Skocz do zawartości

Detrytus - dobry czy zly  

116 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Moj punkt widzenia na osad w sumpie

    • Nie wiem dokladnie skad sie bierze i jaki jest jego sklad
    • Nigdy sie nad tym nie zastanawialem
    • Nalezy go regularnie usuwac i przeciwdzalac odkladaniu
    • Uwazam ze jest glownym zrodlem NO3, PO4 i nic dobrego nie wnosi
    • Mysle ze warto zaglebic sie w temat, ale poki co bede osysal
    • Jest cennym zrodlem pozywienia i pelni wazna role w moim akwarium
    • Odsysam jak mi sie przypomni
    • Walcze z jego iloscia w akwarium, ale w sumpie mi nie przeszkadza, zostawiam
    • Nie mam problemow z parametrami mimo duzej jego ilosci
    • inne


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy czytajac ciekawe materialy o DSB zaczalem zastanawiac sie nad warstwa osadu w moim sumpie. Zaczelo sie sleczenie z latarka, zagladanie pod mikroskopem. Obserwacje zadziwiajace.

Czy aby nie na zbyt pochopnie traktuje go wezem??

Rola osadow w oceanach ogromana co opisano wielu pracach doktorskich.

Mega pompowanie polipow po wzburzeniu piachu jest zjawiskiem ogolnie znanym. Pokarm Marine Snow skladem jak i dzialaniem jest scisle zwiazany z detutrusem, Reefbostera nikgdy nie stosowalem ale sklad rowniez podobny co mozna by znalezc w "szambie".

Jezeli jest on zrodlem weglowodanow, bialaka, aminokwasow, lipidow, bakterioplanktonu i szerokiej gamy zooplanktonu jak i rozmaitego robactwa. Dlaczego nie karmic tym "syfem" korali zmniejszajac ilsoc tradycyjnie podawanych pokarmow.

Chcialbym poznac Wasze zdanie, moze bladze w ciemnosciach?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początku swojej drogi pedantycznie zdmuchiwałem detrytus ze skał, maniakalnie go odsysałem, chcąc za wszelką cenę podporządkować sobie baniak. Od kiedy zaprzestałem tak rygorystycznych praktyk, a detrytus zyje swoim życiem w symbiozie z całością jest o niebo lepiej :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Twórcy metody Zeovit twierdzą że detrytus zbierający się na złożu zeolitu to genialne papu dla korali i zalecają żeby przy wytrząsaniu reaktora pozwalać temu "syfowi" popłynąć do akwarium.

A więc coś w trawie piszczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę obdmuchuję co jakiś czas,jak mi się przypomni,ale syfek z dna sumpa zbieram przy każdej podmianie bo z sumpa wylewam wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę obdmuchuję co jakiś czas,jak mi się przypomni,ale syfek z dna sumpa zbieram przy każdej podmianie bo z sumpa wylewam wodę.

moze za dobrze starasz sie wyczyscic sump (masz tam skałę,zwir, piasek?) i stad te problemy z po4?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bylbym do konca peweien ze detyrus jest zrodlem PO4. Skoro odpieniacz usuwa go bez problemu to dlaczego w badanaich na tym co znajdziemy w kubku odpieniacza nie ma go praktycznie wcale?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no w moim odczuciu z detrytusem jest bardziej jak z popiołem z pieca - prawie jałowy, wypalony z wartosci kalorycznych.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że w sprzyjających warunkach miejsce w którym zaczyna się kumulować ( przeważnie piach i zakamarki skalne ) jest często zaczątkiem powstawania cyjano i dino.

Jeśli to miejsce jest dobrze oświetlone a odpowiednio ukierunkowana cyrkulacja obmywa je nanosząc coraz to nowe pożywki to jest tylko kwestią czasu kiedy się to zainicjuje i bach!!!


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ luft :no

Living with detritus is, of course, Momma Nature's way of dealing with the stuff. To understand how detritus is dealt with in nature and how we may design our systems to deal with it, we need to realize that detritus contains a LOT of useful material. It contains all the necessary foods: carbohydrates, proteins, fats, and minerals. Some of these foods, such as the carbohydrates and lipids, can be converted directly into the chemical energy that organisms need to fuel their bodies' metabolism. The proteins may be broken down (or digested) into amino acids and then resynthesized into the organism's own proteins. Bacteria are perhaps the best possible foods in this regard, as they have a higher nitrogen to carbon ratio than do food derived from most multicellular organisms. Because nitrogen compounds are the building blocks of proteins, this means that bacteria are very useful foods when it comes to building or repairing tissues. In other words, in the natural world, detritus is an exceptionally valuable resource.

Przytocznone z tej stronki

http://reefkeeping.com/issues/2002-03/rs/


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja nie odsysam ani ze zbiornika ani z sumpa. Z sumpa mi szkoda bo mam tam setki osłonic czy czegoś podobnego a w zbiorniku nie ma za bardzo co odsysać.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Z moich obserwacji wynika że w sprzyjających warunkach miejsce w którym zaczyna się kumulować ( przeważnie piach i zakamarki skalne ) jest często zaczątkiem powstawania cyjano i dino.

