Jump to content

orlando83

Klubowicz
 • Content Count

  28
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Kraków

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dzięki @Nexor4za szybką podpowiedź oraz @NAPza lekturę Naprawdę fajny topic.
 2. Witam, Od jakiegoś czasu zauważyłem na podstawie euphylli (na żadnym innym koralu) oraz już teraz też na skale, białe, maleńkie, jakby wapienne skorupki. Czy to są skorupki ślimaków? Nic z tego nie wychodzi, ale jest tego sporo, jak widać na zdjęciu. Proszę o identyfikację oraz info czy coś z tym robić? Bo generalnie nie wygląda aby to komukolwiek lub czemukolwiek przeszkadzało. Z góry dzięki.
 3. Miesiąc od ostatniej aktualizacji, na dzień dzisiejszy parametry utrzymują się na poziomie: Temperatura: 25,5 Zasolenie: 1025 KH: 12,1 NO2: 0 NO3: 2 PO4: 0 Mg: 1360 Ca: 400 Parametry stałe, brak wahań. Nie spada mi KH i nie wiem czy to problem czy tak może być? @Beti co Ty o tym sądzisz? W międzyczasie doszły korale: m.in.: calustrea, euphyllia, zoa oraz zostało zmienione oświetlenie na Sirius Nano (gorąco polecam - zmiana na wielkie +) Od samego początku sól AF Sea Salt. Nic więcej nie podaję. W kaskadzie siporax, purigent i trochę węgla (czy on może mieć wpływ na wysokie KH?) Pokarm: mrożonka Super shrimp oraz Marine Flakes with Garlic oraz od wczoraj w zastosowaniu AF Power Food i AF Amino Mix
 4. No właśnie taki przykład jest wzorem. Posiadam cyrkulator Hydor Coralia Nano 900 EU, ustawiony właśnie tak, aby poruszał taflą wody, oraz oczywiście nie pozostawiał martwych stref przy dnie. Poza tym skimmer ustawiony jest na całkowite minimum jeśli chodzi o cyrkulację, więc obawiam się, że zajmuje tylko miejsce w akwarium. @Słony leszczczy falownik Jebao OW-10 nada się do mojej kostki 36l? Mozna w nim ustawić moc pracy?
 5. Idea zastosowania skimmera jest dla mnie znana. Pytanie tylko właśnie czy jeśli: "ale jak masz przykryte akwarium i ruch wody przy powierzchni to nie jest niezbędny" taka sytuacja u mnie występuje mogę śmiało z niego zrezygnować? Co wtedy z syfem powierzchniowym? Czy nie zaburzy to parametrów?
 6. Witam, Idąc tropem kolejnych porad, po uzyskaniu info n.t. zmiany oświetlenia, wyboru oraz zasadności użytkowania odpieniacza, mam teraz pytanie odnośnie skimmera, a konkretnie jego zastosowania w akwarium. Otwórz od samego początku posiadam skimmer SunSun JY-02, gdyż po różnych opiniach oraz uzyskanych informacjach wydawał mi się niezbędny, i niby w niczym poza estetyką i zajętym miejscem w akwa mi nie przeszkadza, teraz zastanawiam się nad sensem jego posiadania. Czy jest on rzeczywiście potrzebny? Czy spokojnie mogę z niego zrezygnować? Wyprzedzając, nie posiadam odpieniacza, raz w tygodniu regularna podmiana.
 7. Wybór padł na Sirius Nano, jednak po delikatnych modyfikacjach, nie na 6 diod, a na 9, ze względu na nieco wyższy zbiornik niż standard. Dzięki za wszelkie sugestie.
 8. Można gdzieś tego Aquamaxx HF-M dostać w polskiej dystrybucji? Znalazłem tylko na eBay'u. Decydując się na odpieniacz, wolałbym taki, który nie będzie zajmował mi miejsca wewnątrz akwarium. Nie chcę też, jak w przypadku Resun SK-300 wkładać niczego do kaskady kosztem mediów filtracyjnych. Tak więc w grę wchodziłby ten Aquamaxx HF-M, ewentualnie jakiś zewnętrzny. Opcja LT na chwilę obecną się sprawdza, ale obawiam się, czy przy zwiększonej obsadzie to działanie będzie skuteczne?!
