Skocz do zawartości
premiero

[375l] Mój pierwszy raz ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Niedługo chciałbym wystartować z moim projektem akwarium morskiego. Zaznaczam, że będą to moje pierwsze doświadczenia z morszczyną. Pragnę podzielić się z Wami swoim pomysłem i oczekuję konstruktywnej krytyki - pomocy. Zaznaczam, że dosyć długo zastanawiałem się nad projektem i z uwagi na brak doświadczenia, wolałbym posłuchać rad mądrzejszych ode mnie - w tej materii - kolegów.

Miesiąc -2

To co mogłem wykonywałem we własnym zakresie. Dało mi to dużo frajdy, zwłaszcza w momencie podziwiania efektu końcowego każdego etapu. Na pierwszy ogień poszła szafka:

Szafka DIY

Projekt szafki zrobiłem sobie w programie Pro100. Szafkę przygotowałem tak, aby w przyszłości można było w niej schować sumpa lub durgie akwarium albo terarium.

dunska%20-%20salon-akwarium1.jpg

Blat górny i dolny 1540x520x25 [mm] - 2 szt

Płyty pionowe 500x670x25 [mm] - 4 szt

Wzmocnienia pod blatem o wymiarach 900x100x25 [mm] - 2 szt

Wzmocnienie tylne 600x670x25 [mm] - 1 szt

Wzmocnienia za półkami 250x670x25 [mm] - 2 szt

Półki stałe 250x450x25 [mm] - 4 szt

Parę fotek z procesu budowy

20100325_0236.JPG

20100325_0238.JPG

20100327_0242.JPG

20100327_0244.JPG

20100328_0251.JPG

20100328_0253.JPG

Jak widać całość zrobiona jest z płyty wiórowej melaminowanej obustronnie o grubości 25 mm. Ponieważ przewiduję w

przyszłości założenie drugiego, mniejszego akwarium (a może terarium), mam miejsce pod szafką na akwarium 80 - 85 cm

szerokości. Aby sprostać wymaganiom udźwigu dałem dodatkowe dwa wzmocnienia pod blatem (żeby się nie uginał). Wstępne testy wytrzymałościowe wypadły pozytywnie - 5 osób po średnio 80 kg na blacie - szafka nie ugięła się nawet o milimetr. Cała szafka skręcona konfirmatami 7x70. Półki po bokach są stałe i dodatkowo wzmacniają konstrukcję. Nie znam się na budownictwie, ale mam nadzieję, że szafka utrzyma bez problemu planowany ciężar. W ramach oszczędności obrzeża okleiłem obrzeżem meblowym papierowym, ale następną szafkę jak bym robił, to płyta zamówiłbym od razu oklejone PVC. Ma to przełożenie na cenę niestety, ponieważ za oklejenie brzegów PVC zapłaciłbym 110 zł, a tak kosztowało mnie to 10 + własna praca Dolny blat okleiłem listwą typu L z PVC (częściej będzie kopana, więc niech dłużej wytrzyma). Łączny koszt szafki - 265 zł (Płyta + pocięcie na wymiar = 220 zł, Konfirmaty - 20 zł, Obrzeże - 10 zł)

Korona - będę robił jak zakupię akwarium. Planuję zrobienie korony ze spienionego PVC i oklejenie D-C-Fixem. Widziałem parę takich projektów i wyglądały całkiem nieźle.

Akwarium - 375 l (150x50x50)

Pierwotnie akwarium miało być wykonane z OW, później front i boki miały być z OW, ostatecznie jest float. Decyzję taką powziąłem, ponieważ w Szczecinie nie znalazłem nikogo, kto by robił z OW. Kilka firm, pomimo oferowania na swoich stronach akwariów z OW, w momencie zamówienia wycofywało się z tego. Ponieważ koszt akwa z OW jest wysoki, a dodatkowo musiałbym jeszcze sprowadzić je z innego miasta (koszt przesyłki około 200 zł), postanowiłem wybrać wariant ekonomiczny. Akwarium ma wzmocnienia podłużne i poprzeczne. Nie jestem do końca zadowolony z jakości wykonania (wzmocnienia krzywo przycięte, niektóre brzegi nierówno sfazowane) ale są to detale. Ogólnie zbiornik wygląda na dobrze posklejany. Moja mała rybka usilnie chciała sprawdzić akwarium, więc...

20100420_0320.JPG

Oświetlenie

Na razie wygląda tak:

20100402_0268.JPG

Z czego budowałem? A więc:

1. Korytko kablowe PVC 40x40 + zakończenia

2. Statecznik Tridonic ACTO 2x54W

3. Świetlówki AM Reef Blue + Reef White 10000 K

4. 2 x Odbłyśniki symetryczne

5. 4 x Oprawka hermetyczna wciskana

6. 5 metrów przewodu 2x0,75

7. 2 metry przewodu 3x0,75

Gdybym robił następną wersję, chyba pokusiłbym się o profil 50x50 - dałoby to więcej miejsca pod wycięcie otworów na oprawki wciskane.

