Skocz do zawartości
godeusz

Oświetlenie nocne.

Rekomendowane odpowiedzi

Stosowanie oświetlenia nocnego w akwarium sprzyja bezpieczeństwu śpiących ryb.

Czy są znane przypadki które mogą potwierdzić tą hipotezę ? :nuke:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...mysle ze ci,ktorzy maja oswietlenie nocne beda twierdzic ze to niezbedne dla bezpieczenstwa ryb,ci ktorzy go nie maja beda twierdzic ze jest ono zbedne...ja mialem ale traktowalem je raczej dla wlasnej przyjemnosci patrzenia w taki ksiezycowy zbiornik...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w nocy nie swiece, "ciemnosc widze widze ciemnosc.."

jak sie konczy dzien to nastaje noc.

ciemnosc musi byc zeby mogla zachodzic pelna fotosynteza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia twierdzę,że jest przydatne. Zdarza się, że robiąc coś w zbiorniku nocą spłoszę rybę. Kiedyś gdy nie miałem nocnego mandaryn mi w panice wyskoczył z akwarium. Teraz po prostu sobie odpływa. To dotyczy także innych ryb.

Dodam , ze niekoniecznie ja muszę straszyć ryby - tak samo kraby, krewetki czy cokolwiek

Zachu a co do intensywności oświetlenia - księżyc czasem mocniej daje niż te 2-3 diody..


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciemnosc musi byc zeby mogla zachodzic pelna fotosynteza.

Zachu - jesli masz na mysli faze ciemna fotosyntezy czyli tzw cykl Calvina to ona zachodzi tylko w dzien ale nie przy udziale swiatla.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester tak cykl calvina zachodzi w dzien

moze zooxanthellae u koralowcow przechodza to inaczej, ale zawsze myslalem ze na proces fotosyntezy składają się dwa etapy:

faza jasna

2 H2O + 2 NADP+ + 3 ADP + 3 Pi → 2 NADPH + 2 H+ + 3 ATP + O2

faza ciemna

3 CO2 + 9 ATP + 6 NADPH + 6 H+ → C3H6O3 + 9 ADP + 8 Pi + 6 NADP+ + 3 H2O

dzien i noc to raczej nazwy potoczne pory dnia

cam.jpg

@Niejeden z nas - nie zaslaniaj firanki to bedziesz mial ksiezyc w pokoju :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachu -faza ciemna nie ma nic wspolnego z ciemnoscia. Nazywa sie tak w odroznieniu od fazy jasnej ktora wymaga energii swetlnej. W fazie jasnej sa produkowane nosniki energii ktore jako nietrwale i bez mozliwosci magazynowania musza byc natyvhmiast uzyte w fazie ciemnej. Obie fazy fotosyntezy zachodza w dzien jednak tylko faza jasna wymaga swiatla (stad nazwa).


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

U siebie założyłem oświetlenie nocne, ale włączam tylko okazyjnie żeby obserwować kiełże i inne życie nocne.

Do akwarium wpada łagodne, rozproszone światło z przedpokoju gdzie całą noc świeci się lampka.

Nie mam serca rybkom świecić w nocy, przecieć nie mają powiek żeby zamknąć oczy :harhar:

Czytałem też że oświetlenie nocne umacnia różne plagi w akwarium, więc gdy pojawiło się u mnie dino zrezygnowałem ze świecenia. Wystarczający problem był gdy rosło za dnia, a przy oświetleniu nocnym rośnie też w nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to w podstawowce na środowisku cos mnie zle nauczyli. nobla nie bedzie :(

nie wytlumaczyli ze faza ciemna to nie ciemnościowa, znaczy nie zależna od swiatla.

z tad mozna swiecic 24h i miec najlepsze przyrosty jakie da sie uzyskac.

dzieki tester, z wytracenia mnie z niewiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym swieceniem 24h to przesada. Niewiele jestgatunkow roslin ktore sa przystosowane do swiatla przez 24h. Sa to glownie jakies krzewinki tundrowe zamieszkajace tereny subarktyczne. Natomiast w naszych warunkach chloroplasty musza miec czas na odpoczynek

:welcome: :welcome:


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachu nie mam firanek.. ani zasłonek ani żaluzji.. ani szyb fotochromowych..:-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej a jak jest z czerwonym swiatlem, ktos mi powiedział ze ryby nie widza tej barwy i mozna sobie swiecic w nocy, jaka jest waasza opinia??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zadania tego pytania natchnął mnie tekst niemieckich hodowców zamieszczony chyba w Reeflex.

Za niewytłumaczone zaginięcia ryb i krewetek zacząłem podejrzewać mojego homara rafowego.

Czytając o nim natknąłem się na wywody tychże hodowców że mieli podobne przypadki z powodu tego właśnie zwierzęcia.

Sugerowali również że po wprowadzeniu oświetlenia nocnego :shocking nie obserwowali już takich przypadków.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zadania tego pytania natchnął mnie tekst niemieckich hodowców zamieszczony chyba w Reeflex.

