Skocz do zawartości

fal

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    1 913
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Odpowiedzi dodane przez fal


  1. Pierwszy i podstawowy błąd to test ICP , od niego zaczyna się katowanie zbiornika i podejmowanie błędnych decyzji. Pamiętaj , że największym wrogiem życia jesteś sam bo to Ty wprowadzasz zmiany nie można ślepo wierzyć w to co pokazuje test do wszystkiego trzeba mieć dystans. 

    Pierwszy krok jaki powinieneś zrobić to podmiana wody nie większa jak 50% , to co ma paść i tak padnie a tobie pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać. 


  2. U mnie na dzień dzisiejszy akwarium pobiera około 13kw więc czy mi się podoba czy nie muszę poczynić pewne kroki w kierunku oszczędności.

    Dlatego w najbliższym czasie będę zmieniał pompę w odpieniaczu z 100W na 50W , pompa obiegowa zostanie skręcona do 50% , oświetlenie zostanie zmienione z T5 na LED planuję zejść do 7kw niżej się nie da już nie ma na czym. Szacunkowe zużycie akwarium to 2500 kw na rok , domownicy szarpią i tak 5000 kw więc nie ucieknę od uwolnionej stawki energii. Jeśli wierzyć temu co krąży po sieci można liczyć się z tym , że za kw będziemy płacić nawet 2,5 a to w moim przypadku 12500 pln , do tej pory średnio za prąd rocznie płaciłem 6 tyś. Generalnie grubo do tego gaz za ogrzewanie i mamy Japonię.


  3. 12 godzin temu, JaRRoT napisał:

    Pięknie wszystko rośnie, wygląda zacnie pozazdrościć

     

     

    13 godzin temu, JerzyB napisał:

    Nie wiem czy tylko u mnie , ale filmik się nie otwiera.

    Naprawiło się .

    Super koralowce .:clapping

     

    12 godzin temu, JaRRoT napisał:

    Pięknie wszystko rośnie, wygląda zacnie pozazdrościć

     

     

    11 godzin temu, Beti napisał:

    No i jest :clapping

    pięknie szacun za akwarium

    Dziękuję 


  4. Ariel, po co się tak denerwujesz to jest wolny kraj każdy ma prawo się wypowiedzieć. Ogólnie ciężko w tej chwili jest na każdej płaszczyźnie każdego z nas prędzej czy później dotknie kryzys jednego bardziej drugiego mniej.

    Arek77 , jak ja bym chciał mieć zużycie na poziomie 3kw u mnie w tej chwili zużycie 13kw


  5. Ogólnie przeczytajcie sobie wątek od początku to jest straszne jak syczymy na siebie ile w nas jadu jak bardzo ta cholerna władza podzieliła naród.

    20 godzin temu, Maniekkkkk napisał:

    trzeba było brać kredyt ze stałym oprocentowaniem a nie zmiennym .

    Po Twoich wypowiedziach można o Tobie wyrobić sobie zdanie mimo tego że Ciebie nie znam.


  6. 45 minut temu, Maniekkkkk napisał:

    Rozmawiaj kulturalnie , i nie osądzaj bo mnie nie znasz a oceniasz .

    Ocenia Ciebie po tym jak piszesz więc kolega jest mega kulturalny. 

    Nie chodzi o to żeby się kłócić ale jak człowiek nie ma się denerwować jeśli za***rdalał na to co ma po kilkanaście godzin dziennie całe życie a teraz będzie musiał podjąć skrajne decyzje bo inteligencja rządzących doprowadza do takich a nie innych sytuacji. 

