Jump to content

DiabLen

Klubowicz
 • Content Count

  15
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław

Recent Profile Visitors

77 profile views
 1. Zrobiłem testy z resztki tej soli co posiadam, przy zasoleniu 1.025 Ca - 370 Mg - 1350 kH - 7.6 Czyli zgodne z tym co podaje producent. W związku z tym czy u mnie to 1,5 miesięczna automatyczna dolewka RODI spowodowała taki spadek Mg i Ca??? Tak jak pisałem wcześniej u mnie tygodniowo dolewa ok 10 litrów, więc jak łatwo policzyć do plus minus 120 litrów wody w obiegu, w tym czasie zostało dolane jakieś 60 litrów RODI. Podmiany nie były robione. Oraz powtórzę swoje drugie pytanie: czy przy tych parametrach (No2=0) mogę wpuścić już dwa błazenki?? i w tym czasie podnosić parametry? Nie chciałbym prowadzić dalej dojrzewania bez jakiegokolwiek życia.
 2. czy jeżeli nie mam żadnego życia to mogę dosyć gwałtownie podnosić wartość Ca? Kupiłbym np. aquaforest calcium + aquaforest magnesium (rozmieszał bym to w proporcjach w jakich należy) + kH buffer , z tym że Ca mam do podniesienia przynajmniej o 200 mg/l w związku z tym zrobiłbym dodatkowo roztwór samego Ca by w miarę szybko uzyskać odpowiedni poziom.
 3. Ale po co mam robić podmianę wody, jeśli pozostałe parametry są w miarę ok, a nie mam tam żadnego życia. W jakim celu wprowadzać 20l świeżej solanki do dojrzewającego zbiornika? Nie mogę po prostu uzupełnić Ca? Dodam, że mam dosyć duże parowanie i dolewka co tydzień dolewa jakieś 10l rodi.
 4. Sól aquaforest sea salt, niestety praktycznie zużyłem całą, zaraz jeszcze sprawdzę, może na jakąś małą próbkę mi na dnia wiaderka zostało. Powtórzyłem jeszcze raz testy, wychodzą identyczne. Zasolenie porównane z refraktometrem (jakieś 3 tyg. temu), ja mierzę cyfrowym aquatrendu. Wcześniej tych testów nie robiłem, jedynie sprawdzałem No2, jakieś 3-4 tyg. temu z ciekawości mierzyłem kH wtedy było 6,4. Podmian na razie nie robiłem, planowałem niedługo wpuścić jakieś pierwsze życie (jakiś krab, czy rybkę - na razie bez koralowców), czy przy takim Ca można? ps. Dodam, że od 3-4 tyg pojawiły się chyba okrzemki, porosły dosyć grubą warstwą skałę. Jak wyjeżdżałem na urlop, obniżyłem oświetlenie do jakiś 20% i ustawiłem tryb aklimatyzacji, więc stopniowo przez te 3 tyg światło wracało do docelowego. Jak wróciłem to warstwa ta nadal była, tyle że bardzo ściemniała. Postanowiłem szczoteczką usunąć nalot, schodził bez żadnego wysiłku więc oczyściłem całość, wsadziłem dużo waty do sumpa i ustawiłem odpieniacz na mokro. W tej chwili (po 4 dniach) na razie nie widać by glon wracał.
 5. Witam Wróciłem z 3 tygodniowego urlopu i zrobiłem pierwsze testy: No2 - 0 - 0,1 No3 - 10 Kh - 8 Mg - 1050 Ca - 175 - mierzyłem dwukrotnie, jak to możliwe??? Test Colombo, nowy. Zasolenie - 1.025
 6. Zadam może podstawowe pytanie: jaki zakres jest dla nas przydatny??? Nie ukrywam, że wiedzę na temat morszczyzny zdobywam stopniowo od zera i jeszcze do tego rozdziału nie dotarłem (w sumie na razie nie było mi to potrzebne). Z drugiej strony 774 też jest do wody morskiej i niskiego zakresu, więc czy jest sens bawić się w tabelki i przeliczniki? Z tego co zdążyłem się zorientować większość używa 713.