20100401_0259.JPG

20100402_0276.JPG

Należy pamiętać iż umiejscowienie statecznika ma znaczenie. Z uwagi na to iż każdy przewód ma określoną pojemność, należy ze strony zimnej dać jak najkrótsze kable. Pamiętajmy, że skręcanie w celu kompensacji interferencji, wydłuża ilość kabla, którego użyjemy do podłączenia. Strona zimna statecznika (długość kabla < 100 cm), strona gorąca (długość kabla < 200 cm). Aby wyeliminować w jak największym stopniu sianie statecznika po sieci i ewentualne zakłócenia na sterowniki komputerowe do akwariów oraz zachować zgodność z SAFETY CLASS I, bezwzględnie należy podłączyć statecznik do przewodu PE.

Pompy cyrkulacyjne 2 x JVP-102 - już zakupione, nawet całkiem nieźle dmuchają. Mam wersję na przyssawkach.

Odpieniacz AM Turboflotor I 400.

Zaraz pewnie pojawią się głosy krytyki że kiepski odpieniacz. No cóż, nie każdego stać na Delteca. Poza tym założenie było takie, że ma nie być sumpa, wszystko ma się zmieścić w akwarium i nic ma nie wisieć na zewnętrznej stronie akwarium. Pocieszam się, że jako bonus w tym odpieniaczu będę miał skimmer powierzchniowy, bo woda przelewa się w nim jak w kominie. A i cena bardzo przyzwoita.

Miesiąc -1

Pierwszego dnia, jak tylko przyszło akwarium, zabrałem się za testowanie. Rozłożyłem matę na szafce i z pomocą kolegi

(któremu dziękuję za pomoc) ustawiliśmy akwarium na szafce. Nastepnie wziąłem wąż ogrodowy i zaczęły się próby szczelności i wytrzymałości szafki. Zalałem akwarium 2 cm poniżej górnej granicy. Okazało się, że szafeczka spisuje się idealnie. Pomysł ze wzmocnieniami pod blatem był strzałem w 10. Blat nie drgnął nawet o milimetr. Akwarium nie przeciekało. Zauważyłem natomiast, iż jest minimalne odchylenie od poziomu. Różnica w słupie wody na dwóch brzegach (150 cm) wynosi około 1,5-2 [mm]. Nie wiem czy turbować sobie tym głowę, czy zostawić tak jak jest. Na pierwszy rzut oka nie widać tego, a jak dojdzie korona, to już w ogóle tego nie da się zauważyć. Jak do tej pory szło nieźle, więc zacząłem wkładać sprzęt. Na pierwszy ogień poszły JVP-102. O mama mia. Ale one głośne pomyślałem. Jestem strasznie przeczulony na punkcie hałasu. Najgorsze było takie terkotanie. Trochę zabawy z gumkami na oskach i było już znacznie lepiej, ale nadal jak dla mnie, czuję dyskomfort w głośności pracy pompek. Po wsadzeniu pompek przyszedł czas na odpieniacz. I tu pierwszy ZONK. Okazało się (co mogłem przewidzieć), że odpieniacz nie zmieści mi się na tylnej szybie, ze względu na wzmocnienia. Zacząłem więc ustawiać go na bocznej szybie, ale strasznie psuł wizualnie akwarium. Postanowiłem więc "przerobić" ..... akwarium. Wymyśliłem sobie, że skrócę wzmocnienie, nie dużo, jakieś 5 cm. Nie powiem że uśmiechało mi się robienie tego, zwłaszcza, że w akwa była woda, no ale jak testy i dopasowywanie to jazda. Do upiłowania posłużył mi brzeszczot wolframowy (w Leroy do kupienia za 15 zł) i nożyk do tapet. Piłowałem chyba ze 20 minut, powoli, ostrożnie cały czas uważając aby nie "obtłuc" szyb.

20100426_0385.JPG

Gdy doszedłem na jakieś 2 mm do końca wzmocnienia, od brzegu nożykiem do tapet zacząłem usuwać silikon. Było to dosyć trudne, ponieważ klej jest dosyć "sprężynujący", a nie było zbytniego pola manewru dla nożyka. Dałem jednak radę przesuwając nożyk "na kołyskę". Kiedy już doszedłem do miejsca w którym wzmocnienie miało być skrócone, na skutek poprzecznych ruchów nożyka, nastąpiło to, czego się spodziewałem - wzmocnienie pękło na pozostałych 2 milimetrach. Pozostało mi już tylko usunąć resztę kleju, co oczywiści zrobiłem wspomnianym nożykiem. Teraz odpieniacz pasował idealnie. Muszę tylko jeszcze przemyśleć wysokość, na jakiej dociąć nóżki.

Ciekawi mnie jaka będzie skuteczność usuwania filmu białkowego. Szczerze mówiąc na razie kożuch z kurzu i innych

nieczystości, który pływa po wierzchu nie zniknał przez 3 dni działania odpieniacza, tyle że i sam odpieniacz po prostu bąbluje, a piana się nie tworzy, bo nie ma z czego.

