Skocz do zawartości
rpp

Pomiar kH - Tropic Marin vs Salifert vs Hanna HI755

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na dozowanie Ballinga robię dosyć często pomiar kH tak, żeby ustabilizować dawki poszczególnych płynów.

Na różnych forach znalazłem info, że akurat do pomiaru kH lepszy będzie test Tropic Marin niż Saliferta. Więc od początku testuję wodę używając TM.

O ile na samym starcie kH oscylowało wg tego testu w okolicach 8 stopni to z czasem zjechało do 6.5 i ciężko było mi podbić je wyżej. Zwiększałem dawki roztworu na kH dochodząc do wartości rzędu 150ml/dobę dla nieobsadzonego zbiornika 410 litrów.

W celu usprawnienia pomiaru kupiłem Hannę HI755. I po pierwszym pomiarze szok - wskazanie na poziomie 9.4. Zrobiłem kilka testów pod rząd i kolejne pomiary były praktycznie identyczne.

Kilka dni odstępu - znowu wyniki podobne.

W tym samym czasie pomiar robiony TM ledwo dociągał do 7 (przy 6.5 następowało delikatne przebarwienie z zielonego na pomarańczowy a przy 7 było to już bezdyskusyjne).

Dzisiaj dzięki uprzejmości jjablonski porównałem wyniki z testem Saliferta. Wg tego testu wyszło 10.6, Hanka pokazała 10.2 a TM oczywiście uparcie 7.

Test TM jest świeży (otwarty góra 2 tygodnie temu, data przydatności 04.2014 - zresztą na poprzednim wskazania były identyczne).

Teraz zaczynam powoli schodzić z tak wysokiego kH bo przy kulkach nie jest to dobry wynik.

Generalnie TM jak dla mnie dał maksymalnie ciała bo nie wierzę, że zarówno Salifert jak i Hanna przekłamują o podobną ilość dkH.

Czy ktoś z Was używa może tego miernika i ma możliwość sprawdzenia testem TM jakie są wyniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@thomash666 - gdyby to było 1dkH to bym nawet za bardzo o tym nie wspominał.

Mi różnica wychodzi ponad 3dkH a to już jest niezła skucha :-(

Na razie bardziej wierzę Hance więc powoli zaczynam obniżać kH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzlew - zdecydowanie nie pół kropli :-)

Wystarczy przeczytać instrukcję - zamiast lać 5ml wody lejesz 10ml i każda kropla to 0.5dkH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość testu rzędu 1dkh albo 0,5 to MZ za mało.

Weź test saliferta, obecnie po 22zł :) starcza na 100-200 testów, skalibruj to z hanką.

Raczej powinny wystarczyć pomiary na wodzie z akwa i na świeżej solance. Jezeli różnica (odczyt hanka-test saliferta) będzie taka sama, to hanka moze iść na półkę do czasu, aż sie nie skończy opakowanie z testem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie spektrofotometru jak np Hanna HI755 ma zawsze tą przewagę że pomiar / odczyt dokonywany jest zawsze w tych samych warunkach i jest niezależny od indywidualnej oceny robiącego test.

Porównywanie wartości testów wykonywanych w wodzie morskiej dwoma różnymi metodykami testów może prowadzić do poważnych błędów. Metoda Saliferta polega na pomiarze kH na podstawie punktu zmiany barwy a w spektrometrze mierzymy natężenie barwy po wprowadzeniu reagentu - i tak naprawdę nikt nie wie który test "kłamie" lub jest lepszy :-).

A za lepszy lub bardziej wiarygodny zostanie uznany ten którym posługuje się większość - i to ma sens !

By porównywać swoje wyniki z danymi "wzorcowymi" lub innych akwarystów testy trzeba dokonywać pomiary TĄ SAMĄ METODĄ.

Osobiście badam prawie wszystkie parametry wody testami Saliferta (na podstawie info z naszego forum wnioskuję, że ok 80% kolegów posługuje się nimi - ale dobrze było by otworzyć ankietę :-)) właśnie dla tego by się porównywać z innymi wykorzystującymi tą samą metodykę. Na chwilę obecną stosuję spektrofotometr HI 713 do pomiaru PO4 - jako że jest to najbardziej uznane na forum narzędzie do wykonywania tego testu.

Jestem przekonany że w niedalekiej przyszłości 2-3 lata niewątpliwe zalety testów spektrofotometrycznych spowodują że staną się one standardem a posługiwanie się wynikami Saliferta w odniesieniu do nich, będzie tak samo problematyczne jak np. w chwili obecnej JBL do Saliferta.

Pozdrawiam,

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może wykonać roztwór wzorcowy i w zmierzyć jego kH?

Roztwór 0.1499 g/dm3 NaHCO3, ma twardość 5stN. Waga elektroniczna o dokładności 0.01g + kilka litrów wody RO i proporcjonalnie więcej NaHCO3 (żeby zmniejszyć błąd pomiaru) i robimy testy...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pójdzie w przyszłym tygodniu będę miał dostęp do płynów referencyjnych więc na pewno porównam wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukając lepszych zdjęć TOTM z tego miesiąca (dyskusja trwa czemu takie marne zdjęcia całości :)), natknąłem się na coś związanego z kH.

http://corareef.org/forum/showthread.php?p=32007#post32007

W skrócie, piszą tam że nie wszystkie sole są przeznaczone do wory RO, a niektóre jak Reef Crystals do zwykłej kranówy, stąd mają obniżony poziom kH... Wątek jest z 2008 roku, może coś się zmieniło od tego czasu z drugiej strony....


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syntetyczna woda morska na bazie soli jaką przygotowujemy to mieszanina ok 40 różnych związków chemicznych w różnych stężeniach. Jeśli rozpatrzymy skład wody z dojrzałego akwarium to myślę że ilość związków jakie znajdziemy będzie wielokrotnie większa. Związki te wchodzą w między sobą w reakcje które przebiegające z różną szybkością.

Badając danym testem wodę, która jest tak skomplikowaną mieszaniną związków nigdy nie mamy pewności, że nasz reagent (test) przereaguje w 100% np. z jonem HCO3- który chcemy oznaczyć. Jest chyba rzeczą oczywistą, że jeśli w wodzie będzie jeszcze jakiś inny związek chemiczny (a wiemy że są !) z którym nasz reagent będzie mógł reagować to przereaguje zmieniając tym samym wartość wyniku dla HCO3-. Zdolność do reagowania testu tylko z wybranym jonem zwana jest selektywnością. Różne testy/metody charakteryzują się różnym stopniem selektywności. Generalnie im test jest bardziej zaawansowany/selektywny tym odczynniki które są w nim zawarte są bardziej skomplikowane i test jest droższy.

Jeśli dokonamy porównania testów w oparciu o roztwór wzorcowy HCO3 w wodzie to nie będziemy w stanie ocenić tej ważnej cechy testów czyli selektywności : zwyczajnie w roztworze wzorcowym brak jest innych jonów poza HCO3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reef Crystal mierzona salifertem przy zasoleniu 1026 ma od 11 do 12 dKH


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie test KH tropic Marin na solance ReefCrystals przy zasoleniu 33ppt Kh=12, wiec wskazanie wody mojego baniaka kilka 2 tygodni temu uznaje za wiarygodne kiedy to bylo 7. Ostatno mialem 9 bo korale troche przystopowaly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.