Skocz do zawartości

Józef

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    142
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    mazowieckie

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Witam, Ja zapytam z innej strony. Zastanawia mnie to co kolega napisał na temat światełka. Nie do końca rozumiem, ile go wreszcie jest nad akwarium? Jeśli dobrze zrozumiałem to dołożył kolega trochę niebieskiego światła a potem jeszcze ociupinkę bardziej niebieskiego. Nie jestem specem od Reefmaxów choć sam mam akwarium podobnej wielkości. Rozumiem, że poza tym coś tam jeszcze jest innego? Jak wiadomo widmem najbardziej pożądanym przez korale jest takie około 10k K. Niebieskie a szczególnie mocno niebieskie jest bardziej dla efektu. U mnie korale karmie sporadycznie (można powiedzieć, że rzadko), nad akwarium wisi lampa led o mocy 129W ustawiona no około 70% mocy i wszystko rośnie. Nie jest to taki efekt jaki kiedyś miałem pod świetlówkami T5 ale rośnie. Proszę to przemyśleć bo podstawowym pokarmem większości korali jest światło. Dobre światło jest bardziej istotne niż karmienie które szczególnie w nadmiarze prowadzi do kłopotów (jeśli nie hoduje się korali NP bo to inna bajka). Pozdrawiam
  2. Józef

    Infekcja czy robota krewetki?

    Witam , po prawej stronie fotki widać jakieś bąble na skałach (bardzo niewyraźnie ale tak mi się wydaje). Na dolnej części montipory różowej także są brązowe przebarwienia. Przy ostrej inwazji okrzemek potrafią one "udusić" korala. W takiej sytuacji trzeba dość regularnie przedmuchiwać zwierzaki no i oczywiście powalczyć z przyczyną glonów. Jeśli nie widzisz pasożytów to brał bym pod uwagę glony. Bliskość innej montipory (szczególnie gdy się nie dotykają) moim zdaniem nie jest przyczyną.
  3. Witam Ponad rok mam podobny zbiornik IM Fusion 30L. Niestety te odpieniacze IM Ghost nie mają najlepszych opinii. Wiele osób na nano-reef.com strasznie na nie psioczyło (zbyt głośna praca). W kilku wątkach doczytałem, że na styk do panelu wchodzi TUNZE 9004 więc taki właśnie kupiłem i to też nie jest idealne rozwiązanie. Poza tym bardzo fajny zestaw.
  4. Józef

    Czyścik do szyb Mag Float

    Z przyklejaniem nie ma najmniejszego problemu. To patent sprawdzony od lat. Skrobak mocno przylega do szyby gdyż ma regulację. Zrób tak jak Kolega wcześniej radził a za jakiś czas nie będziesz w stanie sobie wyobrazić, że można inaczej. Pozdrawiam
  5. Akwarium jest ze szkła więc to zawsze ryzyko. Przy tym litrażu i tak grubej szybie osobiście bym się nie przejmował, szczególnie, że te pęcherze są w silikonie a nie w szkle (co byłoby znacznie gorszą przypadłością).
  6. Witam. Mam ten kontroler w innej lampie (Nanobox Quad). Nie mam natomiast doświadczenia z innymi kontrolerami więc ciężko mi porównać. Mi duża ilość opcji ustawień trochę przeszkadza.
  7. Józef

    ZOA, coś nie tak.

    Ja też sądzę, że problemem są boałe kropki. Pocztaj o zoapox. U mnie na kilku koloniach też je widzę choć polipy ładnie się otwierają.
  8. Józef

