Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie brzmi to kosmicznie ale to nic innego jak wodka w granulkach

Wlasnie przeczytalem na jednym z blogow o Akwarystyce Morskiej gdzie duzo o niefoto, bardzo interesujacy material o organic carbon polimer Od razu pytanie. Czy to kolejna rewolucja w naszym hobby?

Ma on zastopic lanie wodki i czesto niekontrolowane jej skutki. Moze byc tez potencjalna koknurencja dla zeovitu

Na razie material jest w fazie testow przez akwarsytow ale juz od dawna stosowany w oceanariach i innych galeziach przemyslu akwarystycznego. Za oceanem w ofercie dwoch sklepow, ale obecnie brak.

Material ten jest w postaci granulek ktore umieszcza sie w tradycyjnych filtrach przeplywowych. W materiale ktory jest jednoczesnie zrodlem pokarmu dla bakterii (wegiel) jak i (siedliskiem) miejscem zachodzacych procesow tlennowych i beztleonwych. Bakterie podczas tego procesu oprocz fosforanow i azotanow kozystaja z polimeru jako zrodla wegla. W wyniku calego procesu powstajaca biomasa i wegiel organiczny staje sie pozywieniem dla organizmow w akwarium a w szczegolnosci dla przydaczni, gabek, i korali niefotosytezujacych.

Materialu nie trzeba plukac, wymieniac co jedynie co kilka miesiecy dodawac poniewaz na wskutek dzialania bakteri granylki polimeru pomniejszaj sie.

Reasumujac skoro nie mozna tego przedawkowac, nie trzeba lac codziennie, mieszac tym jak zeovitem i stosowac dodatki to jakie minusy??? Szkoda ze brodukt obecnie nie dostepny ale na pierwszy rzut oka moglby zrobic naprawde rewolucje.

Minus? rozpuszczajace sie granulki maga zapachac jakis przwwod w instalacji, cholera wie jak to naprwade dziala moze okazac sie ze po jakim czasie w akwarium powstanie kabum!

W kazdym badz razie temat wart do zglebienia:reading


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez coś słyszałem na temat jakiegoś cudownego produktu i podobno jest on testowany w oceanariach i byc moze to ten sam preparat o którym Grześ piszesz ale jak to z wszystkimi nowinkami bywa trzeba czasu by co kolwiek powiedzieć na temat jego skuteczniści.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykul znalazlem na glasbox-design. Sa tez tam linki do sklepow gdzie szersze opisy produktow. W jednym sklepie produkt obecnie nie dostepny, w drugim nie wysylaja poza US.

chcialbym sprowac. Ze nie tylko ze wzgledu na wygode w zastosowaniu i brak ryzyka w razie przedawkowania, ale kupowanie wodki co celow akwarystycznych samemu MI nie wychodzi na dobre:clowning


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze za 4,40 dostane Doppelkorna 38%. Tak, tak, oni tu sa z 38% dumni.:)

Grzesiu, co w takim przypadku moga Cie jakies rewolucje interesowac. Biologii nie da sie oszukac. :D

Dystrybucje macie?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa no dystrybucja jeeest oczywiscie:bump1

ale Stanislaw ja piszac samemu MI nie mialem na mysli klopotow z sama dystrybucja czy brakiem pieniedzy na "preparaty" tylko wlasna watrobe:outtahere

No zainteresowal mnie ten ryz ze tak powiem


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) Pogrzebalem, zaglebilem sie bardziej w temat i mysle ze odwaze sie sprobowac. Napewno zabierze to troche czasu i nie tylko sciagniecie samego produktu (jest w europie) ale rozpracowanie uzytkowania mimo podanej przez producenta instrukscji. Na zagranicznych forach pierwsze wzmianki juz sa jak i rowzniez mozna znalezc pozytywne wyniki dzialania NP biopellets.

Czas pokaze, a tutaj troche linkow


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamówiny ten produkt iza kilka dni rozpocznę testowanie . Za kilka tyg beda efekty więc dam znać , metoda wydaje się naprawdę rewolucyjna. Jestem przekonany ,że to zmieni akwarystykę morską na prostrzą i mniej ryzykowną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ryzyka nie ma zabawy, oby to się sprawdziło i nie narobiło wiecej szkody niż dobrego .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240578 andrniew :

Jestem przekonany ,że to zmieni akwarystykę morską na prostrzą i mniej ryzykowną.

... i chyba jest szansa, że blendery wrócą do łask ;), udało Ci się już podnieść trochę NO3 i PO4?

Już myślałeś jak będzie wyglądało wyłączenie zeo??

Oby to zadziałało, bo moje NO3 woła o pomstę do nieba ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej skad sciagales jezeli mozna zapytac?

78yanke czy piszac blendery miales na mysli kubelki? ;) Ja wczoraj walsnie wyciagnalem swoje dwa i zaczalem glowkowac ktory bardziej sie nada:strutin

http://www.npbiopellets.com/index.php/results


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

blendery żeby znowu zacząć normalnie karmić zwierzaki ;)

Nie chcę wyrywać się przed orkiestrę i wyjaśniać rzeczy których pewnie do końca sam nie rozumiem. Wiem, że można stworzyć dowolny polimer - tzn zaprogramować ten rodzaj związku chemicznego tak by robił to co chce poeta ;) Wyczytałem, że polimer może być zarówno absorbentem jak i hm... czymś w rodzaju zasypu do reaktora, pożywką, który może wchodzić w reakcje chemiczne z innymi związkami, być karalizatorem tych reakcji, działać jak żywica wymiany jonowej ewentualnie jeśli łańcuch węglowy zostanie zakończony grupą cukrową lub pochodną może stanowić doskonałą pożywkę dla bakterii.