20100424_0367.JPG

Zastanawiałem się nad zaślepieniem otworów na dole odpieniacza, żeby zwiększyć przepływ wody przez szczeliny wlotowe u góry. Zobaczymy jak zaleję właściwą wodą i zbiornik zacznie dojrzewać czy ten skimmer powierzchniowy działa czy nie.

Ostatnią czynności było włożenie grzałki. Ustawiłem 25,5 stopnia na termostacie i postanowiłem sprawdzić bezwładność całego układu. Woda którą wlałem do akwarium miała 8 stopni. Po niespełna 24 godzinach miała stopni 19, a po kolejnych 25,5. Wyłącznie grzałki spowodowało spadek temperatury do 21 stopni po 24 godzinach. System bez grzałki z włączonymi pompami i odpieniaczem utrzymuje temperaturę na poziomie 20,5-21 stopni Celsjusza. Z ciekawości również podłączyłem moją belkę oświetleniową. Podniosła ona temperaturę (po 4 godzinach) niecały stopień.

W międzyczasie przetestowałem również moje podtrzymywanie awaryjne, czyli UPS DIY. Do budowy użyłem dwóch akumulatorów żelowych 18 Ah połączonych równolegle do przetwornicy napięcia 12v / 230 V. Przetwornica nie daje niestety czystego sinusa (statecznik 2x54 [W] okrutnie buczał), bo takie przetwornice są bardzo drogie, ale do zasilenia pompek będzie się nadawać idealnie. Akumulatory nie były naładowane do pełna, więc czas podtrzymywania na pewno będzie dłuższy niż mój testowany, natomiast mogę powiedzieć, że jedna pompka JVP-102 chodziła nieprzerwanie ponad 10 godzin. Chodziła by pewnie jeszcze trochę, ale alarm niskiego napięcia akumulatora który wydobywa się z przetwornicy jest tak głośny, że nie dało się wytrzymać. Jestem zadowolony z takiego czasu podtrzymywania. W przyszłości pewnie dołożę jeszcze ze 2 akumulatory żelowe, żeby sumaryczna pojemność wzrosła do 72 Ah. Chciałbym tutaj zaznaczyć, że przewaga żelówek nad zwykłymi akumulatorami jest taka, że ich żywotność jest dużo większa niż zwykłych akumulatorów (samochodowych), a ponadto nie ma problemu z wydobywającym się gazem podczas ich ładowania.

Na dolnej półce schowane akumulatory i inwerter - muszę jeszcze dorobić układ automatycznego przełączania w przypadku braku zasilania miejskiego, dlatego sprzęt leży sobie luzem. Na górnej półce schowane Timery.

20100430_0390.JPG

Dzień -4 (27.04.2010)

Zacząłem montaż osmozy. Klika dni wcześniej zakupiłem dodatkowo Zestaw DI z żywicą MB-400.

20100424_0364.JPG

Długo zastanawiałem się, gdzie umiejscowić filtr, w rezultacie padło na kuchnię, z uwagi na dużą szafkę narożną, w której spokojnie pod zlewozmywakiem mogłem zmieścić to ustrojstwo. Jedyny problem, który powstał, to jak podłączyć zasilanie do filtra? Aby zasilić go kupiłem zaworek 1/2" na wejściu a na wyjściu 1/2" na kranik do wody i 3/4" na osmozę z już wbudowanym zaworkiem, czyli coś takiego:

zawor-czerpalny-katowy-z_2961.jpg

Zaworki od miałem schowane za tylną ścianką szafki, więc nie pozostawało nic innego jak poodsuwać wszystkie szafki. Po 40 minutach rozkręcania szafek i blatów okazało się, że i tak nie dam rady wyciągnąć szafki z narożnika. (OT) Grrrrrr, żona mi już jeździ po głowie żeby ten bajzel sprzątnąć, później będę musiał ją jakoś udobruchać :). Swoją drogą, ciekawy jestem jak wasze żony, dziewczyny, zapatrują się na majsterkowania? (EOT). Poskręcanie jak zawsze zajmuje więcej czasu, więc po kolejnej godzinie byłem w punkcie wyjścia. No cóż pozostaje zabawa w hydraulika i próba zmieszczenia się w szafce i manewrów w wąskiej przerwie z tyłu szafeczki. Na pierwszy ogień poszło zakręcenie zaworów wody i odkręcenie zaworków - musiałem zdemontować z ciepłej i zimnej wody, ponieważ podłączenie które kupiłem nie mieściło się (prawo Murphyiego) . Trochę kombinowania i voila. Sam montaż zajął mi mniej niż rozkręcenie i skręcenie mebli. Po zamontowaniu wyglądało to tak:

20100425_0378.JPG

Od razu zabrałem się za sprawdzenie skuteczności filtracji. Spuściłem ze 2 litry wody i zaskoczyłem się, bowiem TDS na wyjściu RO pokazywał 0 ppm (kranówa miała 280 ppm). Przepiąłem więc czujniki i dałem jeden przed DI a drugi za DI. Na razie wynika oba takie same In/Out 0/0 ppm. Well done. Idę na zasłużone piwko.

