Skocz do zawartości
KIDULT

acropory - dziwne dolegliwości

Rekomendowane odpowiedzi

witam Wszystkich,

Czy mozna ktos z Was zna odpowiedz, co dolega moim koralom? fotki otwieraja sie w pelnym rozmiarze

aa223cad981afbbbm.jpg

ten nie wypuszcza polipow, widac ubytek tkanki na tipie

f1613e35b3c740fam.jpg

ten jak widac na obrazku

0841b424258b7d2em.jpg

ten kiedys byl niebieski, pozniej zrobil sie zielony (po przelozeniu spod hqi pod T5) a teraz od jakiegos czasu traci kolor, zostaje jakby bialy + braz od zooksanteli

bee2b3f02d9f2f0bm.jpg

ten gnije na tipach

d2475cac8eafc6cam.jpg

ten tracil tkanke od dolu i szkielet robil sie od razu zielony. juz nie zyje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisał bym napisz coś więcej o parametrach i całym zbiorniku ale nie napisze bo coś o tym wiem.Co może być przyczyną ? może filtracja ? zapodaj parametry. A jak z odpieniaczem ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby parametry byly zle..... to bym tu nie pisal posta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakies troche zabiedzone te Acry, jak je karmisz? Jakie mikroelementy lejesz i ile?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

codziennie kostka czerwony plankton + kostka wrotki, do tego pol lyzki reef pearls co drugi dzien.

mikro elementy zadne, podmiana raz na 2-3 tygodnie (jak zawsze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka losowo wystepujaca, powolnie postepująca, "plamista" martwica może świadczyć o wystepowaniu w zbiorniku organizmów patogennych (pasożyty koralowców). Środkami zaradczymi są niektóre ryby (np. wargatki czyszczące), jeżeli organizmy patogenne są większe (nie są to drobnoustroje - bakterie, pierwotniaki). Niekiedy mozna zaobserwować martwice spowodowane obecnością mikroorganizmów, których ryba nie zje ze względu na rozmiary. Literatura oferuje różne środki zaradcze w takich przypadkach. Wspomnę tu choćby o kapielach w roztworach jodu, czy nadmanganianu potasu. Można też próbować ozonować wodę (koniecznie z dużą ilością węgla aktywnego). Trudno uratować zainfekowanego korala.. zwłaszcza SPS'a.

Martwica wskazana na zdjęciach wyklucza (w mojej ocenie) parametry wody jako bezposrednią przyczynę takiego stanu koralowców. Gdyby przyczyną była woda, to martwica postepowałaby od dołu (np. błędna aklimatyzacja, szok itp.), na tipach (wyjałowienie wody, zaburzenie stosunku biogenów (azot fosfor) do substratów kalcyfikacji - KH i Ca). Możliwe jest też "rozpuszczanie" sie koralowca, czyli błyskawiczna martwica na całej powierzchni (np. w wyniku poważnego zakażenia lub szoku aklimatyzacyjnego, przemrożenia itp.). Tutaj martwica występuje w sposób plamisty - widać to pięknie na drugim zdjęciu. Ciężko mi stwierdzić co jest przyczyną na 100%.. musiałbym to zobaczyć na żywo, a to raczej niemożliwe. Swoją drogą to dziwne, że wszystkie koralowce mają schowane polipy.. Kolejną potencjalna przyczyną może być szok świetlny, który czasem objawia się w taki sposób. Jak długo trwa taki stan? Czy coś zmieniano w zbiorniku?

Jeżeli powyższe przyczyny "nie pasują", możliwe jest tez przedawkowanie jakiegoś preparatu (niektóre supelemnty ZEOvitu moga powodować taką sytuację - wynik zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w zbiorniku). Co do przegłodzenia korali to raczej wątpliwe. Przy karmieniu mrożonkami, tak mało SPS-owej (słabe kolory), brązowej barwie i tylu zooksantelach, to raczej mało prawdopodobne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale nie polipują czyli są w stresie.

Zakładam że KH , zasolenie oraz PO4 masz w normie to pozostaje kwestia biologii.

Moze zbyt duza ilośc bakterii jest w systemie bo z zalączonych fotek widać że korale głodują mimo zgaszonych barw co swiadczy o obecnosci PO4.

