Skocz do zawartości
Tester

Kiedy wsypac piasek? Jak go przygotowac?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kiedy zaleca sie wsypanie piasku do nowego tanka? Widzialem dzienniki gdzie wiekszosc nowych zbiornikow dojrzewa razem z piaskiem. Mi doradzono jednak zeby przeczekac dojrzewanie bez piasku. Argumentowano ze latwiej utrzymac czystosc, ze nie ma glonow na piasku, ze skala nie "brudzi" piasku. W sumie bardzo dobrze zrobilem ze posluchalem bo jak widzialem moje akwa w czasie nalotu glonow to piasek pewnie musialbym wymienic :strutin Mimo ze moje dojrzewanie nie bylo jakos bardzo burzliwe. Ale dzis glony sa juz w odwrocie i dodanie piasku na pewno poprawiloby wyglad mojej rafki.

Druga sprawa to jak taki piasek przygotowac. Mam kilka kilogramow czarnego jak smola wulkanicznego piasku z Taiti. Piasek w zasadzie od miesiaca lezy w wodzie RO-DI. To znaczy od miesiaca u mnie a u Grzeska pewnie tez pare tygodni. Dzisiaj otworzylem wiaderko i poczulem zapach plesni mimo ze nic nie widzialem a woda byla klarowna. Na wszelki wypadek mocna go przeplukalem swierza woda RO-DI. Czy mozna taki piasek przegotowac w jakims garze zeby na wszelki wypadek ubic to co tam jest? Mysle tu o zarodnikach glonow albo plesni ktora wyraznie wyczulem. A moze sa inne metody? Piasek w kazdym razie zadnego wyzszego zycia miec nie powinien. Na amerykanskich forach jest chwalony,aczkolwiek znalazlem jedna wypowiedz mowiaca ze jet to piasek syntetyczny :)_o


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepłukaj piasek kilka - kilkanaście razy w RO DI i powąchaj jeśli dalej będzie czuć jakiś niemiły zapach to chyba nie ma co ryzykować sypania takiego piasku :strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz przeplukalem kilka razy i wszstko jest ok. Dodatkowo myslalem zeby wygotowac zebyzabic ewentualne zarodniki


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek najlepiej wsypac po ulozeniu skaly , gdy bedziesz mial jakies ryby kopiace i sie podkopia to konstrukcja skaly sie nie zawali


60L + 25L sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie o to chodzi. Jesli czytales moj pierwszy post to wiesz ze mam juz skale w baniaku. Przeraszam jesli nie wyrazilem sie zbyt jasno. Chodzi mi natomiast o to, po jakim czasie od wystartowania mozna wsypac piasek.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po takim wstępnym dojrzewaniu czyli po ok. 1 msc'u jak dobrze "wytrzepiesz" skałę z syfu to wtedy można wsypać choć gdybym miał drugi raz wsypywać piasek to bym poczekał 2-3 msc'e od odpalenia bo u mnie w akwa było tak, że miałem wsypany po ok. 3 tygodniach od odpalenia i cały czas jakiś syf się na nim robił po 3 msc'ach wywaliłem go cały i po jakichś 2 tygodniach wsypałem świeży piasek i już jest OK jest czysty :strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.