Polimery wykorzystuje się między innymi w oczyszczalniach ścieków.

Skoro ktoś opracował jakiś polimer do morszczyny warto się tym zainteresować. Może ktoś wie coś więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ma ktos kontakt do Krzysztofa Tryca?;)

Jezeli to tajne to poprosze na priv


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240586 Grzegorz Burlinski :

kolejny cudowny produkt:strutin

Zastosowanie polimerów jako filtracji uprosci obsługę zbiornika , odpanie dozowanie zeostartu czy wymiana Rowy.

Jenak najwazniejszy atut to możliwość dużej obsady i mocnego karmienia bez ryzyka wzrostu NO3 i PO4 .

Poprostu czekaliśmy na taki preparat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240588 andrniew :
#240586 Grzegorz Burlinski :

kolejny cudowny produkt:strutin

Zastosowanie polimerów jako filtracji uprosci obsługę zbiornika , odpanie dozowanie zeostartu czy wymiana Rowy.

Jenak najwazniejszy atut to możliwość dużej obsady i mocnego karmienia bez ryzyka wzrostu NO3 i PO4 .

Poprostu czekaliśmy na taki preparat.

czyli cudowny produkt który zastąpi KZ i Rowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby tylko niektórzy nie zwalili na ten preparat całej odpowiedzialności z zbiornik bo wiadomo ze to tylko jedna z rzeczy przyczyniających się do poprawy warunków w zbiorniku.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240596 Robert K :

Oby tylko niektórzy nie zwalili na ten preparat całej odpowiedzialności z zbiornik bo wiadomo ze to tylko jedna z rzeczy przyczyniających się do poprawy warunków w zbiorniku.

Oczywiscie Robert mówimy tylko o redukcji NO3 i PO4 , o resztę musimy nadal dbać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240591 Grzegorz Burlinski :

czyli cudowny produkt który zastąpi KZ i Rowe

Może po prostu będzie alternatywą dla tych produktów.

Pożyjemy zobaczymy jakie będzie opinia Andrzeja po pierwszych testach a po wejściu do sprzedaży jaka bedzie cena, bo może okazać się, że będzie na to stać nieliczynych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepsze w tych ziarnach jest to ze nie trzeaba ich wymieniac tylko po prostu co kilka miesicy dodawac. Zadbac zeby byl odpowiedni przeplyw i to chyaba wszystko. Z tego co juz wyczytalem na inncyh forach do zadowalajacych efektow lepiej jest dac wieksza dawke niz zalecana zeby osiagnac pozadane efekty. Ale wiadomo kazdy baniak inny i losc polimerowych ziaren kazdy z nas bedzie musial sobie ustalic sam.

Obecnie cena w sklepach gdzie produkt dostepny to ;) 100$ za 1000ml Wymagana ilosc poczatkowej to od 0,5l do 1l dla akwarium okolo 500L. Dokladanie co 3-6 miesie. W momencie gdzie bedzie mozna odstawic rowe i inne specyfiki moze sie okazac ze motoda ta metoda bedzie calkiem tania. Pozyjemy zobaczymy


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie produkt nie jest tani ,aale liczą obecne produkty jakie używamy wyjdzie podobnie.

Rozmawiałem z Krzyśkiem i obiecał że ok 17 tej wstawi wyczerpujące informacje odnośnie Bio pellets w tym topicu.

Wtedy bedzie można rozwinąc temat i uzyskać odpowiedzi.

Wreszcie konkretna duskusja po odługiej suszy na forum.:yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wlasnie rozmawialem z przedstawicielm z Holandii http://www.dvh-import.com/Site2/english/Contact.html;) Czy jedna czy piec paczuszek bez znaczenia realizuja kazde zamowienie. ALE najlepsze jest to ze naukowcy pracuja juz nad innego rodzaju polimerem specjalnie pod niefoto. Projekt jest juz w fazie koncowej i za kilka tygodni nowy rodzaj polimeru trafi do testow:clapping


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak większa dawka tylko wiadomo, że zupełnie zerowy poziom NO3 i PO4 też nie jest wskazany, a jedyny sposób regulacji jaki mi przychodzi do głowy to - KARMIĆ ;) lub zmniejszać przepływ przez złożę lub ewentualnie na jakiś czas je wyłączać. Tu z kolei rodzi się pytanie - czy można to będzie zatrzymać bez szkody dla samego złoża.

Co do ceny - to chyba rzeczywiście wychodzi podobnie.

Z moim NO3 mogę przystąpić do testów ;)

Zobaczymy co napisze Krzysztof Tryc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo inowacyjnosci tego zloza nie jest tak latwo osiagnac totalne zera na testach. Poza tym to chyba nie dziala jak lanie wodki ze jak dasz za duzo to wszystko ci leci i testy pokazuja zero. Bakterie nie rozwijaja sie w calym baniaku co mozna zauwazyc w postaci nalotu tylko na zlozu. I jezeli dobrze zrozumialem to ilosc namnazanych bakterii na zlozu zalezy od poziomu NO3 i PO4 a nie jak wprzypadku tradycyjnej metody: wlalem za duzo wodki, pojawilo sie za duzo bakteri wyjalowilo wode i belenie korali. W przypadku tych polimerowych ziaren jest odwrotnie. Ich ilosc zalezy od poziomu niepozadanych substancji a papu (Wegiel) czerpia sobie tyle na ile w danym monecie im potrezba z granulki. Wylot z filtra montujesz przed odpieniaczem gdzie nastepuje wurzycenie z systemu czesci biomasy produkowanej przez bakterie a reszta to jedzonko.

Z niecierplowosci czekam na info od Krzysztofa bo na razie to w pracy i troche slizgam sie po temacie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.