20100425_0381.JPG

Dzień -3 (28.04.2010)

Spuściłem wodę i dokładnie osuszyłem akwarium. Usunąłem wszelki nieczystości i drobinki, które pozostały po kranówie,

farfocle silikonu, i włoski. Dzisiaj przyszła też zamówiona rurka do osmozy. Z lenistwa i wygodnictwa, postanowiłem

przedłużyć wyjście przefiltrowanej wody i lać od razu do akwarium. Z moich wcześniejszych wyliczeń wynikało, że akwarium będzie się napełniać około 46 godzin. Nie uśmiechał mi się nadzór nad ciurkającą wodą. Około 20:00 rozpocząłem zalewanie licząc, że za 24 godziny będę miał pół akwarium czyściutkiej wody.

20100430_0394.JPG

Dzień -2 (29.04.2010)

Wstałem rano i mniej więcej poziom wody pokrywał się z wyliczeniami - była 1/4 akwarium. Woda krystaliczna, ale dużo

bąbelków w niej. Wieczorem była połowa. Czekamy dalej.

20100501_0409.JPG

Dzień -1 (30.04.2010)

Około 10 rano miałem trochę więcej jak 3/4 wody w akwarium. Sprawdziłem jeszcze zabrudzenie filtra - po RO 1 [ppm], po DI 0 [ppm]. W końcu mogę włączyć grzałkę. Woda ma 18,5 stopnia. Jutro powinna być idealna. Odpiąłem instalację RO i na tym dzisiaj koniec.

20100502_0412.JPG

Dzień 0 (01.05.2010)

Woda ma 25 stopni. Wieczorem zacząłem zasypywanie solniczki. Zacząłem od wsypywania soli łyżką drewnianą, ale po 5 minutach stwierdziłem, że to nie ma sensu. Wsypuję i wsypuję i jakby soli nie ubywało, ręka mnie boli, niewygodna pozycja itp. itd. Wiadro na bok i leci. Starałem się sypać w miarę powoli, żeby sól nie kumulowała się w jednym miejscu. Jednak już po chwili miałem takie mleko, że nie widziałem dna. Po wsypaniu około 3/4 wiaderka zauważyłem, że jednak sól zostaje na dnie w miejscu gdzie ją wsypałem. Zaobserwowałem również "zjawisko bąblowania soli". Tam gdzie się skoncentrowała bąbelki szły z niej jakby się gotowała. Z ciekawości polizałem trochę soli z wiadra i poczułem, że na języku robi się słono i piecze (zupełnie inaczej niż w soli kuchennej, gdzie czuć tylko słony smak). Widać zachodzi jakaś reakcja egzotermiczna, prawdopodobnie przez zawarty w soli sód. Jeżeli ktoś potrafi wytłumaczyć o co w tym chodzi to słucham, nigdy z chemii nie byłem dobry. Zamówiłem 40 kg LR. W piątek ma być u mnie. Mniam.

20100502_0414.JPG

Dzień 1 (02.05.2010)

Woda nadal jest mętna. Poszukałem trochę informacji na ten temat i się uspokoiłem. Jeszcze za mało czasu minęło, no i w końcu jest sama woda bez skały. Przyznam szczerze, że nie włączałem odpieniacza, który zadbałby o właściwe natlenienie wody, ale bałem się, żeby nie wytrącił z wody pierwiastków, które dodało się z solą. Ponieważ jednak wszyscy zalecają jego włączenie, nie ma co płakać, tylko działać. Odpaliłem odpieniacz. Wooooha. Odwołuję wszystko co o nim wcześniej mówiłem. Piany jest tak dużo, że musiałęm kubek podnieść na samą górę. Robi się bardzo gęsta i skoncentrowana. Zdziwiłem się również, że piana po 30 minutach wcale nie jest biała, tylko nabiera zielonkawo-żółtego koloru, znaczy się że jakiś syf się odpienia, tylko z czego? W końcu jest sama woda i sól?

20100503_0417.JPG

Po około 30 minutach widać wyraźną poprawę w przejrzystości wody. Po kolejnych 2 godzinach woda zrobiła się całkowicie przejrzysta, odpieniacz się uspokoił, obniżyłem kubek aby dalej coś wywalał.

Dzień 2 (03.05.2010)

W końcu czysta woda. Nie jest to może kryształ jaki był przy zalaniu RO, no ale nie ma się co czepiać. Kolejna lekcja

cierpliwości i nie wykonywania gwałtownych ruchów odrobiona.

Dzień 3 (04.05.2010)

Wybrałem szkołę układania skały na piasku. Wieczorem wsypałem żywy piasek 2 worki po 9kg. Po przejściach z solą podejrzewałem, że woda zmętnieje i nie pomyliłem się. Chcę aby zdążyła się wyklarować do czasu przyjścia skały, abym mógł ją poukładać sensownie. Woda po wsypaniu piachu całkowicie nieprzejrzysta.

