-
Liczba zawartości
1 763 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
nigdy
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
-
to co mierzysz w akwarium z ozonem to jest potencjał redox, aby nie przedobrzyć.
-
Nie oszczędzajcie na rurach. To się robi "raz na zawsze", a wszelkie potem przeróbki są bardzo problematyczne, czasami wręcz niemożliwe bez robinia wszystkiego od początku. Różnice cen na większej średnicy też są minimalne. Sami zobaczycie - ale będzie już za późno - że koszt "orurowania" przy całym koszcie systemu akwa jest znikomy. Tak samo zawory. Droższa sprawa, ale potem ile nerwów jak coś się nie daje precyzyjnie ustawić, bo to był "tani zawór". Rury kupujemy oczywiście klejone a nie zgrzewane. (chyba że ktoś ma zgrzewarkę i woli "dłużej robić, ale za to trudniej") Rury i kształtki mają miarę metryczną i calową. Wzajemnie nie pasują. Oczywiście można zrobić np. spływ wody calowy, a powrót metryczny, to nie przeszkadza. Do wyciszania spływu są różne "patenty". Poszukać na forum. Jak średnica rury będzie za mała, to już "umarł w butach", nic się nie zrobi. Kolanka są dwóch rodzajów. Typowe kolanka 90* i łuki jak poniżej na foto (nie wiedzieć czemu dużo droższe od kolanek). Kolanka powodują większe opory przepływającej wodzie. Nikogo nie namawiam, bo to koszty, ale u siebie "wyciągając maksymalną efektywność" powrotu wody, na 25mm wyjściu OR3500 dałem redukcję na 32mm, do góry rura 32mm, łuki zamiast kolanek i na podnoszeniu 1,5 metra teoretycznie wydajność tłoczenia powinna być taka, że 32mm spływ spokojnie wystarczy. Moje zabiegi tak podniosły wydajność tłoczenia, że spływ musiał być 40mm Przy tym samym zużyciu prądu, tych samych pompach większy obieg wody. Przez samo zastosowanie rur o większej średnicy i łuki zamiast kolanek.
-
po 2 min. to zdecydowanie za szybko aby popłynęło. Może jakiś wpływ miało UV bo rozumiem że te T5 to aktynikia? Jeżeli faktycznie temperatura to załóż wiatraczki tak aby dmuchały przez długość lampy i już.
-
weź miniflotora na żywo i wtedy powiedz co, a przede wszystkim JAK chcesz to uciąć.
-
tego typu odpieniacze reguluje się (sucha/mokra piana) podnosząc i puszczając. Coś Ci padnie w akwa, odpieniacz będzie wyrzucał mokrą pianę szybko napełniając kubek i aby była bardziej sucha będziesz musiał podnieść odpieniacz. Czasami nawet dość znacznie. Weź to pod uwagę projektując ilość miejsca nad odpieniaczem, nie rób "na styk" bo kiedyś może Ci się to zemścić.
-
Aparat Cyfrowy w masce do nurkowania :) !
Piotr Jan Rogalski odpowiedział SkoczekPL → na temat → Off-Topic
ciekawe czemu gwarancja tylko 3 m-c. Może taka promocja zimowa, aby gwarancja się skończyła przed sezonem? -
10kg skały na raz do akwa 250 litrów, to jest mniej niż 5% na raz. Jakbyś do 250 litrów akwa wrzucił na raz 50kg skały (20% masy wody) to ilość NH3 w tych 250 litrach wody byłaby odpowiednio większa.
-
Napisałem /uboga w porównaniu/, a nie że nie da się nic skompletować. Przy PC na pewno trudniej będzie skompletować światło aby np. tak podciągnąć barwy jak to zrobił Peniek po dolozeniu swietlowki K-Z fiji purple, w temacie http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=19110 To tylko przykład, ale oferta T5 jest dużo szersza niż oferta PC. Trzeba się liczyć z ograniczeniami PC.
