Skocz do zawartości
bamboo

ReefMax w 100% na LEDach

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku dniach prób w końcu sukces ;)

Reefmax w 100% oświetlany LEDami. Mam tez mozliwosc dolozenia 1 swietlowki ale z nią jest troche za jasno.

LEDy

20W Power Led Blue

30W Power Led White (z regulacją jasności - skręcone na 60% - wg mnie najlepiej wygladaja kolory przy takiej proporcji).

Najciekawsze jest to, ze wszystko jest nadal sterowane z przycisków w klapie. Z klapy wychodzi 1 kabel tak jak wczesniej :) Bebechy i elektronika ReefMaxa jest pozmieniana (po 1szym podlaczeniu spaliło się trochę podzespołów w sterowniku i trzeba było wrzucic inne).

Zmodyfikowałem trochę chłodzenie aby nie ugotowac akwarium i dołożyłem dodatkowe chłodzenie wody na upały ;)

Zdjecia zrobię na spokojnie i wrzucę na dniach (wlasnie skonczylem montowac klapę) - powiem tylko - 2 - 3 dni pracy, a efekt jest super - jak inne akwarium.


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już jestem ciekawy i proszę o foty i schemat połączania i reakcję Twojego życia w baniaku:)

i opisz te ledy jak możesz jakoś dokładniej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) jeden z ciekawszych tematow w ostatnim czasie w tym dziale. Mam nadzieje ze dalsza opowiesc bedzie rownie emocjonujaca jak zapowiedz. pozdro!

LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także zakładam ledy . Panele już mam , dzisiaj przychodzą radiatory . Ciekawi mnie jak autor rozwiązał sprawę chłodzenia . Radiator ? Jaki duży ?Wentylatory dodatkowe ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja zrobiłem wszystko raczej niestandardowo. Nie użyłem Cree, tylko Power Led białe ledy mam 6500K, a nie 10000 itd.

Pierwotnie mialem pasy radiatorów, na których montowałem ledy, jednak pozniej przekleiłem je klejem termoprzewodzącym na odbłyśnik z ReefMaxa. Wysterowałem je tak, że nie grzeją się praktycznie, a wentylatory po bokach obudowy zmieniłem na Sunony 4x2cm (wywalając ten czarny panel).

Ogólnie trochę rozwiązań bym poprawił jak teraz widzę jak to smiga. Całość będę jeszcze przeklejał na jakis blok aluminium jak znajdę cos fajnego, bo przeklejałem całosc chyba 3 razy i estetyka białych ledów jest srednia ;) Niebieskie przyklejone i przylutowane za to są super

Ogolnie, co bym poprawił teraz u siebie - nie robiłbym 20 ledów x 1W, tylko 10 ledów x 3 W. Wg mnie - to, że wiecej ledów "równo" oswietla akwarium to mit - przynajmniej u mnie. Wolę wysterować 30 Wat na niższy amperaż i uzyskac nizsze temperatury. Tak zrobiłem z białymi ledami (mam sterowane napięcie na nich, więc dopasowałem je już po zamontowaniu w akwarium).

Ledów mi zostało w cholerę, bo zamowilem 2 razy. Jak ktos potrzebuje - odsprzedam po kosztach 3W biale i niebieskie diody Power Led.

Nie powiem Wam jak zrobiłem sterowanie z panelu ReefMaxa, bo to nie moja zasługa. Podłączyłem to najpierw sam (wg mnie dobrze) - poskutkowało to spaleniem całej elektroniki :) Na szczęscie, jeden z moich serwisantów usiadł nad tym i zrobił to tak, że działa i steruje ledy bez problemu z panelu w obudowie.

Co do korali - przed zamontowaniem ledów, miałem problem z sarco dlugopolipowym - nie pompował się juz 3 tygodnie (zamieniłem go za różka na targowisku). Po włączeniu Ledów - dzisiaj rano patrzę - cały napompowany ;) Brakowało mu światła przy świetlówkach ReefMaxowych :o Satysfakcja mi przez to aż wzrosła :p

Ogólnie to całość oświetlenia robiłem, ponieważ od odpalenia ReefMAxa, nie mogę pozbyć się glonów. Sprawdziłem już wszystko - zostało mi oświetlenie. Padły mi stateczniki też i to zmotywowało mnie do pracy ostatecznie :) Stateczniki fabryczne były dosć zmasakrowane i wg mądrzejszych ode mnie mogły dawać za mały prąd na świetlówkę wcześniej.

Ok, koncze dlugi wywód i wrzucam zdjęcia z montażu niebieskich ledów. Białych nie pokaże bo są paskudnie wklejone, jako że koncept zmieniał się chyba z 4 razy. Poprawię to zrobię ich fotki :)

post-11187-0-10914300-1308132578_thumb.jpg

post-11187-0-45144700-1308132692_thumb.jpg


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada ładnie :) Ciekawe jak RM pod tym oswietleniem wyglada. Ile Cie wyszedl kosztowo taki patent ?


