Jump to content

witko

Klubowicz
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. witko

  Czy to cyjano?

  Witam forumowiczów! Mam pytanie o dziwny czerwony osad, który pojawia się na szybach i podłożu. Zauważyłem to coś już ok 2 msc temu. Można powiedzieć, że od kiedy się pojawiło to całkowicie zniknęły mikroglony, które osadzały się na szybach. Osad jest czerwony, po dłuższym okresie nawarstwiania schodzi z szyb jak kożuch. Obstawiam, że to pewnie jest cyjano, ale chciałbym mieć pewność. Akwarium 30L, zalane ok. 10 msc temu, brak rybek. Parametry: zasolenie 30ppm, NO3 - 15-20 mg/l, NO2 - 0,025-0,05 mg/l, PO4 - 0,25 mg/l, PH - 8-9 (testy kolorymetryczne). Dziękuję za odpowiedzi.
 2. Hej hej Prośba o pomoc w temacie. Wielka prośba... już zmarnowałem dużo miotów i szkoda mi maluchów. Przeżywały max. 7 dni. @VDR dziękuję za poradę. Czy same naupli artemi wystarczą Twoim zdaniem czy bez brachionusa się nie obejdzie? Fitoplankton - czy larwy krewetek również go spożywają czy dla nich jest on zupełnie obojętny (tak jak pisałeś jest pożywką wyłącznie dla artemii i wrotki)?
 3. witko

  Wirek - jak usunąć?

  Minęło kilka miesięcy od mojego wpisu i już po kłopocie Brak ślimaków przez dłuższy czas sprawił, że płaziniec chyba po prostu zdechł. Mam już od 1,5 msc dwa duże Tectusy i mają się świetnie. Pułapki/pojemniczki niestety nie zdawały rezultatu. Ale położenie kawałka małża w pobliżu kryjówki płazińca wywabiało go. Mniejsze okazy dawały się łatwo złapać ale ten duży był zbyt sprytny. No ale już się nim najwidoczniej nie muszę martwić.
 4. Kupiłem Aquaela Oxypro. Stosuję już 1,5 msc i jest naprawdę cichy. Oczywiście odgłosu bąbelków nie da się całkowicie zredukować ale po jakimś czasie uszy się przyzwyczajają. Jeśli chodzi o pracę napowietrzacza to jest całkowicie bezgłośny.
 5. Czy świeżo wyklutym larwom Thor amboinensis można podać od pierwszych dni naupliusy artemii? Zetknąłem się z opinią, że przez pierwsze 2 tygodnie to musi być brachionus a dopiero potem artemia jak podrosną. Kupiłem ostatnio jaja artemii i ładnie się z nich wykluwają naupliusy. Jeśli to wystarczy to nie kłopotałbym się brachionusem. Czy larwy T. amboinensis są filtratorami i różnież mogą się pożywić fitoplanktonem?
 6. Cześć, gdzie w Warszawie można kupić wrotki? Szukam w internecie i nigdzie nikt nie ma. Inny żywy pokarm mają na pęczki, ale wrotek akurat nie. A może ktoś z forumowiczów mieszkających w Warszawie może trochę odsprzedać?
 7. Panowie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. To już moje kolejne podejście. Eksperymentuję... kupiłem napowietrzacz, wyłapałem trochę oczlików z akwarium głównego i wszystko trzymam w 5 litrowym akwarium. Kilka razy dziennie dozuję pokarm przeznaczony dla naupliusa atremii (JBL Artemio Fluid). Zawiera algi i witaminy więc może też będzie dobrą pożywką dla larw krewetek. Dziś zacząłem dodawać również w niewielkich ilościach suszony plankton Hikari (zaobserwowałem wcześniej że larwy go jedzą). Mój rekord to 5 dni jak udało mi się je utrzymać przy życiu. Próbuje go pobić. Tym razem dorzuciłem trochę glonów spaghetti, żeby pełniły rolę absorbenta związków azotu. Brachionusy kupię na 100%. Już wczoraj miałem je kupić.
 8. Cześć, czy larwy krewetki Thor amboinensis od razu po wylęgu mają zdolność do przyjmowania pokarmu? Co jakiś czas mam wylęg i próbuje je odchować w osobnym zbiorniku. Nie wiem tylko czy lać im fitoplankton od pierwszego dnia. Wiem, że dużo larw różnych morskich stworzeń po wykluciu ma woreczek żółciowy i przez pierwsze dni zaspokaja to ich potrzeby żywieniowe.
 9. Cześć, mam takie miejsce pośrodku akwarium w którym jest niska cyrkulacja, a naokoło skałki. Porastają je dwa zielone Rhodactisy. Dołożyłem dziś w to miejsce nowo zakupioną Ricordeę pomarańczową. Po napompowaniu będzie się lekko stykać z dwoma Rhodactisami. Zastanawiam się czy nie spowoduje to jakiejś walki o przestrzeń między nimi. Rhodactisy właziły na siebie od dawna po napompowaniu i nie było problemu, ale wiem że korale potrafią być bardzo agresywne w stosunku do innych gatunków. Słyszałem że tak jest z Euphyliami tzn. paraancora walczy o miejsce z glabrescens ale paranncora z paraancorą żyją w zgodzie. Walka oczywiście polega na puszczaniu toksyn szkodliwych dla przeciwnika. Czy mogę bezpiecznie postawić obok siebie Rhodactisy i Ricordee?
 10. witko

