Skocz do zawartości
barlaj

Fauna Marin- Balling Light

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie: Czy ktoś z was używa może Fauna Marin- Balling Light

Według instrukcji należy zmieszać 2kg calcium z czterema litrami wody a następnie uzupełnić kanister wodą, tylko nie ma tam nic o wielkości tego kanistra.

To samo z Magnezem 2kg na 4l i uzupełnić resztę

Nawet jeśli to baniaki 10l to wydaje się trochę dużo, a jeśli tak ma być to jak to potem dawkować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozowanie Wapnia było by takie:

Wsyp do bańki z wodą tyle ile uważasz za stosowne - bańka 5 lub 10 litrów dla wygody (tzn. nalewasz połowę objętości wody, sypiesz odczynnik, rozpuszczasz, uzupełniasz do 5 litrów lub 10).

Musisz znać dzienne zużycie wapna w akwarium, objętość wody w systemie (akwa + sump), masę tego co wsypałeś wyżej oraz objętość baniaczka (5 lub 10 L ) :).

a. Ilość wsypanego odczynnika w gramach (np 2kg=2000g) podziel przez liczbę 147, wynik pomnóż przez 40,1.

b. Otrzymana liczbę, z pkt. a), podziel przez ilość litów płynu w bańce z calcium (np. 5 litów). To co

otrzymasz będzie liczbą miligramów wapnia w 1 cm3 roztworu calcium

c. Dzienne zużycie wapnia, w miligramach na litr wody w akwarium, czyli to co wyjdzie bezpośrednio

z testów, pomnóż przez liczbę litrów wody w obiegu, to będzie całkowite zużycie wapnia.

d. Wynik z pkt. c) podziel przez wynik z pkt. b. - tyle cm3 roztworu calcium lej do akwarium

Co do dozowania Magnezu można postąpić podobnie jak z Wapniem, z tym że liczbę 147 z pktu a) zamienić na liczbę 203.3.

Z magnezem jest taki problem, że go nie ubywa tak szybko jak wapnia (z reguły), i trzeba by mierzyć jego ubytki w dłuższym czasie (np.tygodnie), żeby mieć jakąś w miarę wiarygodną liczbę. Dla tego najlepiej chyba zrobić roztwór o podobnym stężeniu jak calcium, i lać tego magnezu na początek 1/10 tego co calcium, robić testy odpowiednio zwiększając lub zmniejszając dawkę z biegiem czasu.

Mam nadzieję że to zrozumiałe :).

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanorafa - super :)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozowanie Wapnia było by takie:

Wsyp do bańki z wodą tyle ile uważasz za stosowne - bańka 5 lub 10 litrów dla wygody (tzn. nalewasz połowę objętości wody, sypiesz odczynnik, rozpuszczasz, uzupełniasz do 5 litrów lub 10).

Musisz znać dzienne zużycie wapna w akwarium, objętość wody w systemie (akwa + sump), masę tego co wsypałeś wyżej oraz objętość baniaczka (5 lub 10 L ) :).

a. Ilość wsypanego odczynnika w gramach (np 2kg=2000g) podziel przez liczbę 147, wynik pomnóż przez 40,1.

b. Otrzymana liczbę, z pkt. a), podziel przez ilość litów płynu w bańce z calcium (np. 5 litów). To co

otrzymasz będzie liczbą miligramów wapnia w 1 cm3 roztworu calcium

c. Dzienne zużycie wapnia, w miligramach na litr wody w akwarium, czyli to co wyjdzie bezpośrednio

z testów, pomnóż przez liczbę litrów wody w obiegu, to będzie całkowite zużycie wapnia.

d. Wynik z pkt. c) podziel przez wynik z pkt. b. - tyle cm3 roztworu calcium lej do akwarium

Co do dozowania Magnezu można postąpić podobnie jak z Wapniem, z tym że liczbę 147 z pktu a) zamienić na liczbę 203.3.

Z magnezem jest taki problem, że go nie ubywa tak szybko jak wapnia (z reguły), i trzeba by mierzyć jego ubytki w dłuższym czasie (np.tygodnie), żeby mieć jakąś w miarę wiarygodną liczbę. Dla tego najlepiej chyba zrobić roztwór o podobnym stężeniu jak calcium, i lać tego magnezu na początek 1/10 tego co calcium, robić testy odpowiednio zwiększając lub zmniejszając dawkę zbiegiem czasu.