    DAWKOWANIE BIOGRO

    Ja mam mały zbiornik bo około 80 litrów (niecałe 100 l w systemie). Tydzień temu zastosowałwm po raz pierwszy BioGro po 4 ml z każdej butelki. Wyłączyłem odpieniacz na kilka godzin. Po dwóch trzech dniach kilka korali się zamknęło a woda zrobiła się mętna (jakby nieco mleczna) co może świadczyć o wykwicie bakterii. Dodam, że akwarium ma dopiero dwa miesiące i nie mam ryb a jedynie kilka korali i ekipę czyszczącą. Wcześniej stosowałem bakterie Special Blend i wszystko było dobrze poza tym, że nie pachniały za fajnie i żona kupiła Biogro :-) Tak więc nie wiem czy nie da się ich przedawkować. Jutro po podmianie mam zamiar nic nie lać. PS. Ja także uważam, że BioBro są dość drogie choć jaszcze bardziej przeszkadza mi, że są konfekcjonowane jedynie w dużych opakowaniach. Dobrze, że ich w pięciolitrowych bukłakach nie sprzedają. Skoro można po otwarciu je trzymać w ludówce to można je też porozlewać do mniejszych opakaeań a wtedy nie są już takie drogie.
  9. Witam Wszystkich. Od jakiegoś już czasu zastanawiam się nad wpływem magnesu na wodę morską. Korzystam z czyścika magnetycznego i nie wyjmuję go po czyszczeniu szyb (na stałe wisi sobie w mniej widocznym rogu akwarium). Używam dwóch rodzajów. Pierwszy jest z firmy JBL a drugi pływający MAG-FLOAT. Dziś na czyściku JBL podwinęła mi się ta wewnętrzna (czyszcząca) szorstka część. Przy pomocy nożyka rozebrałem go do końca i jestem w szoku bo okazało się, że magnes jest na wierzchu. Zawsze sądziłem, że w tego typu sprzętach magnes jest zatopiony w plastiku by był odizolowany od wody. Okazuje się, że nie, od wody oddziela go jedynie jakiś gruby materiał (ten ze szczotką) sklejony na rancie "jakimś klejem". Teraz pytanie, czy Waszym zadaniem taki magnes, który ma kontakt z woda jest bezpieczny? Czasem słyszymy historie, że coś złego dzieje się w zbiorniku mimo, że parametry są dobre. To dało mi do myślenia. Dodam, że na opakowaniu czyścika JBL jest napisane, że produkt wykonany jest z nietoksycznych materiałów i jest bezpieczny dla zwierząt wodnych. Jak w końcu jest z tymi magnesami?
  10. Woda w komorze gdzie jest czujnik faluje w niewielkim stopniu. Nie jest to dla mnie jakiś wielki problem (już przywykłem), chodziło mi o to by dociec, czy to standardowe zachowanie tej dolewki. Wynika z tego, że tak. Czy ta pompka jest taka cicha to bym nie powiedział. Moją w każdym razie wyraźnie słychać.
  11. Dziękuję, też o tym pomyślę.
  12. Wiem, że lepiej częściej niż raz na dobę dużą ilość. Miałem już kiedyś (w innym systemie) dolewkę od Witka i tamta dolewała co jakiś czas po około 50-100 ml. Ta dolewa baaaardzo małe ilości. Dolewa przez dwie sekundy po czym za trzy minuty znów uzupełnia włączając się na kolejne dwie trzy sekundy. Potem 10 minut spokoju i znów zaczyna odmierzanie liczone w naparstkach. Jeśli tak ma być to ok, chcę jedynie wiedzieć, czy to jej standardowe działanie, czy ten typ tak ma.
  13. Witam. Mam pytanie odnośnie dolewki Tunze Nano 3152. Podłączyłem ja po raz pierwszy i wszystko ładnie śmiga jednak nie podoba mi się, że jest bardzo czuła i włącza się co kilka kilkanaście minut dolewając bardzo niewielką ilość wody RO. Czy to normalne czy można to regulować by włączała się rzadziej i dolewała większą ilość wody? Za podpowiedzi użytkowników będę wdzięczny.
  14. Opti to odbarwiony FLAT (pozbawiony pewnych tlenków metali). Guardian również posiada takie szyby i jeśli porównamy dwie szyby odbarwione (z różnych koncernów) to ciężko będzie dostrzec różnicę. Taką szybę posiada każdy koncern. W AGC nosi ona np nazwę handlową Super Vision w Guardianie zdaje się Ultra Clear itd.). Różnice między nimi są praktycznie niewidoczne. Nie ma więc dylematu czy wybrać Opti czy Guardiana bo jedno to nazwa koncernu a drugie konkretny produkt. Jeśli szyba z Guardiana także będzie odbarwiona (ultra clear) to różnica będzie kosmetyczna (na korzyść opti, jest nieco bardziej białe). Różnica między szybami odbarwionymi i zwykłymi dostrzegalna jest wyłącznie gdy patrzymy na szkło z boku i przy dużych grubościach szkła. Dlatego szyby odbarwione stosowane są w kabinach prysznicowych (widać krawędzie). Kiedy akwarium jest zabudowane i widać wyłącznie frontową szybę to nie ma takiego mistrza, który odróżni szybę odbarwioną (bez różnicy z jakiego ona będzie koncernu) od zwykłej przy grubości 8mm.
  15. Oby tylko sukcesy w hodowli ryb morskich nie poszły w tym kierunku co w przypadku słodkowodnych. Jak bym zobaczył hepatusa w wersji weloniastej z czerwoną naroślą na głowie i zredukowanymi płetwami by nie pływał zbyt szybko to uznałby to za koniec mojej przygody z akwarystyką. Zobaczcie co już dzieje się z błaznami rozmnażanymi w niewoli, wiele z nich to już jakby nowe odmiany. Jak człowiek nauczy się rozmnażać to chęć zrobienia na tym kasy jest wielka i zaczyna się wyścig kto "wyprodukuje" większego dziwoląga. Ta perspektywa jest smutna. Dziś mamy świat żywcem przeniesiony z natury. Fajnie jak by sukcesy hodowlane nie przynosiły tych negatywnych zjawisk.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.