Skocz do zawartości
WaRo

Totalna Kaplica

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 250l

Sump 60l zmieniony na 160l (50l wody więcej w obiegu)

Lampa 4x24W (2x akti, 2x 10000k)

Dwie pompy cyrkulacyjne po 3000l/h

Odpieniacz lekko przewymiarowany (do ok 400l akwarium) ale pieni ładnie

Akwarium założone pod koniec maja 2012 z wcześniejszego akwa. Objetośc zwiększyła sie dwukrotnie, skały wsadziłem proporcionalnie więcej (tym razem suchej do ożycia) żywy piach z poprzedniego i drugie tyle suchego.

Obecnie akwarium ma już 5 miesiecy. Wszystko ładnie sie rozwijało i dojrzewało. Plagi były minimalne, jedynie glony zielone nitkowate zarastały wszystko ale w poprzednim tez tak miałem - przyczyna za długie naświetlanie zbiornika i niskie KH (6) . Miesiąc temu skróciłem czas do 12h a KH podniosłem stopniowo do 8 i glony w większości ustąpiły, a korale zaczeły sie ładnie rozwijać.

Tydzień temu zmieniłem sump z 60l na 160l w którym jest około 100l wody czyli o 50l więcej niż w starym. Podmiana zajeła mi dwa dni:

pierwszy na przygotowanie wszystkiego i wklejenie przegród

drugi na przełożenie wszystkiego, podgrzanie wody i zmieszanie ze starą w sumpie i odpalenie pompy.

Kolejnego dnia po powrocie z pracy jak woda już krążyła od 24h i zrobiło się ładnie i przejrzyście byłem mile zaskoczony bo spsy powypuszczały większe polipy niż zwykle.

Następnego dnia będąc w pracy dostałe smsa od żony że xenia strasznie opadła. Po powrocie do domu doznałem szoku jak ją zobaczyłem. Całkowicie była zamknięta i wisiała sflaczała na skałach. Po rozmowie z kumplem doszliśmy do wniosku że trzeba jej dać kilka dni na powrót do siebie, ale dwa dni później już nie było co ratować i odessałem jej zwłoki wężykiem bo sama odpadała od skał i rozrywając ję wpadała do wężyka. Podkreciłem odpieniacz żeby z mokra piana powyrzucał jakieś resztki które mogły gdzieś pouciekać i śluz który gdzieniegdzie było widac w wodzie.

Minął tydzień

Parametry wody to

temp. 26*C

KH 8

PH 8,2

NO2 0,2

NO3 10

PO4 niewykrywalne

Sól KENT

Wkłady w sumpie to:

wegiel Matrix Carbon

Pgosguard

Purigen

Sera silicate clear

Niestety nie tylko xenia padła...

Kolejne ofiary to:

Pseudogorgonia

post-13200-0-10067200-1351349045_thumb.jpg

capnella

post-13200-0-47274300-1351349102_thumb.jpg

Protopalythoa sp. 04

post-13200-0-70521100-1351349160_thumb.jpg

Caulastrea echinulata

post-13200-0-47546800-1351349208_thumb.jpg

Cerianthus

post-13200-0-43911300-1351349276_thumb.jpg

Clavularia

post-13200-0-81111500-1351349337_thumb.jpg

Całość wyglada tak:

post-13200-0-35864900-1351349365_thumb.jpg

zdjęcie trochę ciemne ale w akwa jest wystarczająca ilosć światła.

Pytanie czy uzbroić się w cierpliwość i czekać aż sie wszystko wyklaruje i uspokoi czy jakoś da sie to powstrzymać, żeby reszty korali i ukwiałów nie spotkał taki los?


4219_4223.png

Morskie 252 l +160 sump

+ Słodkie 300l -basen do pływania dla Agamy błotnej w 2m^3 terrarium =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a silikon ile czasu wysychał przed zalaniem sumpa? byc może coś puszcza do wody i z tego powodu problemy wynikły skąd No2 w wodzie?

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez pomyslalem o silikonie.

Clavularia bedzie zyla.

Wegiel masz, pomoze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ryby?

Z parametrów raczej nie wynika, żeby miało być tak źle. Czy wcześniej też miałeś wykrywalny NO2

Silikon jak akwariowy czy szklarski to tylko trochę octu może wydzielać.Ale pH jest ok

Ja bym sprawdziła zasolenie refraktometrem, i jeszcze innym sprzętem itp A jeśli to nie to, to podmiany wody i węgiel


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym porozmawiał z żoną czy w bliskiej odległości od zbiornika (pod Twoją nieobecność) nie używała środków czyszczących takich jak np. Pronto (nawet opary zaciągnięte przez odpieniacz sieją spustoszenie). Silikon nie powinien wywołać (raczej) takich skutków. Bez względu na wszystko teraz węgiel i co dwa trzy dni go zmieniaj.