 7. Dzięki. Wydaje mi się, że nie mam na razie problemu z ustawieniem wysokości piany, mogę zrobić to tak, że poziom "pienienia" mam jeszcze przed kubkiem, jak i tak że piana wylewa się do kubka (ale dobrze wiedzieć, że jak się obróci tą tuleję to zyska się inne poziomy ustawień). Tak dopytuje, ponieważ jest to mój pierwszy odpieniacz w życiu i pewnie podchodzę trochę do niego jak pies do jeża (jak wiele osób jak spotyka się z czymś pierwszy raz). Kwestia gąbki: też od razu nie spodobało mi się to rozwiązanie jak tylko wyjąłem go z pudełka (jakoś przy zamawianiu nie zwróciłem uwagi, że jest on tak zbudowany). Ale mówisz, że można się jej pozbyć? Pisałeś, że wtedy potrafi się sam przestawiać i Ty go klinowałeś, masz może jakieś zdjęcie swojego rozwiązania? Rozumiem, że ta gąbka nie pełni jakiejś ważnej roli? Sorry, że tak ci truje ale jakoś nie mogłem za bardzo znaleźć użytkowników tego modelu.
 8. Też jestem na etapie zakupu i nie wiem który: 713 czy 774 jest lepszy do naszych zastosowań? może ktoś jeszcze się wypowie.
 9. Dziękuje za odpowiedź. Jako, że byłeś użytkownikiem tego odpieniacza to pozwolę się Ciebie podpytać: Odpieniacz chodzi u mnie od tygodnia i wypuszcza mnóstwo małych bąbelków powietrza z okolicy tej gąbki. Powiedz mi proszę, ten typ tak ma? czy też on z czasem nazwijmy to uszczelni się? Co prawda on przez ten tydzień czasu chodzi w czystej wodzie, bo i nie ma z czego być brudów (wytwarza bialutką pianę) ale nie zauważyłem przez ten czas jakoś zmniejszenia ilości wypuszczanych bąbelków. Nigdy do tej pory nie miałem do czynienia z odpieniaczami, powiedz mi na jaką wysokość ustawić "poziom piany"?? tj. do jakiej wysokości w tulei powinna pokazywać się piana (nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć). Akwarium niedługo będzie miało dwa tygodnie, leje bakterie special blend, powiedzcie mi czy powinienem podawać jaką pożywkę dla nich? Raz wrzuciłem kostkę mrożonki. Z ciekawości zrobiłem testy: NO2 jakieś 0,50 - 0,75 (colombo) , NO3 - 10 (salifert). Baniak nie będzie niczym zasiedlany jeszcze przez miesiąc, przynajmniej do początku lipca (w połowie czerwca wyjeżdżam na wakacje na trzy tygodnie).
 10. Mam pytanie z tych najprostszych: Jak długo można przechowywać wodę rodi w wiaderku z pokrywką (w ciemnej szafce)?? Drugie związane poniekąd z tą nieszczęsną przegrodą w sumpie. Za cholerę nie mogę w sposób efektywny umieścić paska waty w tej 3 centymetrowej przegrodzie, albo się on obraca, albo wypływa, albo wydaje mi się że woda zamiast przepływać przez pasek waty - po prostu przepływa po nim.Wymyśliłem, że skoro woda z pierwszej od prawej przegrody z odpieniaczem spływa po ściance - to przymocuje np. (pierwsza myśl) spinaczem pasek waty na szczycie tej ścianki -- Czy takie coś zda egzamin, jak myślicie??? Z góry dzięki za odpowiedzi.
 11. Tak się zastanawiam przy wieczorze - ktoś jeszcze jest zdania, by skałę cofnąć do tyłu?
 12. Zdjęcia były ze startu, rzeczywiście wtedy jeszcze do mnie nie dojechał, jednak od 3 dni już chodzi więc zwrot odpada. Najwyżej w przyszłości trzeba będzie kupić inny. A możesz coś szerzej napisać co masz na myśli?
