Skocz do zawartości

pin54

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    mazury
  1. :) nie pytaj...najwyraźniej moja logika była niezbyt logiczna a tylko tym się mogłem kierować bo wiedzy w tym kierunku nie posiadam Dzięki @tomasz - ale tu chodzi po prostu o to, że nie jestem w stanie określić wielkości mojego zmartwienia Nie wiem czy coś się nie zjara po prostu po podłączeniu. Akurat elektronika to dziedzina o której nie mam zielonego pojęcia...i dlatego trochę mnie do tego ciągnie, żeby nadrobić zaległości, tylko nawet nie wiem od czego zacząć Zima idzie, może po jakąś książkę sięgnę Drivery chyba jednak wezmę te z pierwszego linku. Nie będę za dużo kombinował, bo się skończy na tym że będę chciał zaoszczędzić za bardzo i tradycyjnie zapłacę 2 razy drożej Dzięki wszystkim za pomoc.
  2. @TomekSz - dzięki Na allegro nie ma, ale znalazłem schemat...tylko czego nie tknę to pojawiają się kolejne pytania Wg schematu potencjometr ma być 47k om / A ...czyli jeżeli dobrze rozumiem, jak driver na 1,4A to potencjometr ma mieć 66kom ? Jeżeli dobrze myślę, to sprawdzałem i nie ma takich potencjometrów, więc nie wiem co z tym zrobić Standardowe to 50k i 100k. Czy potencjometr ma być logarytmiczny czy może być liniowy ?
  3. @tomasz - dziękuje Pomoże ktoś dobrać te drivery i potencjometry ? Trochę poczytałem ale dalej nic nie kumam Raz jest napisane że diodami mocy nie da się sterować napięciowo (a przynajmniej że to mało wydajne) innym razem, że nie ma problemu i można podpiąć sam potencjometr....najwyraźniej wciąż czegoś istotnego nie wiem Chcę złożyć małą, tanią(!) lampkę, bez bajerów - ale dobrą. W sensie wszystko ma działać poprawnie, żadnego rzeźbienia, ale bez wschodów, zachodów, wyświetlaczy i innych wodotrysków bo nie potrzebuję tego, jedyne co mi jest potrzebne to możliwość regulacji mocy świecenia poszczególnych nitek. 2 nitki x6 diod, obie na 1,4A
  4. Planuję złożyć lampkę, 12 diod (2 nitki po 6 szt). Przeczytałem cały wątek 2 razy, ale spamiętać wszystko jest niemożliwe, a i czasami niektórych rzeczy po prostu nie zrozumiałem dlatego kilka pytań. Chciałbym zastosować diody XT-E, ze względu na niższą cenę i (chyba) lepszą wydajność - nie wiem czy poprawnie interpretuję dane oraz z tego względu że na jednej nitce chcę pomieszać RB z białymi. LED Cree XT-E, royal blue, 500mW/350 mA, 450-455nm LED Cree XT-E, zimna, R4-130 lm/350 mA, bez min CRI, BIN ze składu: 0B (ok 8000 K) Na jednej nitce 6 RB na drugiej 4 białe + RB - czyli stosunek białe:niebieskie 1:2 Do tego sterownik...i tu już mam kompletną zagwozdkę bo z elektroniką to mam niewiele wspólnego i nie wiem jak to działa, a muszę też pod uwagę brać koszty dlatego zadam kilka pytań ogólnych. Skoro 2 nitki to 2 drivery. Drivery