Skocz do zawartości

crowmw

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez crowmw

  1. Jednak Brooklynella zaatakowała moje błazenki. Wczoraj wieczorem wyglądały ok, pływały i oddychały spokojnie, dzisiaj rano już były całe w glutach. Jedna już padła, druga jeszcze walczy. (Edit: też padła) Z tego co czytam to Brooklynella przenosi się z ryby na rybę. W takim razie skąd się wzięła w moim zbiorniku, skoro całe życie przyszło na raz, ryby wcześniej pływały razem w tym samym zbiorniku. Jeżeli nie przenosi się między rybami to co mogło wywołać chorobę i czy da się temu jakoś przeciwdziałać? Co dalej? Wyczytałem, że trzeba zagłodzić Brooklynelle przez 45 dni, czy to prawda? Z rybek mam jeszcze pterapogona. Oczy też ma jakieś mętne... (Edit: też padł)
  2. @natan2012 No właśnie walczę ze zbyt czystym zbiornikiem, po4 i no3 0 aktualnie. Jestem na etapie dopasowywania rutyny dozowania ZeoStart3, zmiany waty, podmianek wody i karmienia, aby uzyskać śladowe ich ilości. Wydaje mi się, że Monti zaczęły blaknąć właśnie przez zerowe parametry i mocne świecenie. Obniżyłem na razie świecenie z 90% do 50% i staram się podnieść no3/po4. Po wczorajszym kryzycie (jeden błazenek bardzo szybko oddychał i wystawił skrzela) dzisiaj rybcie już pływają wesoło a kropek prawie brak. Jestem z nich dumny Od kiedy zacząłem karmić koralowce, to zauważam wiele więcej mikro życia tj. wspomniane ?widłonogi? czy inne rurówki i robaki. Na razie daje minimalnie 1/3 kostki tej karmy.
  3. @MiloXis Tak, po Poście @natan2012 zakupiłem 3 duże (5 malutkich) Trochusów, które w kilka dni wyczyściły mi skałę do cna. Na forum reef2reef znalazłem ciekawy wątek, gdzie była dyskusja o działaniu testów kropelkowych na NO2/3. Jak się okazuje nawet śladowa ilość NO2 znacznie zakłamuje wyniki testów NO3. Dobrze to widać na tym filmie: https://youtu.be/51LyfyklQlg NO2 po kilku podmianach spadło do 0 NO3 spadało proporcjonalnie do NO2 (obecnie na poziomie 1 - 2.5ppm) 16 września wjechało życie ruchome: - 2 błazenki - Pterapogon kauderni - Krewetka czyszcząca - Strombus i mniej ruchome: - Dunka - Pavona - Caulastrea - Briareum - Capnella - Zoa - Monti talerzowa czerwona - Monti Samarensis (chyba) Zacząłem robić testy na KH, Ca i Mg. Ca trochę za nisko (380 ppm), ale z każdą podmianką rośnie. Monti Samarensis po wsadzeniu do zbiornika schowała polipy i nie chce się pokazać, a talerzowa nieco ostatnio pobladła. Tutaj jest jeszcze pole do popisu. Miałem jeszcze jeden nawrót okrzemek, ale ślimaki je opanowały po kilku dniach. Od niedawna mam wysyp białych robaczków, jakieś widłonogi czy coś raczej nieszkodliwe. Martwią mnie natomiast błazenki. Po 3-ch tygodniach dostały białych kropek. Jedzą w miarę normalnie, nawet te białe robaczki z szyb. Zachowują się normalnie. Dr Krewetka dzielnie je czyści. Może się wyliżą. Trochę nie mam pomysłu na te monti. Kusi mnie zrobić ICP może z tego wyjdzie, czego mi brakuje lub czego za dużo. Koralowce karmię co 3 dni mrożonką Ocean Nutrition Rotifers, codziennie daję 4ml AF Power Elixir, poza tym ZeoBak, ZeoStart, SpongePower wg zaleceń
  4. Aktualizacja 9 tyg od zalania Trochę naśmieciłem. Wlałem 2x wodę z mrożonek w odstępie kilku dni i w końcu coś zaczęło rosnąć w akwarium. Okrzemki obsiały wszystko. NO2 jak nie spadało, tak nie spadło, ale na testach wychodzi bardziej 1ppm lub 1.5ppm niż 2ppm NO3 nie mierzę, bo teraz to już pewnie jakiś kosmos xD PO4 wychodzi przezroczyste cały czas Od tygodnia zacząłem lać jeszcze SpongePower wg. zaleceń KZ. Przestałem świecić, aby ogarnąć te okrzemy. Na razie wstrzymuje się z dorzucaniem karmy Zastanawiam się, czy nie wrzucić odpieniacza na jakiś czas, może większe napowietrzenie wody by pomogło bakteriom przerabiać NO2?
  5. crowmw