 13. Skała sklejona jest. Baniak jest tak samo widoczny że wszystkich 3 stron a z tyłu zostało pełnoprawne miejsce do pływania dla ryb. Przemyśle jednak jeszcze możliwość lekkiego przesunięcia. Dzięki za komentarz.
 14. Z sumpami nigdy nie miałem do czynienia, jeszcze do niedawna miałem o nich zerowe pojęcie (słodkowodne na kubłach), także nie ja go projektowałem.
 15. Witam w pierwszym swoim poście. Tytuł trochę przewrotny, ale jakże prawdziwy. Zazwyczaj na wszelkiego rodzaju forach głównie jestem czytelnikiem, rzadko zakładam tematy. Nie inaczej było z nano reef, trafiłem tu jakoś na początku kwietnia z zerową wiedzą na temat akwarystyki morskiej. W słodkowodnej jakieś tam doświadczenie mam, przed kilkunastoma laty, prowadziłem bodajże przez 8 lat akwaria słodkowodne (zaczynając od standardowych profilowanych 60 litrów na 400 kończąc). Dlaczego pandemiczna nano rafa? Ano dlatego, że obecna sytuacja wygenerowała u mnie duże ilości wolnego czasu, którego chcąc-niechcąc trzeba było spędzać najogólniej rzecz biorąc w domu, czyli sposób spędzania czasu zgoła odwrotny niż preferuje. Tu upatruje pierwszej przyczyny przez którą znowu wstąpiłem w akwarystykę. Drugim czynnikiem była moja córka: tato chcę rybkę - ale tato już miał kiedyś rybki, rybki zajmują czas, kradną pieniądze (córka (3lata): ale jak to kradną??? wyciągają z portfela??? - chce to zobaczyć!!!) które przecież można przeznaczyć na zabawki, przywiązują trochę do czterech ścian itp itd. No ale od słowa do słowa i tato udał się przed komputer w poszukiwaniu pomysłu jak z tego wybrnąć. Świetny pomysł - kupi się bojownika i malutkie akwarium i po sprawie. Jenak przeglądając internet w poszukiwaniu pomysłu na tego małego dziada jakoś między bojownikiem a tatą nie zaiskrzyło. Przez przypadek tato trafił na jakiś temat o nano rafach - i tu wygrała chyba wrodzona chęć sprawdzenia się. Co prawda morszczyzna zawsze mi tam gdzieś tkwiła z tyłu głowy, ale raczej w postaci kilkuset - być może kilku tyś litrów i ogromnego worka pieniędzy. U mnie od decyzji do realizacji czas musi być naprawdę krótki, także decyzja - robimy zapadła gdzieś w połowie kwietnia, a 20 maja zalewałem zbiornik. Tyle tytułem wstępu, w sumie nie wiem po co to wszystko pisze (to takie nie w moim stylu), najwyżej temat będzie moim swego rodzaju dzienniczkiem, ewentualnie w ostateczności zawsze można go usunąć. Konkrety: Akwarium: 50x50x50 full opti, komin zewnętrzny 3x25mm Sump: 40x40x35 Pompa obiegowa : Aqua nova n-rmc 3000 Cyrkulacja : aqua nova nwm-4000 Oświetlenie : AI Prime 16hd Odpieniacz: Redstarfish sq90 Automatyczna dolewka : Levelautomatic EYE‎ Filtr RODI Skała: Aquaforest synthetic rock (jakieś 15kg) Piasek: Blue treasure premium live sand (5kg) Pomiar zasolenia : salimetr elektroniczny aqua trend Bakterie: MB special blend biologia: Aquaforest life bio fil, maxspect bio-block, węgiel Testy: No3 - salifert, No2, Mg, Ca, kH - colombo, Po4 - na razie brak, wkrótce hanna
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.