zaproponowane na początku (MR2007Vxx) są przygotowane do podpięcia sterownika, ale czy mogę do nich podpiąć zwykły potencjometr żeby sterować mocą światła (pewnie tak, ale chcę się upewnić, a jeżeli tak to prosiłbym o jakąś propozycję, żebym miał chociaż jakiś punkt zaczepienia w poszukiwaniach) ? Być może w przyszłości dokupię konkretny sterownik, ale na początek pokrętło będzie musiało mi wystarczyć. Czy mogę dać taki driver tylko do jednej nitki i później nią sterować, a do drugiej nitki jakiś 'zwykły' tani driver bez możliwości sterowania (do nitki niebieskiej)? - tu tak samo, jak by ktoś wkleił link do przykładowego drivera byłbym wdzięczny. Wszystko przyczepię do radiatora, prawdopodobnie tego http://www.piekarz.p...offer&group=199 Ps. Chyba właśnie cały plan legł w gruzach, bo opis na www dla XT-E RB jest max prąd 1500 http://www.maritex.c...ucts/ggid/21522 , w jednym pdf są opisywane razem z white i max prąd 1500mA ...ale właśnie kliknąłem inny pdf, którego wcześniej nie widziałem i max prąd 1000mA. To jak to właściwie jest ? EDIT: Masakra jakaś. Dzowniłem do maritexu, rozmawiałem z jakąś panią, która sprawdziła na www cree po prostu i powiedziała mi, że cree podaje że 1,5A. Ale wciąż nie wiem co mam sobie o tym myśleć bo w pdf, tym który dotyczy konkretnie RB, który także jest zrobiony przez cree jest wyraźna informacja że 1A . Na stronie cree, do RB jest 'przypięta' tylko ogólna specyfikacja XT-E i napisane że 1,5A Stosował ktoś te diody ?
  5. Znalazłem ciekawy obrazek, odnośnie postu Tomasza z drugiej strony wątku. Zalecane były diody 0A, 0B, 0C, 0D - z rysunku widać, że wypada to w środkowych partiach 'odcieni' i niekoniecznie wszystkie są barwami najzimniejszymi (bo np. 0S jest zimniejsze od 0D). Ale ogólnie dążę do tego czy 0S się nadaje, czy nie i co oznaczają cyfry przed tym współczynnikiem np. 20S ? EDIT: źle spojrzałem w sklepie...to nie 20S tylko 2S0...czyli pewnie 2S tylko po co to 0 na końcu ?
  6. A prędkość mierzy się w km/h (tylko ) Tylko bez nerwów, trochę się czepiam, ale dla śmiechu Nie chodzilo mi ani o jednostkę, ani o te konkretne wartości, chodziło mi o to, że nie ma żadnych ...a ja umysł ścisły jestem i jak nie ma cyfr to informacja jest dla mnie bezwartościowa Ale dane które podałeś są mi wystarczające, przepływy będą zbliżone dla wentyli o tych parametrach. Dzięki. Mógłbym dać pompę powiedzmy 2000-2500l/h tylko zastanawiają mnie 2 rzeczy: - czy to mi nie zrobi pralki w akwarium ? - czy pompa o mocy 30-40W nie zagotuje mi tych 40-50l wody?
