Jump to content

orlando83

Klubowicz
 • Content count

  28
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by orlando83

 1. orlando83

  Wapienne coś na skale - prośba o identyfikację

  Dzięki @Nexor4za szybką podpowiedź oraz @NAPza lekturę Naprawdę fajny topic.
 2. Witam, Od jakiegoś czasu zauważyłem na podstawie euphylli (na żadnym innym koralu) oraz już teraz też na skale, białe, maleńkie, jakby wapienne skorupki. Czy to są skorupki ślimaków? Nic z tego nie wychodzi, ale jest tego sporo, jak widać na zdjęciu. Proszę o identyfikację oraz info czy coś z tym robić? Bo generalnie nie wygląda aby to komukolwiek lub czemukolwiek przeszkadzało. Z góry dzięki.
 3. orlando83

  Nowy gość

  Wylinka jak nic
 4. orlando83

  Padły ryby po dodaniu korali - pomocy

  Miesiąc od ostatniej aktualizacji, na dzień dzisiejszy parametry utrzymują się na poziomie: Temperatura: 25,5 Zasolenie: 1025 KH: 12,1 NO2: 0 NO3: 2 PO4: 0 Mg: 1360 Ca: 400 Parametry stałe, brak wahań. Nie spada mi KH i nie wiem czy to problem czy tak może być? @Beti co Ty o tym sądzisz? W międzyczasie doszły korale: m.in.: calustrea, euphyllia, zoa oraz zostało zmienione oświetlenie na Sirius Nano (gorąco polecam - zmiana na wielkie +) Od samego początku sól AF Sea Salt. Nic więcej nie podaję. W kaskadzie siporax, purigent i trochę węgla (czy on może mieć wpływ na wysokie KH?) Pokarm: mrożonka Super shrimp oraz Marine Flakes with Garlic oraz od wczoraj w zastosowaniu AF Power Food i AF Amino Mix
 5. orlando83

