Skocz do zawartości
golob1210

Statecznik DIY z żarówki energooszczędnej

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, od jakiegoś czasu szperałem po forum w poszukiwaniu poradnika jak zrobić statecznik do świetlówek liniowych z żarówki energooszczędnej, niestety nikt chyba jeszcze takiego nie napisał.

A więc potrzebne nam będzie:

- Żarówka energooszczędna

- Dobry nóż np. do tapet lub śrubokręt

- Lutownica

- "Kostki" do podłączenia kabli

- Kabel zasilający z wtyczką

- Odpowiednie oprawki do świetlówek (ja na filmiku użyłem "kostek")

- Cierpliwość oraz odrobina chęci

W moim poradniku wykorzystałem żarówkę firmy Philips 14W i Ecolight 14w.

t76y.jpg

1. Statecznik który możemy sami "zrobić" to nic innego jak elektronika z żarówki. W celu jej użycia musimy otworzyć obudowę żarówki. Najlepiej to robić nacinając brzegi obudowy nożem i lekko odginając odłamywać plastik.

qlek.jpg

on2f.jpg

2. Gdy już uporamy się z obudową naszym kolejnym zadaniem będzie odłączenie elektroniki od styków i częsci świecącej żarówki.

Na sam początek najlepiej odłączyć "statecznik" od szklanej części żarówki. Jest ona podłączona za pomocą 4 drucików nawiniętych na styki elektroniki.

he62.jpg

3.Po odwinięciu drucików pozostaje nam tylko odłamać zatrzaski utrzymujące płytkę.

gwl2.jpg

Po czym zostaną nam 2 osobne części.

xd39.jpg

4. Odcinamy resztę obudowy tak aby zostały nam jak najdłuższe przewody które trzeba odciąć jak najblizej obudowy.

sfnq.jpg

5. W tym momencie musimy użyć lutownicy i kostki . Trzeba odlutować styki na których były owinięte druciki które wcześniej odwijaliśmy. a w ich miejsce wlutować odpowiednio długie przewody które połączymy ze

świetlówką, i połączyć 2 pozostałe przewody z kablem zasilającym.

1t2x.jpg

ib92.jpg

6. Ostatnim krokiem jest odpowiednie podłączenie przewodów zailających świetlówkę.

Na poniższych fotografiach przedstawiam orientacyjnie który przewód do którego pinu w świetlówce powinien być podłączony.

Tzn:

1-1

2-2

3-3

4-4

W nie których przypadkach stateczników trzeba zamienić piny 3 i 4 :

1-1

2-2

3-4

4-3

flg4.jpg

mhnz.jpg

sxuy.jpg

mlvu.jpg

Poniżej zamieszczam filmik z działania takiego statecznika:

Wnioski i informacje:

- Koszty takiego statecznika to około 10-20zł

- Aby zasilić świetlówkę np 24W zaleca się użycie elektoniki z żarówki 26W Przy czym ta użyta w filmiku jest z chińskiej 16W i działa znakomicie ze świetlówką 24W

- W STATECZNIKU WYSTĘPUJĄ WYSOKIE NAPIĘCIA WIĘC NIE BIORĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEUMIEJĘTNE POSŁUGIWANIE SIĘ TAKIM WYTWOREM. I PROSZĘ O OSTROŻNOŚĆ

Edytowane przez Walker (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu jak na polskim rynku pojawiły się akwarystyczne świetlówki T5 to tego typu startery były bardzo modne - sam tak miałem zrobione oświetlenie w swoim akwarium. Niestety po jakimś czasie "amerykańscy naukowcy" dowiedli że świetlówki pracujące na tekach starterach po pierwsze tracą wiele na żywotności i o ile to można przeboleć bo i tak wymieniamy świetlówki to po drugie świetlówka pracująca na tym urządzeniu traci bardzo dużo na jakości światła a to już jest nie fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ameryki nie odkryłeś ale :clap:

ważne aby moc balastu była zawsze większa od świetlówki :)

złamałeś troszkę zasady ale bezpieczeństwa ,proponuję użyć oprawek hermetycznych a elektronikę wsadzić do szczelnej puszki hermetycznej,nasadki nie trzeba rozcinać,rozpina się łatwo od łuski ,z prądem nie ma żartów ,czasem cena nie warta porażenia :wacko:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około dziesięciu lat temu robiłem taki patent jeszcze w akwarium słodkowodnym, tyle że z świetlówkami T8. Działało to potem z 6 lat - czyli do momentu demontarzu akwariuma. Jednym słowem popieram koncept :).


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do trwałości świetlówek, nie do końca mogę się zgodzić, całe oświetlenie w słodkim działa na takiej zasadzie i po roku nawet nie widać różnicy w świeceniu świetlówek, w morszczaku mam tak zrobione 2 aktyniki wszystko pięknie sobie działa. Taki statecznik jest w zasadzie działana identyczny co te ze sklepu różnią się jedynie budową

Ameryki nie odkryłem- wiem pełno tego typu poradników idzie wyszukać. Ale napisałem tutaj mój, bo jest to dobry sposób na szybkie uruchomienie oświetlenia w razie awarii lampy :)

Niestety nie spotkałem żarówki która jest na zaczepach, większość obudów jest klejona bądź wciskana na siłę tak że ciężko jest je rozłożyć

Bezpieczeństwo, co do niego na początku poradnika zaznaczyłem że najlepiej użyć oprawek, ja to zrobiłem na kostkach bo akurat nie miałem żadnych pod ręką.

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil i tak jestem pod wrażeniem że to ładnie opisałeś i ofociłeś :clap: zawsze jest ktoś kto tak zaczyna albo się tak ratuje.


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

identycznie zasilałem dodatkową świetlówkę t8 w słodkim. pomysł bardzo dobry, wszystko działało lata całe.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciesze się że mogłem się na coś przydać ;]


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:thumbup:

5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.