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyglada o wiele lepiej niz pod swietlowkami

Zostawilem 1 swietlowke bo po akwariach z np. eRybki widzialem ze ciemno jest na ledach, jednak w RM u mnie było ze swietlowka za jasno... Białe ledy tez skręciłem zeby rybki nie oslepły ;)

Koszt - spory niestety bo troche błędów po drodze jak zawsze. Za całość zapłaciłem tak 450 - 500 zł. Teraz bym pewnie zrobił to taniej o 100 - 120 zł, bo już patenty mam opracowane :p Ceny zasilacza 1 najdroższego nie liczę, bo ze względu na pracę, zdobyłem go za free :D


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bamboo po pierwsze gratulacje :) , a po drugie wrzuć fotę akwa . Ciekawość mnie zżera , myślę , ze nie tylko mnie:)

30 stkę jeszcze prowadzisz?Jak tak to przerób ją na ledy , wtedy to będzie szał tongue.gif


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia wstyd bo glonów troche ;) Oprocz tego akwa super, parametry idealne itd. Tylko zamiast fioletowo, to jest zielono :p

30stkę mam jeszcze akwarium wlasnie po to zostala, aby zdiagnozować problemy z ReefMaxem. 30stka, na tej samej wodzie, soli itd nie ma glonów. Po wielu próbach na ReefMaxie i na 30 litrach postanowiłem wrzucić wyżej wspomniane LEDy.

Teraz 30 litrów raczej do sprzedania pójdzie :)


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To koszt nie tragiczny jakis +/- trzy wymiany kompletu swietlówek... pytanie tylko czy diody o temp barw 6500 beda odpowiednie..


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To koszt nie tragiczny jakis +/- trzy wymiany kompletu swietlówek... pytanie tylko czy diody o temp barw 6500 beda odpowiednie..

Boft - 6500 to temperatura światła dziennego :) Korale się u mnie w koncu pompują jak szalone. Oprócz tego, barwę światła, mogę kontrolowac proporcją niebieskie/białe.

Zrobienie tego na 10000 to nie problem też w razie czego ;) Jak bedzie cos nie tak mogę podmienic w pare chwil :D

Ogolnie co jest dla mnie zastanawiające - na proporcji 20W niebieskie do 30W białe (założyłem że 6500 kolor swiatla, wiec proporcje 30/20 beda optymalne), było za biało... Białe mam skręcone tak bardzo, jak pozwala mi potencjometr, zeby kolory były ok.

Dzisiaj zobaczę jak tam chlodzenie daje radę, bez radiatorów itd. Mam nadzieje ze moj patent na zimne diody dał rade :)


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moje ledy już mam u siebie po testach i powiem krótko o żesz k.... oczojeb.. Problem w tym , że radiator na wymiar będzie dopiero za miesiąc :angry:

Jak dasz radę to popytaj tego serwisanta co zrobić aby nie spalić elektryki . Sam chcę zrobić to tak samo.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moje ledy już mam u siebie po testach i powiem krótko o żesz k.... oczojeb.. Problem w tym , że radiator na wymiar będzie dopiero za miesiąc :angry:

Jak dasz radę to popytaj tego serwisanta co zrobić aby nie spalić elektryki . Sam chcę zrobić to tak samo.

Wiesz - najpierw podłącz normalnie, jak Ci cos walnie (nie powinno zgodnie ze sztuką ale mi się spaliło), to Ci powiem co kupic itd. Wymieniac "na zapas" w sumie nie trzeba, u mnie kontroler białego strzelił, niebieskiego działał bez przeróbek.

Mocno kręcisz te Ledy ze bierzesz radiator? u mnie dobrze sobie radzą bez. Ja mialem na radiatorze, jednak odkleiłem ostatecznie bo się nie grzały aż tak. Mają około 43 stopni. Dla porównania więcej miałem na świetlówkach...


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co się zjarało to w razie czego to "TRIAK" ;) Wymieniony już u mnie na mocniejszy.


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36W x 2


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bamboo a możesz podać jakiś link do tych diodek? Czy to może SMD Power Led?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz - zwykle Power Ledy ;) Niebieskie mam takie jak na NEOLED.pl

Białe zalatwilem z hurtowni elektronicznej, bo zorientowalem sie ze tez maja.