Dzień 4 (05.05.2010)

Woda nadal mętna, rzekłbym, że nic się nie zmieniło. Ładne mleko, więc dosypałem trzeci worek, w końcu za 2 dni ma przyjść skała

Dzień 5 (06.05.2010)

Kurcze woda nic się nie zmienia

Dzień 6 (07.05.2010)

No i d*pa. Skały dzisiaj nie będzie. Erybka nawaliła i skałę będę miał dopiero w przyszłym tygodniu we wtorek. Ehh i cały plan diabli wzięli. Na dodatek woda nadal mętna. Nie wiem czy moje falowniki nie ponoszą za to winy. W kilku miejscach dno odsłoniło się zupełnie. Piasek układa się po swojemu - będę musiał pozmieniać ustawienie pompek, ale to dopiero jak przyjdzie LR. Postanowiłem wyłączyć pompki cyrkulacyjne i zostawić napowietrzanie z odpieniacza. Może jak się uspokoi, to woda zyska na przejrzystości? Podejrzewam jednak (po przeczytaniu kilku wątków), że dopiero po włożeniu LR zacznie się proces klarowania wody. No cóż, znowu trzeba być cierpliwym. Zastanawiam się tylko, czy tydzień samego piachu bez LR "nie zaszkodzi"?

Dzień 8 (09.05.2010)

Woda powoli ale systematycznie klaruje się.

20100509_0421.JPG

Te JVP-102 robią na prawdę niezłą burzę. Teraz, gdy widzę całe dno, fajnie daje się zaobserwować, jak się prądy układają i jak piasek wędruje. Dla tych co uważają, że te pompki są słabe powiem, że jedna pompka, zamocowana na górze akwarium i skierowana pod lekkim kątem do dołu usypała górkę piachu po przeciwnej stronie akwarium. W miejscu gdzie usypała się górka widać lekkie ściemnienie (brązowo-zielone) piasku przy dnie (dino/cyjano?)

20100509_0422.JPG

Mam to "rozbić", czy zostawić jak jest? Żeby było śmiesznie, jak wyłączę światło, to w ogóle tego nie widać :)

Dzień 9 (10.05.2010)

Z tym brązowym nalotem to chyba jednak tylko optyka - powstaje taki cień - im większa górka, tym większy cień. Sprawdziłem w kilku miejscach i wszędzie ten sam rezultat. Woda już prawie zupełnie przejrzysta. Mam wrażenie, że w nocy jakoś szybciej się klaruje. Przykryłem akwarium szybami, żeby ograniczyć parowanie, grzałka jakby rzadziej się włącza dzięki temu. Akwa nadal straszy pustką, ale cierpliwość to coś, czego trzeba się nauczyć przy morskim. Jutro prawdziwy start. Przygotowałem zestaw testów Salifetra aby sprawdzić poziom "wyjściowy" (NO2, NO3, NH4, PO4, KH, PH). Teraz studiuję jak testy wykonać, aby wynik był jak najbliższy prawdy :)

Z nudów policzyłem jaka będzie rzeczywista pojemność akwarium. A więc akwarium 375l (150x50x50) tak na prawdę ma ich tylko 348 (148x48x49 - trzeba odjąć grubość ścianki). Zalanie zbiornika planuję 3 cm od górnej krawędzi, na wysokości wzmocnień podłużnych, co daje 327 litrów. Jeżeli od tego odejmiemy piasek i skałę, to wyjdzie pewnie około 300 litrów wody netto. Niezły "chłyt marketingowy" z tą pojemnością. Uważam iż powinno się podawać rzeczywistą pojemność akwa, zwłaszcza gdy robi się na zamówienie a szklarz krzyczy 4 zł za litr - stówka ekstra w kieszeni :cursin

Dzień 10 (11.05.2010)

Przyszła skała. Opakowanie nie przeżyło transportu DPD. Kartony przelane, boksy styropianowe popękane.

Najważniejsze że skały po drodze nie zgubili. Skała nie śmierdziała, miała charakterystyczny "morski" zapach. Nie czuję się kompetentny aby powiedzieć nic o jej jakości, natomiast powiem że jestem zadowolony z brył jakie dostałem. Parę płaskich parę okrągłych, jedna w kształcie ręki z zaciśniętą dłonią :!

20100511_0452.JPG

20100511_0460.JPG

Od razu wypakowałem i zabrałem się do włożenia do akwa. Luźne farfocle i wieloszczety, które wyszły od razu wywaliłem. Kilka wyszło już w wodzie, ale na razie oszczędziłem.

20100511_0464.JPG

Skała po włożeniu do akwa wygląda tak: (nie jest to ostateczny wygląd, po prostu wkładałem kolejne kawałki do akwarium)

20100511_0468.JPG

20100511_0475.JPG

20100511_0477.JPG

W tym momencie zdałem sobie sprawę, jaki jestem maluczki, a pytania rodziły mi się w głowie jak bąbelki. Czy skałę układać od razu czy na razie tylko włożyć, czy pył ze skały i pokruszone drobinki usuwać z piasku czy nie. I sto tysięcy innych myśli przeleciało mi jeszcze, wszystkich nie pamiętam. Wiem jedno, że znalazłem też jakieś żyjątko wielkości główki od dużej igły, pływające po powierzchni wody, i nie mam pojęcia co to jest? Oczy jak u krewetki, ale czy one pływają po powierzchni?

