Skocz do zawartości
Carolin

[96l] Moja pierwsza mini rafka :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich icon_smile.gif

Od dłuższego czasu już nosiłam się z zamiarem stworzenia swojego morskiego baniaczka, ale przeprowadzka i wieczny remont skutecznie mi to uniemożliwiały. Co prawda i tak jeszcze nie wszystko skończone, dlatego uparłam się na choćby takie małe akwarium. W przyszłości jednak czyli tak za rok (optymistyczna wersja) stawiam większe - ok 500l.

Może i dobrze, że od momentu zafascynowania się akwarystyką morską minęło trochę czasu, bo był to czas na czytanie i uczenie się co z czym, jak i dlaczego - choć im więcej wiem, tym mniej. Jaki by człowiek oczytany nie był to i tak wpada w panikę przy pierwszych krokach icon_biggrin.gif

Marcinus próbował mnie przekonać żebym jednak poczekała i od razu postawiła większe, bo w większym lepiej utrzymać stabilność parametrów - to bardzo dobra rada, jednak jestem człowiekiem upartym i niecierpliwym. Akurat miałam po słodkowodnym akwarium 60x30x30 i uparłam się żeby zrobić w nim morskie 583.gif

Podziękowania dla Marcina za znoszenie moich męczących pytań, dobranie sprzętu i za całokształt dziekuje.gif

Apropos sprzętu, no właśnie... był dobrany do akwarium, o którym wspomniałam ale w ostatniej chwili, po tym jak sprzęt już dotarł, umyślało mi się, że jednak ciut większę kupię (kobieta jednak zmienną jest). Cóż, co z tego wyjdzie, zobaczymy. To może już wreszcie napiszę co tam mam w tym zestawie, zamiast bełkotać:

Akwarium - 60x40x40 OPTI WHITE - 96l.

Grzałka - Jager 50W

Cyrkulacja - Tunze Nanostream 6015

Oświetlenie - ATI Blue Plus 24W + Aquablue 24W

Jak pisałam, miał być to sprzęt do mniejszego akwa, ale namieszałam icon_rolleyes.gif Już widzę, że grzałka ma problem, dlatego póki co pracują dwie 50W, ale zmienię na jedną mocniejszą.

Co do cyrkulacji chyba nie będzie źle, a co do oświetlenia mam póki co nie panikować - zobaczy się, w razie potrzeby wymienię.

Sumpa w tym akwarium nie będzie, póki co bez odpieniacza i filtra kaskadowego, wyjdzie w praniu czy będą potrzebne.

Do tego zakupiłam:

Podłoże - Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite

Żywa skała - 10kg - jutro jadę po nią do erybki w Zabrzu

Sól - Instant Ocean 4kg pomyłka, miało być Reef Crystals

Filtr RO + DI - w http://star-fish.com.pl (a gdzieżby indziej icon_rolleyes.gif )

Pomiar zasolenia - D-D H2Ocean Refraktometr

Test - Salifert NO3 (mam chęć kupić wszystkie jakie się da, ale próbuję się opanować, jako że reszta na razie nie potrzebna)

Po wizycie w akwarystycznym, zakupiłam jeszcze dizajnerskie szczypce do chwytania różnych rzeczy, długie nożyczki do ucinania czegoś jak coś urośnie oraz odmulacz na baterię (chyba) - prawdziwy hit "musisz go mieć" ( i siatki, pojemniczki, siateczkę, czyścik do szyb, szmateczki itp.)

A teraz parę fotek (o ile dojdę do tego jak to zrobić):

d082ee2b5b075e39med.jpg

9203f499f629ac3amed.jpg

9709fef1d33c8b3dmed.jpg

Najdłużej czekałam na tło icon_exclaim.gif , gdyż wymyśliłam sobie, że nie chcę zwykłego niebieskiego tylko cieniowane ( po babskiemu - ombre) - na dole ciemniejsze, u góry jaśniejsze. Zamówiłam i czekałam miesiąc po czym przyszło wygniecione, poplamione ... ech szkoda gadać. Zamówiłam więc gdzie indziej i nareszcie przyszło takie jak być miało od początku. Nie wykazałam się jednak inteligencją i klejąc gładziłam szmateczką, która je porysowała icon_eek.gif hmm, po szoku jaki doznałam, stwierdziłam że to nawet ciekawie wygląda (potrafię wmówić sobie różne rzeczy)

