Skocz do zawartości

DiabLen

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    47
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez DiabLen


  1. Nigdy nie miałem istotnej różnicy między pomiarem po4 hanką a icp. Nie ważne czy woda została zbadana w ciągu 2 dni od nabrania do próbówki  czy w ciągu 7 dni (tyle najdłużej czekałem na wynik).

    Widziałem, słyszałem te opinie o niewiarygodności icp lecz z własnego doświadczenia po prostu ich (tych opinii) nie uznaję. 


  2. Mam taki. Jak jest 0 to wskazuje 0, ale wystarczy że wytrzesz końcówkę np. w jakąś szmatkę / ręcznik nie idealnie czysty i wtedy pokaże jakieś wartości inne niż 0. 

    Aby prawidłowo wykonać pomiar: zanurz najpierw końcówkę w rodi (wyłączony salimetr), wytrzyj ręcznikiem papierowym (papierem toaletowym itp.) a potem zrób pomiar. U mnie w takim wypadku zawsze wskazuje prawidłowo. Ewentualnie kiedyś mi wskazywał niedokońca dokładnie jak baterie były słabe. 


  3. Stosuje vibrant od 2 miesięcy. Zacząłem go stosować by pozbyć się glonów darniowych? (green turf algae), miałem porośnięte tym glonem jakieś 50% skały. Gdy skała była porośnięta tym glonem to stosując vsv w ilości 1.0 -1.5 ml /100l miałem no3 na poziomie 0.2 - 2.0

    Po 2 miesiącach stosowania vibrantu skałę mam już bez glonów, jednak no3 skoczyło do 10 - 15 mimo zwiększenia vsv do poziomu 2 - 3 ml. Czyli wniosek z tego taki, że glony te bardzo skutecznie konsumowały no3. Po4 mam cały czas na poziomie 0.01 - 0.06. 

    Po jakimś miesiącu stosowania vibrantu zauważyłem pogorszenie kondycji prawie wszystkich korali. Korale stały się trochę pokurczone, niektóry bardzo wyblakły (lpsy) a ze dwie acry zbrązowiały (pewnie przez wysokie no3 jak dla nich). Lps'y wyglądają na niedożywione mimo znacznie wyższego no3 na testach. 


  4. Jestem po kolejnej analizie icp aquaforestu:

    Tym razem próbka pobrana we wtorek (liczyłem na wyniki w czwartek - piątek, ale poczta polska postanowiła polecieć w kulki i próbkę dostarczyła dopiero po trzech dniach w piątek. Także wyniki w poniedziałek).

    To moje trzecie icp i trzeci raz wyniki się zgadzają z tym co mierzyłem sam w dniu pobrania próbki:

    Zasolenie: Mierzę elektronicznym miernikiem aqua-trend:  mój wynik: 34.5 ppt      icp: 35 ppt

    PO4: Mierzę hanna 774:                                                              mój wynik: 0.03 mg/l   icp: 0.03 mg/l

    Ca : Mierzę testem colombo:                                                     mój wynik: 420 mg/l    icp: 427 mg/l

    Mg: Mierzę testem colombo:                                                     mój wynik: 1350 mg/l  icp: 1369 mg/l

    KH: Mierzę testem colombo:                                                     mój wynik: 8.8 dkh        icp: 8.4 dkh


  5. Witam ponownie

    Z racje tego, że dużo, dużo łatwiej było u mnie w małej szafce podłączyć lampę do króćców po tej samej stronie tak też uczyniłem. Teraz mam zagadkę.

    Lampę postanowiłem zamontować ponieważ od dłuższego czasu nie mogę uzyskać idealnie krystalicznej wody, tzn. woda jest przejrzysta - lecz nie  mogę uzyskać efektu "braku wodu". Ma minimalne białawe zmętnienie.  Lampa chodzi od czwartku praktycznie 24h na dobę (dziennie może jest wyłączana na 1-2 godziny), czyli przepracowała już 3 doby - efektu na razie brak. Baniak 50x50x50 + sump, razem jakieś 130-140 litrów wody netto. Wiem, że lampa ma jedynie 9W jednak zadaniem jej u mnie miała być jedynie krystalizacja wody. Lampa podłączona jest pod pompę oase 800l/h, ustawioną na 3/4 mocy, musi podnieś wodę na jakieś 50 cm, czyli jej wydajność to jakieś 400l/h.  Teraz pytania :

    Czy za mało czasu jeszcze minęło (3 doby) i lampa musi dłużej pochodzić?

