Skocz do zawartości
TMK

gobiodon okinawae

Rekomendowane odpowiedzi

Moje gobiodonki nic nie robią sobie ze złych warunków i wycierają się regularnie. Cztery dni temu podebrałam jajka i wsadziłam do słoika. Jeszcze kilka żyje. Są bardzo małe

post-6574-0-37626500-1346313558_thumb.jpg


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie wycieraja to ja wem czy akei zle? :thumbsup:

Nie korci cie zeby probowac odchowac?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje gobiodonki nic nie robią sobie ze złych warunków i wycierają się regularnie. Cztery dni temu podebrałam jajka i wsadziłam do słoika. Jeszcze kilka żyje. Są bardzo małe

Jak odróżnić samca od samiczki?


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dożywają 3-4 dni. Podejrzewam, że padają z głodu. To widac na fotce -brachionus jest za duży. Podobno bywaja małe szczepy brachionusa "ss" ale w Polsce to niedostępne.

Nie da się odróznić. one same dobierają się w pary i zmieniają płeć w obie strony. Jeśli kupisz dwie sztuki i nie zabiją się na początku (zestresowany i goniony gobuś nie je) to na 90 % będzie parka

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu mam nową ikrę. Złożyły w tym samym miejscu czyli na silikonowym łączeniu szyb. Samczyk pilnuje i dobrze. Ostatnio nie otwierają mi się Caulastree i zastanawiam się czy Gobiodonki im się źle nie przysłużają. Bo są delikatne i lekkie,ale jeżdzą po innych koralach brzuchem i zaraz przesiadka na inny koral. Co prawda to tylko zooanthusy nie lubia i się zamykają, ale już sama nie wiem...

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj trochę czasu mineło... Od dawna składają jajeczka na koralach. Dziś znowu. Dostałam widłonogi i nawet się mnożą.

Więc może spróbuję. Nie tym razem, ale one tak co tydzień

post-6574-0-98992000-1394126460_thumb.jpg

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym, chciała... Ale ogólnie to mało jest konkretych wskazówek. Jakaś platikowa czarna miska? skad ja takie cos wytrzasnę? a może szklane akwarium? albo jakis stożek WTF? Ile to ma miec litrów? Podmieniać wodę? dyzynfekowac? oświetlać? zaciemniać? ten narybek to ma wzrok na podczerwień RTG w oczach? widzi to co je? niestety do czytania takich informacji trzeba znać dobrze język bo to niuanse i szczególiki. Po polsku nikt nie pisze...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamaro gratulacje.

I bądź tą pierwszą, opisz po Polsku.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się wylęgają. Wszelkie wylęgi które od obserwowałam zawsze szły do swiatła. tu larwy są ok 1 mm i przeźroczyste, czasem błyszczą im oczy. pompy wyłączone, latareczka w rogu akwa, na koralu coraz mniej jajek. a ja cos usiłuje rurką złapać , ale to chyba głównie oczliki i inne takie. Po ciemku trudno.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam łowy? Udało się upolować jakiegoś mikrusa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończyłam połów ok 3 w nocy. Ile złapałam? 20-40? ikry było wyjatkowo dużo pewnie ok 1000. Teraz siedzą w słoiku w ciemnym sampie, Coś im tam dałam do żarcia. Widłonogi zmieszane z wrotkami. Widłonogi dorosłe sa większe od larw. Pewnie na pierwsze dni przydało by sie dać same larwy widłonogów i to gęsto. na razie i tak sukces,ze widłonogi się mnożą. tylko jednak powoli.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli płyną do światła to następnym razem zamocuj biały kubek/filiżankę tak żeby w 2/3 otworu było pod wodą (kijek przez ucho i na brzegach akwa opierasz). Lampeczkę zamocuj tak żeby świeciła na dno kubka i czekaj same wpłyną. Całość zajmuje mi ok 1h (3-4 razy opróżniam kubek pełen narybku). Prosto i wygodnie ;)

Jak w taki sposób wyłapuję ok 98% wylęgu ocellariasów i co ważne musi być kompletnie ciemno, bez żadnych innych źródeł światła. Ja na czyściki przymocowuje stare czarne tło od frontu.

Odsysając łatwo uszkodzić narybek i pracochłonne strasznie, też przerabiałem :rofl:

Nie zapomnij żeby poza wrotką i widłonogami dać sporo fito żeby woda była lekko zielona. Raz że zoo się będzie namnażać to pożywne fito będzie w układzie pokarmowym zoo zjadanego przez narybek dzięki czemu jest dużo bardziej pożywne niż takie kilka godzin przegłodzone.