  7. A jakiej mocy masz pompę obiegową? Jakie rozmiary panela ? Jeżeli chodzio o panel to biorę też pod uwagę panel w kształcie trapezu równoramiennego na tylnej ścianie, na środku - ale wtedy upchnę tam wszystko dosłownie na styk. Trapez wysokości ~7cm, podstawy powiedzmy ~15 i ~25. Tylko wciąż nie wiem czy to będzie prawidłowo funkcjonowało, a jeżeli nie, to z czym mogę mieć problem. W tym przypadku niestety będę miał 4 łączenia szyb na tylnej ścianie, więc szczerze mówiąc nie wiem co będzie bardziej estetyczne. Problem z wielkością lampy rozwiązany, wystarczyło się cofnąć do czasów podstawówki i wyciągnąć tablice trygonometryczne . Lampka 12x12 cm, zawieszona 5cm nad wodą będzie oświetlała 22% powierzchni wody, a pełną powierzchnię dna na głębokości 4 cm, czyli mogę zrobić ją tak małą jak się tylko uda i nie powinno być problemów.
  8. Panel koniecznie z tyłu...ale będę upierdliwie cisnął dalej o jego wymiary. Szkoda mi każdego cm akwarium (tym bardziej że chyba zdecyduję się jednak obniżyć akwa o 5 cm) a i estetyka jest dla mnie istotna. Dlatego pytanie czy wystarczy jeżeli wszystko w panelu wejdzie wymiarowo na styk ? Wszycy piszą minimum 10 cm...rozumiem, ale dlaczego? Bo jeżeli chodzi tylko o łatwy dostęp to to dla mnie nie jest problem, telefonu tam trzymał nie będę (już doczytałem że miniflotor ma więcej niż 50mm jak by ktoś był miły i podał dokładną szerokość to byłbym wdzięczny) Oczywiście najpierw zakupię urządzenia potem zamówię akwarium, ale jak bym znał wymiary wcześniej to już bym mógł coś zacząć sobie planować. Jeżeli chodzi o cyrkulację to wiem, że z cyrkulatorem będzie na 100% dobrze, ale chcę wiedzieć czy jestem w stanie to osiągnąć samą pompą obiegową na jednym wylocie, lub ewentualnie na 2 wpinając jakiegoś lock linea, lub po prostu przeciągając pcv na drugą stronę akwa. Czy osiągnę poziom cyrkulacji wystarczający dla a) miękkich twardych ? Po prostu, o ile to możliwe, to nie chę widzieć żadnego sprzętu w akwarium. Jeżeli chodzi o oświetlenie to sobie zdaję sprawę że 1W litr, ale czasem niektórzy piszą, że przy 0,5 im twarde rosną, dlatego podałem konkretną propozycję. O ile się nie mylę, to te 12 diod powinno dać ~40W (a mogę się mylić, bo to dla mnie czarna magia - założyłem, że XP-G z driverem na 1200mA będą pracowały pod napięciem 3,4V , a XP-E na 900mA na 3,2V - nie wiem czy słusznie, więc niech ktoś to sprostuje w razie co). Pytanie czy to wystarczy na 40-50 litrów wody, biorąc pod uwagę że białe będzie trzeba trochę 'skręcić'? Niestety coś chyba źle sprawdzałem poprzednim razem bo nie ma XP-G blue, więc 6RB + 6cool white to jedyne wyjście. Chyba że jest jakieś lepsze rozwiązanie? Wentylatory do chłodzenia w ilości sztuk 2... OK, ale jakie 1 000l/min czy 3 000l/min ? @aqua skalar - trochę głupio zapytam To w takim razie czym ten panel się jeszcze wyróżnia od innych ? Chodzi mi o to, że w zyciu nie widziałem panelu na żywo, ale właśnie mniej więcej tak go sobie wyobrażam, z tym że wlot na górze byłby tylko na 1/2 akwarium, a w środku bym go podzielił na 2 komory. EDIT: a może zamiast 2 cool white xp-g dać na tej samej nitce 2 szt. xt-E royal blue ? Może tak być, czy są jakieś przeciwwskazania ? One też są na 1500mA.