Filtr RO+DI mąż zainstalował icon_biggrin.gif

e7787d5ee384c14dmed.jpg

I nastąpiło ciurkanie icon_rolleyes.gif

73edcbf708a445b7med.jpg

c36bf15e24a5a7bbmed.jpg

Jak już udało się zalać, nastąpiło:

- odpalenie sprzętu pompy, grzałki

- czekanie na grzałkę, aż łaskawie ogrzeje wodę

- dorzucenie drugiej grzałki

- po czasie zasolenie icon_biggrin.gif - wsypałam z drżeniem serca jedną chochlę, a tu... pfi prawie nic. No to sypnęłam więcej i znowu... pfi! No to sypnęłam więcej i icon_eek.gif 1,030. Dobrze, że nie wlałam wszystkiej wody RO do akwarium i zostało w nim z 15 cm luzu. Także potem nastąpiło dolewanie czystej RO, aż zostało z 8cm luzu (w końcu jeszcze skała podniesie poziom). No nic, nauczyło mnie to więcej cierpliwości icon_wink.gif Nareszcie: zasolenie 1,024 przy 24,5st.

Włączyłam światełko i pstryknęłam fotkę. Pompka na razie z boku, będzie bardziej z tyłu - nie ustawiam jeszcze, bo jutro dojdzie skała i będzie w nią elegancko dmuchać. Grzałki do zmiany na jedną mocniejszą toteż wiszą sobie póki co też w nieładzie icon_rolleyes.gif

15c867c6f4fd2be2med.jpg

Jak tak patrzę na te oświetlenie to jakoś biednie wygląda nad tym akwarium icon_neutral.gif Chyba z czasem zmienię na większe 4x24W.

Kupię jeszcze oświetlenie nocne, takie do pstrykania zdjęć jakbym się obudziła, pobiegła do akwarium i zobaczyła coś ciekawego.

Co do obsady, to zanim skała się oczyści i zanim piach wsypię, mam trochę czasu, także pomyślę. Na pewno jakiś krabik, krewetka, ślimaki, błazenki i miękasy raczej.... Pomyślę. Jako, że nie lubię za bardzo mieć tego co wszyscy, chciałabym mieć oryginalne zwierzaki icon_rolleyes.gif

Na dziś wszystko, jutro jedziemy po skałę icon_biggrin.gif

Edytowane przez Carolin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne szkiełko i widać , że wzorowe przygotowanie . Co do kaskady - przydaje się na rzeczy typu Purigen , Phosguard , wata . Więc sądzę , że przydałoby się w nią zainwestować . Z czasem pewnie też dorzucisz jedną belkę bo 2x24 to trochę mało jak na 96 l.

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dobre słowo :blushing: Właśnie nad tą kaskadą myślę - tylko nie wiem właśnie co w środku - jedni mówią , że Purigen inni wata, ja osobiście ku temu pierwszemu się skłaniam, ale jeszcze muszę poczytać :yes Co do oświetlenia to na pewno masz rację, także niedługo wymienię :turned:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kaskadę, to ze skimerem powierzchniowym. A czy wata, czy purigen. Jak chcesz. Ale purigen może leżeć za skałą, jeśli jest odpowiednio duży przepływ. A Wata w filtrze, żeby pozbywać się paprochów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Carolin, wyjaśnij mi dlaczego, mając pustą szafkę, nie zrobiłaś sumpa?

Ja wiem, jestem dziwny, ale jest to dla mnie tak niepojęte, że nie potrafię wyrazić tego słowami :)

No i akwarium by się zmieściło 80x40x40...

PS

Na fotce jest sól Reef Crystals a nie Instant Ocean, co właściwie nie ma większego znaczenia.

Jestem ciekawy skały - strzel fotkę jak już będziesz miała kamienie u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świrek - podziękował za radę

rs - szafka też była na końcu jak już akwarium przyszło 60cm :smiling: w sumpa nie będę się bawić przy takim litrażu, ponoć niekonieczny. Z solą się machnęłam - niedopatrzenie, na początku miała być Instant została Reef Crystals, ale cały czas mam w głowie Instant, zaraz poprawię :sweat: Co do fotek, to oczywiście że porobię :thumbup:

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wymyśliłam sobie, że nie chcę zwykłego niebieskiego tylko cieniowane ( po babskiemu - ombre) - na dole ciemniejsze, u góry jaśniejsze...

...klejąc gładziłam szmateczką, która je porysowała...

