Skocz do zawartości
fifek33

fish only

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kiedyś miałem akwa ale musiałem zrezygnować.

Chciałbym założyć teraz ale tylko Fish Only

Akwa od 200l 100x40x40(bez skały LR) tutaj moje pytanie do was:

Jaki bym musiał mieć odpieniacz

czy poprostu zastosować jakąś chemię do usuwania azotanów i fosforanów

dziękuje z góry za odpowiedzi.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Zależy ile i jakich rybek chcesz trzymać.

Kontrola azotanów i fosforanów będzie zależała od ilości i rodzaju ryb.

Mówi się, że przy fish only warto wrzucić trochę mocniejszy odpieniek. Ja u siebie na 300l mam 8 (narazie)małych rybek (dużo skały) i jadę na Deltec'u MCE500.

Skała by się przydała mimo wszystko nawet marne 10kg ale różnica i w wyglądzie i w filtracji będzie. I na plus dla ryby bo ma się gdzie schować.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie

odpieniacz usuwa tylko białka ( poprawcie jeśli się mylę)

czy nie wystarczyłyby jakieś absorbery azotanow i fosforanów

rybki same wytworzą przede wszystkim no2 a nie no3 ( mam rację?)

czy same podmiany i np. biobale w kubełku by nie wystarczyły czy ten odpieniacz musi być?

Edytowane przez fifek33
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Jakie ryby planujesz i ile i w jakim litrażu ??

Dodatkowym zadaniem odpieniacza jest napowietrzanie wody i nie wiem czy Ci się uda czymkolwiek innym tak samo napowietrzyć wodę. Pomijam oczywiscie kamienie napowietrzające z akwariów tropikalnych bo tych kamieni w morszczakach nie stosujemy.

jak chcesz to dam Ci za dwa trzy dni parametry z mojego baniaka fish only. Mam tam dwie ryby co strasznie paskudzą przy jedzeniu. Działa odpieniacz, jest b.dużo skały i do tego od tygodnia działa filtr kubełkowy z ceramiką który ma własnie za zadanie przerabiać amoniak.

Ryby sr..ą i masz NH3 który bakterie nitryfikacyjne zamieniają w NO2 a potem kolejny proces zamienia NO2 w NO3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza opcja skrzydlica +murena

druga opcja

chateodon auriga i imperator jakis najmniejszy akwa od 110x40x40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że da radę trzymać bez odpieniacza wystarczą podmianki wody.Napowietrzanie załatwisz przy dwóch rybach ruchem tafli wody czyli mocną pompę ustawić na tafle wody żeby był ruch. A co do ryb to raczej ta druga opcja bo murena i skrzydlica to nie są za bardzo ruchliwe ryby no chyba że przy jedzeniu :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cały czas chodzi mi po głowie filtr kubełkowy z biobalami( chyba, że jest coś lepszego niż biobale) + jakieś pochłaniacze azotanów+ kilka kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biobale stosuje sie w filtrach zraszanych,w kubelku sa malo wydajne,lepiej daj Sera siporax.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli filtr kubełkowy w nim Sera siporax + chemipure elite i sprawa azotanów powinna być załatwiona mam rację?

kilka kawałków skały do ozdoby poprawi filtrację oraz oczywiście żywy piasek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze myślałem że jest właśnie na odwrót. Że przy FO odpieniek może byc słabszy. Bo rybom jest raczej obojętne czy ph wynosi 8,1 czy 7,9, albo po4 0,030 czy 0,1 ? Może się mylę, ale chyba to korale każą nam przesadnie dbac o parametry. Pozdro!

Według słownika napisałem poprawnie:

http://so.pwn.pl/lista.php?co=karz%B1

tak napisałeś poprawnie, gdybyś miał na myśli karzą np. nas - od czas. KARAĆ.

natomiast ja zrozumiałam (jeśli błędnie to popraw mnie proszę), że chodzi Ci o "każą nam" od czas. KAZAĆ NAKAZYWAĆ

pozdrawiam

Edytowane przez thomas kay
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może się mylę, ale moim zdaniem zastosowanie filtra zewnętrznego nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nawet przy niewielkiej obsadzie będziesz musiał zapewne bardzo często otwierać i czyścić ten filtr, aby parametry utrzymać na poziomie właściwym nawet jak dla ryb. W tej chwili nie pamiętam jaki powinien być to okres, ale na pewno co kilka dni. W wodzie słodkiej stosujemy duże złoże biologiczne, aby redukować szkodliwe NO2, do mniej trującego dla ryb NO3. W morskiej natomiast, ze względu na jej gęstość, mamy możliwość usunięcia produktów przemiany materii ryb(białka) zanim jeszcze rozłożą się na bardziej szkodliwe związki. Sam dysponuję podobnym akwarium (100x40x50) i ktoś znacznie bardziej doświadczony podpowiedział mi, że odpieniacz, w przypadku akwarium typu FO, to podstawa. Przemyśl sprawę jeszcze raz, a jak już odpalisz akwarium, to koniecznie wrzuć jakieś foty.