20100511_0480.JPG

Kilka kawałków skały jest też porośnięte czymś co wygląda jak siatka z plastru miodu (gąbki?). Czy należy to usunąć?

20100511_0482.JPG

Czuję się zagubiony, nie mówiąc już o zmęczeniu. Dobranoc wszystkim. Jutro też jest dzień.

Dzień 11 (12.05.2010)

Zrobiłem małą burzę i przedmuchałem każdy kawałek skały. Później odessałem z dna syf. Wypadła jakaś biała jakby larwa ale końcówki miała z obu stron czarne - wydaje mi się że to nie żyło. Było to spore mniej więcej wielkości małego palca dłoni. Przy okazji zmieniłem ustawienie skał. Nie jestem do końca przekonany czy tak zostanie, ciągle czuję, że to nie to.

20100512_0483.JPG

Jutro pewnie znowu poprzestawiam.

No i czas na pierwsze testy:

20100512_0485.JPG

PH - 8,0

KH - 10

NO2 - 4

NO3 - 50

PO4 - 0,5

NH4 - <0,25

Jak widać jest ostro. Kilka kawałków skały jeszcze się odgazowuje na pewno, bo jak wyciągnąłem i powąchałem to :) nieźle siarkowodorem pojechało.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - świetna fotorelacja! :)

Po drugie - wiesz że 2x54W to za mało? :)

Po trzecie - co się stało z erybkową skałą? Dzis byłem i kupiłem (fakt że w Zabrzu) i jest całkiem, całkiem.

Wodzie z piachem nic nie będzie, a zmętnienie powinno minąć jak skałę włożysz :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się świetny baniak, widać, że masz zacięcie do dłubania i porządnie się przygotowujesz do zadania.

Czekamy na kolejne relacje z powstawania zbiornika

i jak Zielony Mintaj napisał, światełko to tak tylko na początek, potrzeba więcej.


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

premiero brawa ode mnie :) fajna relacja, nie zapomnij zapodać fotek ze skałą:)


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło docelowo planuję 4x54[W]. Obsada wyłącznie miękasy i LPS-y - szczegółowo uzupełnię w pierwszym poście. W innym wątku już pytałem o dobór świetlówek. Pozwolę sobie przekleić tutaj:

Mam w tej chwili oświetlenie 2x54 T5 z odbłyśnikami. Świetlówki to Aqua Medic Reef White 10000[K] i Aqua Medic Reef Blue.

Planuję zrobić sobie jeszcze jedną belkę 2x54, ponieważ poprzednia konstrukcja okazała się udana i tutaj mam dylemat.

Jakie świetlówki dać? Czy też taką samą konfigurację, czy może AM Reef White 10000[K] + AM Reef White 15000[K], a może dwie świetlówki Blau Aquaristic Reef Day 17000[K].

Obsada która będzie to same miękasy i kilka LPS-ów. SPS-ów nie będzie, na nie planuję zrobić osobny zbiornik (w dalszej przyszłości).

zielony mintaj - w erybce dzisiaj w nocy dopiero odebrali skałę, więc nie dali rady wysłać (musiałaby leżeć przez weekend u spedytora). Wysyłka ma być w poniedziałek, więc do wtorku musi być moja.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktyczne,fotorelacja zaj...ta.odpowiednie podejście do sprawy a wszystko potem łatwiej przychodzi i po takim czymś przyjemniej się doradza.(Ja jeszcze nie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolege ze Szczecina.:)

Sam jeszcze nie wystartowalem , ale jestem coraz blizej(jeszcze czytam :) i staram sie dowiedziec jak najwiecej przed startem :))Mam takie same akwa wiec bede sledzil z uwaga jak Ci idzie i moze sie kiedys wprosze zeby "rzucic okiem" osobiscie i pogadac :)

Pozdrawiam i powodzenia

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też dosyć długo "dojrzewałem" do wystartowania. Na razie moja wiedza sięga poziom mułu rzecznego ale powoli zaczynam przeć do lustra wody :) Fajnie że Szczecin się ożywia. Będzie się z kim wymieniać szczepkami :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko jasne :kapelusz Od siebie tylko dodam, że miałem Aquamedica Reef Blue przez rok. Ładnie świecił, było niebiesko. Ale jak wymieniłem na rurę z napisem aktynika, dopiero zauważyłem różnicę- Reef Blue nie ma nic wspólnego z aktynicznymi świetlówkami, po prostu świeci na niebiesko.

Pozdrawiam

Paweł


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przychylam się do opinii nt. światła - stanowczo za mało. Mam jeszcze obiekcje co do całego projektu. Takie akwarium i takie marnotrawstwo miejsca na dole, dlaczego? No i pomysł na terrarium zamiast sump'a? Każdy ma swój pomysł, szanuję to, ale wydaje mi się, że należałoby wykorzystać na dole miejsce na maksa, a nie rezygnować z sump'a, zawieszać odpieniacz z tyłu i montować na dole terrarium. Sorki, ale ja tak bym nigdy nie zrobił. Ojjj, trzymam kciuki żeby jednak się udało.