Możesz napisać więcej o technice wykonania i klejenia tła?

...w sumpa nie będę się bawić przy takim litrażu, ponoć niekonieczny...

No, niekonieczny. Kwestia gustu - ja bym chyba wolał sump bez akwarium niż akwarium bez sumpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać więcej o technice wykonania i klejenia tła?

To ja Wam napiszę :) Klei się w zależności jakie tło. Jeśli nie jest samoprzylepne, to najlepiej klejem do tła, takim jak Juwel. Jest oleiste, więc samrujesz tło grubą warstwą, przykładasz do akwarium i wyciskasz od środka na zewnątrz za pomocą karty kredytowej. W przypadku samoprzylepnego, dobrze zastosować środek do nakładania folii samoprzylepnych. Dzieki temu nie robią się bomble i przykleja się wygodniej. Oczywiście tu też karta kredytowa jest najważniejsza. Dziwna sprawa, ale karta kredytowa nie rysuje, a szmatka tak. Ale w sumie i tak z zewnętrzej, niewidocznej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Świrek, dzięki za wyjaśnienie ale jestem ciekawy jak jest w tym konkretnym przypadku.

Skoro tło jest cieniowane (po babsku - jakośtam) to najłatwiej to zrobić drukując na samoprzylepnej folii bezbarwnej. Wtedy "szorujemy" po stronie zadrukowanej i jeśli nie jest ona zabezpieczona tzw. laminatem to może dojść do porysowania (nawet "na wylot").

Z tłem bez kleju może być różnie - w zależności, którą stroną kleimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs - tak jak piszesz - samoprzylepna folia - ale jak to dokładnie się nazywa? :question: Najpierw kleiło się folię z nadrukowanym wzorem, a potem folię białą. Oczywiście z białą żaden problem, tylko ta z nadrukowanym wzorem się porysowała - i widać takie pasy po jeżdżeniu szmateczką. Dodam, że po tym jak zamówilam tani wydruk (45zł- dla mnie nie mało, ale sprzedawca stwierdził, że nie ma się co spodziewać jakości po taniości) i przyszedł beznadziejny, to zamówiłam profesjonalny za 120 zł. Mogłam pomyśleć, trudno. Nawet nie ma takiej tragedii po zalaniu wodą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie icon_wink.gif

Byliśmy dzisiaj w erybce w Zabrzu po skałę. Przy okazji pooglądaliśmy wszystko, również od zaplecza - pozaglądaliśmy we wszystkie sumpy icon_surprised.gif

Ileż tam rybek cudnych itd. - w akwariach, nie w sumpie ;p Moje zauroczenie Błazenkiem Picasso rośnie niezmiernie. Coraz ciężej przemówić mi sobie do rozsądku, że są jego tańsze "wersje". Ależ kiedy on taki cudny... icon_rolleyes.gif

Obsługa świetna, pełen profesjonalizm, polecam wszystkim zakupy w tym sklepie. Mają ponoć remoncik mieć i postawią ogromne akwarium do oglądania icon_wink.gif

Oprócz skały wyszliśmy z odpieniaczem wewnętrznym Resun SK-300. Miało być bez, ale Pan tak nas przekonywał, że warto i że nie zaszkodzi. Wzięliśmy więc "na spróbę". Do tego wzięłam oświetlenie nocne Aquael Led. Grzałka Eheim Jager 150W też wrzucona do koszyka - myślę, że da radę. Skały wyszło 12 kg, bardzo ładna - zresztą sami ocenicie. Błagałam o nią 3 dni, bo nie mieli na stanie a do Warszawy szmat drogi dla mnie. Ale udało się, wygrzebali coś ze swojego akwarium i coś ekstra z zaplecza icon_biggrin.gif

Dostałam ładny styropianowy opakunek i pognaliśmy do domu.

Relacja zdjęciowa :

2413fb450aa00799med.jpg

0fef0b2b54a09831med.jpg

e242fae6ceec9228med.jpg

I tak oglądam sobie te skałki a tu nagle taki stwór:

8a7cdc1abdc3d9d6med.jpg

Żal mi się bidoczka zrobiło - jakieś wężowidełko - ale groźne czy nie? Piernik wie, szkoda pierwsze życie unicestwiać. Trafił od razu do akwarium więcej już nie niepokojony... Znam jego lokalizację, więc jakby co... choć żal malucha - taki misiowy 583.gif

c5ca27e9f60f8967med.jpg

Jakby nie było i jak mi się nie podobał, strach ogarnął mnie wielki jak na skałę spojrzałam i obawiałam się już ją tak swobodnie chwytać... Odpuściłam więc szorowanie - to po to była szczoteczka w szafce icon_razz.gif , stwierdziłam że jest całkiem czysta i w obawie o swoje życie powrzucałam do wody a potem chwytałam za wyoglądane przez kilka minut końcówki skały.

