Skocz do zawartości
Bytek94

54 litry na miękko

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium ma 1,5 miesiąca i chyba już powoli kończy się dojrzewanie dlatego postanowiłem założyć wątek :) Jedyne co mnie bez przerwy męczy to glony/okrzemki na szybach (taka cieniutka żółto-zielona warstwa) co zmusza mnie do czyszczenia szyb nawet 2 razy dziennie. Mam nadzieję że jak zwiększy się obsada to i one przestaną mnie męczyć.

Sprzęt:

-akwarium aquael 54 litry

-cyrkulacja: 2 x koralia nano 900l/h

-odpieniacz miniflotor (ukryłem go za malutkim 'panelem', ponieważ poprzednim razem jak miałem akwarum strasznie szpecił. Panel wykorałem ze spienionego pcv. od spodu i od góry woda ma swobodny przepływ.

-kaskada hbl-501 (filtracja mechaniczna - gąbka i mogę tam wsadzić węgiel i obecnie jest tam też absorber krzemianów)

-grzałka jakaś 25W

-światło - lampa 4x24W. obecnie Narva Blue2, Sylvania Coralstar, Sylvania Marinestar i jakieś niebieskie badziewie które było w zestawie z lampą. Docelowo jescze mam zamiar wymienić tę ostatnią na fiji purple.

Obsada:

Właściwie jak na razie pustki. Wolę bez pośpiechu wprowadzać życie aby potem nie żałować, zwłaszcza że nie mam zbyt dużego doświadczenia.

- 3 ślimaki turbo

- xenia (jeszcze nie zaaklimatyzowała się do końca)

Żywej skały jest około 3kg.

Wiem że nie dużo ale taki miałem zamysł tworząc to akwarium. Jest to malutkie akwarium a chciałem uzyskać w nim efekt głębi. Wydaje mi się że wyszło nieźle. Jest to 'gruz koralowy' z erybki zespolony niewielką ilością ceresitu cx5. Powiem szczerze że jestem bardzo zadowolony. Kawałki sprzedawane jako gruz koralowy są całkiem spore i miałem pełną dowolność tworząc skałę do akwarium. Bardzo fajna sprawa jeśli ktoś interesuje się aquascapingiem. Polecam do kostek aquaela 30l bo czasem duże kawałki skały wsadzone do takiego 30litrowego akwarium wyglądają nie za dobrze, akwarium całkowicie traci głębię. Myślę że ten gruz koralowy jest idealną opcją, a jeśli chodzi o klejenie ceresitem to jest z tym troszkę zabawy ale uważam że warto zainwestować swój czas i nerwy :)

Żywy piach, niestety nie pamiętam jaki i ile go, kupiony od użytkownika z forum.

Jak na razie planuję zwiększyć obsadę o nassariusy (wyskakują mi okrzemki na piasku albo inna zaraza co mnie cholernie denerwuje) tylko nie wiem ile ich? Dno ma 30x60 cm powierzchni minus trochę skały. A może jakieś inne zwierzę zaproponujecie? Ponadto sporą skałkę po prawo mam zamiar całkowicie poświęcić briareum fluo, a dwie kolejne malutkie (najbardziej po prawo) zamyśliłem sobie jakieś niebieskie lub czerwone zoa i może ricodea jakaś :) Marzeniem moim zawsze byłą seriatopora hystrix fioletowa więc podejrzewam że później ją też sobie sprawię. Największą skałkę poświęcę xeni może jakieś rhodactisy. Wiem że xenia jest często uważana za chwast ale mi się bardzo podobają duże pulsujące połacie xenii :)

Tak więc bardzo wdzięczny będę za radę odnośnie nassariusów :)

Zdjęcia wyszły bardzo niebiesko, w rzeczywistości jest jaśniejsze (więcej bieli). Może kiedyś się pobawię aparatem i spróbuję wyciągnąć bardziej realistyczne kolorki :)

post-12045-0-97969100-1358027836_thumb.jpg

post-12045-0-64295400-1358027841_thumb.jpg

post-12045-0-51435000-1358027846_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne ułożenie skały. Masz rację że da sie z tego gruzu wyczarowac coś wyjątkowego :-)

Xenia jest rzeczywiście piękna i w opinii odwiedzających to najładniejszy koral :-)

Jeśli znajdziesz małą babeczke symbiotyczna do tego litrazu to koniecznie wpusc ja z.krewetka pistoletowa. Będą miały pole do popisu a Ty fantastyczny obiekt do obserwacji :-)

Powodzenia!

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam babkę z krewetką w takim litrażu - obserwacja ekstra ale zapomnij o małych skałkach na piasku - robią przemeblowanie co 2 -3 dni.

Nassariusy mam 2 - mało pomogą - wyłażą jak jest karma i tyle. Babka z krewetką lepiej dno przekopią. Ale nassarius do resztek karmy się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 nessariusów spokojnie. U mnie do żarcia nie strartują, widocznie mają go pod dostatkiem w piasku.

3kg ładnej skałki, wygląda piko bello. "Przylep" jedną koralie tuż pod powierchnią, niech miesza porządnie tafle.

Nie zapomnij o wymianach kostki lipowej w odpieniaczu i sprawdzaniu czy aby w nowej kostce nie uciekają duże bąbelki w miejscu gdzie styka się plastik z drewnem. Niekiedy powstaje tam szczelinka i powietrze ucieka dużymi bąblami a to nie pomaga przy ubijaniu piany.

Jakieś dwa małe garbiki wcisnąłbyś tam...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie i cieszę się że ułożenie skałki się podoba :)

Jeśli chodzi o taflę wody to jest cały czas w ruchu dzięki kaskadzie. Teraz koralie są skierowane na miejsce w którym kiedyś będę chciał posadzić seriatoporę, sprawdzam jak to jest z tym ruchem wody bo widzę że xenia średnio lubi cyrkulację :) Co do rybek to standardowo myślałem o jakiejś parce ocellarisów, ewentualnie jak wyrosną za bardzo to wtedy zamienię je na mniejsze :) Najgorszy problem obecnie to ten piasek. Nie chcę zbyt wielu rybek wpuszczać do tego maluszka. Myślałem trochę nad Signigobius biocellatus, ale podobno potrafi sprawić kłopot? A może rozgwiazda piaskowa sobie lepiej poradzi niż nassariusy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to napisz w jakiej cenie ten gruz dostałeś,faktycznie do małego nano to jak najbardziej...Fajne kompozycje można tworzyć nie zawalajac przy tym baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało trochę tej skały, jednak jest to b. istotny element systemu.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

walka z okrzemkami rozpoczęta :)

w kaskadzie gąbka zamieniona na watę filtracyjną, ponadto dołożyłem phosguard obok węgla w kaskadzie. Cyrkulację też obłożyłem watą. 5 min nie minęło a wata na koraliach już pożółkła :) Może teraz uda mi sie wyplenić to cholerstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.