Czy dozujesz bakterie i jak czesto ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sie dzieje od miesiaca/dwoch, kilka korali juz poszlo do smietnika. wszystkie byly w zbiorniku minimum pol roku, niektore dobrze rosly po aklimatyzacji.

preparaty zeovit (vitalizer i amino acid) odstawione 1 maja 2010, ostatnio daje troche zeobaku (5 ktopel dziennie od tygodnia) i juz zmniejszam dawke. nic nie zmieniano w zbiorniku poza dodaniem KULEK. szok swietlny odpada, bo tydzien temu dopiero wymienilem 3 swietlowki, wszystkie swiecily od 3 miesiecy (od 6 do 12 godzin na dobe)

parametry:

po4 - 0.17

ph. ok 8

kh - 9.6 - przy dawce 120ml roztworu ballinga (600 litrow wody w systemie) po 26 dniach KH wzroslo z 8 do 9.6

ca 410

???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie od ZEOvitu sa bardzo agresywne.. ale dajesz tyle mrożonek, że wyjałowienie wody wg mnie odpada. Aczkolwiek lejesz ich bardzo dużo.. powinno się dawać 2 razy w tygodniu, a Ty dajesz codziennie i to zalecaną dawkę producenta (ja daję 1/2 tego co zaleca producent 2 razy w tygodniu i uważam, że to wystarczająca dawka). Może to jest przyczyna? Stawiam na zaburzenie równowagi biologicznej. Jak masz ustawiony odpieniacz? na mokrą czy suchą pianę? jak wygląda jego wydajność? Pamietajmy, że odpieniacz nie tylko oczyszcza wodę, ale także kontroluje populacje mikroorganizmów w zbiorniku, co często ogranicza rozwój chorób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT powiedz jaką masz sól. Miałem to samo, prawie połowa SPSów zeszła w ten sam sposób. Nie pomagało łamanie, szczepienie itd. Wysyłałem wodę Andrzejowi i okazało się, że mam bardzo wysoki potas, druga rzecz to wysokie zasolenie - spławik AM. Przy soli TM BA i takim zasoleniu potas poszybował w górę. Druga rzecz to taka, że miałem zerowe parametry PO4 i NO3 (oczywiście teoretycznie, bo salifert nic nie pokazywał), a kh było ok 11 - za wysokie dla takiego PO4 i bum.... Mam nadzieję, że to nie ten sam problem co u mnie.....

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejna osoba z takimi samymi objawami,coś tak czuję że używa też TM bio actiwe

w zbyt wielu zbiornikach te same,dokładnie te same objawy!!!!!


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sol - od listopada uzywam KZ

odpieniacz - KZ, ustawiony na sucho

zeobak od tygodnia, na poczatek dawalem 5 kropel dziennie, teraz mam zamiar dawac 2 razy w tygodniu po kropli/dwoch

PO4 u mnie do zera jeszcze troche brakuje (checker)

PanMandaryn: zeobak jest od tygodnia, moze 10 dni. Te objawy byly juz wczesniej, jak pisalem kilka korali juz poszlo na smietnik. bielaly na calej powierzchni, jakby tkanka robila sie coraz ciensza, albo tkanka odhchodzila od dolu, ale nie platami, i szkielet nie byl snieznobialy tylko zielony.

zanim wsadzilem biopelletki nie mialem zadnych problemow! nie chce wierzyc ze to moze byc przyczyna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem podobne objawy,bielenie od spodu,od gory i z boku,gnicie na tipach wszystkie objawy wystapily jak wsadzilem biopelletki,ale zaden koral mi nie zszedl,nie lamalem korali zeby robic z nich male szczepki,po4 zanim wlozylem biopellety mialem 0,04---0,06 potem poszlo mi powoli do gory na 0,30,biopellety mam od czerwca wczoraj robiony pomiar to 0,08

kidult teraz to tylko cvzekac az bio pellety zaczna dzialac kazdy nie przemyslany ruch,dodawanie na sile bakterie to juz nie pomoze,jeszcze pewnie absorbery jakies,to bardziej bedzie stresowac korale do tego stopnia ze wszystkie padna

teraz to mozesz robic badanie po4 i zobaczysz jak z dnia na dzien idzie do gory,


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 waha sie od 0.00 do 0.20 w ciagu ostatnich 3 miesiecy, nie zaobserwowalem wplywu pelletek na po4. Vitek - ja pelletek nie wsadzilem tydzien temu, tylko maju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po4 ma duze wachania,pozatym nie dopisalem ze u mnie bielenie zaczelo sie po 3 tygodniach i tak postepowale jeszcze przez miesiac,no i na poczatku wode mialem mleko przez 8 do 10 dni,no fakt po tym czasie woda zrobila sie krysztal przez co musialem zmiejszyc oswietlenie,bo korale calkiem sie pozamykaly,po tygodniu bylo juz dobrze,

nie wiem moze to ma jakis wplyw ze jak woda zrobi sie naprawde czysta,krysztal korale sa popalone od swiatla

takie sobie gdybanie gdyby co jak by co:clowning


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piter39

Tak, najprosciej jest zwalić wszystko na sól....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#276665 KIDULT :

sol - od listopada uzywam KZ

odpieniacz - KZ, ustawiony na sucho

zeobak od tygodnia, na poczatek dawalem 5 kropel dziennie, teraz mam zamiar dawac 2 razy w tygodniu po kropli/dwoch