    Czy jednak tak podłączona (do króćców po tej samej stronie) lampa może nie działa efektywnie?

    Czy jednak 9W to za mało do klaryfikacji 130 litrów wody?

     

    ps, do posiadaczy lam sun sun : czy w okienku przez które można sprawdzić czy lampa świeci macie mocno niebieskie światło? u mnie jest jedynie lekko niebieskawe. 


  6. W dniu 22.09.2021 o 15:39, JerzyB napisał:

    Witam

    A jest różnica z której strony?wg. nie ma.

    Pozdrawiam

     

    A nie wiem czy jest dlatego pytam. To pierwsza lampa uv z jakiej korzystam, niby tam jest w środku jakaś spirala otulająca tubus - ale czy ona ma jakikolwiek wpływ na przepływ wody / skuteczność lampy - nie jestem w stanieć ocenić. 

     

    Pozdrawiam


  7. Ja mam z kolei inne doświadczenie z testami icp (af). Co prawda robiłem je na razie tylko dwukrotnie, lecz w obu przypadkach wszystkie wyniki, które robię w domu (w dniu pobrania wody do icp)  praktycznie idealnie pokrywały się z icp ( idealnie tj. np: ca w domu 415  - icp  410, po4 hanka 0.04 - icp 0.02 itd). 

    Za pierwszym razem wodę wysłałem zwykłym listem (wyniki po 5 dniach, pn - pt), za drugim razem poleconym priorytetem (wysłałem w poniedziałek, wyniki w środę).

     

    Nie twierdzę, że to nie przypadkowo. Po prostu przedstawiłem swoje doświadczenie z testami icp. 


  8. 52 minuty temu, =Fresz= napisał:

    Czyli prosta odpowiedź z kawą na ławę wystarczyło żebyś podjął decyzję :P a wystarczyło poczytać i posłuchać i nauczyć się czegoś więcej :P 

     

    Hola hola, powstrzymaj Pan swojego konia..;) Po pierwsze, ja żadnej decyzji nie podejmuje. Po drugie, prostota zawsze się sprawdza. Po trzecie, przecież napisałem, że przeczytałem i miejmy nadzieję, że coś się nauczyłem.


  9. Ale ja nie mam zamiaru nic montować, od roku mam wszystko zamontowane i nie zmieniam. Po prostu pojawił się temat na którym się nie znam, więc zapytałem jak używacie tych kanałów? Ja mam ustawione jak "większość" (tak mi się wydaje) po kilka procent zielonego i czerwonego i zastanawiam się po prostu czy to jest dobrze. 


  10. 12 minut temu, =Fresz= napisał:

    Coś słabą wyciągasz te wnioski ;) raz jeszcze przestudiuj:

    https://reefhub.pl/wplyw-czerwonego-swiatla-na-stylophora-pistillata/

     

    1 godzinę temu, DiabLen napisał:

     lecz brakuje mi w tych tematach wyciągniętych wniosków ludzi, którzy mają jakieś pojęcie o świetle 

    By nie wymyślać koła na nowo zapytam wprost: Czy korzystacie, a jeśli tak - to w jakim stopniu (procencie) z oświetlenia barwy zielonej i czerwonej?

     

    Słabo, nie słabo - tu nie chodzi o moje wnioski (kogoś kto nie ma tym pojęcia). To tak jakbym Ciebie zapytał po przeczytaniu przez Ciebie artykułu np. o budowie promów kosmicznych jakie masz wnioski. Jakieś będziesz pewnie miał, ale jaką tak naprawdę one wartość będą miały?;) (no chyba, że pracujesz w NASA). Potraktuje ten komentarz z przymrużeniem oka, to żaden zarzut.  


  11. Przejrzałem zaproponowane tematy, treści dużo, dużo wręcz akademickich dyskusji lecz brakuje mi w tych tematach wyciągniętych wniosków ludzi, którzy mają jakieś pojęcie o świetle odnośnie stosowania światła zielonego i czerwonego i udziału tych kanałów w całości oświetlenia. 