  Padły ryby po dodaniu korali - pomocy

  Proszę o pomoc w identyfikacji plagi! Wczoraj wieczorem włożyłem do akwa 3 główki euphyli oraz jedną stylophore (do tej pory był tylko zoantus 3 rodactisy i jedna główka euphylii) po nocy padły mi 2 blazenki i chrysiptera, walczą jeszcze jedna hrysiptera i gobidon histro. Objaw: ryby kładą się na piasku, jakby zasypiały. Krewetka, rozgwiazda, kraby i ślimaki funkcjonują. Przed dodaniem dwóch korali, parametry wzorowe. Całe akwa w fantastycznej kondycji od paru tygodni. Proszę o pomoc co i jak zadziałać? Czy uda się uratować choćby to co zostało?
 6. Witajcie, Pytanie do bardziej doświadczonych. Mam jak na zdjęciu poniżej Euphyllię tricolor, w sąsiedztwie której zamieszkuje rhodactis zielony fluo. Dotychczas nie było żadnych problemów z sąsiadami i bardzo ładnie się pompowały, ale od jakiegoś czasu rhodactis rozrasta się i zaczyna wchodzić na euphyllię, której widocznie to nie pasuje (mam wrażenie, że nie pompuje się jak dotychczas). Pytanie czy rhodactis może drażnić euphyllię? Czy ich bezpośrednie sąsiedztwo jest akceptowalne? Czy jednak któregoś z nich przenieść w inne miejsce? A może z tą euphyllią jest wszystko ok i nie powinienem się niczym martwić? Z góry dziękuję.
 7. Witam, Idąc tropem kolejnych porad, po uzyskaniu info n.t. zmiany oświetlenia, wyboru oraz zasadności użytkowania odpieniacza, mam teraz pytanie odnośnie skimmera, a konkretnie jego zastosowania w akwarium. Otwórz od samego początku posiadam skimmer SunSun JY-02, gdyż po różnych opiniach oraz uzyskanych informacjach wydawał mi się niezbędny, i niby w niczym poza estetyką i zajętym miejscem w akwa mi nie przeszkadza, teraz zastanawiam się nad sensem jego posiadania. Czy jest on rzeczywiście potrzebny? Czy spokojnie mogę z niego zrezygnować? Wyprzedzając, nie posiadam odpieniacza, raz w tygodniu regularna podmiana.
 8. No właśnie taki przykład jest wzorem. Posiadam cyrkulator Hydor Coralia Nano 900 EU, ustawiony właśnie tak, aby poruszał taflą wody, oraz oczywiście nie pozostawiał martwych stref przy dnie. Poza tym skimmer ustawiony jest na całkowite minimum jeśli chodzi o cyrkulację, więc obawiam się, że zajmuje tylko miejsce w akwarium. @Słony leszczczy falownik Jebao OW-10 nada się do mojej kostki 36l? Mozna w nim ustawić moc pracy?
 9. Idea zastosowania skimmera jest dla mnie znana. Pytanie tylko właśnie czy jeśli: "ale jak masz przykryte akwarium i ruch wody przy powierzchni to nie jest niezbędny" taka sytuacja u mnie występuje mogę śmiało z niego zrezygnować? Co wtedy z syfem powierzchniowym? Czy nie zaburzy to parametrów?
 10. Witam, Mam dylemat i proszę o poradę co jest lepszym wyborem w 36l: 1. Odpieniacz Resun SK-300 w kaskadzie? (rezygnując tym samym z mediów filtracyjnych) czy 2. Wewnętrzny szklany odpieniacz VIV Skimmer z zewnętrzną pompą obiegową? (ze względu na swe rozmiary nie zajmuje dużo miejsca) Wszelkie sugestie mile widziane.
 11. Wybór padł na Sirius Nano, jednak po delikatnych modyfikacjach, nie na 6 diod, a na 9, ze względu na nieco wyższy zbiornik niż standard. Dzięki za wszelkie sugestie.
 12. Witajcie, Ok. 3 miesiące temu wystartowałem z moim pierwszym mini akwarium morskim (po przesiadce z biotopów słodkowodnych Tanganika oraz Malawi). Akwarium o wymiarach 30x30x40 z oświetleniem Aquel Leddy Slim 10W Duo Actinic & Marine oraz oczywiście z całym pozostałym sprzętem potrzebnym z do sprawnego funkcjonowania. Akwarium przeszło fazę dojrzewania, wszystkie parametry są już na poziomie pożądanym. Na chwilę obecną działa w nim tylko ekipa czyszcząca, dlatego przed kolejnym etapem zasiedlenia koralami, chciałbym poradzić się odnośnie zmiany oświetlenia jakie obecnie posiadam i prosiłbym o propozycję, ewentualnie rekomendacje czy Sarius Nano lub ZETLIGHT - HORIZON ZA1201 są dobrym wyborem, czy jednak szukać czegoś innego? W planach zasiedlenia akwarium są w szczególności LPS-y oraz pewnie coś z korali miękkich. Co do obsady ryb, to zapewne jeden błazenek do spółki z obecną już w akwarium krewetką. Z góry dziękuję, za wszelką poradę.
 13. Można gdzieś tego Aquamaxx HF-M dostać w polskiej dystrybucji? Znalazłem tylko na eBay'u. Decydując się na odpieniacz, wolałbym taki, który nie będzie zajmował mi miejsca wewnątrz akwarium. Nie chcę też, jak w przypadku Resun SK-300 wkładać niczego do kaskady kosztem mediów filtracyjnych. Tak więc w grę wchodziłby ten Aquamaxx HF-M, ewentualnie jakiś zewnętrzny. Opcja LT na chwilę obecną się sprawdza, ale obawiam się, czy przy zwiększonej obsadzie to działanie będzie skuteczne?!
 14. orlando83

  Sąsiedzi - Euphyllia tricolor vs rhodactis zielony fluo

  Operacja przeprowadzona nożykiem właśnie zakończyła się sukcesem. Delikwent w całości, bez ubytków, ładnie oderwał się od skały. Jedynie ze stresu popuscił co nieco smrodu. Gobidon histro zdezorientowany, że mu kryjówkę zlikwidowałem. Zobaczymy czy działanie było słuszne.
 15. orlando83