Powodzenia.

PS: U mnie Ocellariasy pięknie się już wybarwiły (zaraz im 7tyg stuknie) i jeszcze trochę podrosną i zasilą forumowe targowisko :whistle: bo już od 4 tyg tylko mrożonkami i suchym się zjaadają.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SUPER GRATULACJE!

No właśnie, nie płyna do światła (?!) Wygaszam wszyskie światła i stawiam latareczkę na wzmocnieniu w rogu Trenowałam odławianie na błazenkach i te zachowują się przyzwoicie. Larwy debeliusów to to lepiej niż ćmy:)

A tutaj pod latarką pełno wszystkiego, a larw gobiodonów jak na lekarstwo.

Oczywiscie fito dodałam.

Ja własnie mam problem co po odłowieniu dalej. Odławiasz i co dalej?

Bo ja nie rozumiem wielu rzeczy.Podobno musi być czarna miska i ciemność. Ale też tyle pokarmu, zeby larwa widziała go/miała najdalej 2-3 mm przed pyskiem. Ale JAK ma widziec w zupełnej ciemności?

W ilu litrach tak +/- umieszczasz taki połow? dodajesz wodę z akwa i wrotki? czy nową wodę? hodujesz w czarnej misce wiadrze akwarium? jakiś specjalny przepływ wody? świecisz zaciemniasz, masz noc? podmieniasz wodę?

Pewnie jeszcze by się kilka tysiecy pytań znalazło :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rano nie zapomne to cyknę fotkę przed wyjściem do pracy i zobaczysz jak to u mnie wygląda.

Rzuć okiem też na ten link, jest w nim sporo konkretow

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aleksander a możesz zapodać jakieś foty ze swojej hodowli? Co prawda moje blazny przestały się wycierać w nowym akwarium wiec prawie od roku nic się nie dzieje ale kto wie może coś się jeszcze im przydarzy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 25l

Boki i tył miały być pomalowane na czarno ale zabrakło mi 2 dni na wyschnięcie farby w piwnicy bo przy noworodku nie chciałem malować w mieszkaniu. Zostały oklejone śmieciówką.

Dno jest podklejone białą kartką która ułatwia obserwację śmieci do odessania.

Ponad to grzałka 25W i napowietrzanie z regulacją.

Oczywiście na start bierzemy wodę z baniaka żeby nie fundować maluchom w pierwszych godzinach życia często śmiertelnej huśtawki parametrów. Tylko polecam wyregulować grzałkę w głównym akwa żeby nie spowodowała skoku temperaturowego.

Udało się coś cyknąć choć jeszcze ciemno w pokoju było ale mam nadzieję że będzie widać co nie co. Małe akwarium stoi obok dużego na podobnej wysokości.

CAM00204.jpg

Z głównym akwa połączone jest zestawem kroplówkowym bezpośrednio woda zasysana jest z wylotu odpieniacza który wisi u mnie na tylnej ścianie (brak sumpa)

Na kroplówce zamontowałem próbówkę 50ml która wypełniona jest Purigenem i Rowaphosem rozdzielonymi gąbką. Woda z głównego akwa kapie sobie do małego (NO3, PO4 zerowe), ustawione jest tak że z 2-3 dni potrzeba na zalanie małego akwa bo im wyższy poziom w małym akwarium tym wolniej kapie ;) Zabawę zaczynam ok kilku litrów z głównego baniaka bo łatwiej utrzymać odpowiednie zagęszczenie wrotki oraz fito.

CAM00206.jpg

Dzięki takiemu uprościłem sobie robotę. Odpadło mi przygotowywanie solanki, pilnowanie jej zasolenia jak i uzupełnianie odparowanej wody co przy tak małej objętości jest bardzo istotne, no i nie muszę pilnować temperatury podmienianej wody.