Mam nadzieję że zrozumiał. Niestety żeby nie robić tego na pałę trzeba trochę matematyki ...

Wszystko się zgadza tylko Nanorafa pamiętaj, że można używać do rozrobienia Ballinga Light odczynników nie z FaunMarin i np chlorek wapnia może nie być 2 wodny tylko np bez lub 6 wodny a wtedy musisz do przeliczenia dawkowania zminić współczynnik ze 147 (wg mnie 144 ale te 3 nie mają praktycznego znczenia) na odpoweidnik dla 6 wodnego czy bezwodnego - współczynników doszukamy się w każdej tabeli - najlepiej odsyłam do wątku Testera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega pytał o Fauna Marin i z detalami przepis na to dostał. Dociekliwi zamienią liczbę 147 na masę molową używanego hydratu chlorku wapnia, do wyboru 110.982 dla bezwodnego, 128.995 jednowodnego, i 219.06 sześciowodnego, ale co to wnosi do sposobu wyliczenia dawki? Powyższy przepis jest możliwie najogólniejszy i pozwala rozcieńczać "Balliga" jak kto sobie zażyczy...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanorafa - oczywiście teraz jest 100% wiedzy potrzebnej dla prawidłowego przygotowania i dozowania lighta niekoniecznie na drogich (aczkolwiek dobrych) odczynnikach fauny - sorry, że się czepiałem (zresztą bez złośliwości) ale to dla pełnego zrozumienia dla wszystkich - dzięki tej świadomości można stosować ballinga light, "Sebllinga" czy jak kto woli i po prawidłowym rozrobieniu płynów nie zmiania nam się dawka konieczna do ozowania wapna (oczywiście pomijając zmiany zapotrzebowania w czasie przez akwarium) bez względu na to czy rozrobimy bez, dwu czy sześciowodny :) a to może być poprostu wygodne dla mniej doświadczonych czyli takich jak np ja :)

Z wodorowęglanem nie ma już kłopotu 840 g na 10 litrów i koniec - więcej się nie rozpuści:) - przyznam się, że ja rozrabiam 800 g na 10 l - roztwór nie jest w pełni nasycony ale mam pewnośc, że wszystko się rozpuści.

Dawkę dobrałem do swojego nasycenia roztworu:)

Nanorafa oczywiście duzy plus za treść Twojego posta jest zasłużony i koniec :)

Kolega pytał o Fauna Marin i z detalami przepis na to dostał. Dociekliwi zamienią liczbę 147 na masę molową używanego hydratu chlorku wapnia, do wyboru 110.982 dla bezwodnego, 128.995 jednowodnego, i 219.06 sześciowodnego, ale co to wnosi do sposobu wyliczenia dawki? Powyższy przepis jest możliwie najogólniejszy i pozwala rozcieńczać "Balliga" jak kto sobie zażyczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez ja rozpuszczam nieco mniej prochow niz przewidzial Balling. Wole miec pewnosc, ze wszystko sie rozpusci i to szybko. Nie chce mi sie potrzasac kanistrami pare minut. :baby: Tyle, ze zawsze rozpuszczam jednakowe ilosci, zeby dawkowanie bylo przewidywalne :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak robię, znacznie to wszystko ułatwia, łatwo też wyciągać potem wnioski bez kalkulatora i układu okresowego w ręku :).


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od siebie polece jeszcze kalkulator balinga light który jest w darmowym programie AquaCalculator. Opcja dla leniwych. Wklepujesz tylko jaki spadek np Ca zanotowałeś w jakim okresie (ile dni) i wyskakuje ilość płynu w ml ktory powinieneś lać dobowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne :thumbup:

Nanorafa wielkie dzięki.

Gdyby ktoś z fauna marin napisał taką instrukcje to nie byłoby problemu w zrozumieniu co i jak.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie, bo uzywam wlasnie Ballinga Light z Fauna Marin, wychodzi on u mnie najtaniej cenowo, czy roztwory z niego lac po rowno czy nie? Bo widze, ze na 5l daje sie 2kg Ma i 2kg Ca i 0,5kg kH. Jak teraz z dozowaniem? Dazyc do rowniego czy dozowac wg spadkow? A moze rozrabiac go w innych ilosciach niz podaje producent?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Lighta leje sie wg zapotrzebowania


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna go rozrabiac inaczej? W innych proporcjach, takich aby lac po rowno? Czy lepiej sie trzymac tego jak zaleca producent i lac wg zapotrzebowania?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO Balling Light to wariacja do pełnego Ballinga, gdzie z założenia leje się tyle nasyconych roztworów, żeby wyrównać parametry. W pełnym Ballingu leje się po równo, ponieważ takie było założenie i tak obliczone są stężenia. Ale tyle tylko udało mi się wyczytać w necie, bo właśnie też zaczynam, więc dobrze by było, gdyby ktoś mnie skorygował.