  Sąsiedzi - Euphyllia tricolor vs rhodactis zielony fluo

  A może podczas karmienia ta operacja będzie skuteczniejsza? Raz w tygodniu go dokarmiam i pięknie się zawija konsumując. Wolałbym mniej drastyczną metodę niż "wyłażenie" flaczków, tym bardziej, że może podczas operacji zasmrodzić akwarium.
 16. orlando83

  Sąsiedzi - Euphyllia tricolor vs rhodactis zielony fluo

  Tak podejrzewam, że to on "drażni" euphyllię, tym bardziej, że do czasu kiedy się nie stykały, pięknie się pompowała. Przesiedlę w takim razie delikwenta w inne miejsce, gdzie będzie miał więcej przestrzeni. To pozostaje mi tylko pytanie, jak tego rhodactisa odczepić od skały, tak aby nie namnożyły się w jego miejsce nowe? Odszukałem na forum metody na wykałaczkę, aby go podważyć, na cyrkulację aby na niego skierować mocniejszy strumień, może coś jeszcze ktoś ma sprawdzonego?
 17. orlando83

  Padły ryby po dodaniu korali - pomocy

  Tydzień po fatalnej w skutkach nocy tuż po włożeniu nowych korali do akwarium (euphylia oraz stylopora) parametry mają się następująco: Temperatura: 26 Zasolenie: 1024 KH: 11,8 NO2: 0 NO3: 25 PO4: 0 Mg: 1280 Ca: 380 Dzisiaj podmiana. Czy na jakiś parametr powinienem zwrócić uwagę? Czy jest ok?
 18. orlando83

  Padły ryby po dodaniu korali - pomocy

  Po 48 godzinach od felernej nocy, sprawy mają się następująco: Nik@ dzięki bardzo za podpowiedź. Świeża solanka i przełożenie ryb poskutkowało. Gobidon oraz Chrysiptera odżyły i odzyskały w pełni siły. Dzisiaj pierwsze karmienie i jest bardzo dobrze. W tym czasie w akwarium jeszcze jedna większa podmiana. Myślę, że węgiel wyciągnął sporo toksycznych substancji. Korale wyglądają bardzo dobrze. Dowiedziałem się, że korale, które w piątek wpuściłem pochodziły z akwarium, w który były w przeszłości różne plagi związane z pomorem ryb. W dalszym ciągu wydaje mi się, że do wody w akwarium toksyczne substancje wypuściła albo stylopora lub euphylia (obstawiam tego drugiego korala), bo ta cała sytuacja wydarzyła się zaraz po włożeniu korali. Dzisiaj zbadam parametry. Do akwarium wczoraj późnym wieczorem wrócił Gobidon i już po nocy zawłaszczył sobie miejsce na rodactisach. Chrysiptera pozostaje w kotniku (jutro idzie do oddania). Dziękuję bardzo za wszelką pomoc i szybkie porady. Z obsadą mam nauczkę, choć bardzo bolesną, drugi raz tego błędu nie popełnię. Poczekam aż dojrzeje większe akwarium. Na chwilę obecną zostaje tylko Gobidon. Być może dołączy do niego błazenek. Poniżej zdjęcie dla tych, którzy o to prosili. Sugestie mile widziane.
 19. orlando83

  Padły ryby po dodaniu korali - pomocy

  Słyszałem, ale dlaczego te akurat puściły po przeniesieniu ich do akwarium? Cały proces aklimatyzacji był przeprowadzony prawidłowo. Czy koral dalej będzie wypuszczał toksyny? Czy mam go usunąć z akwarium?
 20. orlando83