Jak ktos chce, to mam jeszcze sporo niebieskich, moge oddac po kosztach :)


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36W x 2

Robisz 2 x 36W ? Jesli tak, to zrobiłbym regulację jakąś zeby je skręcić :)


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo chciałem wiedzieć czy specjalnie utrudniałeś sobie robotę i podnosiłeś koszty NIE robiąc na Cree. Jeśli zastosowałeś białe jedynki z neoledu to jedynie dodałeś sobie trochę niepotrzebnej roboty - kosztowo wyszło podobnie do XP-G Cree. Jeśli zastosowałbyś 3W to już by była zwykła wtopa. Sądzę że z niebieskimi jest tak samo, ale musiałbym zerknąć na parametry.

PS. Oczywiście doceniam sam fakt własnoręcznego wydłubania światełka - sam także uważam że nie ma nic ponad własnoręczne led :D


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, a czemu drożej jest nie na Cree ? Nie rozumiem.

1 Watowe diody - jak napisalem były pomyłką ;) Tak jak pisalem wczesniej - zrobiłem niebieskie 1 W wg porad z NR, jednak białe poszły juz na 3 W.

Cenowo nie rozumiem jak wychodzą lepiej Cree niż 3W Power Led. Napisz jak Ty bys to poskladal?

Fajnie ze napisales bo wiem ze wszyscy tutaj jadą na Cree, a ja nie do konca to rozumiem :)


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, to nie złośliwość, tylko zimna kalkulacja. Chociaż diody ze strony które podałeś mają i tak stosunkowo dobre parametry - jeśli wziąłeś jednak jakiś noname z hurtowni może być znacznie gorzej. Policz sam: w ledach nie liczymy watów - najlepiej wsp. PAR - jest to trochę bardziej skomplikowane więc upraszczając porównujemy lumeny. Teraz sprawdź sam: dioda1W Helixeon daje 100 lm. Dioda XP-G daje ponad 400 lm czyli 4 razy więcej. I kosztuje dokładnie 4 razy więcej więc cały układ wcale nie jest droższy - z tym że żeby osiagnąć taką ilość lumenów jaką Ty osiągnąłeś z 20 diód wystarczyło zastosować 5 XP-g. Cena więc taka sama, a o ile mniej pracy - poza tym mozemy sobie wybrać znacznie lepszy bin i po prostu wiemy co mamy.

Z niebieskimi podejrzewam jest jeszcze gorzej - do barwy aktynicznej takze najbardziej zbliżają się diody XP-E ... takze Cree.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ładnie jeśli chodzi o lampkę ale jak wygląda akw z diodami a jak wyglądało na standardowych świetlówkach, przydało by się porównawcze zdjęcie całości. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, bazujesz na 1W, ktore tez uwazam ze nie mają sensu. 3W Heli daje 180 LM, a kosztuje jakos +/- 6 zł (hurt) - 8 zł (detal) max.

Cree XP-G daje tylko 130 LM wg mojej wiedzy (http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17089), kosztuje za to więcej.

Szczerze mowiac tak czy inaczej zrobiłbym to na Power Ledach, jako ze we Wrocku nie mialem innych (to była szybka akcja po spaleniu stateczników). Abstrahując jednak od tego, Power Led 3W, przy

jasność: 168 - 180 lm;

kąt świecenia 120°; IF=800mA; VF=3.2V;

i cenie nawet 7 - 8 zł w detalu, jest w miare ok :) Mozna tutaj pewnie jeszcze gdzies cos zaoszczędzić, jednak nie ma to wg mnie sensu przy ReefMaxie i tak smiesznym koszcie samych diód. Wysyłka i kombinowanie z Cree by mi sie po prostu nie opłacało czasowo/kosztowo itd.


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ładnie jeśli chodzi o lampkę ale jak wygląda akw z diodami a jak wyglądało na standardowych świetlówkach, przydało by się porównawcze zdjęcie całości. Pozdrawiam

Nie mam jak wrzucic, jednak na zdjeciu i tak nie bedzie widac róznicy... :/ Na żywo jest po prostu o wiele jaśniej. Jest też o wiele wiecej odbłysków wody dookoła akwarium. Wg mnie jest za biało troche jeszcze i dołożę troche niebieskich diód kiedyś :)


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż mylisz się. Cree podaje 130 lm /w (130 przy prądzie 350 mA-a max. prąd 1500mA), natomiast Heli daje 180 lm/3W przy 750 mA a to ich prąd maxymalny - czyli 60 lm/W. czyli reasumując jedna XP-G świeci tak jak ok. 2,5 Heli. Maksymalna wtopa - radzę trochę czytac karty katalogowe.

Rozumiem że miło jest odkry Amerykę, ale raczej nie w tym temacieiarygodności podanych przez Heli danychodnośnie barwy. Oj chyba kiedyś znowu zlecę pomiary -chociaż raczej szkoda sobie głowę zawracac, gdy pod ręką mam lepsze, sprawdzone i w podobnej cenie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.