Następna rzecz, chyba za szybko piasek. Poczekałbym na skałę, ułożył ją na dnie i dopiero później na końcu wsypał piasek jak już skała będzie ułożona. A co jak się osunie na piasku i zrobi kuku?

2xJVP-102 może być za mało.

Czekam na dalsze boje i zdjęcia.

Pozdrawiam.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do swoich 200L szykuję więcej watów niż ty masz w swoim 375L, niestety będzie za ciemno i nie ominie cię dołożenie świetlówek, jeśli nie chcesz się martwić o stabilność skały ułożonej na piasku to odgarnij chociaż miejsca stykania się z dnem ułożonych u podstawy, zawsze się znajdzie jakiś gagatek który przekopuje dno. I nie rezygnuj z sumpa, ja m.in. właśnie ze względu na zminimalizowanie hałasu dochodzące z pomp zdecydowałem się na sumpa ukrytego w szafce za drzwiczkami o samej estetyce nie wspominając. Szkoda że ja nie mogę sobie pozwolić na taką długość baniaka. Powodzenia


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watpie ze ten odpieniaczyk AM I 400 pociagnie akwarium prawie 400l z pelna obsadą,skoro producent podaje max akwa 400l to w zeczywistosci nadaje sie do akwarium 200l.

Takze uwazam ze brak sumpa to duzy blad przy tej wielkosci akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie fajnie, mam tylko nadzieję, że samym zwierzakom poświęcisz równie dużo miejsca co opisowi budowy szafki, włącz te pompy cyrkulacyjne, muszą działać nawet jak nie ma skały bo będziesz miał bagno w akwa niedługo.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli robisz oswietlenie sam to moze warto pomyslec o zrobieniu belki na 2x80W T5.Swietlowki maja 145cm dlugosci plus 3cm na oprawy, mysle ze daloby rade zmiescic, tymbardziej ze nie masz pokrywy a i zawsze to wiecej swiatelka.

Pozdr

A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko elegancko i solidnie. Jak na poczatek to jestem pelen podziwiu. Jezeli chodzi o moje uwagi to

Swiatelka na start dojrzewanie spokojnie wytarczy.

Piasek z doswiadczenia uwazam ze najlepiej wsypac juz po finalowym ulozeniu skaly i zakonczonym procesie dojrzewania. Pozadne przeplukanie w wodzie z pierwszej podmianki nie wplynie w zaden sposob na akwarium.

Sump? no strasznie szkoda. Szafke zrobiles, swiatlo tez, zasilanie awaryjne to i z sumpem spokojnie bys sobie poradzil.

375 l to juz spore akwarium i mozna by trzymac duza roznorodnosc zwierzat a z tym odpieniaczem moze byc kiepsko. Owszem mozna kupic wiekszy wydajniejszy tez wewnetrzny, ale to wiarze sie z przemeblowaniem w akwa. Zapewne z biegiem czasu bedziesz chcial stosowac NP biopelets ktore bardzo ulatwiaja zycie, a jak nie to jakis absorber fosforanow, troche wegla tez wypadalo by dac, dolewka i zrobi sie graciarnia.

Ogolnie trzymam kciuki, bede sledzil w projekt z zainteresowaniem


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi - wszystkie cenne:)

Pozwolę sobie ustosunkować się do kilku podniesionych kwestii.

1. Brak sumpa - nie było to do końca moje postanowienie. Jak widzicie, w projekcie w szafce jest widoczny sump 3 komorowy wzorowany na sumpie Natana. Niestety - żona postawiła warunek, że nie chce żadnych rurek na zewnątrz, ani elementów, które potencjalnie mogą spowodować wylanie wody i zalanie podłogi w salonie. Nie udało mi się wytłumaczyć, że tego nie będzie widać i że będą odpowiednie zabezpieczenia. Wizja zalanej podłogi była silniejsza. Życie jest sztuką kompromisów, więc musiałem się "przeprojektować" na wersję bez sumpa. Nie zamknąłem sobie jednak drogi do niego i szafkę wykonałem zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Jeżeli akwarium się "uda", może i żonie zmięknie rura. Wtedy przy zmianie litrażu na większy od razu akwarium z kominem i hydraulikę się dorobi. Jeżeli żona nadal będzie się upierać - zostanie drugie mniejsze akwarium lub terarium.

2. Oświetlenie - czytałem dosyć sporo na jego temat i można doczytać się tyle sprzecznych informacji, że postanowiłem przeczytać kilka historii ewolucji zbiorników i na tej podstawie przeanalizować jakie światełko będzie dla mnie odpowiednie. Szczególnie interesujące było story kiviego, który na 2x54[W] wyhodował przepiękne akwarium. I pewnie, gdyby dbałość o nie pozostawała na takim poziomie jak wcześniej, nie straciłby na przykład przepięknej zielonej Clavularii. Interesujący był też artykuł (nie mogę odnaleźć linka), gdzie nurkowie opisywali wspaniale wybarwione Acropory rosnące na głębokości ponad 20 metrów! Postanowiłem więc trochę wypośrodkować i wyszedł mi wataż około 250 [W]. Oczywiście przemyślę czy dorobić 2x54 czy 2x80.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak to mowia ..."apetyt rosnie w miare jedzenia"..., narazie planujesz miekasy i LPS a jak zaczniesz to pewnie cos bardziej "swiatlolubnego" tez sie pojawi.Ja bym jednak dal odrazu wiecej swiatla.Druga sprawa, tla zadnego nie dajesz?