    Milo's Reef 120L

    Miam podobnie, możesz looknąć w ten wątek: NO2 stoi na poziomie ~2ppm NO3 rosło a obecnie wywaliło po za skalę ~100ppm PO4 niewykrywalne od momentu gdy NO2 i NO3 zaczęły roznąć. Oczywiście wszystko jałowe i brak życia, które mogłoby wodę pobrudzić. Wyczytałem, że aby zbić NO3, konieczne jest PO4, bez tego bakterie nie ruszą NO3. Wczoraj, aby podbić PO4, skorzystałem z rady, którą gdzieś dawał @Tester. Rozpuściłem 5 kostek solowca w wodzie akwariowej i wlałem tę wodę do baniaka (wariant z wlaniem Coca-Coli był kuszący ), niech się dzieje i tak jest jeszcze pusty. Dzisiaj rano woda mętna i widzę pierwszego zielonego glonika :O Za kilka dni zrobię testy i pewnie opiszę czy pomogło
  6. @chris_ek Jakiego żywego fitoplanktowu używasz?
  7. Ja przepłukałem ten piasek 12 x kranówką i 3 x RO przed dodaniem bakterii. Mleka prawie nie miałem. U ciebie z czasem mleko wyjdzie z filtracją, a część osiądzie, ale trzeba będzie uważać, żeby przy grzebaniu się nie zaczęło unosić Można wiedzieć, z jakich bakterii na start korzystasz?
  8. ZeoBac i ZeoStart stosuje wg. zaleceń oficjalnego opisu startowania zbiornika z KZ. Od czwartku zacząłem jednak podawać 2 krople ZeoBac co dziennie, a nie jak zalecają 2 krople co 3 dni. Efekty przedawkowania wg. KZ powinny być widoczne w postaci nalotu. Narazie nic nie widać. Zobaczymy jak będzie z parametrami po tygodniu.
  9. @chris_ek @mazmaciek @Arek77 Wczoraj wrzuciłem kostkę solowca, wnioskując, że może bakterie wolno się namnażają przez małą ilość pożywki. Czy dobrze dedukuję, że może nie warto też wymieniać watę? Dzisiaj rano zauważyłem pierwszy brązowo-zielony nalot na skale.
  10. Aktualizacja po 6 tygodniach od zalania Parametry (Salifert): NO2: 2 ppm NO3: 50 ppm Znowu parametry dwukrotnie wyższe. Nigdzie nie znalazłem takiej informacji, Do jakiego poziomu NO2 może dojść w szczycie podczas dojrzewania? Czy może rosnąć w nieskończoność? Czy to, że NO2 i NO3 parametry zaczęły rosnąć około 3 tygodnie temu, oznacza, że cykl się na pewno zaczął? Czy można w jakiś sposób przegiąć z poziomem NO2 przy dojrzewaniu?
  11. Aktualizacja po 5 tygodniach od zalania Dalej leję ZeoBac i ZeoStart wg. zaleceń producenta. Wata wymieniana co 3 dni. Parametry (Salifert): NO2: 1 ppm NO3: 25 ppm PO4: 0 PH: 8 KH: 8,4 Co tydzień NO2 i NO3 się praktycznie podwaja, więc cykl się zaczął. Na skałach coraz więcej czarnego nalotu. Walkę z przesypującym piaskiem udało mi się wygrać, rozdzielając wylewkę na dwie, za pomocą trójnika ustawionego na boczną szybę. Teraz woda pięknie krąży wkoło skały (widać po drobinkach unoszących się wodzie) a piach się nie przemieszcza. Próbowałem z cyrkulatorem na tylnej szybie, ale efekt był jeszcze gorszy. Wymieniłem też Jebao DCS-2000 na Sicce Syncra Silent 2.0. Jebao zaczęło strasznie hałasować + wchodzić na nieprzyjemnie piszczące rejestry, co było nie do zniesienia. Do tego, od początku chodziło na 80%, a mimo tego pojawiło się słyszalne falowanie mocy powodujące ciągłe dolewki. Nie polecam nikomu tego chińskiego szrotu. Niepotrzebnie przycebuliłem 100zł. Trzeba było od razu brać porządną pompę. Sicce jest "silent", delikatnie tylko mruczy w tle. Jakość i komfort bez porównania.