Niepokojące jest też to NO2. W dojrzałym baniaku zwykle jest niewykrywalne.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 mam cały czas takie samo od kiedy mam akwa i wydaje mi się że to może testy są niedokładne, lub ja jestem mało spostrzegawczy jeśli chodzi o kolory. Sylikon szklarski i wysychał 24h.

Ryby mają się świetnie.

Zasolenie wg refraktometru 1.026 a według spławika 1.020 / refraktometr synchronizowany z refraktometrem Lufta i przy Ro pokazuje idealne zero.

Akwa stoi w holu gdzie jest szafa na kurtki i stojak na buty i raczej chemi tam niema

Edytowane przez WaRo (wyświetl historię edycji)

4219_4223.png

Morskie 252 l +160 sump

+ Słodkie 300l -basen do pływania dla Agamy błotnej w 2m^3 terrarium =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem na ciekawy artykół o cyklu azotowym http://mojarafa.pl/_content/art/azot.html i sporo mi sie wyjaśniło, a po złączeniu paru faktów chyba wszystko jasne... chyba że cos źle zrozumiałem.

Tak w skrócie:

W akwarium miałem plage glonów zielonych które żywiły się azotanami, azotynami i krzemianami. Przy walce z nimi użyłem środka na krzemiany aby je wyeliminować z wody, glony usunąłem w większości ręcznie, a na to wszystko nałożyło się dolanie 50l świeżej wody (20% objetości akwa) bez bakteri nitryfikacyjnych. Przy zmianie sumpa utraciłem również część pożytecznych bakteri iorganizmów, które były tam na ściankach szkła.

W efekcie nie miało co likwidować azotanów i azotynów i to może one zrobiły takie spustoszenie?

Obecnie kupiłem bakterie ProBio S i BioPlus i zacząłem dodawać trzy dni temu. Zwiększyłem cyrkulację w zbiorniku i dokupiłem więcej żywej skały, które wylądowały w sumpie.


4219_4223.png

Morskie 252 l +160 sump

+ Słodkie 300l -basen do pływania dla Agamy błotnej w 2m^3 terrarium =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20% świeżej solanki to pikuś, na moje oko bardziej silikon, generalnie nie powinno się zalewać zbiornika wcześniej niż 7 dni od sklejania. Silikon zasycha na brzegach ale wewnątrz dalej jest "mokry" i może puszczać rozpuszczalniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno silikon schnie 1 mm dziennie, stad ten tydzien czekania na zalanie. Mi tez pan nie pozwolil akwa nawet transportowac 3 dni po klejeniu. :rant:

Ksenie potrafia tak gwaltownie reagowac. U mnie czynily podobnie, gdy przyklejalem korale do skaly. Widac, ze resztki kleju im mocno przeszkadzaly.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, przeczytaj na opakowaniu kleju jak szybko schnie...


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taak, każdy ten silikon i silikon. Jak u mnie w hotelu pękła przegroda między akwa i panelem filtracyjnym to dociąłem szybę, pomazałem silikonem i przykleiłem pod wodą. Poszło 1/3 opakowania przy działającym akwa. Nawet pół koralowca się nie zamknęło


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylikon standardowo schnie 1mm na dobę a u mnie były ze 2mm warstwy i schło ok. 35h więc chyba ok, ale nawet jakby się coś z niego przedostało to jak usunąć te toksyny teraz, bo do tej pory kolejne korale padają. Obecnie zaczęła rozpuszczać się Clavularia i tak źle jeszcze nigdy nie wyglądała. Nie to że się zamknęła i nie otwiera, tylko rozpada sie i zostaje goła skała i poszarpane resztki korala.

Co proponujecie zrobić?

Dołożyłem wczoraj jedną torebkę świeżego Purigenu (100ml) i wyjąłem ten środek do usuwania krzemianów.

Edytowane przez WaRo (wyświetl historię edycji)

4219_4223.png

Morskie 252 l +160 sump

+ Słodkie 300l -basen do pływania dla Agamy błotnej w 2m^3 terrarium =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproś Krakusów o wodę z podmianki. Podmień 50-60% i węgiel.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.