Jump to content

witko

Klubowicz
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by witko

 1. witko

  Czy to cyjano?

  Witam forumowiczów! Mam pytanie o dziwny czerwony osad, który pojawia się na szybach i podłożu. Zauważyłem to coś już ok 2 msc temu. Można powiedzieć, że od kiedy się pojawiło to całkowicie zniknęły mikroglony, które osadzały się na szybach. Osad jest czerwony, po dłuższym okresie nawarstwiania schodzi z szyb jak kożuch. Obstawiam, że to pewnie jest cyjano, ale chciałbym mieć pewność. Akwarium 30L, zalane ok. 10 msc temu, brak rybek. Parametry: zasolenie 30ppm, NO3 - 15-20 mg/l, NO2 - 0,025-0,05 mg/l, PO4 - 0,25 mg/l, PH - 8-9 (testy kolorymetryczne). Dziękuję za odpowiedzi.
 2. Hej hej Prośba o pomoc w temacie. Wielka prośba... już zmarnowałem dużo miotów i szkoda mi maluchów. Przeżywały max. 7 dni. @VDR dziękuję za poradę. Czy same naupli artemi wystarczą Twoim zdaniem czy bez brachionusa się nie obejdzie? Fitoplankton - czy larwy krewetek również go spożywają czy dla nich jest on zupełnie obojętny (tak jak pisałeś jest pożywką wyłącznie dla artemii i wrotki)?
 3. witko

  Wirek - jak usunąć?

  Minęło kilka miesięcy od mojego wpisu i już po kłopocie Brak ślimaków przez dłuższy czas sprawił, że płaziniec chyba po prostu zdechł. Mam już od 1,5 msc dwa duże Tectusy i mają się świetnie. Pułapki/pojemniczki niestety nie zdawały rezultatu. Ale położenie kawałka małża w pobliżu kryjówki płazińca wywabiało go. Mniejsze okazy dawały się łatwo złapać ale ten duży był zbyt sprytny. No ale już się nim najwidoczniej nie muszę martwić.
 4. Kupiłem Aquaela Oxypro. Stosuję już 1,5 msc i jest naprawdę cichy. Oczywiście odgłosu bąbelków nie da się całkowicie zredukować ale po jakimś czasie uszy się przyzwyczajają. Jeśli chodzi o pracę napowietrzacza to jest całkowicie bezgłośny.
 5. Czy świeżo wyklutym larwom Thor amboinensis można podać od pierwszych dni naupliusy artemii? Zetknąłem się z opinią, że przez pierwsze 2 tygodnie to musi być brachionus a dopiero potem artemia jak podrosną. Kupiłem ostatnio jaja artemii i ładnie się z nich wykluwają naupliusy. Jeśli to wystarczy to nie kłopotałbym się brachionusem. Czy larwy T. amboinensis są filtratorami i różnież mogą się pożywić fitoplanktonem?
 6. Cześć, gdzie w Warszawie można kupić wrotki? Szukam w internecie i nigdzie nikt nie ma. Inny żywy pokarm mają na pęczki, ale wrotek akurat nie. A może ktoś z forumowiczów mieszkających w Warszawie może trochę odsprzedać?
 7. Panowie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. To już moje kolejne podejście. Eksperymentuję... kupiłem napowietrzacz, wyłapałem trochę oczlików z akwarium głównego i wszystko trzymam w 5 litrowym akwarium. Kilka razy dziennie dozuję pokarm przeznaczony dla naupliusa atremii (JBL Artemio Fluid). Zawiera algi i witaminy więc może też będzie dobrą pożywką dla larw krewetek. Dziś zacząłem dodawać również w niewielkich ilościach suszony plankton Hikari (zaobserwowałem wcześniej że larwy go jedzą). Mój rekord to 5 dni jak udało mi się je utrzymać przy życiu. Próbuje go pobić. Tym razem dorzuciłem trochę glonów spaghetti, żeby pełniły rolę absorbenta związków azotu. Brachionusy kupię na 100%. Już wczoraj miałem je kupić.
 8. Cześć, czy larwy krewetki Thor amboinensis od razu po wylęgu mają zdolność do przyjmowania pokarmu? Co jakiś czas mam wylęg i próbuje je odchować w osobnym zbiorniku. Nie wiem tylko czy lać im fitoplankton od pierwszego dnia. Wiem, że dużo larw różnych morskich stworzeń po wykluciu ma woreczek żółciowy i przez pierwsze dni zaspokaja to ich potrzeby żywieniowe.
 9. Cześć, mam takie miejsce pośrodku akwarium w którym jest niska cyrkulacja, a naokoło skałki. Porastają je dwa zielone Rhodactisy. Dołożyłem dziś w to miejsce nowo zakupioną Ricordeę pomarańczową. Po napompowaniu będzie się lekko stykać z dwoma Rhodactisami. Zastanawiam się czy nie spowoduje to jakiejś walki o przestrzeń między nimi. Rhodactisy właziły na siebie od dawna po napompowaniu i nie było problemu, ale wiem że korale potrafią być bardzo agresywne w stosunku do innych gatunków. Słyszałem że tak jest z Euphyliami tzn. paraancora walczy o miejsce z glabrescens ale paranncora z paraancorą żyją w zgodzie. Walka oczywiście polega na puszczaniu toksyn szkodliwych dla przeciwnika. Czy mogę bezpiecznie postawić obok siebie Rhodactisy i Ricordee?
 10. witko