    By nie wymyślać koła na nowo zapytam wprost: Czy korzystacie, a jeśli tak - to w jakim stopniu (procencie) z oświetlenia barwy zielonej i czerwonej?


  12. 2 godziny temu, sith114 napisał:

    Polecam ogladac na kompie ustawic napisy na angielskie ;)

     

    1 godzinę temu, =Fresz= napisał:

    Obszerne materiały, dzięki, zapoznam się.

     

    Nasuwa mi się pytanie:

    Posiadam nad zbiornikiem 50 x 50 x 50 dwie Prime 16hd. Jeśli chcemy uzyskać pełną moc lampy (55W) to musimy kanały niebieskie, biały, uv i fioletowy rozkręcić na 100% (pomijam już, że według aplikacji to trzeba ustawić niebieskie na 125%, uv i fioletowy 160%) . Do tego kanał zielony na jakieś 40 kilka i czerwony na 30 kilka % - wtedy uzyskujemy 55W. Nie widziałem u nikogo by stosował w takim % kanały zielony i czerwony. Czy ta lampa jest tak zaprojektowana, że są to bezpieczne wartości (zielonego i czerwonego) dla koralowców? Innymi słowy czy uzyskujemy wtedy optymalne spektrum światła? Czy producenci o to zadbali? czy też : macie tu lampę 55W ale jak będziecie chcieli wykorzystać pełną moc to doprowadzicie do śmierci koralowców z powodu zbyt dużego udziału światła czerwonego.


  13. No to mamy dwugłos. Piasek zacząłem "przeczesywać" nawet kopaniem trudno to nazwać, w sumie od samego początku, taką informację gdzieś znalazłem, że warto, że powinno itp. O syfie w piasku więc nie może być mowy, skoro regularnie raz w tygodniu jest delikatnie wzruszany. Zresztą tego piasku u mnie jest może na 1,5cm w najgłębszym miejscu, ogólnie to mam naprawdę ciemniutką warstwę. Jako, że zbiornik ciągle jest w fazie dojrzewania, to co jakiś czas pojawi się u mnie, a to plamka cyjano, a to zielonych glonów na piasku, a to brązowy nalot z pęcherzykami (dino?) więc ja to sobie delikatnie rozgarniam. 

     

    Ja osobiście stawiam na słabiutką biologie (przypomnę zbiornik 6 miesięcy), i w tym momencie wracamy do punktu wyjścia o którym jest ten temat. Potrzebuje nowego, sprawnie działającego sumpa o wymiarach 42x40x45h max. Jak już pisałem, skała u mnie to sztuczny AF, więc cała biologia powinna opierać się na mediach, których jak niektórzy zauważyli wcale mało nie mam, tylko po prostu one u mnie nie mogą być efektywnie wykorzystane. 

     

    Tak czy inaczej, dziękuje za już zabrane głosy w temacie. 


  14. W sumie  jak już kończyłem pisać tamtego posta to sam doszedłem do takiego wniosku. Dokończyłem pisanie i go zamieściłem bo zawsze może komuś się przydać taka przestroga.

    No nic, za niemyślenie trzeba płacić, frycowe również. Mam nadzieje, że odbędzie się bez strat. 

    edit: A tak z zupełnej ciekawości i by poszerzyć wiedzę: Jeśli babka przekopuje piasek to dlaczego nie ma ów zagrożenia?


  15. No i Houston mamy problem!!!! 

    Jakbym sobie wykrakał problemy z biologią, trza było nie narzekać na tego sumpa. 

    Jestem właśnie po cotygodniowych testach, i tak naprawdę pierwszy raz mnie wyniki zaskoczyły i w sumie nie rozumiem co tu się stało. Do rzeczy:

    NO2 - powyżej skali colombo, czyli 2 !!!! (drugi raz w tym baniaku widzę taki wynik, pierwszy raz był po jakiś 2 tygodniach od zalania), wynik z poprzedniego tygodnia przed podmianą: 0,25. Nic nie doszło w tym czasie do zbiornika, zgonów brak. Jedyne, co to w tym tygodniu kilkukrotnie "przeczesywałem" piasek. Zazwyczaj grzebie przy piasku z raz w tygodniu (tak, by go trochę przemieszać, jak jakiś nalot się pojawi itp). 