Mam również swoje pytanie do doświadczonych użytkowników. Mam w akwarium kilka LPSów, kilka SPSów i parę grzybków, ale na razie jest generalnie pusto, a SPSy to 4 szczepki wielkości 5 cm. Zbiornik wystartował 3 miesiące temu i nie robiłem jeszcze żadnej podmianki. Jak to jest z tymi podmiankami i laniem tych dodatkowych preparatów? Od razu rozrobić jak w instrukcji? Lać roztwory z samych proszków? Czy robić już jakieś podmianki wody? Czy wógóle dodając mikroelementy z buteleczek wskazane są podmianki wody czy niekoniecznie?


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miklas,

rozrobic mozesz wedlug instrukcji i lac wedlug wskazan testow.

Jesli jeszcze sa glony, to podmianek lepiej jeszcze nie robic.

Robert,

mozesz rozrobic inaczej, ale uwazaj na wyzsze stezenia, moze sie cos wytracic. Mniejsze stezenia nie sa problemem, po prostu rozrabiasz w wiekszej ilosci wody lub mniej proszku. Tylko zapisuj wszystko, zeby przy nastepnym rozrabianiu wiedziec jakich wielkosci sie trzymac, zreszta sam wiesz :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Stani, rozrobilem wg instrukcji ale dalem o polowe mniej tych dodatkow z buteleczek narazie bo mam zielony osad na szybach, ktory sie dosyc szybko pojawia (1-2 dni) i probuje znalezc przyczyne czego jest za duzo. No i podaje wszystko nierowno tak aby wyrownac powoli parametry i trzymac je na jednym poziomie. Probowalem robic wczesniej roztwory w pelni nasycone, ale wchodzi niewiele wiecej niz pokazuje instrukcja. kH zaczelo sie wytracac wiec zrezygnowalem, ale to bylo przy drugim rozrobieniu, teraz juz chce zostac przy stalej recepturze.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas pokaze, czy pol dawki to nie za duzo :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas pokaze, czy pol dawki to nie za duzo :thumbup:

Wiec myslisz, ze ide dobrym tropem i wlasnie tu szukam przyczyny osadu na szybach? :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko moze przez tydzien lub dwa nic nie dodawaj a potem 1/10 dawki ? Ta mysl o dodawaniu jest w nas tak zakorzeniona, ze dodajemy bo myslimy ze warto. Potem wyjezdzamy na 3 tygodnie na urlop i po powrocie sie okazuje, ze szyby sa czystsze mimo alg wapiennych :blushing: Przewaznie przedawkowujemy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dodaje nic poza kropla jodu na 300l wody bo testy mi go nie wykazuja. To wszystko co dodaje, reszta to z tego ballinga. Ja w przeciwienstwie do innych oszczednie prowadze akwarium, nic nie leje jesli nie musze i nie lubie moczyc rak w wodzie :) U mnie akwarium sie samo prowadzi :)

aaa, no i dosyc bogata sol, ale probowalem tez 3 tygodni bez podmian i efektu nie bylo wiec ja wykluczylem.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mieszam magnez wg przepisu fauna marin i jestem zdezorientowany. W przepisie jest napisane, żeby do 4 litrów wody dodać 2 kg proszku, wymieszać i uzupełnić pojemnik. Czy chodzi o uzupełnienie do 5l, bo po wymieszaniu mam ponad 5l, czy chodzi o uzupełnienie do pełna pojemnika, bo to da się jeszcze zrobić. Mam baniak do Ballinga light z kompletu fauna marin.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ilu litrach rozpuszczałeś? U mnie po rozpuszczeniu 2 kg chlorku magnezu z FM w 4l wody wyszło ponad 5l roztworu.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem wg, instrukcji czyli w 4l wody.

Wyszło mi ciut poniżej 5l dolałem chyba szklankę RO ale ja mam baniaczki z Leroy Merlin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.