  9. Jeżeli chodzi o obsadę to na 100% miękkie, ale staram się przygotować całość tak, że jeżeli będą możliwości/czas to żeby zestaw był gotowy do ewentualnego dorzucenia twardych oraz jakiejś ryby (po ewentualnym dokupieniu dodatkowego sprzętu, ale chodzi o to żeby konstrukcja akwarium i oświetlenia z chłodzeniem nie wymagała gruntownej przeróbki) @aqua skalar - oglądałem już Twój filmik wcześniej, ale zbiornik/podłoga wymaga idealnego wypoziomowania, a ponieważ zbiornik będzie stał w pracy to jest to po prostu niemożliwe do realizacji
  10. Pytania staram się zadawać najbardziej szczegółowo jak mogę, ale że pojęcie mam marne to różnie to może wyglądać. Akwarium planuję 40x40x40. Miało być bez panela, ale nie zniosę widoku 'kuwety' wiszącej z boku w takiej małej kosteczce więc chyba jednak będzie panel, ale jak najmniejszy. Panel ma w zasadzi być głównie ze względu na ukrycie całego szpeju. Do panela ma trafić: (odpieniacz (np. miniflotor - fi 50mm) ) grzałka pompa (dolewka) To co w nawiasach niekoniecznie od startu akwarium. Czy mogę w takim małym akwarium całą cyrkulację wody oprzeć na pompie obiegowej (wprawdzie mam jvp-101, która leży w szafie, ale chcę jak najmniej sprzętu w zbiorniku głównym) - tj. pewnie że mogę, tylko czy to będzie działać prawidłowo Jeżeli tak to jakiej mocy obiegówka zagwarantuje mi odpowiednią cyrkulację ? Czy miejsca w panelu wystarczy tyle, żeby pompa obiegowa weszła na styk, czy może się okazać że przy takich małych wymiarach komory w której będzie pompa może się np. pojawić problem z tempem zapełniania jej przez wodę i pracy pompy na sucho ? Albo jakikolwiek inny problem którego nie przewidziałem? (pomijam kwęstię komfortu obsługi panelu do którego dłoń nie wejdzie) Czy planując zbiornik i 'pokrywę' muszę brać pod uwagę dolewkę czy mogę ją sobie zainstalować pół roku później bez żadnych zmian konstrukcyjnych ? (kwestia wprowadzenia wężyka i kabelka?) Jakiej mocy wentylator/wentylatory są potrzebne, że schłodzić takie akwa latem? Czy to będzie odpowiednie oświetlenie czy coś zmienić : 6 diod XP-E RB + 4 diody XP-G cool white + 2 diody XP-G niebieskie (co do tych dwóch ostatnich mam największe wątpliwości) Na jakiej powierzchni muszą być rozłożone diody aby dobrze oświetlić tą kostkę ? Teoretycznie upchnę je na powierzchni 12x12 cm - tylko czy to wystarczy ? Odległość od powierzchni wody ~10 cm. Na razie tyle...choć pytań mam więcej, ale resztę powinno się dać w miarę łatwo wyszukać.
  11. pin54

