Jump to content

Pavulon

Klubowicz
 • Content count

  34
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Włocławek
 • Akwarium
  120x40x50 (240 l) + sump 35x55x40 (77 l)

Recent Profile Visitors

219 profile views
 1. Pavulon

  Posolony Włocławek.

  Echhhhhh. Niestety nie jest za dobrze.... Z pozytywów, zmieniłem lampę na Zetlight Qmaven II ZT6800 i włączyłem dozowanie ATI Essentials Pro. Kupiłem również dozownik AT 1 plus v2 i pozbyłem się Imperatora a na jego miejsce zakupiłem Żółtego:-) To tyle z pozytywnych rzeczy. Głównym problemem, ciągnącym się od kilku miesięcy jest Valonia, która nie daje spokoju. Rozrosła się tak bardzo, że jedynym wyjściem jakie widziałem było lanie chemii (tak, tak wiem...). Padło na DinoX, które spowodowało, że glon był łatwiejszy do usuwania rurką, lub rwania ręką. Kurację ponowiłem i wyczyściłem skałę z tego paskudztwa w 80%. Niestety przy okazji odsysania zrobiłem burzę piaskową w akwarium i albo po tym albo po kuracji DinoX albo jedno i drugie zniknęło: Rhodactis, Xenia pulsująca, rurówka, zoanthusy w 80% zniknęły a te które zostały już nie otwierają się jak wcześniej, briareum również padło... Obecnie w oczach glon rozrasta się z powrotem a ja właściwie nie mam pomysłu co z nim zrobić. Chemii nie chcę, chyba zdecyduję się na borsuka i percnona (chociaż krabów nigdy nie chciałem).
 2. Pavulon

  Jaką lampę led polecacie

  Myślę, że powinieneś obejrzeć recenzję dwóch lamp i sam zdecydować...
 3. Pavulon

  Jaką lampę led polecacie

  Myślę, że lepiej jak obejrzysz na YouTube recenzję (mam za słaby telefon, żeby oddał barwy światła itp.) Tutaj fajnie widać możliwości ustawień w aplikacji i jakość swiatła:
 4. Pavulon

  Jaką lampę led polecacie

  Ja mam tą lampę. Lampa bardzo fajna (mówię tutaj o ilości ustawień barwy światła, posiadania gotowych ustawień dla akwariów z przewagą lps, sps, miękkich, fish only itp.). Mam ją zbyt krótko, żeby powiedzieć jak pod tym korale rosną.
 5. Pavulon

  Jak się pozbyć valonii w sposób mechaniczny?

  Jeśli to tylko tyle to faktycznie spróbuj oderwać od skały i odessij. Na przykład możesz włożyć sitko do sumpa i do tego sitka skierować końcówkę węża. Jak zassiesz wodę to będzie wpadać do sumpa pzez sitko. Górną końcówkę węża warto zwęzić wężykiem o mniejszej średnicy(dla poprawy precyzji i zwiększenia ciśnienia zasysania). Jak dopuścisz do rozmnożenia glonu po całym akwarium to masz problem, jak ja...
 6. Pavulon

  Jak się pozbyć valonii w sposób mechaniczny?

  Ja spróbowałem Dino X, ale chyba nie polecam. Przeprowadziłem dwie kuracje z rzędu. Jedną dawkowałem zgodnie z instrukcją, potem ponowiłem kurację dawką x 2. Łącznie zajęło mi to 2 x 21 dni. Wiązało się to z ograniczeniem świecenia. Efekt to zdecydowane ograniczenie tego glonu ale odkupione pokurczeniem koralowców (na szczęście mam ich mało). Ogólnie efekt raczej nie jest zadowalający bo po tym czasie około 30 % glona jeszcze jest. To co zginęło nie wyparowało z akwarium, po prostu było łatwiejsze do odessania od skały. Sam chętnie się dowiem co jeszcze można zrobić, żeby się jej pozbyć.
 7. Pavulon

