Skocz do zawartości
hepatus1000

Niskie KH pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś pomoże ? Nie wiem co się dzieje w moim zbiorniku ale tak jak w temacie wspomniałem mam bardzo niskie KH . Pozostałe parametry wody PH , PO4 , NO2, NH4 można powiedzieć książkowe , z wyjątkiem NO3 które jest na poziomie 10 co jest jak sobie tłumaczę spowodowane zapewne dojrzewaniem zbiornika . Coś więcej o zbiorniku . Zbiornik po przeprowadzce około 1 miesiąc i dwa tygodnie . od około dwóch tygodni zasypane świeżo dsb w sumpie . Filtr glonowy z dużą ilością spagetti . Odpieniacz jest to nienaganny wyrób thc skiba na pompie PSK po tuningu . Woda którą miałem w poprzednim baniaku stała w beczkach przez około 3 tygodnie i mieszały ją pompy , każdej pompa 3000 l/h.. Sól HW z której właśnie zrezygnowałem Ostatnio zrobiłem podmianę wody około 15% na soli KZ . Podaję od dawna balinga . Nigdy wcześniej nie miałem takich historii z KH .Było zawsze oky około 8-9 . Przy pomiarze po dłuższej przerwie okazało się że mam KH na poziomie 4,5 . W ciągu doby stopniowo nalałem do zbiornika NaHCO3 około 400 ml i KH skoczyło z 4,5 na 8,5 . Po nocy spadło do poziomu 5 . Codziennie dolewam około NaHCO3 80 ml . Nie wiem o co tu chodzi ?

Czekam na podpowiedź z waszej strony . Pozdrawiam . ;)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UUU to znaczy się, że większość tych pięknych korali będzie trzeba ulokować u mnie ;) To oczywiście żart, ale niedługo wracam i liczę na parę sztuk od ciebie ;)

Hmm a może coś z testem, może pomiar dotyczy tylko twardości ogólnej, a węglanowa jest OK.

U mnie KH też spadało (choć nie aż tak, bo do 6,5) ale w końcu dałem spokój, przestałem lać cokolwiek, mierzyć i po 2 tygodniach zaczęło wracać samo do normy, tydzień temu miałem KH-8 bez dolewania jakiejkolwiek chemii. Zaprzestałem walki z parametrami bo korale wyglądały dobrze więc nie było sensu na siłę robić "książkowych" parametrów.

Ale faktycznie KH-4 jest powodem do niepokoju, szczególnie przy tylu pięknych SPSach.

A może ta sól KZ jakoś dziwnie się zachowuje i woda odzyskuje właściwe parametry po jakimś czasie.

Ja jeszcze nie robiłem podmiany na tej HW, mam zamiar zrobić to dopiero za tydzień, czyli po miesiącu od ostatniej podmianki.

Sorki że tak OFTopowo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Tomku ;)

Korale maja się dobrze na szczęście bo zawału bym dostał . A „badziewiem” nie dzielę się i nie dzieliłem , tym bardziej z kolegami . Jest problem i tyle . :cursin Trzema różnymi testami badałem wodę . Czekam na posty jeszcze innych kolegów . ;) Może ktoś powie coś co pomoże w moim problemie . PS. Kawy ci u mnie nie brakuje i siedzieć jest na czym , dlatego zapraszam po powrocie z urlopu .;) KH nie stabilizuje się i problem trwa nadal . Każda pomoc mile widziana .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hepatus1000 :

Może ktoś pomoże ? Nie wiem co się dzieje w moim zbiorniku ale tak jak w temacie wspomniałem mam bardzo niskie KH . Pozostałe parametry wody PH , PO4 , NO2, NH4 można powiedzieć książkowe , z wyjątkiem NO3 które jest na poziomie 10 co jest jak sobie tłumaczę spowodowane zapewne dojrzewaniem zbiornika . Coś więcej o zbiorniku . Zbiornik po przeprowadzce około 1 miesiąc i dwa tygodnie . od około dwóch tygodni zasypane świeżo dsb w sumpie . Filtr glonowy z dużą ilością spagetti . Odpieniacz jest to nienaganny wyrób thc skiba na pompie PSK po tuningu . Woda którą miałem w poprzednim baniaku stała w beczkach przez około 3 tygodnie i mieszały ją pompy , każdej pompa 3000 l/h.. Sól HW z której właśnie zrezygnowałem Ostatnio zrobiłem podmianę wody około 15% na soli KZ . Podaję od dawna balinga . Nigdy wcześniej nie miałem takich historii z KH .Było zawsze oky około 8-9 . Przy pomiarze po dłuższej przerwie okazało się że mam KH na poziomie 4,5 . W ciągu doby stopniowo nalałem do zbiornika NaHCO3 około 400 ml i KH skoczyło z 4,5 na 8,5 . Po nocy spadło do poziomu 5 . Codziennie dolewam około NaHCO3 80 ml . Nie wiem o co tu chodzi ?