  12. Aktualizacja po dwóch tygodniach od zalania. Pierwszego dnia weszło 50ml Stability i kolejne 50ml po 3ch dniach. Kolejne dni lałem ZeoBac 4 krople i ZeoStart 1ml (przez pierwsze 3 dni - 5ml). Parametry: NO2: 0,05 ppm NO3: 2,5 ppm PH: 8,3 Zasolenie: 33 ppt Między czasie NO3 delikatnie wzrosło. Po tygodniu zacząłem świecić ~6h, od dzisiaj świecę już docelowe 12h. Wata wymieniana co 3 dni. Na skałach pojawił się delikatny ciemny nalot. Wylot z pompy ustawiłem nieco bardziej na lustro wody, żeby mocniej falowało. Ze spienionego PCV zrobiłem koronę, bo lampa świeciła po całym salonie, co było denerwujące. Odpieniacza jeszcze nie włączam, odpalę jak zajdzie potrzeba. Może uda się bez taki mały zbiornik. Pompa jest na tyle mocna, że cały czas odsypuje mi piasek w lewym przednim narożniku akwarium, kombinuje jak cyrkulatorem temu przeciwdziałać, ale jak na razie przegrywam walkę. Akwarium jest oglądane z przodu i z lewej strony, więc zawieszenie tam cyrkulatora odpada. Pytanie: Czy magnes cyrkulatora MLW-10, który jest poza akwarium, może wylądować w panelu? Umożliwiłoby to mi umieszczenie cyrkulatora na tylnej ściance, ale boję się, że materiały, z których jest wykonany, zareagują jakoś w wodzie. Próbował ktoś czegoś takiego?
  13. Mam RedStarfish SQ-90 w panelu Nie wiem, jak go ustawić, przegroda na niego ma wymiary 45 cm wysokości i 15 cm szerokości, poziom wody w jego przegrodzie to jakieś ~38 cm. Niby producent pisze, że poziom wody to 20-22cm, czyli rozumiem, że okolice tej pianki i łączenia jak na zdjęciu. Ale odpieniacz wyrzuca z siebie mnóstwo bąbelków dołem. Próbowałem go regulować, przekręcając całą tubę. Przy całkowitym zamknięciu bąbelków było mniej, ale piana bardzo morka. Nie mam instrukcji do tego odpieniacza. Może ktoś podpowiedzieć, jak go ustawić? Co do głośności to sam silnik nieco buczy (głośniejszy niż Jebao DCS-2000 w komorze obok), najbardziej słychać zasysanie powietrza. Odpieniacz nie jest nowy, kupiłem go jako używany. Czy to się może ustabilizować jak troche pochodzi?
  14. Dzięki za rady, będę obserwował zbiornik i wtedy odpowiednio do zapotrzebowania obsadę będę kompletował
  15. Może jakieś kraby (Mitrax na glony) i ślimaki wpadną, rurówki tez spoko pomysł.
  16. Zakładam swoje pierwsze w życiu akwarium. Akwarium: 60x45x45 VIV kupione okazyjnie używane razem z szafką. U szklarza wykonałem panel 3 komorowy z lacobel, głęboki na 10 cm Skała: Syntetyczna Aqua Forest 5,5kg Sól: Aquaforest Reef Salt Piasek: AF BIO Sand Filtracja: 2kg Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere + wata + odpieniacz Red Starfish SQ-90 (jeszcze czeka na swoją kolej) Oświetlenie: Reef Flare S 70W Ogrzewanie: Eheim Jager 100W Pompa: Jebao DCS-2000 Sicce Syncra Silent 2.0 Falownik: Jebao MLW-10 Dolewka: Levelautomatic EYE Chemia: Seachem Stability, ZeoStart3, ZeoBac Chciałem akwarium, słodkowodne, po taniości, żeby spróbować nowego hobby... Żonie spodobały się morskie i tak skończyłem z morskim i wydałem ~4500zł na całość. Starałem się jak najwięcej rzeczy kupić używane i tak: akwarium, lampa, dolewka, odpieniacz udało mi się znaleźć na OLX w korzystnej cenie. Jak wykonać panel z lacobel podejrzałem tutaj (Dzięki!): 150L @krzysiekob Na razie zbiornik zalany, Stability i ZeoBac podane, lampy na razie nie włączam. Walczę z cyrkulacją, która przesypuje mi piach, Jebao DCS-2000 konkretnie dmucha na połowie mocy. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z akwarystyką, wszystkiego uczę się od zera. Życie planuję dopiero we wrześniu wsadzać, więc na spokojnie dojrzewamy i czekamy na plagi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.