  Padły ryby po dodaniu korali - pomocy

  Nie wlałem ani kropli. Same korale wsadzone do wody po aklimatyzacji. PO4 mierzone Salifertem, jak wszystko z resztą. Izolatka ma 2x12 cm szerokości, więc na boczną ścianę wchodzi idealnie. Karmię dotychczas mrożonką co niby ma wszystko i ma na chwilę obecną wystarczyć. Tak powiedzieli w sklepie z morszczyzną. 2 razy dziennie w ilościach takich, że po 1,5 min. wszystko jest zjedzone. Czemu puściły toksyny? Czy to jest powód pomoru ryb? Wcześniejsze korale tak się nie zachowały. Co teraz zrobić? Poza tym, że zrobiłem większą podmiankę. Dodałem napowietrzacz oraz dorzuciłem węgla do kaskady. Żadnej chemii nie posiadam.
 21. orlando83

  Padły ryby po dodaniu korali - pomocy

  Jest kaskada. Jest falowniki. Obsada owszem za duża, dlatego była przygotowana do redukcji. W izolatce był gobidon i chrysiptera (to właśnie one jeszcze dychają). Ryby miały po ok. 2 cm otrzymane od znajomego akwarysty. Nie miało to wpływu na zachwianie parametrów. Poza tym jest jeszcze drugie akwarium 120l, ale tam przebiega faza dojrzewania. Więc nie mogłem jeszcze rozdzielić obsady. Nie leje bakterii. Włączyłem dodatkowo napowietrzacz i zauważyłem, że euphylia (ta wczorajsza) wypuszcza przezroczyste "gluty" na których osiadają pęcherzyki powietrza. Czy to normalne?
 22. orlando83

  Padły ryby po dodaniu korali - pomocy

  Akwarium od 4 miesięcy. Od 3 tygodni ryby. Od dwóch tygodni korale. Od ponad dwóch miesięcy regularne podmiany raz w tygodniu. Parametry dotychczas wzorowe, ostatni pomiar w poniedziałek. Testy wykonywane co tydzień. Zasolenie: 1024 Temp: 26 KH: 11,8 NO2: 0 NO3: 2 PO4: 0 Mg: 1380 Ca: 410 Brak odpieniacza. Czy jest możliwe, że te wczorajsze korale coś spowodowały? Coś wniosły do akwa nieporządanego?
 23. Dzięki za obszerne objaśnienie. Czy ja dobrze rozumiem, że to jest filtr, odpieniacz i skimmer w jednym? Prezentuje się ciekawie. No i właśnie tu zdania są podzielone. Dotychczas przy cotygodniowych podmianach parametry bardzo dobre, ale dotychczas w akwa była ekipa czyszcząca, obawiam się, że przy zasiedlaniu akwa może być różnie.
 24. Witam, Od ponad 3 miesięcy działa moja mini kostka (szkło OW 30/30/40, filtr: Versamax FZN-3 (wkład: siporax, węgiel, purigen), cyrkulator: Hydor Koralia Evolution Nano 900, skimmer, bez odpieniacza na chwilę obecną, oświetlenie: jeszcze Aquael Leddy Slinm Duo 10W (w trakcie wymiany na Sirius Nano lub Zetlight Horizon). Od około 1,5 miesiąca w zbiorniku znajduje się ekipa sprzątająca. Dokonuję regularnych podmian, raz w tygodniu. Proces dojrzewania przebiegł bardzo spokojnie i na chwilę obecną pozostało z tego etapu niewiele glonów zielonych. W związku z tym posiadam na dzień dzisiejszy poniższe parametry: Temperatura - 25,5 Zasolenie - 1024 KH - 12,5 (regularnie spada po podmianach) NO2 - 0 NO3 - 0 PO4 - 0 Ca - 400 Mg - 1410 I tu pytanie, czy na chwilę obecną jest wszystko ok? Czy KH będzie spadało do pożądanych 7-8? Czy mam na coś szczególnie zwrócić uwagę? Na zbyt wysokie Mg? Coś wspomóc lub obniżyć? Nadmienię że w akwarium nie ma jeszcze żadnych korali. Nie ma również ryb, do których właśnie się przymierzam (dwa Amphiphrion Ocellaris). Czy to właściwy moment? Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie.
 25. orlando83

  Parametry dojrzewania - pytania i sugestie

  Astralium oraz Trochusy już od ok. 1,5 miesiąca robią porządki w akwarium i mają się doskonale. Chodzi o nowych mieszkańców.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.