Czekam na podpowiedź z waszej strony . Pozdrawiam . ;)

ja mam identyczna sytuacje wszystko było w pożądku, aż w poniedziałek zmierzyłem KH i patrze 4,5 niewiem czego to może byc przyczyną, dzisiaj znowu zmierze bo leje więcej NaHC03, ale ogólnie podejrzana sprawa


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze nahco3 zostawiles/ ktos zostawil otwarte i naciagnelo wody z powietrza i na wadze przeklamuje, tzn wydaje Ci sie ze masa zasypu to 168g a w rzeczywistosci jest polowa tego a reszta woda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KIDULT :

moze nahco3 zostawiles/ ktos zostawil otwarte i naciagnelo wody z powietrza i na wadze przeklamuje, tzn wydaje Ci sie ze masa zasypu to 168g a w rzeczywistosci jest polowa tego a reszta woda?

hmmm słuszna uwaga, tylko niezauważyłem przy odmierzaniu żeby było wilgotne


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leoni :
KIDULT :

moze nahco3 zostawiles/ ktos zostawil otwarte i naciagnelo wody z powietrza i na wadze przeklamuje, tzn wydaje Ci sie ze masa zasypu to 168g a w rzeczywistosci jest polowa tego a reszta woda?

hmmm słuszna uwaga, tylko niezauważyłem przy odmierzaniu żeby było wilgotne

Może się mylę, ale imho soda oczyszczana nie ma zbyt wielkich własności higroskopijnych.

Jeżeli błąd w dozowaniu miał by wynikać właśnie z tego to raczej nie był to duży błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NaHCO3 to nie jest soda oczyszczona tylko kwaśny węglan sodu, gdybyś akwarium potraktował sodą to było by ładne mydło z rybek. Kwaśny węglan sodu nie jest zbytnio higroskopijny i nie sądzę żeby jego wilgotność miała jakikolwiek wpływ na poziom KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomajk ale wtopa ;) kwaśny węglan sodu to bardziej skomplikowana nazwa sody oczyszczonej ;) weź paczkę i przeczytaj z tylu ;) albo do encyklopedii zajrzyj ;) nie chce być inaczej ;)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm - zastanawiałem się nad winą mojego NHCO3 . W związku z podejrzeniami dozuję inny , który otrzymałem w gratisie od Tojmaka :kapelusz. Najsmutniejsze jest to że podawane NHCO3 nie było przyczyną problemu , dlatego szukam dalej i pytam na forum . ;)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomajk :

NaHCO3 to nie jest soda oczyszczona tylko kwaśny węglan sodu, gdybyś akwarium potraktował sodą to było by ładne mydło z rybek. Kwaśny węglan sodu nie jest zbytnio higroskopijny i nie sądzę żeby jego wilgotność miała jakikolwiek wpływ na poziom KH.

No dobra nie będę się mocno nabijał.

Jesteś fajny gość więc tylko napiszę, że chyba pomyliłeś sodę oczyszczaną z inną sodą, może kaustyczną.

Oczyszczana to nic innego jak kwaśny węglan sodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze kolego laskawie bys zmierzyl Mg,bo przy niskim Mg to nawet zebys sode lopata sypal to nie utrzymasz Kh na prawidlowym poziomie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peniek dobrze prawi. Cytat z encyklopedii:

"

Twardość węglanowa (przemijająca) - rodzaj twardości wody, która jest wywoływana głównie przez wodorowęglany: wapniowy Ca(HCO3)2 oraz magnezowy Mg(HCO3)2.

Ca(HCO3)2 → CaCO3 + CO2 + H2O

Mg(HCO3)2 → Mg(OH)2 + 2CO2

"

Z drugiej strny, tak sie teraz zastanawiam, czy gotowe buffery na KH zawieraja takze zwiazki magnezu czy to czysta soda w "lepszej" cenie ?