Ale potem nastąpiło właśnie przekładanie skał ech... co ułożyłam by było dość stabilnie, wciąż coś nie pasowało. Po dwóch godzinach, stanęło na tym i w zasadzie bardzo mi się ten układ podoba. Więcej nie przestawiam - boję się icon_eek.gif

Muszę jeszcze zakupić klej do skałek, bo niektóre jednak trzeba podkleić.

Grzałka na mocniejszą wymieniona, odpieniacz zawieszony - ale pieron wie jak go ustawić - na połowę skręcone, ale coś ta piana nie idzie tak. Nic, wyłączyłam - jutro nad tym pomyślę.

232b0033016e1909med.jpg

7a90eaf6218429bcmed.jpg

579f7eeed8a2dc0fmed.jpg

d842f193fbab6812med.jpg

Wężowidełko po lewej na zaszczytnym miejscu icon_surprised.gif Tak wygląda z oświetleniem moonlight, muszę coś z aparatem pokombinować, fotografia zaczęła istnieć dla mnie od kilku dni i mam zaległości icon_neutral.gif

b0aa4a4d7d9b5487med.jpg

Wlałam też bakterie - od Marcina BioDigest i Pani z erybki poleciła wlać jeszcze Bioptim

204fc6f3ff052467med.jpg

I parę stworków, które znaleźliśmy w skałce:

2a558fa3a0327b90med.jpg

d1228c730a5f9589med.jpg

a2060d1ffdd0e779med.jpg

Co do pierwszego, to nie wiem co to - nie rusza się, chyba martwe - ale dziwne.

Na drugim wężowidełko z kolegą - pod nimi szczelina w której zimuje aiptazia (będzie rosła jako pożywka), ale ostatnie odkrycie mnie przeraziło. Jak mówicie - groźne wszystko i wywalać, czy wężowidełko może zostać?

Edytowane przez Carolin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs - tak jak piszesz - samoprzylepna folia - ale jak to dokładnie się nazywa? :question: Najpierw kleiło się folię z nadrukowanym wzorem, a potem folię białą. Oczywiście z białą żaden problem, tylko ta z nadrukowanym wzorem się porysowała - i widać takie pasy po jeżdżeniu szmateczką. Dodam, że po tym jak zamówilam tani wydruk (45zł- dla mnie nie mało, ale sprzedawca stwierdził, że nie ma się co spodziewać jakości po taniości) i przyszedł beznadziejny, to zamówiłam profesjonalny za 120 zł. Mogłam pomyśleć, trudno. Nawet nie ma takiej tragedii po zalaniu wodą :)

mogłaś zamówić u mnie :) drzwi erybki oklejałem ja :) tła do akwariów też robię - z drukiem od strony kleju co pewnie w erybce by Ci powiedzieli :).

Folie samoprzylepną klei się najprościej na wodę z płynem do mycia naczyń. 3 sekundy i wszystko przyklejone.

a tak na marginesie... gratuluje baniaczka i życzę powodzenia :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za gratulatki dziękuję :smiling: też mam nadzieję, że szczęście mi dopisze. A co do reklamy - widzisz, tak na pewno bym u ciebie zamówiła - a tak to natłumaczyć się musiałam, że to do akwarium i gdzie klej ma być... Ale nic straconego - do większego tło też będzie potrzebne, to już wiem gdzie uderzyć :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się boisz łapki pchać do akwarium to stosuj rękawiczki gumowe, mogą być takie po łokieć jak do inseminacji, tylko po założeniu opłucz pod wodą jeśli talkowane.Będziesz spokojniejsza o paluszki i do akwarium mniej się dostanie zanieczyszczeń z rączek :thumbup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękny baniaczek no i masz cholerne szczęście z życiem ja kupiłem skałę w erybce i po trzech tygodniach pojawiła się tylko rurówka, skała pięknie ułożona co do tła to powiem ci że ja swoje czarne kupiłem w sklepie papierniczym i tak jak mówi Darek tyle że ja tylko na wodę robiłem byłem po wszystkim załamany wyglądało to strasznie smugi bąble choć robiłem dokładnie kartą kredytową oczywiście już nieważną hihihi.... postanowiłem poszukać nowego tła ku mojemu zdziwieniu po trzech dniach wszystko zniknęło a jak to wygląda to możesz zobaczyć w moim wątku, ładny baniaczek bardzo mi się podoba mój 112l jutro będzie miał trzy tygodnie powodzenia