W początkowym okresie życia narybku skupiam się tylko na karmieniu tak z 4 razy dziennie, później wrotka jest już wszędzie nawet na szybach i codziennie odsysam śmieci z dna (i padnięte maluchy :( )

Jeśli ja nie rozumiem pewnych rzeczy to staram się myśleć jak to jest w naturze i staram się ją naśladować. I tu zaczyna się kwestia oświetlenia która jest nienaturalna a ja sobie zasadność zaciemniania tłumaczę tak:

Płynięcie do światła jest odruchem, który kosztuje narybek bardzo dużo energii i o ile w naturze ma on zawsze jedzenia pod dostatkiem aby uzupełnić straty to w warunkach hodowlanych (pomimo naszych usilnych starań) praktycznie niemożliwe jest utrzymanie tak dobrych warunków żywieniowych zarówno pod względem ilości jak i różnorodności pokarmu. Stąd ktoś mądry zauważył że jak maluch mniej się męczą płynąc do światła to i hodowla jest mniej wrażliwa na chwilowe głodówki między karmieniami a straty w populacji mniejsze. BTW na powyższych zdjęciach nie daję już fito i świecę mocno 14h na dobę żarówka energooszczędna 11W.

Zaczynałem od ciągłego świecenia 24/h i bardzo małej intensywności 1/20 tego co teraz, tylko kawałek klosza tak z 1 cm wystawał poza ciemną matę (lampa była na górze położona). Wydaje mi się że jak Ty widzisz narybek i wrotkę to i one zobaczą i to jest te minimum światła zaś jeśli widzisz że narybek pływa tylko przy powierzchni (zamiast w całej toni) lub tylko tam gdzie światło świeci to masz za mocne oświetlenie.

I tu wracamy do Twoich Gobionków. Nie mam ani wiedzy ani doświadczenia z nimi ale jeśli nie płyną w stronę latarki przy łapaniu to moim zdaniem i mocniejsze światło im nie zaszkodzi (nie zmęczy ich). Więc Czarne miski czy nawet oklejanie akwarium wydaje mi się zbędne. A przez pierwsze doby świeciłbym 24/h aby umożliwić im żerowanie i dopiero po kilku dniach np 3-4 zacząłbym wprowadzać nocki tak zaczynając od 30min i co noc zwiększał czas o 0,5h. Po tych paru dniach powinny przybrać na masie na tyle żeby sobie poradzić z nocną głodówką ;)

Koniecznie podziel się doświadczeniami nawet porażkami bo to się zawsze przydaje dla tych którzy chcą się męczyć i przecierać nowe szlaki a wiedza w Polsce odnośnie rozmnażania morskich organizmów jest znikoma i mało dostępna.

Trzymam kciuki za "Gibonki" :thumbup:


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aleksander a możesz zapodać jakieś foty ze swojej hodowli? Co prawda moje blazny przestały się wycierać w nowym akwarium wiec prawie od roku nic się nie dzieje ale kto wie może coś się jeszcze im przydarzy ;-)

Zbieram się żeby w jednym wątku wszystko ładnie opisać zbierając to do kupy ale ciągle mi nie wychodzi :cat:

Jak chcesz to prościej wpaść na Żoliborz i przy kawce i serniku :rofl: lub jakimś piwku sobie pogadać o starych karabinach na naftę ;)

CAM00229.jpg

PS: Podobno duża ilość fito i zooplanktonu w wodzie stymuluje błazny do tarła ale piszę podobno bo moje odkąd zaczęły to co 2-3 tyg składają ikrę i przerw sobie nie robią.

To już ostatni taki post i nie zaśmiecam więcej tematu błaznami.

Tamara czekamy na zdjęcia Twoich maluszków.

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS: Podobno duża ilość fito i zooplanktonu w wodzie stymuluje błazny do tarła ale piszę podobno bo moje odkąd zaczęły to co 2-3 tyg składają ikrę i przerw sobie nie robią.

Coś faktyczne musi być na rzeczy bo w poprzednim akwarium lałem fito z własnej hodowli i wycierały się co 3 tyg z zegarkiem w ręku a teraz nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaśmiecaj zaśmiecaj!

Bardzo się cieszę że podzieliłeś się swoim doświadczeniem. Bo takich informacji nie ma. Albo ludzie nie maja czasu, albo uważają, że to tajemnica.

Niestety co do gobiodonów to klapa. Łapałam je gdzieś do drugiej w nocy część pipetą a cześć szklanką. tak na oko było koło 40. Jak zajrzałam do nich rano to tylko wdie martwe w całosci a rezszta już się rozłozyła i była zjadana. Musiały paść od razu po złowieniu. Nie wiem jaki błąd popełniłam. Możliwości jest kilka

-dwulitrowy pojemnik do którego łowiłam stał obok baniaka.Łowiłem prawie dwie godziny temperatura w baniaku 25,5 a w mieszkaniu ok 21

- hodowlę fito wrotek i widłonogów sprawdziłam tylko na azotany. Nie wiem nic o fosforanach i o... zasoleniu, mogło się zmienić

-starałam się łowić delikatnie, ale...