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi :Oky wszystko się zgadza . ;) Problem jest w tym że magnez mam cały czas na poziomie 1350 – 1400 , wapno również w normie a KH jednak spada w ciągu paru godzin .W związku z tym w moim konkretnym przypadku spadek KH nie jest spowodowany brakiem , małą ilością magnezu lub wapna . Chyba że coś źle zrozumiałem . ;)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z sodą kaustyczną się pomyliło mi, ale zmyliła mnie ta higroskopijność ;)

Tak czy siak skutek dobry bo ruszył się temat i mądre głowy wreszcie dały jakieś konkretne rady ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak mg jest prawidlowe to ja juz nie wiem,co moze byc przyczyna niskiego kh,jedyne co mi przychodzi do glowy to ze ten NAHCO3 to jednak musi byc inny preparat,mi kiedys zamiast sody sprzedano chlorek magnezu,na szczescie w pore sie kapnolem ze cos jest nie tak.Wsyp odrobine proszku do wody po RO i sprawdz jakie jest kh,wtedy bedziesz wiedzial czy lejesz dobry preparat.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek : Dzięki za podpowiedź ale ja już robiłem takie doświadczenie i NAHCO3 zrobiło soje , czyli podniosło tardość . Za nim napisałem ten post spradziłem działanie preparatu NAHCO3 swojego i tego od tojmaka .Poziom twardości badałem trzema testami . Zgłupiałem zupełnie i stąd moje pytanie do was . ;) Dziwne to co się dzieje w mojej solniczce , ale się dzieje i coś muszę szybko zaradzić . Pozdrawiam ;)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Wlodek!

Mysle, ze poza zbyt malym dozowaniem nie popelniasz zadnego bledu. To normalne, ze gdy mierzysz kH zaraz po dodaniu, to bedzie wieksze, ale wiadomo tez, ze po jakims czasie korale zuzywaja kH, dlatego spada.

Po prostu Twoje dawki sa dla Twoich korali niewystarczajace.

Mozesz napisac, ile dodajesz Ca?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Stasiu

Ca i Mg podaję 25 ml dziennie do tego NaCl tyle samo . Magnez i wapno tak jak pisałem przy takich dawkach jest oky . Pozdrawiam Miło że napisałeś . Twoje "dzieci " mają się super rosną .;)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak u was wygląda nahco3. Czy ma postać sypką, (drobny proszek) czy może takich łamanych płatków różnej wielkości? U mnie Nahco3 ma postać płatków, i tez mam problem z niskim kh.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nikel :

Jak u was wygląda nahco3. Czy ma postać sypką, (drobny proszek) czy może takich łamanych płatków różnej wielkości? U mnie Nahco3 ma postać płatków, i tez mam problem z niskim kh.

Może się mylę, ale na twoim miejscu upewniłbym się, czy nie nastąpiła jakaś pomyłka i te płatki to nie jest czasem chlorek magnezu. Ja mam go właśnie w takiej postaci. Sodę zawsze widziałem pod postacią sypką (jak nie masz pewności jak wygląda soda oczyszczana - wejdź do pierwszego sklepu spożywczego i kup torebkę. Ta akwarystyuczne to jest to samo, różnić się może tylko stopniem czystości.

EDIT:

Coś mi zaczyna świtać. Jeżeli mierzysz magnez i jest na poziomie (tak jak wcześniej pisałeś ok. 1350), to jeżeli mam rację z tym chlorkiem magnezu, to wszystko to by zaczynało do siebie pasować. Dajesz chlorek magnezu zamiast sody.

Ale to tylko domysły. Może dasz radę sprawdzić co to jest przygotowując roztwór tych płatków i wkraplając go do małej ilości wody z akwarium mierzyć zmiany KH i Mg.

BTW. Dziwi mnie tak małe zapotrzebowanie na ballingowe roztwoty. Piszesz, że dajesz tylko po 25 ml na 500 l wody. To zaskakująco mało. Ale jeżeli rzeczywiście są mocne niedobory węglanów to pewnie Ca i Mg też schodzą znacznie wolniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W postaci płatków nigdy nie miałem sody (zawsze sypki proszek), natomiast MgCl2x6H2O owszem w postaci płatków lub kryształków. Sprawdź producenta preparatu i zobacz na jego stronie pod jaką postacią posiada swoje wyroby w połączeniu z klasą czystości. Tak kiedyś rozszyfrowałem koledze, że kupił od nieuczciwego sprzedawcy towar w klasie czystości technicznej (bo ta firma w innej klasie nie robiła) i zanieczyszczenia po kilku miesiącach dały o sobie znać.

Z drugiej strony ja w mojej 500-tce podaje ponad 300 ml każdego z roztworów i kH mam na poziomie 9, Ca 375, Mg ok. 1300. Ca i Mg bardzo wolno rośnie, ale koralowce mają przyrosty więc wiem, że sporo zużywają.

Dla zobrazowania ilości to daje na miesiąc ok. 10 ltr każdego z roztworów, a u ciebie wychodzi 0,75 ltr. Nie uważasz, że coś u ciebie jest nie tak z tymi roztworami?