    Akwarium na zamówienie

    To może ja się podepnę, bo sprawa ta sama tylko rejon inny. Interesuje mnie warmińsko-mazurskie, okolice Olsztyna, Ostródy, lub ewentualnie pomorskie (Trójmiasto). A jeszcze jak by ten ktoś robił przy okazji terraria to już w ogóle byłaby rewelacja
  12. pin54

    Bezobsługowy czas egzystencji 60l

    Może trochę niejasno sprecyzowałem Nie chodzi o to że akwarium ma być non stop bezobsługowe, czyli wstawiam jak obrazek, 'wycieram kurze' raz na kwartał i tylko raczę się cudownymi widokami na biurku . Chodzi o to, że tydzień roboczy trwa 5 dni, więc regularnie 2 dni w tygodniu ma stać bez opieki, do tego dochodzą urlopy, powiedzmy, że 2 razy w roku po 14 dni (oczywiście tu ktoś musiałby zajrzeć chociaż kilka razy, chociażby żeby sprawdzić czy elektryka działa itp). Jeżeli chodzi o dolewanie wody to wydaje mi się (nie wiem czy słusznie?) że 2 dni nawet w środku lata powinno wytrzymać bez dolewania, szczególnie jeśli przykrywałbym na weekend szybą/akrylem od góry. Ale z tego co piszecie urlopu już nie przetrwa, dlatego pytanie czy dolewkę mogę zainstalować (wydaje mi się że tak) bez panelu i sumpa, po prostu czujniki zabezpieczone przed falowaniem bezpośrednio w akwa, rurki i zbiornik w szafie poniżej. Jeżeli chodzi o karmienie stworzonek, to nie dla wszystkich takie rzeczy są oczywiste, bo są różne stworzonka Ja jem codziennie,...ale mój wąż raz na 14 dni, a pająk nie jadł od pół roku. W słodkim molinezjom i krewetkom dwa dni bez żarcia nie robiły różnicy bo zawsze coś sobie do jedzenia w akwa znalazły, trochę glonów czy jakiś grzybek na korzeniu, a i pewnie tydzień bez karmienia przeżyłyby bez uszczerbku na zdrowiu. Morskiego nie miałem, dlatego nie wiem jak to w praktyce wygląda. Podsumowując, przy odpowiedniej organizacji lub niewielkiej automatyzacji (dolewka) bez problemu utrzymam miękkie - czyli już wiemy, że zbiornik będzie Być może udałoby się utrzymać też ryby, ale potrzebna by była jeszcze lepsza organizacja i trochę automatyki...ale to pewnie dłuższy temat, więc póki co poczytam, przemyślę, zaplanuję i zgłoszę się znowu. Dzięki za pomoc.
  13. Już od kilku lat się czaję na małe morskie akwa, ale jakoś ciągle nie było możliwości. Pojawiło się światełko w tunelu, tylko na początek potrzebuję jednej istotnej informacji żeby wiedzieć czy to w ogóle wypali, a nie udało mi się jej na szybko znaleźć przez wyszukiwarkę. Jak długo (w dniach) może całkowicie bezobsługowo egzystować nanorafa (60l) z miękkimi (druga opcja: także z twardymi i trzecia opcja: twarde, miękkie i błazenek). Przyjmujemy, że z automatyki byłoby tylko automatycznie włączające się światło , filtracja oparta na FZN, w razie potrzeby odpieniacz. Żadnych automatycznych dolewek itp. Pytam z tego powodu, że akwa miałoby stanąć w miejscu pracy, więc raczej codzienna opieka będzie niemożliwa, a i dochodzą urlopy.
  14. pin54

    nano 27-36l brutto

    Szukam, szukam i nic...Produkuje takie świetlówki firma Coralife ale dostępne są chyba tylko na amerykańskim rynku. W sumie mam 2 opcje 1 narva blue2 18W + 2 x daylight 10 000K 11W = 1,11 W/l 2 AM ocean white 10 000K 24W + blue actinic 24W = 1,33 W/l zakładam że upchnę 2 świetlówki 32cm+oprawka w pokrywie 30x30 - po skosie ofcorz Pytanie co lepsze ? Druga opcja nieco tańsza w zakupie i prawdopodobnie w eksploatacji także.
  15. pin54

    nano 27-36l brutto

    @kukabana - tak tak, cały czas myślę o PC na trzonku 2g11. w tej chwili mam 2x 15W T8 na tym stateczniku w akwa słodkim 50cm szerokości więc zdaję sobie sprawę z rozmiarów świetlówek. wg specyfikacji na aqualight PC blue2 ma 225 mm więc wchodzi bez problemu @Natan - szkoda mi kasy...na zbędne wydatki. Jeżeli znajdę PC 18W 10 000K to mam rozwiązany problem z elektryką, kwestia zakupienia rurek. Nie widzę powodu żeby iść na łatwiznę i kupować od razu 4 stateczniki bo tak będzie najłatwiej, bo tak niektórzy mają, bo będę miał najlepsze...stateczniki. Rzadko najdroższe jest gwarancją sukcesu. Często widzę (nie tylko tu, więc nie bierz tego zbytnio do siebie) dziwne podejście: jak Cie nie stać na MARNOWANIE kasy to sobie odpuść akwarystykę. Ja nie chce wstawić 3 żarówek z wolframem żeby było najtaniej. Chce wydać najmniejszą możliwą kwotę pieniędzy przy wykorzystaniu posiadanych zasobów w celu uzyskania oświetlenia, które można uznać za odpowiednie do hodowli. A że to skarbonka nie musisz mi mówić, akwarystyka roślinna nie jest dużo tańsza A co będzie potem...za zaoszczędzone pieniądze kupię sobie fajniejsze korale, albo uzbieram na większe akwa, a jak uda mi się bardziej koszty przyciąć na kilku zbiornikach to polecę z dziewczyną do egiptu pooglądać rafę na żywo
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.