Pozdrawiam,

AS

Ps. Stosowanie absorberów w dłuższej perspektywie, przecież nie zakładasz akwarium na miesiąc lub dwa, wyjdzie znacznie drożej niż zakup odpieniacza.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby byl sump, bylaby mozliwosc zorganizowania refugium ktore stabilizowalo by Ph i w znacznym stopniu lub calkiem skutecznie radziloby sobie z No3 i Po4 (odpowiednio duze)

Natomiast Twoj plan obsady wg mnie calkowicie dyskwalifikuje ten projekt ze wzgledu na rozmiar akwarium.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze myślałem że jest właśnie na odwrót. Że przy FO odpieniek może byc słabszy. Bo rybom jest raczej obojętne czy ph wynosi 8,1 czy 7,9, albo po4 0,030 czy 0,1 ? Może się mylę, ale chyba to korale każą nam przesadnie dbac o parametry. Pozdro!

Według słownika napisałem poprawnie:

http://so.pwn.pl/lista.php?co=karz%B1

tak napisałeś poprawnie, gdybyś miał na myśli karzą np. nas - od czas. KARAĆ.

natomiast ja zrozumiałam (jeśli błędnie to popraw mnie proszę), że chodzi Ci o "każą nam" od czas. KAZAĆ NAKAZYWAĆ

pozdrawiam

Stara mądrość mędrców internetu mówi że z modem nie wygrasz. Dla mnie temat zamknięty. Pozdrawiam!


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stara mądrość mędrców internetu mówi że z modem nie wygrasz. Dla mnie temat zamknięty. Pozdrawiam!

raczej ze słownikiem, modów w to nie mieszaj :D

i plusik za wnikliwość :welcome:


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze

a jeśli by dać do akwa ok 20kg żywej skały oraz 20kg żywego piachu i na tym zakończyć filtrację. Docelowo 2 lub 3 ryby ale na pewno nie skrzydlica czy murena. Dało by radę jechać na podmianach?

Nie chce instalować odpieniacza

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze

a jeśli by dać do akwa ok 20kg żywej skały oraz 20kg żywego piachu i na tym zakończyć filtrację. Docelowo 2 lub 3 ryby ale na pewno nie skrzydlica czy murena. Dało by radę jechać na podmianach?

Nie chce instalować odpieniacza

a czemu taki awers do odpieniacza jak dasz nawet za słaby np mini filtrator to wyjdzie akwarium tylko na plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie te ryby konkretnie ??

Zamiast 20kg, dorzuć jeszcze 10kg piachu.

Jeżeli naprawdę wrzucisz tam 2-3 nieduże ryby to bez problemu dasz radę na samych podmianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże ryby sobie wybrałeś.

Na początku, póki będą małe, podmiany wystarczą,ale docelowo rozejrzałbym się za używanym Delteciem MCE 600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wystarczyłby biostar miniflotor czy może miniflotor na kostkę i dobry brzęczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy jeden jest lepszy niż żaden ale szybko będziesz żałował oszczędności na odpieniaczu duże ryby jakie wybrałeś dużo jedzą a przez to i dużo sr*** a odpieniacz słaby nie do końca usunie wszystko co powinien a pseudo choroby spowodowane złymi parametrami wody mogą być częstszą przyczyną zejść ryb niż ospa i inne pasożyty ale to moje zdanie niemniej fachowcem w tej dziedzinie nie jestem a to co piszę wynika z moich obserwacji na swoim zbiorniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapadła decyzja ze to będzie fowlr i może miniflotor. Kolega mi powiedział ,że przy fowlr wystarczy mi skała i może być filtr kanistrowy z ceramiką albo jak wspomniał Pieniek siporax-em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby powinny przezyc na zwyklym filtrze zraszanym, ale takiego z prawdziwego zdazenia, jak 20 lat temu, a jego objetosc czesto powinna byc wieksza niz akwarium, takze filtry kanistrowe moga nie wystarczyc. Napewno bedzie tam duzo PO4 i NO3, ale to byloby problemem dopiero dla korali. 

Troche cienko mozna sobie wyobrazic te zywa skale i piach. Beda pelne roznych "przebarwien", ktore "koralowcy" uznaja za plagi.

Obsadzenie tego chocby ksenia byloby konkurencja dla glonow...

Litraz sprawia wrazenie nieco przyciasnego dla tych pieknych ryb.

Chyba bym sie nie zdecydowal bez odpieniacza i nie stawialbym tego zbiornika w sypalni, gdzie czesto w czasie mrozow mam zamkniete okno -_-

akwarium tylko dla ryb zawsze wyobrazalem sobie jako ogromny zbiornik z mala iloscia techniki.  200 l, postawiony "na sztorc",  moglby tam robic za pojemnik na filtr zraszany.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.