Za niewytłumaczone zaginięcia ryb i krewetek zacząłem podejrzewać mojego homara rafowego.

Czytając o nim natknąłem się na wywody tychże hodowców że mieli podobne przypadki z powodu tego właśnie zwierzęcia.

Sugerowali również że po wprowadzeniu oświetlenia nocnego :shocking nie obserwowali już takich przypadków.

O zaginięciu ryb w norze homara pisał też Amnor - konkretnie o świeżo wpuszczonych egzemplarzach, które wyjątkowo słabo wybrały sobie norę na pierwszy nocleg.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies czytalem ze nocne swiatlo powoduje ze ryby widza powierzchnie wody przez co nie wyskakuja w nocy z akwarium. Na pewno jednak ulatwia rybom orientacje

A co do czrwonego swiatla to rzeczywiscie ryby nie widza tego koloru. Bardzo sie przydaje czerwona latarka do lapania ryb w nocy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdzies czytalem ze nocne swiatlo powoduje ze ryby widza powierzchnie wody przez co nie wyskakuja w nocy z akwarium. Na pewno jednak ulatwia rybom orientacje

Dokładnie odkąd mam otwarty zbiornik zawsze coś wyskakiwało... doktorek, babki, błazny... założyłem nocne (jest taki półmrok, że w nocy jest oświetlona tylko część akwa i w dodatku tak ledwo, ledwo) natomiast druga jest zupełnie ciemna... od założenia światła nocnego ani jedna ryba nie wyskoczyła... coś w tym jest :)


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy nie miałem nocnego słyszałem ryby chlupiące pod pokrywą, tuz po zgaszeniu światła usiłowały wyskakiwać, przestawiłem lampy na trzy timery dzięki którym "zachód" jest delikatny i rozłożony w czasie, do tego małe nocne oświetlenie i choć nie mam pokrywy już, to nie zdarzyło się żeby jakiś zwierzak wyskoczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy nie miałem nocnego słyszałem ryby chlupiące pod pokrywą, tuz po zgaszeniu światła usiłowały wyskakiwać, przestawiłem lampy na trzy timery dzięki którym "zachód" jest delikatny i rozłożony w czasie, do tego małe nocne oświetlenie i choć nie mam pokrywy już, to nie zdarzyło się żeby jakiś zwierzak wyskoczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka, mam pytanie, mam zamiar założyć oświetlenie nocne do swojego zbiornika (dla własnej przyjemności- nie dla ryb czy zwierząt), i mam pytanie, jakie założyć, ile diod. . . na allegro są zestawy minimum 6 diod, czy to nie za dużo do akwarium nie całe 100 litrów ??

zastanawiam się nad takim czymś:

http://allegro.pl/nocne-led-oswietlenie-akwarium-niebieski-mo-6m-fv-i2247088779.html

lub

http://allegro.pl/nocne-led-oswietlenie-akwarium-tasma-mo-21t-fvat-i2220985961.html

planowałem to przykleić do lapmy, w przypadku pierwszej opcji, jedne 3 diody z przodu, drugie z tylu, w przypadku drogiej opcji caly jeden pasek z 6 diodami z tylu.

ps. foty mojego akwarium i lampy w podpisie

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy i cenny temat. kilka diod przedłuży życie naszych podopiecznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, że parę osób na forum używa tego:

http://erybka.pl/product-pol-3366-AquaEl-Moonlight-LED-1W.html

Ma 1W - oświetlenie w mojej lampie na noc jest skręcone na ok 0,8W i jest OK. Tylko nie wiem czy te Waty można tak przeliczyć z moich Cree na te aquaela


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...to jedynie mała radość, po dowiedzeniu się czegoś nowego od Szanownych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem ten temat a odpowiedzi kolegów spowodowały że uruchomiłem takie oświetlenie w swoim akwarium i czekam na efekty.

Ubocznym aspektem tej sprawy jest lepsza możliwość podglądania swoich zwierzątek.

Korci mnie założenie nowego tematu pt. „Jak śpią nasi podopieczni”

Zauważyłem mianowicie że mój żółtek oraz Pterapogon kauderi ciągle pływają -czy to dzień czy noc- jednakowo, więc czy śpią?

Wiadomo że różne ryby różnie śpią ale wydaje się że te wymienione wcale tego nie czynią.

Zastanawiam się teraz czy świecąc te 4 malutkie diody nie przedobrzyłem sprawy. :stuart:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed pójściem spac nieco ściemniam niebieskiego diody, mam ich 12. Niekiedy nawet wyłączam całkowicie bo mnie drażnią i spac nie moge niekiedy.

Na rafie też jest raz jaśniej, raz ciemniej. Księżyc wędruje przeca.

Nawet ślepczyki jaskiniowe mają nieco światła :harhar:

post-12437-0-97729200-1333363561_thumb.jpg


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.