  Czarna gąbka?

  Dzięki za odpowiedź Jak gąbka to ok, bałem się, że może coś co mi zarośnie akwarium. Korzystając z okazji jeszcze dopytam o to białe coś na samym środku skałki. Też wygląda na jakiś rodzaj gąbki. Czy rzeczywiście to gąbka? Skałka wymaga małego czyszczenia, bo ma sterczące badyle (chyba po jakimś poroście) oraz te ślimaki osiadłe które Kamil zauważyłeś. Szkoda żebym jednak przez niewiedzę usunął z niej coś wartościowego.
 11. Cześć, kilka dni temu kupiłem kawałek skałki z 3 letniego akwarium. Zauważyłem, że ma dużo czarnych plamek. Przeszukując internet natknąłem się na dwa tropy: czarne algi wapienne albo czarna gąbka. Patrząc na strukturę rzeczywiście przypomina niektóre gąbki porastające moje akwarium. Nie jestem jednak na 100% pewien z czym mam do czynienia. Prośba o pomoc w identyfikacji.
 12. Cześć, w związku z tym, że akwarium jest w miejscu gdzie na co dzień przebywają domownicy potrzebuję kupić do niego naprawdę cichy brzęczyk. Taki żeby nie wiercił dziury w głowie Akwarium jest małe 5L, przeznaczone dla larw krewetek. Rozważam dwa warianty: Tetra APS 50 i Aquael Oxypro 150. Ten drugi jednak może być za mocny na tak małe akwa. Co możecie polecić?
 13. klossowski, dzięki za przesłanie, przestudiuje szczegóły bo wygląda na ciekawy case Wychodzi na to, że można w ogóle bez filtra, tylko trzeba robić regularne podmiany. Gorzej jak wyjadę na 2 tyg i nie będzie komu robić podmian. Wrzucam dodatkowo zdjęcie akwa w świetle niebieskim. Jak na tak "wysokie" NH3 uważam, że wygląda nieźle.
 14. Mam wrażenie, że ten filtr powoduje wystarczający ruch wody w akwa. Macki korali unoszą się na wodzie i falują bardzo spokojnie. Tak swoją drogą gdzieś na tym forum wyczytałem, że w tak małym litrażu nie potrzeba w ogóle filtra. Skała, bakterie i wieloszczety robią swoje, wystarczy tylko falownik. Rozważałem ten pomysł, ale boję się negatywnych skutków takiego eksperymentu. Tak, zawsze było ok. 8 (test zoolek)
 15. Arek77 - WOW! Super akwa Patrzyłem w necie i różowe Quadri wyglądały bardzo podobnie. U mojego macki różnie się układają, czasem się pompuje bardziej, czasem mniej, a nieraz chowa macki do środka i wygląda jak cycek. Tak, tak właśnie starałem się ustawić, głównie pod katem Euphylii. Jej macki ładnie latają, ale nie za bardzo. Wrzucam inne zdjęcie poglądowo, ale zakładam że to Quadri, nawet krewetki w nim zamieszkały.
 16. A jaka cyrkulacja byłaby dobra? Jedno z okien zostaw rozszczelnione, dobrze to robi wentylacji. Jak wszystko jest szczelnie pozamykane i do tego okna PCV to nie ma obiegu powietrza. Wentylacja wsteczna potrafi wtedy wrzucać syfy do mieszkania. Ja tak mam, więc zostawiam na kilka godzin rozszczelnione okno w sypialni w ciągu dnia. Sprzedawca mówił, że Quadri, a na Twoje oko na co to wygląda?
 17. Filtr Turbo Mini 320 l/h zgodnie z opisem. O drugim rozwiązaniu myślałem. Chyba by było najlepsze, bo wylot filtra ukierunkowany w dół na ściankę pełni rolę falownika i nadaje obieg wodzie. Tak swoją drogą uważaj na wilgotność powietrza powyżej 65%, bo przy takiej lubią się grzyby pojawiać w mieszkaniu.