  Ati Essentials Pro

  Czy ktoś mądry mógłby się do tego ustosunkować? Jestem na etapie wyboru rodzaju suplementacji akwarium i do tego wpisu byłem za wersją pro ale nabrałem wątpliwości czy jest to prawda czy jakiś chwyt marketingowy...
 8. Cześć. Wypowiem się o Aquael LeddySlim i Zetlight. Miałem u siebie 4 Leddy Slim 36W. 2 x marine i 2 x actinic. Nie byłem zadowolony z koloru bo bardzo przebijało białe światło. Było takie "mało morskie". Sprzedałem obie marine 36W, kupiłem jedną marine 18W. Z koloru jako tako już byłem zadowolony (2 x actinic 36W + 1 x marine 18W). Niestety to światło było za słabe, zdechły mi 2 LPSy i ukwiał, który nie chciał się pompować. Często był sflaczały, robił się coraz mniejszy, aż zrobił się tak mały, że zniknął. Z miękkich zoanthusy bardzo powoli ale rosły, lecz lepszym określeniem byłoby, że prawie stały w miejscu. Tylko Xenia rosła (ale bez szału) leczy tylko gdy stała bezpośrednio pod lampą. Teraz mam Zetlight Qmaven 2 6800. Bardzo fajna lampa. Sterowanie 4 kanałami oddzielnie. Miękkie bardzo dobrze zareagowały na nową lampę, żadnych twardych jeszcze nie mam to nie powiem. Jeśli ja bym miał wybierać to albo ten Zetlight albo T5... Aquaela odpuść, no chyba, że chcesz fish only lub tylko miękasy.
 9. Pavulon

  Dino x

  Wiec tak... 01.03.2019 26.03.2019 Ryby się pochowały bo nagle zmieniłem oświetlenie glony w sumpie Niestety nie mam zdjęć z bliska z początku marca. Te gołe place, które są teraz wcześniej były gęsto przykryte. Na żywo widzę dużą poprawę. Jedyne co mnie zastanawia to fakt, że zbliżam się do końca kuracji a efekt jeszcze jest dla mnie niezadowalający. Zastanawiam się czy lać to dalej, czy przestać zgodnie z instrukcją. Tylko co wtedy... ? Parę dni temu zmierzyłem KH i zdrętwiałem. Wyszło 5,6 , już podniosłem do 8. Czy tak niskie KH sprzyjało rozwojowi glonów? Z drugiej strony czy podniesienie i utrzymanie na poziomie 8 wpłynie na zahamowanie rozrostu?
 10. Pavulon

  Dino x

  Glony powoli znikają. Oczywiście wolałbym, żeby to było trochę szybciej. Wieczorem spróbuję znaleźć zdjęcie przed leczeniem i teraz dla porównania. Sam ocenisz. Tak jak pisałem wcześniej caulerpa w sumpie rośnie jak rosła.
 11. Pavulon

  Dino x

  Mam w sumpie glony caulerpa. Nic po nich nie widać. Rosną jak rosły, ale spaghetti nie mam.
 12. Pavulon

  Dino x

  Ja jestem w trakcie kuracji Dino X. Ja mam z kolei plagę valonii i briopsis. Początkowo zastosowałem dawkę 10 ml. Po zakończończeniu "miałem wrażenie", że jest lepiej. Łatwiej się odrywało glony od skałki, ale nie o to chodziło żebym ja je rwał. Ponowiłem kurację 20 ml ci drugi dzień i zdecydowanie widać efekty! Przy okazji musisz ograniczyć światło.
 13. Pavulon

  235l w obiegu. Mielec.

  Przeczytałem właśnie cały Twój wątek. Z resztą oglądam Ciebie na YouTube Akwarium pierwsza klasa. Wyczytałem, że zmagałeś się kiedyś z plagą valonii. Napisz co zwalczyło glona u Ciebie. Wiem, że jest dużo tematów o tym. Kupiłem kraba, ale ten zaginął w akcji. Obecnie leję Dino X i mam wrażenie, że odpuszcza. Jeśli to nie pomoże to planuję kupić borsuka. A jeśli to nie pomoże to brakuje mi pomysłów... Dzięki za wszelkie sugestie.
 14. Pavulon

  Płytka rafa z mangrowcem 250L

  To ja przysłuże się jako przecinek, wklejaj następne Piękne zdjęcie tak w ogóle.
 15. Zrób zdjęcie tego pływaka tak, żeby go było widać z boku (pływak i jego ramię).
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.