  Czarna gąbka?

  Dzięki za odpowiedź Jak gąbka to ok, bałem się, że może coś co mi zarośnie akwarium. Korzystając z okazji jeszcze dopytam o to białe coś na samym środku skałki. Też wygląda na jakiś rodzaj gąbki. Czy rzeczywiście to gąbka? Skałka wymaga małego czyszczenia, bo ma sterczące badyle (chyba po jakimś poroście) oraz te ślimaki osiadłe które Kamil zauważyłeś. Szkoda żebym jednak przez niewiedzę usunął z niej coś wartościowego.
 11. Cześć, kilka dni temu kupiłem kawałek skałki z 3 letniego akwarium. Zauważyłem, że ma dużo czarnych plamek. Przeszukując internet natknąłem się na dwa tropy: czarne algi wapienne albo czarna gąbka. Patrząc na strukturę rzeczywiście przypomina niektóre gąbki porastające moje akwarium. Nie jestem jednak na 100% pewien z czym mam do czynienia. Prośba o pomoc w identyfikacji.
 12. Cześć, w związku z tym, że akwarium jest w miejscu gdzie na co dzień przebywają domownicy potrzebuję kupić do niego naprawdę cichy brzęczyk. Taki żeby nie wiercił dziury w głowie Akwarium jest małe 5L, przeznaczone dla larw krewetek. Rozważam dwa warianty: Tetra APS 50 i Aquael Oxypro 150. Ten drugi jednak może być za mocny na tak małe akwa. Co możecie polecić?
 13. klossowski, dzięki za przesłanie, przestudiuje szczegóły bo wygląda na ciekawy case Wychodzi na to, że można w ogóle bez filtra, tylko trzeba robić regularne podmiany. Gorzej jak wyjadę na 2 tyg i nie będzie komu robić podmian. Wrzucam dodatkowo zdjęcie akwa w świetle niebieskim. Jak na tak "wysokie" NH3 uważam, że wygląda nieźle.
 14. Mam wrażenie, że ten filtr powoduje wystarczający ruch wody w akwa. Macki korali unoszą się na wodzie i falują bardzo spokojnie. Tak swoją drogą gdzieś na tym forum wyczytałem, że w tak małym litrażu nie potrzeba w ogóle filtra. Skała, bakterie i wieloszczety robią swoje, wystarczy tylko falownik. Rozważałem ten pomysł, ale boję się negatywnych skutków takiego eksperymentu. Tak, zawsze było ok. 8 (test zoolek)
 15. Arek77 - WOW! Super akwa Patrzyłem w necie i różowe Quadri wyglądały bardzo podobnie. U mojego macki różnie się układają, czasem się pompuje bardziej, czasem mniej, a nieraz chowa macki do środka i wygląda jak cycek. Tak, tak właśnie starałem się ustawić, głównie pod katem Euphylii. Jej macki ładnie latają, ale nie za bardzo. Wrzucam inne zdjęcie poglądowo, ale zakładam że to Quadri, nawet krewetki w nim zamieszkały.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.