Pozdro:waving

A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny zestaw:clapping

Martwi mnie tylko fakt że Twoje akwarium stoi na sklejce...

Miałem 375L z Malawi i po pół roku funkcjonowania płyta (18mm) na której stało akwarium napuchła co mnie zaczęło przerażać, sprzedałem cały zestaw by nie mieć problemu z sąsiadami.

Twoja płyta ma 25mm wiec może będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sPRYTny - szafka może być spokojnie z płyty. To co bardziej martwi to kwestia oklejenia krawędzi zwykłą okleiną a nie PVC.

Teraz to już trochę za późno ale ja bym dodatkowo pomalował najbardziej newralgiczne miejsca lakierem okrętowym - ew. pociągnął to lekko silikonem.

Sam miałem szafkę z płyty 18mm pod słodkim (300l). Nie zabezpieczyłem jej porządnie i po paru latach spuchła (mimo, że była bez sumpa - zawsze trochę wody się gdzieś chlapnie).

Pod morskim też miałem szafkę z płyty ale tu już się porządnie przygotowałem i zabezpieczyłem szafkę lakierem okrętowym + pociągnąłem wszystkie łączenia płyt silikonem.

Szafka po paru latach w środku wyglądała niemalże jak nowa (mimo sumpa w środku). Jedyne co to pordzewiały zawiasy od drzwiczek.

@premiero - moim zdaniem wybrałeś średni wariant przyjmujący najpierw piasek i później stawianie skały na tym.

Kiedyś kupisz jakieś babki, ew. trafi się inny zwierz kopiący w piachu i może być katastrofa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp - Babki w moim setupie wykluczam. Widziałem jak po porządnej zadymie całe zbiorniki padały dzięki nim.

Gdzie mogę dostać taki lakier okrętowy? Jakąś konkretną nazwą mógłbyś rzucić? Rozumiem że jest bezbarwny a jego opary nie zaszkodzą?

brazylia - tło będzie jednolite granat lub ciemny niebieski. Rozważałem także czarny. Jeszcze nie zdecydowałem czy będę malował szybę, czy wstawię po prostu płytę w tym kolorze.

Jeżeli można proszę też o ocenę ekipy czyszcząco-kopiącej, coś dodać, ująć?


2 x Lysmata Amboinensis
1 x Lysmata wurdemanni
1 x Lysmata Debelius
2 x Mitra Papalis
2 x Strombus
4 x Tectus fenestratus
1 x Archaster Typicus
1 x Calcinus elegans
1 x Paguristes cadenati

Coś na pewno wypełznie jeszcze ze skały, dlatego wydaje mi się że na razie na więcej nie ma co się porywać. W późniejszym etapie po porządnej stabilizacji, chciałbym jeszcze dorzucić do kompletu Ophiomyxa flaccida. Zastanawiam się jeszcze nad kupnem worka albo dwóch LS, ale z z tym się wstrzymam do czasu włożenia skały.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za wczesnie na Archaster Typicus? W swiezym piasku moze nie znalesc wystarczajaco duzo jedzonka.

Pozdro

A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsady jeszcze nie ma - wpuszczę najwcześniej za 4 tygodnie. Czy w przypadku odpowiednich parametrów po tym czasie dla rozgwiazdy będzie za wcześnie?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@premiero - niestety nazwy lakieru nie pamiętam :-( Do nabycia na pewno w Leroy Merlin (firma jeśli nie pokręciłem jakoś na "S")

Ale i tak teraz to wg mnie za późno - lakier śmierdzi niesamowicie więc na pewno nie jest do stosowanie jak już masz zalany zbiornik. Jak malowałem szafkę to dopiero po ponad tygodniu nie było czuć zapachu. Później nie jest szkodliwy tylko właśnie w trakcie malowania daje ostro popalić (w każdym razie nie zdecydowałbym się malować w mieszkaniu - raczej piwnica/balkon).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sprawa jasna. Zostawiam jak jest. Jeśli zauważę niepokojące objawy pęczenia wtedy będę kombinował.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest teraz dużo różnych fajnych farb, które są odporne na działanie wody, wilgoci czy korozji. Ja kiedyś znalazłem taką fajną farbę, która jest płynną gumą połączoną z akrylem, jest bezwonna i szybko schnąca.

tu masz linka:

http://allegro.pl/item1024604907_farba_basen_izolacja_dach_taras_brodzik_guma_1_l.html

lepiej maznąć niż się później zastanawiać co zrobić z puchnącą płytą :) tym bardziej, że nie jest droga


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.