-lub jeszcze inna przyczyna

Co ciekawe na początku tego wątku jest zdjecie larw z wrotkami. Wredy gobusie składały jajka na silikonie w rogu. I po prostu paznokciem zaskrobałam kilka przed wylęgiem,włozyłam do szklanki i przezyły 4 dni.

Parka gobusiów już po 16 godzinach od wylegu złożyła nowe jajka. Samczyk siedzi i pilnuje.

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co piszesz to wnioskuje że wszystkie powyższe problemy jakie zidentyfikowałaś mogły się złożyć na padnięcie wylęgu i trzeba je zniwelować.

Dodam tylko że ważną sprawą jest aby dobrze karmić rodziców (lepsza zawartość woreczka żółciowego = silniejszy narybek).

Do tego można dodać jeszcze czynnik X, czasem zdarzało mi się że cały wylęg mi nie przetrwał do rana choć robiłem wszystko tak samo. Normalnie jakby w nocy skrzaty nasikały do narybku :cat:

W poprzednim przypadku gdzie dotrwały 4 dni wygląda na to że zrobiłaś wszystko prawidłowo i po prostu padły z głodu. Tak więc jeśli masz możliwość zabrania ikry to wygląda na to że to skuteczniejszy sposób niż odsysanie już wyklutych (wśród błaznów kompletnie się to nie sprawdza bo rodzice są bardzo pomocni przy wydostawaniu się maluchów z jajeczek).

Patrząc na pierwsze zdjęcie to ten narybek jest tak mały że wrotka (120-200um) będzie dobra dopiero jako drugi pokarm. Przy tak małym narybku ważne żeby w hodowli były też pierwotniaki. Ja przyciągnąłem je z zakażoną butelką Grotecha Fito Start którą chciałem odświeżyć hodowlę, skończyło się na tym że oba baniaki fito miałem do restartu i dopiero się podnoszę z hodowlą. Ale fito z pierwotniakami trafiło do baniaka z wrotką tak żeby urozmaicić pokarm i liczę na to że nie mam już monokultury.

U mnie wyglądało to tak

nieruchome kropki to fito 1-2um zaś to co lata to pierwotniaki zbliżonej wielkości. Co ciekawe są również zielonej barwy.

A tu zrobiłem ujęcie żebyś mogła sobie porównać wielkość wrotki i przepływającego fito z pierwotniakami (pęcherzyk powietrza uziemił wrotkę tak że nie mogła uciec z kadru :animier: ) . Cierpliwości, ostrością przemiatam przez grubaśną wrotę, "na ogonie" widać ciemniejszą kulkę czyli pakiet jaj.

A tu wrotki odcedzone na sitku 100um które też mam w sprzedaży

Zerknij tu http://nano-reef.pl/...oboxy-warszawa/

mam też sporo JBL fluid (ok 100ml http://www.jbl.de/en...artemia#details) który też by się nadał dla tak małego narybku i mogę Ci trochę odlać Jeśli jesteś zainteresowana to się odezwij na PW to Ci jakąś paczuszkę przygotuję. Oczywiście nie kryję się z nadzieją na jakiś upust na podrośnięte Gobiodonki :whistle:

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JBL+pokarmy.jpg

Tabelka JBL odnośnie stosowanych pokarmów zależnie od wielkości narybku, tak poglądowo żeby łatwiej było dobrać właściwą wielkość pokarmu jaki są w stanie przyjąć maluchy.

Tamara patrząc po pierwszym zdjęciu w odniesieniu do wrotki to Twoje maleństwa mają 1,5-2mm :baby:


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

U mnie wyglądało to tak

...

Aleksander,

czym robisz te filmiki?


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakimś starą badziewną małpką Canona plus mikroskop odwrócony Nicon TS100.

CAM00186.jpg

Korci mnie żeby pobawić się fluorescencją bo mikroskop ma taką opcję ale nie mam w tej chwili odczynników do wybarwienia wrotki i podejrzewam że aparat sobie też nie poradzi żeby to ładnie uwiecznić.

W laboratorium mamy też mikroskop cyfrowy którym można mieć rejestrację ciągłą i jeśli starczy mi zapału i czasu to może uwiecznię cały cykl rozwojowy wrotki tak od jajka B) tylko z tym będzie strasznie trudno zrobić preparat tak żeby wrotka i miała warunki do życia i nie miała możliwości uciekania poza kadr :wallbash: Takie życie w jednej kropli.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.