PO4 u mnie do zera jeszcze troche brakuje (checker)

PanMandaryn: zeobak jest od tygodnia, moze 10 dni. Te objawy byly juz wczesniej, jak pisalem kilka korali juz poszlo na smietnik. bielaly na calej powierzchni, jakby tkanka robila sie coraz ciensza, albo tkanka odhchodzila od dolu, ale nie platami, i szkielet nie byl snieznobialy tylko zielony.

zanim wsadzilem biopelletki nie mialem zadnych problemow! nie chce wierzyc ze to moze byc przyczyna

KIDULT może coś przeoczyłem ale to w końcu używasz odpieniacza czy nie bo dużo pisałeś w różnych postach że nie i twój system działa rewelacyjnie bez


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie KIDULT jak to jest że jeszcze w czerwcu nawracałeś lud ze złe drogi i pisałeś o super parametrach a teraz parametry są do :clowning

tak dla przypomnienia

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=268837#268837

i z marca mały twój wątek

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=244499#244499


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól KZ nie jest przyczyną. Przynajmniej mi się to w głowie nie mieści, by ta sól mogła spowodować coś takiego. Sam ją zresztą stosuję, ze względu na rewelacyjne parametry "startowe". Trochę mnie dziwi, że stosowane są jednoczesnie bio pellety i ZEOvit-owe bakterie. Mieszanka.. niecodzienna. Osobiście w ogóle nie jestem zwolennikiem bio-pellet, ale to już inna historia. Nadal obstawiam problemy z równowaga mikrobiologiczną. Odpieniacz powinien być w takiej sytuacji ustawiony na mokrą pianę, a wszelkie pożywki bakteryjne ograniczone. Też kiedyś czytałem, że nie masz odpieniacza.. Może działa on od stosunkowo niedawna? Jeżeli tak to też by wiele wyjasniało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efendi: ATS jest swietnym rozwiazaniem, tylko ja chcialem byc madrzejszy od ludzi, ktorzy go doskonala od lat i zrobilem po swojemu. Do tego nie mam czasu (moze tak nazywam jak mi sie czegos nie chce) skrobac glonow co tydzien i skoki po4 gotowe. Lada chwila stawiam nowy baniak, tam powierzchnia filtracyjna bedzie 4 razy wieksza pomimo kompaktoryh rozmiarow.

Odpieniacz pomogl mi ustabilizowac po4, mam go w systemie od kwietnia. Wczesniej mialem skoki od zero do koniec skali na hannie.

PanMandaryn - co mnie sklonilo do zeobaku? otoz jedyne osoby ktore znam, ktorym dzialaja kulki, zamienily kamienie na biopellety. Podejrzewalem, ze moze chodzic o flore bakteryjna. Jakkolwiek korale zaczely sie psuc duzo wczesniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i stawiam na algaescrubber.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wysokie skoki PO4 rowniez mi sie nie podobaja. Miedzy "0" a 0,2 leza swiaty...

Filtr uwazam za nieciekawy w obsludze i nie trzymajacy rownych parametrow.

Warto jednak przez kilka miesiecy utrzymac stale, niekoniecznie optymalne ale stabilne parametry.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobic podmiane? dolozyc wegiel aktywny? co roic? kolejne sztuki leca, ale nie "od dolu" tylko "od srodka" - w miejscu gdzie wyrastaja z podstawy, miedzy galazkami. szkielet od razu jest zielony. inne acry bieleja wokol polipow. 29 gatunkow ma sie dobrze, 9 gatunkow ma problemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś wrażliwe odmiany typu millepora albo gomezi? W przypadku gdyby to filtr czy parametry wody były problemem to one by pierwsze zareagowały. Millepora często reaguje jako pierwsza np. na zmiany KH. Czy te bardziej wrażliwe odmiany obumierają, a te "łatwe" sie trzymają? Czy jest to raczej losowe?

Gdyby konwencjonalne rozwiązania nie pomogły, to pomyślałbym nad delikatnym, acz konsekwentnym ozonowaniem wody. Oczywiście w takim wypadku trzeba podać obfitą dawkę węgla od razu za odpieniaczem. Jeżeli problem jest mikrobiologiczny (co nadal obstawiam) to powinno dać jakiś efekt. Pamiętajmy, że nawet wahania fosforanów czy azotanów, zła filtracja, czy boskie interwencje raczej nie powoduja martwicy plamistej. Tak objawiają się bardzo często problemy pasożytnicze. Problem może być złozony i mieć wiele przyczyn. Dużo zmienialeś w akwarium zwłaszcza z filtracją. Powoduje to zaburzenia obiegu materii i stwarza niszę ekologiczną dla rozwoju organizmów niepożądanych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 3 dorodne millepory, trzymaja sie lepiej niz zimny lech w nowej puszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.