 18. Cześć, wrzucam zdjęcie akwa. Dziś byłem z sklepie akwarystycznym gdzie kupuję solankę do podmiany i zapytałem o przyczynę problemu. Doradzono mi abym dokładnie wypłukał gąbkę w wodzie z podmiany, ponieważ RO albo kranówka może zniszczyć bakterie które w niej żyją. Ona jest zapewne źródłem problemu. Wszyscy byli jednak zdziwieni, że to NH3 jest wykrywalne a nie NO2 albo NO3. Zasugerowano, że może cykl azotowy się jeszcze do końca nie zamknął. Ogólnie chciałem kupić filtr kaskadowy ale ten model akwarium ma tak zbudowaną pokrywę, że nic innego poza filtrem typu Pat mini tam nie wejdzie. Nie chcę też zdejmować pokrywy bo woda szybko paruje, a w mieszkaniu mam słabo działającą wentylację i wilgoć wszędzie się osadza. Zastanawiam się również czy ogólne stwierdzenie że NH3 jest zabójcze i powinno być zerowe nie jest lekko przesadzone. Od co najmniej dwóch miesięcy utrzymuje się na poziomie 0,20-0,25 mg/l i całe życie w akwarium wygląda jakby się cieszyło. Quadricolor jest dwa razy większy niż był, Euphylia również puszcza nowe główki, Briareum rośnie jak oszalałe i są też gdzieniegdzie gąbki. Krewetki też wyglądają na zadowolone i puszczają larwy do wody. Celowo też nie wpuszczam żadnych ryb bo to mogłoby zaburzyć pozostałe parametry przy takiej filtracji. Aktualna obsada produkuje mało fekalii.
 19. Cześć, wybaczcie, że późno odpowiadam, ale robota do późna trzymała. Arek77, w kwestii gąbki czytałem, że jest idealnym siedliskiem dla bakterii nitryfikacyjnych i trzeba bardzo uważać na czyszczenie i podmiany bo można zaburzyć utworzoną równowagę. Do filtra jest wbudowany napowietrzacz, który uruchamiam codziennie. Zostawiam na średnim trybie na godzinę, bo jak jest za dużo bąbelków to Euphylia zaczyna puszczać dużo śluzu do wody. Akwarium ma 30 litrów, jednak nie jest zalane do końca. Biorąc pod uwagę pozostałe wypełnienie (aragonit+skała) to jest tak ok. 25 litrów wody. Bezpośrednio do akwa dałem algi żeby pochłaniały związki azotu. Fotki wrzucam poniżej. klossowski, co do testów zooleka to słyszałem, że wielu akwarystów je stosuje, ale rzeczywiście mają opinie gorszych od JBL czy Colombo.
 20. Witam, zauważyłem, że od dłuższego czasu w moim akwarium utrzymuje się stały, niewielki poziom NH3 na poziomie 0,20-0,25 mg/l (test Colombo). NO2 aktualnie jest poniżej 0,025 mg/l (test JBL), a N03 zerowe (test Zoolek). W przeszłości (akwa ma ok. 4 msc) NO2 i NO3 były wykrywalne na znacznie wyższym poziomie, amoniaku jednak wtedy nie monitorowałem. W akwarium pracuje filtr wewnętrzny Pat mini z gąbką, której jeszcze ani razu nie wymieniałem. Od dłuższego czasu aplikuję bakterie w kroplach Azoo i od tygodnia PRODIBIO BIODIGEST. Akwarium bardzo często napowietrzam. W środku jest mieszanka skał z 3 różnych źródeł - Real Reef Rock (ok. 1 kg), Fiji (ok. 1 kg) i odkupiona z innego 2 letniego akwa jakaś nieokreślona (ok. 1 kg) Mam pytanie czy na Wasze wszystko wygląda ok? W ramach obsady mam krewetki Thor amboinensis, które już kolejny raz "się okociły", kraba Lybia tesselata, E. quadricolor i kilka miękasów. Wszystko pięknie wygląda, więc nie ma żadnych oznak że coś jest nie tak. Ale zastanawia mnie jednak ten poziom NH3, który z tego co wiem powinien być równy 0, a NO3 powinno być na wykrywalnym poziomie. A może nie ma co się martwić?
 21. witko

  Wirek - jak usunąć?

