Skocz do zawartości
emler233

koniki morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Żona mnie gnębi że chce mieć koniki morskie i moje pytanie jest takie czy mogą być z koralami LPS mam w akwarium euphyllie, catalophyllie, tridacne i kilka innych. Akwarium ma wymiar 60x60x45cm. Za wszystkie opinie dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, pod warunkiem słabej cyrkulacji. Musisz im jeszcze dołożyć coś o co będą mogły się czepiać ogonami. Poczytaj jeszcze o żywieniu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale innych ryb nie masz co ?

Żeby miały za co chwytac wstaw im wysokie glony, pseudogorgonie możesz a najlepsza będzie chyba wysuszona trawa morska. Nie wiem czy dobrze to nazwałem ale to taki dekoracyjny "wachlarz" z mnóstwej rozgałęzień.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I z tymi konikami kolego uważaj jak gdzieś kupisz to trzymaj rachunek żeby kłopotu nie było...

(koniki są teraz chronione)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wysuszona trawa morska zaraz zgnije więc to zły pomysł.

Na koniki musisz mieć papier zwany cites. Rachunek nie wystarczy. Koniki są pod ochroną od dawna więc to nie jest żadna nowość. Żywa skała zresztą też... Ochrona samych koników praktycznie nie ma sensu bo koniki morskie potrafią się szybko rozmnażać. Dużo szybciej niż np rekiny. Trzeba chronić ich siedliska a nie same koniki. Siedliska koników morskich to w dużej części ujścia rzek, laguny a te są niszczone przez cywilizację.

Euphylli, catalophylli i koników morskich nie można trzymać razem. To agresywne koralowce. Koniki morskie są pokryte rodzajem pancerza którego uszkodzenie może się skończyć śmiercią konika. Dostaje on zakażenia i rozkłada się powoli.

Zwierzeta bezpieczne i niebezpieczne dla koników

Wloty pomp cyrkulacyjnych musisz zasłonić siatką albo lepiej gąbką tak żeby konika pompa nie zassała. Myślę że najlepiej wywalić wszystkie "standardowe" falowniki i kupić mocniejszą pompę obiegową.

Jest taki glon Caulerpa prolifera który ma małe wymagania, szybko rośnie i ma długie liście jak trawa morska. Tworzy gęsty "las" - idealne środowisko dla kiełży i lasonogów, które są świetnym pokarmem dla koników.

wygląda to tak:

32guide12b.jpg

lub tak:

32guide16b.jpg

W pierwszym przypadku chorobę można wyleczyć przez trzymanie konika w oddzielnym akwarium "lekarskim" w którym zabijemy bakterie jodyną i lampę UV i ranę będziemy smarować jodyną. Leczenie jest bardzo długie, pracochłonne i generalnie skazane na porażkę.

W drugim przypadku konik zdycha z głodu i praktycznie nie ma szans na odratowanie.

W akwarium z konikami trzeba wybić wszystkie apitasie bo spotkanie z apitasią też może się skończyć śmiercią konika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest sens jak bym zrobił mniejsze akwarium dla konikow i podłączył je pod obieg większego. Ile litrów powinno być dla konikow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zależy to od gatunku konika morskiego. Od 20 do 200 litrów...

Dla H.Reidi wystarczy 100 litrów. Oczywiście im więcej tym lepiej. W większym akwarium konie będą miały więcej żywego pokarmu [kiełże lasonogi itd...].

Piszę bo za dwa dni zalewam zbiornik podłączony do mojego małego obiegu w którym za jakieś 2 miesiące [czyli jak zbiornik zarośnie i będzie w nim dużo życia] będą konie.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na koniki musisz mieć papier zwany cites. Rachunek nie wystarczy..............

Ten papier to też nie wszystko, jak wymagają cites to trzeba je zarejestrować.

P,


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ani cites nie potrzebujesz (wystarczy faktura z numerem cites - te ma sprzedawca) ani koników jako ryb nie rejstruje sie ... inne zwierzeta owszem


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak z romnazaniem konikow? Czy trzeba wyrabiac cites na mlode? Jak je pozniej odsprzedawac w razie czego?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.