądający drugi baniak (1000l) stwierdzam że wiedział co robi. Jednak z moją żyłką do gadżeciarstwa nie byłbym sobą gdybym nieco nie poeksperymentował. Tak oto stałem się właścicielem poniższego zbiorniczka: Akwarium: Szkło: 120l 60x40x50 w tym panel boczny 10cm Grzałka: Newa Therm eco VTO 150W Chłodzenie: 2x wentylator 120mm 12V Odpieniacz: Miniflotor + Aqua Nova NA-450 Cyrkulacja: 2x Jebao SOW-4 4000l/h, Obieg: Tunze Comline 2000 Oświetlenie: Power Led DIY 120W Dolewka automatyczna: DIY Biologia: Aquaforest Carbon, MaxSpect Bio Sphere, Seachem Purigen, Refugium spaghetti Skała: Żywa Piasek: Aquaforest AF Bio Sand Obsada: 2x Amphiprion frenatus Calcinus elegans Lysmata amboinensis Mespilia globulus Valenciennea sexguttata Synchiropus splendidus Archaster angulatus Rhodactis green fluo Rhodactis fluo Quadricolor Trachyphyllia Caulastraea Briareum Sinularia Dura Zoanthus Euphyllia Plerogyra Pseudogorgonia Capnella Xenia Sarcophyton Funghia cyclosferis Lobophyton Pavona cactus Discosoma Czekam na filtr RO/DI i testy do mierzenia parametrów wody. Na razie bazuję na parametrach z wody którą oddałem do pomierzenia w SeaFrags Skałę przerzucałem już ze trzy razy, ciągle coś mi nie pasuje. Wkrótce wrzucę zdjęcia całego baniaka. Dziś odessałem nieco dino i glonów włosowatych z szyby (poluję na jeżowca ). Obecnie staram się nie wkładać już łap do baniaka i czekam aż się ustabilizuje i trochę odetchnie od mojego grzebania
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.