Skocz do zawartości
Waldi

tropic marine

Rekomendowane odpowiedzi

1.026 a co ? (profilux mi pokazuje tyle samo)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest to trochę zawyzona skala? od 1.025 do 1.027? chyba cos trochę nie tak!

skoro na samym spławiku skala jest zaznaczona rekomendowana od 1.022 do 1.025


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie jest tak że 0.22 - 0.25 to wartości "książkowe a do 0.27 to bezpieczne ?

Ja wiem na pewno że 0.26 jest perfekt! m.in tak wytępiłem ciągłe jazdy z glonami.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ktoś jeszcze sie wypowie kto posiada ten spławik


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi musisz pamiętać że tam jest rekomendacja 1.025 do 1.027 dla ciężaru właściwego czyli Specific Gravity.

Ale sam spławik jest wyskalowany dla gęstości czyli Density z niebieskim polem między 1022 do 1025

Ja utrzymuje zasolenie 1023 gęstości Density na spławiku czyli 1.026 ciężaru właściwego Specific Gravity.

4886-aerometr.jpg

Aerometr Tropic Marin Salimetr

4886-zasolenie.jpg

A teraz wszyscy lecą po swoje spławiki i sprawdzają jak jest wyskalowana :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bądz tu mądry ! zerknijcie na mój spławik jest w skali SG czyli Specific Gravyty a zielona skala to od 1,020 do 1,025 nic z tego nie rozumiem !

https://picasaweb.google.com/robert.robi59/NowyFolder?authkey=Gv1sRgCKSp9uPcn7ulswE#


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może chodzi o ogólnie pojęte nazewnictwo przyjęte przez producentów że piszą o ciężarze właściwym Specific Gravity a skalują w gęstości density. Oba przypadki są tego przykładem co może być mylące dla użytkownika.

Oczywiście najlepiej trzymać się zakresu zamalowanej skali swojego spławika a będzie dobrze.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi mam ten sam spławik + spławik TM. Oba wskazują tak samo i jest to gęstość. Refraktometr AM wskazuje podobnie (w moim przypadku odczytuje PSU dla pewności)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#336319 jarpacz :

robi mam ten sam spławik + spławik TM. Oba wskazują tak samo i jest to gęstość. Refraktometr AM wskazuje podobnie (w moim przypadku odczytuje PSU dla pewności)

Czyli co , trzymać się zielonej skali ? ale tam gdzieś napisane "SP.GR" CZYLI GRAVITY

Widze że mają nas w d...e oznaczenie inne a skala inna może by tak poruszyć ten temat ? jutro spytam mojego adwokata.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#336287 kmirko :

Ja utrzymuje zasolenie 1.023 gęstości Density na spławiku czyli 1.026 ciężaru właściwego Specific Gravity.

Kmirko, czy nie powinieneś napisać "utrzymuje zasolenie 1023 gęstości Density na spławiku" czyli usuwając kropkę dziesiętną, bo chodzi tu o gramy/dm3 ?

Pozdrawiam


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście miało być 1023.0 density gęstości, już poprawiam.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę w wikipedię i widzę że specific gravity i ciężar właściwy to nie jest to samo...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak jest ze spławikiem Aqua Medic ?


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, niby słowniki tak to tłumaczą ale (jeśli wierzyć wiki), to specific gravity byłaby wielkością bezwymiarową i stanowiła stosunek mas (o tej samej objętości) wody morskiej do czystej wody, natomiast ciężar właściwy, jak widzę, jest definiowany jako stosunek ciężaru (masa razy przyspieszenie ziemskie) roztworu do jego objętości. Wymiarem tego jest Newton na m3.

Nie jestem od tego fachowcem, ale widzę, że z tym pojęciem jest ciekawe zamieszanie, które dzieli najwyraźniej ocean :).

Jest jeszcze jedna sprawa, która mnie frapuje, jako że przez moment zamierzałem kupić refraktometr do mierzenia zasolenia. Ale powstrzymało mnie, jak na razie, to że w instrukcjach zawsze widniała notatka że służy do pomiaru stężenia NaCl w wodzie, a przecież nie tylko z tego składa się woda morska. Przyznam że nie wiem jaki wpływ na skręcanie płaszczyzny polaryzacji światła mają pozostałem jony obecne w wodzie morskiej, ale jakiś mogą mieć...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spławik AMedica pokazywał u mnie 1.023

a TM 1.0265 i zawsze sądziłem że tak ma być,bo skoro rekomendowane jest na naklejce TM od 1.025 do 1.027 :)

dramat,zerwałem błędną naklejkę i teraz pomału zbijam zasolenie


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam, Waldi, jakie utrzymywałeś zasolenie według TM?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja się zamotałem... używam TM spławika i mam wg jego wskazań 1.024 i dąże do 1,026 czy to aby nie za dużo bo zgłupiałem...

J


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#336616 jacekkudla :

I ja się zamotałem... używam TM spławika i mam wg jego wskazań 1.024 i dąże do 1,026 czy to aby nie za dużo bo zgłupiałem...

ponoc za duzo

Seb jak do tej pory spławik TM pokazywał 1.0265 a AM 1,023

i Lukasz z akropory poradził mi żeby zjechac z zasoleniem bo jest duzo za duze,wiec zjeżdzam


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,zbiłem spławik JBL na którym utrzymywałem zasolenie wg podziałki 1,026,w TM 1,026 jest sporo poniżej ,zgodnie z tabelą wyżej na TM aby było zasolenie jak poprzednio musi być 1,023 ,poprawcie mnie jeśli się mylę

gallery_11456_1932_2238279.jpg

gallery_11456_1932_1246446.jpg


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś podpowie?


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup refraktometr, ja już nie mam powyższych problemówharhar.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz mi to piszesz? :realmad::)


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D hehe :) Przypomina mi sie wczorajsza nasza rozmowa. Serio, refraktometr zmienil wiele w moim życiu :D

LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.