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny zbiorniczek się zapowiada :)

Skałka pełna życia :)

Gratki i powodzonka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

petrus1 - hmm pomyślę z tymi rękawicami ;p już zaczynam główkować czy nie poprzestawiać skały - podoba mi się jak jest tak ułożona bardziej stojąco niż jak u mnie leżąco, ale za chiny nie wiem jak tego dokonać z tych skałek :smiling:

irax - u mnie w zasadzie dwie skałki są pełne robali (z lewej), te po prawej nic. Ale się zobaczy. Ja na te życie sceptycznie nastawiona jestem bo nawet głupiego robaka żal mi unicestwić i mam nadzieję, że żaden krab mi nie wyjdzie, bo będę zmuszona zbudować dla niego osobne akwarium :smiling: z tłem już się tak nie przejmuje - tego mojego ombre za nic nie widać :ninja: było niebieskie zwykłe kupić. Przy większym pokombinuje.Ja również życzę powodzenia w twoim baniaczku :thumbsup:

kaczka171 - dziękuję :sweat:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to gdzieś indziej ma być? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłbym te dwie grzalłki, może mniej estetycznie ale bezpiecznej.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu was pomęczę troszkę moim gadaniem ( a raczej pisaniną) icon_lol.gif

Sporo osób jest ciekawa jakie są koszta takiego akwarium, i nie dziwię się, bo mnie też to ciekawiło icon_wink.gif Napiszę więc co i skąd oraz za ile:

- Akwarium Opti White z allegro http://allegro.pl/ak...3217856094.html - 285zł z przesyłką - polecam sprzedawcę - zapakowane i zabezpieczone rewelacyjnie.

Sprzęt od Marcina:

- Grzałka Jager 50W http://star-fish.com...tml?cPath=43_44 - 67zł

- Podłoże http://star-fish.com...ml?cPath=45_206 - 55zł

- Refraktometr http://star-fish.com...metr-p-789.html - 200zł

- Sól http://star-fish.com...tml?cPath=32_33 - 49zł

- Cyrkulacja http://star-fish.com...tml?cPath=16_17 - 115zł

- Filtr RO http://star-fish.com...6.html?cPath=42 - 255zł

- Filtr DI http://star-fish.com...3.html?cPath=42 - 98zł

- Oświetlenie http://star-fish.com...cPath=26_27_192 - 180zł

- Świetlówka pierwsza http://star-fish.com...ath=26_66_70_71 - 55zł

- Świetlówka druga http://star-fish.com...ath=26_66_70_72 - 59zł

- Test NO3 http://star-fish.com...tml?cPath=56_57 - 37zł

Z erybki:

- Mocniejsza grzałka Jager 150W http://erybka.pl/pro...ager-150-W.html - 88zł

- Oświetlenie nocne Aquael Moonlight Led - 64zł

- Odpieniacz Resun SK-300 - 99zł

- Żywa skała 12kg - 504zł

I inne bzdeciki typu:

- szczypce http://erybka.pl/pro...ypce-50-cm.html - 15zł

- nożyczki http://erybka.pl/pro...zki-proste.html - 39zł

- siatka na ryby - 7zł

- odmulacz http://erybka.pl/pro...na-baterie.html - 89zł

- czyścik magnetyczny - ok 35zł

Chyba to wszystko, sporo z tego pierdółek do szczęścia nie potrzebnych jak odmulacz itp. Wolę nie podliczać, boję się :help:

Dość trudnych tematów <_<

Dziś patrzyłam na skałę i ten brud pod nią i chorobliwa pedantyczność wygrała ze strachem. Po dokładnym obejrzeniu skał okazało się że wcale takie czyste nie są :hope:

Zakasałam więc rękawy i uzbrojona w żółtą gumową rękawicę - sztuk jeden, zaczęłam wydobywać wszystko z powrotem. Poukładałam na dizajnerskich zielonych workach śmieciowych i zaczęłam po kolei szorować. Do tego celu duży plastikowy pojemnik zalałam wodą z RO, podgrzałam do 25 stopni i zasoliłam, bo jak ktoś kiedyś madry mi powiedział: Skałę czyścisz tylko w słonej wodzie :welcome: Bo skąd człowiek ma takie rzeczy wiedzieć :question: Takich rzeczy w książkach nie ma i trzeba pozadawać takie głupie pytania żeby błędu nie popełnić - dobrze że mój mentor cierpliwy i wręcz zachęcał mnie do zadawania choćby najgłupszych pytań ^_^

6d0de4ddec0700eamed.jpg

5abf45817d99e14bmed.jpg

Jak widać woda zamieniła się w błoto, takie były czyste :hope: W między czasie chciałam złapać aiptasię ale urwałam jej kawałek ciała i schowała się w skale - no trudno :ouch: Reszty robaków nie szukałam, skoro mogą skałę wyczyścić.

Potem zaczęło się układanie skałek na nowo...

7c5cbc4460b7bc8cmed.jpg

Po ułożeniu, w wodzie pływało pełno farfocli więc postanowiłam wypróbować magiczny odpieniacz. Po czym okazało się że nie zakupiłam baterii :shock: Całe szczęście w domu pomysłowy Dobromir i złota rączka w jednym jest i udało się go odpalić bez baterii - obawiałam się czy mnie nie pokopie, ale jednak nie :evil:

a0766a6805545be6med.jpg

6c174f783ffb4ea1med.jpg

Co to może zdziałać kabelek i zasilacz -_- Z odmulacza jestem zachwycona, ładnie wyłapuje śmieci do "skarpetki" bez straty w postaci cennych litrów wody :yes

12cc7f5d424efbb4med.jpg

I parę fotek po zmianie, nawet bardziej mi się podoba :animier:

7b4a702ced4ae337med.jpg

63bb55590ccfab83med.jpg

52da933e44619a44med.jpg

Oczywiście po godzinie wszyscy zadowoleni, zaczęli już nosy wyściubiać i łazikować po umytej skale icon_rolleyes.gif

9d6027392d32958bmed.jpg

2c5f3a8031f4811cmed.jpg

To wszystko na dziś, mam nadzieję, że nie nudzę was bardzo, pozdrowionka :D

P.S. Piotrze, co do grzałki na pewno masz rację, ale tyle mam już utkane techniki w tym akwarium, że na razie na jednej poprzestanę :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i git :D.Tylko z lewej strony skala za blisko szyby i bedzie problem z czyszczeniem jej czyscikiem...

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :sweat: Wiem, ale przy tym wymiarze akwarium niemożliwe jest ułożyć to inaczej, nie da się jej już przesunąć. Ale to jeszcze kwestia pomyślunku, przyjdzie klej do skałek, to poprzyklejam i poprzesuwam trochę - może da radę coś skombinować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :sweat: Wiem, ale przy tym wymiarze akwarium niemożliwe jest ułożyć to inaczej, nie da się jej już przesunąć. Ale to jeszcze kwestia pomyślunku, przyjdzie klej do skałek, to poprzyklejam i poprzesuwam trochę - może da radę coś skombinować :)

Jeeetam,nie da :whistle: .W Reefmaxie się da :ice: ,to i u Ciebie się da :D . Oczywiście może zostać tak,ale wtedy trzeba czyścić szybę szczoteczką lub...nie czyścić :lol: .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przedmuchałam skałki i odessałam sporo farfocli ze skały i moja konstrukcja troszkę się naruszyła 533.gif bez kleju nie da rady. Muszę cierpliwie na niego poczekać i popodklejać wszystko na gotowo icon_smile.gif Później pooglądałam akwarium, a raczej skałkę i wypatrzyłam dwie zdumiewające rzeczy. Jedna to coś jakby różowe rureczki, poskręcane muszelki czy co?

9cbe358adb5805a5med.jpg

9a44bc67bb605d9amed.jpg

5b5dec6146e57e45med.jpg

Większych zbliżeń mój cudowny obiektyw nie może zrobić icon_rolleyes.gif trzeba kupić lepszy.

A drugie to też jakby korale różowe ale inne:

1b71f5cde813bcdemed.jpg

Pewnie mało co widać. Ciekawa jestem co to - raczej tego nie było - jakby po tym wyszorowaniu skały wyszło, choć mogę się mylić i dopatruje się życia, cudów i znaków tam gdzie ich nie ma icon_biggrin.gif

Edytowane przez Carolin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.