  Dziś urządziłem polowanie. Kupiłem małża, przepołowiłem i położyłem tuż obok skałki gdzie siedzi. Zgasiłem wszystkie światła i co jakiś czas świeciłem lekkim światłem z telefonu. Widziałem jak powoli się wychylał. Okazało się jednak, że bardziej odważne były mniejsze okazy, które niestety się ujawniły. Właziły na połówkę małża, dzięki czemu szczypcami mogłem je wyławiać z tym co jadły. Przez 1,5h złapałem 2 szt. Duży niestety zwiał. Zamierzam teraz zgodnie w powyższą poradą naciąć mały pojemniczek i włożyć do wody z przynętą, może zadziała. Ryb na razie nie wrzucam do akwa bo mam tylko 30l, więc chyba za małe. Takie co jedzą wirki (choćby wspomniana Chrysiptera Springeri) też rosną więcej niż 5cm, więc chyba będą się męczyć.
 22. witko

  Wirek - jak usunąć?

  Ostatnie przypadki nauczyły mnie jednego - to, że czegoś nie widzę w akwarium nie znaczy, że tego tam nie ma. Pierwszy raz jak zobaczyłem na wpół zjedzonego Tectusa, to zacząłem szukać w sieci info o "ślimakożercach" i jak zobaczyłem zdjęcia i nagrania wirków to pomyślałem, że w życiu coś takiego w moim akwa nie może pełzać. Obwiniałem na początku wieloszczety, które też rozrosły się do gigantycznych rozmiarów (ok. 15 cm). Kris81 to jest dokładnie to co mam. Bardzo możliwe, że gdzieś w skałkach siedzi więcej tego badziewia. Mam taki nawyk, że często siedzę przy akwa i obserwuje co tam się dzieje, zarówno za dnia jak i nocą. Nie zauważyłem póki co żadnego podobnego delikwenta poza tym wielkim. Zacząłem natomiast się zastanawiać czym to się żywi. Tectus i Stomatella zostały zjedzone dzień po dniu, zostały tylko po nich muszle. Więcej ślimaków nie mam, poza 4 małymi turbo. Spadła mi natomiast liczba asterin i to znacznie.
 23. witko

  Wirek - jak usunąć?

  Słony leszczu, dziękuję za odpowiedź. Spróbuję ten sposób z małżem i pułapką. Około półtora miesiąca temu złapałem miniaturkowy okaz (ok. 1 cm) który połasił się na pelet dla krewetek leżący na piasku. Dzięki temu złapałem go pęsetą, tak że się nie rozerwał. Mam tylko nadzieję, że więcej takich mini okazów w akwa nie ma. Czytałem, że są obojnakami i łatwo się rozmnażają. To może być długa wojna...
 24. Witam, to jest mój pierwszy post na tym forum. Akwarium 30l mam juz prawie 3 msc. Niestety wraz z żywą skałą pojawił się pewien szkodnik, który zjadł mi Stomatellę i Tectusa. Obawiam się o resztę zwierzaków (4 sexy shrimp i jeden krab boxer). Łobuza namierzyłem już drugi raz. Jest to spory ok. 10 cm brązowy flatworm, wyglądający jak poniżej. Jak go pierwszy raz zobaczyłem to wylazł z dziury o średnicy kilku ok. 5mm, więc jestem pod wrażeniem jego elastyczności. Niestety wyjęcie skałki w której przesiaduje może uszkodzić obrastające ją ładnie Briareum i gąbki. Czytałem różne artykuły dostępne w internecie. Polecane jest użycie specjalnej pułapki lub środka do odrobaczania z fenbendazolem. O ile drugiego rozwiązania się obawiam pod kątem reszty mieszkańców mojego akwa, to drugie obawiam się że może być nieskuteczne. Jakie są wasze doświadczenia z usuwaniem takich lokatorów? Czy stosowaliście jakieś pułapki?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.