    Dlaczego młodzi ludzie są karani za to , że chcieli coś więcej od życia a w zamian dostają raty x 2 co oni złego zrobili ? Posłużę się przykładem młodego człowieka zarabiał 12 tyś miesięcznie to nie są małe pieniądze więc miał prawo wziąć kredyt a rata jego w momencie podpisywania wynosiła 6 tyś dzisiaj ta rata to już 12 tyś co on zrobił złego , że został tak bardzo ukarany przecież w momencie podpisywania kredytu zostawało mu 6 tyś na życie to nie jest mało. Ja pier**le gdzie my jedziemy 


  7. 8 minut temu, jacgues napisał:

    @fal Sęk w tym, że i u ludzi o pięknych i wyróżniajacych się zbiornikach pełnych akropor występują zróżnicowane opinie w tym temacie ;) 
    W każdym razie reaktor to koszt zakupu sprzętu plus nasypu rzędu 3500 zł. Zestaw automaycznie dozujacy kH to ponad 5000 zł.  Jakby na tym można było poprzestać (bez CO2 scrubberów, bez napełniania butli częściej niż co pół roku, bez reaktora na wodorotlenek wapnia) to wybór byłby prosty. Na BRS rekomendują jeszcze dodatkowy sprzęt do reaktora, który zwiększa automatykę, ale nie wiem na ile jest to w istocie przydatne i niezawodne. 

    Sęk w tym , że nie możemy za bardzo podyskutować bo ja jestem praktykiem a Ty teoretykiem. Jeśli coś Tobie piszę to znaczy , że miałem z tym do czynienia i wiem o czym piszę. 


  8. 35 minut temu, jacgues napisał:

    Sęk w tym, że co człowiek to opinia. Jak na razie widziałem sporo o tym jak dużo sprzętu do reaktora jest potrzebne, historie o wymianie butli CO2 co 3 miesiące (pod zbiornikiem mam 70cm wysokości, wielkiej raczej tam nie zmieszczę) i innych problemach jak pH, czasem mimo używania CO2 absorbera, chateo reaktora i kalkwasser reaktora. 

    Ciężko się nie zgodzić , że co człowiek to opinia. Ważne żeby czerpać z dobrego źródła.


  9. 15 minut temu, jacgues napisał:

    Obniżenie pH, dużo elementów, które mogą się zepsuć, konieczność nabijania butli CO2.... Wolę chyba 3-part Balling i robić wysoko stężone roztwory, które są ciągle mieszane. 

    Posiadam jeden reaktor od 2008 roku i chodzi 24/24 warunek jest tylko taki , że konstrukcja musi być prosta bez zbędnych wodotrysków. Napełnienie butli raz na 3 lata to chyba nic strasznego. Oczywiście nie namawiam i szanuję decyzję wprawdzie będzie to kosztowne prowadzenie zbiornika ale to nie moje akwarium i nie mój portfel , a co do awaryjności to bardziej martwiłbym się tymi pompami niż reaktorem. Wyobraź sobie , że robisz wysokie stężenie balinga i jedna pompa się zacina i sru wszystko do zbiornika a w zbiorniku wymagające acropory i ........ sam sobie dokończ. Co do obniżania ph naprawdę myślisz , że na tyle Tobie obniży , że cokolwiek złego się stanie w zbiorniku ?   


  10. W dniu 24.08.2022 o 15:58, jacgues napisał:

    P.S. Planuję 800-1000l zbiornik SPS + LPS, więc zużycie na pewno będzie spore, ale zastanawiam się na ile przydatny będzie taki system. 

    Do tak dużego akwarium nie opłaca się iść w tym kierunku który zamierzasz. Dużo taniej iść w reaktor , raz dobrze ustawiony załatwi sprawę na kilka miesięcy później tylko wymiana wkładu i po sprawie.


  11. Michał , łam co jeszcze możesz  podmieniaj wodę tyle ile możesz ale nie dodawaj żadnych bakterii one nie pomogą a zaszkodzą. Biologia i tak się rozjechała kh w górę nie szkodzi gorzej gdy leci w dół ale to pewnie wiesz. Wyrzuć wszystko co może być przyczyną nawet w najmniejszym stopniu zanieczyszczenia wody , jeśli jest ceramika to ją usuń jeśli jest węgiel ponad trzy dni też go usuń doprowadź do sterylności zbiornik na tyle ile jest to możliwe. NO3 - 25 to dużo ale nie zabija korali , PO4 też wysokie ale korale sobie z tym poradzą. Sprawdź czy termometr pokazuje właściwą temperaturę , sprawdź zasolenie.   

    Teraz dopiero doczytałem usunąłeś żwirek z akwarium ?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.