P.S.

Czy sprawdzałeś kH,Ca i Mg przynajmniej dwoma różnymi testami? Może jest coś nie tak z pomiarem?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosek, dzięki. Teraz to już na dobre włos na głowie mi się zjeżył.:cursin

Podpiąłem się dzisiaj pod temat hepatusa100 za co z góry przepraszam, ale on też może mieć ten sam problem.

Pytałem się tu dzisiaj o granulację NaHCO3. Temat jest głębszy więc opiszę go ku przestrodze trochę dokładniej. Zakupiłem komplet odczynników do ballinga na allegro od użytkownika który bawi się akwarystyką morską. Nie chcę go posądzać o brak profesjonalizmu, ponieważ odczynniki były fachowo pozamykane w pojemniki z plastikową plombą ( wygląda na produkcję na dużą skalę). Parę miesięcy temu pisałem że nie mogę rozpuścić odczynnika z MgCL2x 6H2O. Nakombinowałem się strasznie, zmarnowałem mnóstwo czasu i roztworów. Co się okazało? Sprzedawca z allegro sam się do mnie odezwał że została źle oznaczona partia towaru i zamiast wspomnianego MgCl2x6H2O znajdował się MgCl2 bezwodny, przez co według wzoru opisanego na stronie pana Bolesławskiego nie dało się rozpuścić takiej ilości chlorku magnezu. Był w porządku bo sam na swój koszt podesłał mi właściwy chlorek magnezu. Dzisiaj jednak dzięki podpowiedzi Koskowi dokonałem testu drugiego odczynnika, mianowicie NaHCo3. Zmierzyłem wodę z akwarium testami salifert, następnie dodałem do probówki z wodą z akwarium dwa płatki podejrzanego NaHCo3. Wyniki poniżej:

Test na mg- 1350

Test na KH- 4,8

Po dodaniu podejrzanego NaHCO3:

Test na mg- ponad 2000 ( w tym stężeniu test już nie jest miarodajny)

Test na KH nie zmiennie -4,8

Mogłem sobie lać płynów aby utrzymać kh na właściwym poziomie a efekty by były coraz gorsze. Prawdopodobnie jest to chlorek magnezu.

Faktycznie porównałem zawartość opakowania chlorku magnezu z zawartością wodorowęglanu sodu , i na oko też są identyczne. Wnioski:

- nastąpiło szereg pomyłek w oznakowaniu odczynników.

- kupować odczynniki tylko ze sprawdzonych źródeł, ( nie wiem co to za producent ale naprawdę dał du_y.)

Dzisiaj nie pozostaje mi nic innego jak zamówić komplet nowych odczynników, ponieważ nie wiem czy pozostałe są na 100% właściwe i niestety będę długo walczyć z doprowadzeniem do stabilności parametrów w zbiorniku, nie mówiąc już o rozjechaniu się równowagi jonowej.

Tak nawiasem mówiąc ciekawe ilu akwarystów tak jak ja przejechało się na takich pomyłkach producentów, i ile z nich nie znajdując przyczyny w porażkach rzuciło to miłe hobby. Dobrze że mam małe akwarium, 126 litrów, i twardych nie ma dużo więc chemii nie musiałem często używać chociaż w sumie już prawie 0,5 kg wadliwego odczynnika poszło do akwarium i całe szczęście że nie skończyło się to zgonem całego życia.

Dołączam ku przestrodze zdjęcie wadliwych opakowań z odczynnikami. Numer 1 na zdjęciu - NahCO3 które jest chyba chlorkiem magnezu.

Zdjęcie nr 2 - właściwy chlorek magnezu. ( niezłe podobieństwo granulacji do zdjęcia Nr1)

Zdjęcie nr 3 - MgCl2 który został oznaczony jako MgCl2x6H2O.

2141-chemia.jpg


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek z tego taki ,że lepiej kupować odczynniki w firmach profesjonalnie zajmujących się handlem chemią,a nie u podejrzanych" fachowców" z allegro.

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Nikel, czy przypadkiem ktoś nie bawi się w rozsypywanie odczynników do małych pojemników z dużego worka, a jeśli to robota garażowa to o pomyłkę nietrudno. Kto niby według etykiet jest producentem tych odczynników? Ciekawe, czy klasa czystości produktów w pojemnikach odpowiada opisowi na opakowaniu? Niczego nie wyrokuje, ale pomyłka w kilku produktach jest nieco podejrzana. Kupując w Chemii jeszcze nigdy nie zdarzyła się żadna pomyłka, a kupuję produkty różnych producentów. Fakt, że teraz na węch rozpoznaje, jaki produkt w danej chwili mieszam.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.