-
Dzięki dodawaniu skały "na raty" (po mniej niż 5% jednorazowo) nie będziesz miał gwałtownego skoku NH3 w wodzie. Dodasz bakterie i będzie OK bez potrzeby rozcieńczania NH3. Co innego jakbyś wrzucił od razu skałę w frachtu w ilości 20% ilości wody.
-
właściciel http://www.aqva-light.pl/ Zadzwoń do niego, porozmawiaj. Zawsze dobrze doradzi, podpowie, a jak czegoś nie ma w ofercie to Ci sprowadzi i jeszcze zmontuje całość, że tylko wtyczka do kontaktu i działa. Dlatego pisałem w przyklejonym temacie, że najpierw kompletujemy cały sprzęt łącznie ze światłem, a samo szkło zamawiamy na końcu na potrzebne wymiary. Szkło można przyciąć na dowolny rozmiar. T5 nie kupisz w dowolnym rozmiarze. Pozostaje Power Compact, ale oferta temp. barwowej jest b.uboga w porównaniu do T5.
-
ZBIORNIK 1000L CO POTRZEBA jaki osprzęt????
Piotr Jan Rogalski odpowiedział basti1515 → na temat → Dla nowicjuszy
Marzenia muszą mieć coraz to nową pożywkę. Bez tego usychają guliwer777, napisz cenę kompletu sprzętu, Rebciu podał cenę życia. basti1515 będzie miał o czym myśleć. Myślenie można zacząć od sprawdzenia czy podłoga/strop wytrzyma obciążenie 2 ton na stosunkowo małej powierzchni. -
No to umieść je pół cm. powyżej krawędzi szkła akwa. Dwie oprawki to akurat ok.3cm. Samo szkło świetlówki, to co świeci, będziesz miał akurat długości akwa, nie stracisz światła.
-
Osobiste zakupy robiłem u Piotra Bilskiego (korale.pl). Teraz ma pracownika, ale gdy osobiście sprzedawał to podpowiadał mi czego nie kupować, bo i tak mi się nie przyda a szkoda kasy. Chociaż jako sprzedawca normalnym byłoby aby zachęcał klienta aby kupił jak najwięcej. A i jakiś rabacik dało się wynegocjować Zakupy wysyłkowe robię u Przemka w Reef-shop. Wychodzę z założenia, że jeżeli mam płacić tyle samo to lepiej aby Przemek zarobił i Przemek miał więcej kasy na rozwijanie forum :)
-
Dajcie spokój, nie warto. Jeżeli ktoś komuś działa na nerwy, to najlepiej po prostu omijać ten topik i już. Brak odpowiedzi też jest odpowiedzią. Forum jest dla wszystkich aby sobie pomagać. Jeżeli ktoś nie wykazuje minimum własnej inicjatywy aby zrozumieć PODSTAWOWE rzeczy, to szkoda klawiatury i czasu aby na siłę komuś wkładać wiedzę do głowy. Jak ktoś chce solniczkę i nie dostanie odpowiedzi (która już jest na forum), to w końcu sam poszuka. A topic też nie warto kasować. Jak ktoś nowy kiedyś wejdzie i przeczyta to będzie wiedział jak NIE NALEŻY się zachowywać.
-
Moment. Mówimy o zakładaniu solniczki. Po włożeniu skały i tak pierwszą podmiankę dobrze byłoby zrobić w miarę szybko, aby rozcieńczyć NH3 i NO2 oraz brudy odciągnąć. Jak zostanie trochę solanki po zalaniu akwa i włożeniu skał to akurat będzie do wykorzystania przy pierwszej podmianie. Potem, gdy już jest dużo życia w akwa, to są opinie (np. Stani o tym pisał) że nie warto czekać. Jak tylko temp. dobra i sól się rozpuści to wymieniać, bo niektóre pierwiastki szybko ulatują ze świeżej solanki.