 9. Operacja przeprowadzona nożykiem właśnie zakończyła się sukcesem. Delikwent w całości, bez ubytków, ładnie oderwał się od skały. Jedynie ze stresu popuscił co nieco smrodu. Gobidon histro zdezorientowany, że mu kryjówkę zlikwidowałem. Zobaczymy czy działanie było słuszne.
 10. A może podczas karmienia ta operacja będzie skuteczniejsza? Raz w tygodniu go dokarmiam i pięknie się zawija konsumując. Wolałbym mniej drastyczną metodę niż "wyłażenie" flaczków, tym bardziej, że może podczas operacji zasmrodzić akwarium.
 11. Tak podejrzewam, że to on "drażni" euphyllię, tym bardziej, że do czasu kiedy się nie stykały, pięknie się pompowała. Przesiedlę w takim razie delikwenta w inne miejsce, gdzie będzie miał więcej przestrzeni. To pozostaje mi tylko pytanie, jak tego rhodactisa odczepić od skały, tak aby nie namnożyły się w jego miejsce nowe? Odszukałem na forum metody na wykałaczkę, aby go podważyć, na cyrkulację aby na niego skierować mocniejszy strumień, może coś jeszcze ktoś ma sprawdzonego?
 12. Witajcie, Pytanie do bardziej doświadczonych. Mam jak na zdjęciu poniżej Euphyllię tricolor, w sąsiedztwie której zamieszkuje rhodactis zielony fluo. Dotychczas nie było żadnych problemów z sąsiadami i bardzo ładnie się pompowały, ale od jakiegoś czasu rhodactis rozrasta się i zaczyna wchodzić na euphyllię, której widocznie to nie pasuje (mam wrażenie, że nie pompuje się jak dotychczas). Pytanie czy rhodactis może drażnić euphyllię? Czy ich bezpośrednie sąsiedztwo jest akceptowalne? Czy jednak któregoś z nich przenieść w inne miejsce? A może z tą euphyllią jest wszystko ok i nie powinienem się niczym martwić? Z góry dziękuję.
 13. Tydzień po fatalnej w skutkach nocy tuż po włożeniu nowych korali do akwarium (euphylia oraz stylopora) parametry mają się następująco: Temperatura: 26 Zasolenie: 1024 KH: 11,8 NO2: 0 NO3: 25 PO4: 0 Mg: 1280 Ca: 380 Dzisiaj podmiana. Czy na jakiś parametr powinienem zwrócić uwagę? Czy jest ok?
 14. Po 48 godzinach od felernej nocy, sprawy mają się następująco: Nik@ dzięki bardzo za podpowiedź. Świeża solanka i przełożenie ryb poskutkowało. Gobidon oraz Chrysiptera odżyły i odzyskały w pełni siły. Dzisiaj pierwsze karmienie i jest bardzo dobrze. W tym czasie w akwarium jeszcze jedna większa podmiana. Myślę, że węgiel wyciągnął sporo toksycznych substancji. Korale wyglądają bardzo dobrze. Dowiedziałem się, że korale, które w piątek wpuściłem pochodziły z akwarium, w który były w przeszłości różne plagi związane z pomorem ryb. W dalszym ciągu wydaje mi się, że do wody w akwarium toksyczne substancje wypuściła albo stylopora lub euphylia (obstawiam tego drugiego korala), bo ta cała sytuacja wydarzyła się zaraz po włożeniu korali. Dzisiaj zbadam parametry. Do akwarium wczoraj późnym wieczorem wrócił Gobidon i już po nocy zawłaszczył sobie miejsce na rodactisach. Chrysiptera pozostaje w kotniku (jutro idzie do oddania). Dziękuję bardzo za wszelką pomoc i szybkie porady. Z obsadą mam nauczkę, choć bardzo bolesną, drugi raz tego błędu nie popełnię. Poczekam aż dojrzeje większe akwarium. Na chwilę obecną zostaje tylko Gobidon. Być może dołączy do niego błazenek. Poniżej zdjęcie dla tych, którzy o to prosili. Sugestie mile widziane.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.