Potwierdzam :) Dino u mnie zawsze zaczyna się na detrytusie. Jak był na dnie akwarium na szkle to rosło tam. Ale gdy go rozdmuchałem i zacząłem odkurzać filtrem kanistrowym to nieco detrytusu przylgnęło do pudełka przelewowego i tylnej szyby. I oczywiście tam następnego dnia pojawił się brązowy nalot.

Jeśli jest odżywczy to dla Dinoflagellates również.

U mnie guliwer777 jest wprost przeciwnie, mam wrażenie że do pudełka przelewowego nic absolutnie nie trafia poza wodą, dlatego od początku obserwuję pływające po całym akwarium drobinki i zastanawiam się czy to tak ma być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ luft :no

Przytocznone z tej stronki

http://reefkeeping.com/issues/2002-03/rs/

jeśli jest jak piszesz to super :)

mowie o swoich odczuciach. Jako obserwator a nie naukowiec wyobrażam sobie, że ten szary puch(detrytus) to mieszkanko tego czego nie widać (bakterii i wyzszych form zycia, ktore wyjadają co sie da z odpadow) i że jest to dobre (bo złych wyników testów nie mam przy tej tonie detrytusu). Także wszystko co napiszesz od strony naukowej pozwoli odsłonić to światło na moj naukowy ciemnogród w temacie. Jedno wydaje sie pewne, intuicje mam dobra :coffee:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Myślę ze to czy detrytus jest dobry czy zły zależy od tego jaki mamy zbiornik.

proszę o rozwinięcie myśli. luft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze to czy detrytus jest dobry czy zły zależy od tego jaki mamy zbiornik.

TZN?

ale jak burza mozgow to burza mozgow :book:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli mamy zbiornik niefoto to detrytus jest pokarmem. Jeśli mamy zbiornik glonowy to detrytus jest nawozem. Jeśli znowu mamy baniak z szybko rosnącymi miękasami to detrytus jest pokarmem i nawozem. Nie znam się na koralach sps ale myślę że w takich zbiornikach detrytus będzie "szkodliwy". W zbiornikach z zooplanktonem detrytus jest beee bo żyją w nim bakterie a nadmiar bakterii = śmierć larw. Detrytus to dla mnie duży problem bo w stojącej wodzie z zooplanktonem jego usunięcie jest trudne i jedyne co można zrobić to albo restart zbiornika i przełowienie zooplanktonu albo delikatne odsysanie, które zawsze wiąże się ze stratą larw.

Z drugiej strony wydaje mi się ze detrytus detrytusowi nie równy. Jego skład może być różny bo przecież prawie każdy akwarysta inaczej "karmi" zbiornik.

Z detrytusem jak z materiałami. Nie ma złych i dobrych materiałów lub złych lub dobrych elementów mikrostruktury. Wszystko zależy od zastosowania. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze duza czesci detytrusu stanowia wlasnie bakterie i bakterioplankton. W baniakach przez odpieniacz jest go zdecydowanie mniej. Ale lejac fito i okresowo wylaczajac odpieniacz mamy doskonaly poczatek lancucha dla zoo, wiec SPSy tez powiny byc zadowolone (teoretycznie)

Koledzy od SPS-ow do tablicy :unworthy:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze za dobrze starasz sie wyczyscic sump (masz tam skałę,zwir, piasek?) i stad te problemy z po4?

W sumpie jest tylko odpieniacz i nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze duza czesci detytrusu stanowia wlasnie bakterie i bakterioplankton. W baniakach przez odpieniacz jest go zdecydowanie mniej. Ale lejac fito i okresowo wylaczajac odpieniacz mamy doskonaly poczatek lancucha dla zoo, wiec SPSy tez powiny byc zadowolone (teoretycznie)

Koledzy od SPS-ow do tablicy :unworthy:

Grześ, jak dawno temu ja juz pisałem że u mnie w sumpie jest "na dwa palce" ? :thumbsup:

Moim zdaniem akwarium ma szansę działać przez długi czas tylko wtedy, kiedy uda nam się "zamknąć koło", czyli odtworzyć cały cykl życia, jaki jest na rafie, wyjęcie jakiegokolwiek elementu z tego koła, powoduje prędzej czy później wywrotkę. A życie na rafie, jak i wszędzie, zaczyna się od dołu, od najmniejszych organizmów, a na rafie życie zaczyna się w mule... :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Po przemyśleniu też nie będę odsysał. Zanim dino objawiło się w moim tanku wyjąłem całą skałę i płukałem z detrytusu. Po dwóch dniach wyszło. Może to przypadek, a może zburzyłem jakąś równowagę między mikroorganizmami usuwając detrytus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na czym stanęło ?

Inmar na mule staneło :thumbsup: ,


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no stanelo na tym ze tlumacze caly material :pc:

Stopke zmienilem juz dawno za ktora kryje sie cale moje postepowanie. Otoz zamiast standartowego karmienia korali po zgaszeniu swiatla w ruch ida grabki. Zruszam czesc piasku, przedmucham skaly. Korale mega zadowolone piasek wyglada pieknie i nic w nim nie tyka, a same parametry bez szalenstw. Czy takie postepowanie jest wlasciwe to jeszcze nie wiem. Only Time Will Tell


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu to o czym piszesz mówił mi 3 lata temu gość od akwarystyki z Rybnika Pan Darek.Ale jeśli masz fajną warstwę piasku powiedzmy 3cm to nie wiem czy bym grzebał czy nie i czy to wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.