    NO3 - 25 !!!! salifert, wynik z poprzedniego tygodnia : 1,5   z przed dwóch tygodni 0.0 (NO2 też 0)

    PO4 - 0,2 !!!! - najwyższy wynik w historii pomiarów (hanka) (wynik z poprzedniego tygodnia : 0,06  , PO4 zawsze u mnie oscylowało w granicach : 0,02 - 0,07

     

    Wlałem końską dawkę (jak na ten zbiornik, 60ml) special blend'a ............... Jeszcze dodatkowo nie mam ani litra RODI, dopiero włączyłem filtr. 


  16. 3 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

    A gdzie masz te media w swoim obecnym sumpie, ja miałem podobny sump tylko bez tych szyb z przerwą po środku (nie wiem jakie one mają zadanie), czyli miałem jedna przegrodę, tylko spływ miałem odwrotnie jak ktoś pisałi dałem trójnik na pompie tak że część wody robiła recyrkulacji w komorze z mediami.

    Dla testów możesz wyciąć te 2 szyby z przerwą, zostawić sump z jedna przegrodą, dać spływ odwrotnie niż masz teraz i dodać jakiś cyrkulator do komory z mediami i odpieniaczem. Zasadniczo nic cię to nie kosztuje bo i tak być wycinał jak rozumiem. Ewentualnie wytnij tylko ta niższa przegrodę a tam gdzie masz wyższa dać watę, gdzies miałem zapisany gotowiec firmowy z takim rozwiązaniem jak znajdę to wkleję.

    Większość mediów jest w komorze odpiniacza, wydaje mi się że jeżeli już ruch wody w tym sumpie jakiś jest to właśnie tam. 

    Z szyb wyciąłem już jakiś czas temu tą górną, strasznie mi przeszkadzała. Żeby dolną wyciąć to musiałbym się niemało nagimnastykować, także wolę już wydać kasę na nowy, trochę większy sump (zawsze to trochę więcej wody w obiegu)

    2 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

     

    Nastrpnie do tematu podzszedlbym nastepujaco. 

    Sump takich rozmiarow i przegród  bym mógl go obsługiwac bez pomocy jezyka łacińskiego

    Poziom wody w sumpie na tyle by zapobiedz przelaniu podczas zatrzymania obieguu. Nie wiem ile litrów bedzie to w omawianym przypadku ale to mozna obliczyc.

    Jesli wysokosc szafki mi na to pozwala, odpieniacz zawsze mozna postawic na platformie z kratki. Zawyczaj opieniacz wymaga poziomu 22-25 stawiam go na platformie 10cm dzieki temu poziomwody  w tej komorze moge miec wyzszy co daje pozniej spietrzenie. 

    CZYLI :

    Wysokosc sumpa 45cm 

    1. Komora pierwsza;  wielkosci by swobodnie wsadzic odpieniacz. Poziom wody jakies 35cm wymuszony przegroda z balkonikiem, platformą na wateczy cos. Ta zatrzyma ewentualne  babelki z opieniacza i detrytus. Tutaj tez moge sobie połozyc woreczki z weglem. 

    2.Komora druga poziom wody jakies 30cm.  A w niej pompa obiegowa i filtr na media na odzielnej pompie.  TYLE.

    Dlaczego tak bym zrobił? Jesli zdecydowalem sie juz na media a te wymagaja roznego przeplywu majac filtr przeplywpwy moge sobie wszytsko ustawic jak chce. Media denitryfikacyjne dzałaja na zasadzie dyfuzji. Wystarczy je powiesić w siateczkach i spokojnie moga sobie byc nawet komorze gdzie odpieniacz. Nie ma przeciwskazań

    Kulki maxspecta to ten sam materiał co bloczki, wiec tez mozna do filtra przeplywowego. Mozna tez poprostu umiescic te media w woreczkach , cyrkulator co zrobi efekt pralki i tez będzie 

     

    Na razie nie chcę wydawać pieniędzy na  dodatkowe filtry przepływowe. W najbliższym czasie czeka mnie jeszcze zakup pompy dozującej i start ballinga. Skoro w tak dziadowskim sumpie (zawalonym, o słabym przepływie) biologia działa, no może trochę kuleje - to wydaje mi się, że sprawnie, efektywnie działający sump mi w tej chwili zupełnie wystarczy. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.