Skocz do zawartości
popdok

Glony na szybie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

krótko na wstępie, baniak minirafa, 140l, 20kg żywej skały, 10kg piachu, ostatnie pomiary: NH4 = 0; NO2 = 0; NO3 < 50; PO4 < 0,1; Ca = 420; Mg = 1380; kh=8, zasolenie 1,024 (ph nie mierzyłem, bo jeszcze nie mam testu). Sprawa z NO3 ciągnie się od początku baniaka, czyli jakieś 3 miesiące (dostałem wodę z 1-rocznego zbiornika i w nim NO3 na takim było poziomie, co więcej PO4 wynosiło 1, zbiłem do stanu poniżej 0,1). Brak spadku stężenia NO3 może wynikać z moich błędów w żywieniu zwierząt (krótko pisząc przekarmiałem), zastanawiam się na metodą z wódką, by pozbyć się NO3.

Pytanie moje tyczy się ostatniej obserwacji. Po wyczyszczeniu szyb następnego dnia porosły brunatnym glonem, jego warstwa była spora po dwóch dniach. Nie chciało mi się czyścić i na trzeci dzień zauważyłem, że w pewnych miejscach na szybie pojawia się zielony glon i wypiera ten brązowy. Następnego dnia zielony już dominował. Obecnie obserwuję miejsca, gdzie nawet zielonego jest mniej (jakby coś go zżerało, nie mam na myśli miejsc, które obskubał Salarias fasciatus). Pytanie moje: co dzieje się na moich szybach? Ta zmiana koloru glonów o czym może świadczyć?

post-21872-0-79740500-1409862326_thumb.jpg

post-21872-0-72320700-1409862328_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość matrix00002

Amnierzyłes wode RO TDS jakie masz parametry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam niestety miernika TDS.

Jedno jest pewne, woda kranówka w Poznaniu jest chyba jedną z najgorszych w Polsce (na pewno jeśli chodzi o potrzeby akwarystów). Po przepuszczeniu przez RO DI powinno nie być problemów, tylko że kiedyś zrobiłem na tej wodzie test NO3 i trochę się zabarwił na różowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na okrzemki i przedłużone dojrzewanie, jak długo już to masz? Ten zielony to robi się powłoka ( np. zielone cyjano ) czy włoski, meszek ? Jeśli to drugie to za pewne kwestia dojrzewania i NO3 . Nie kombinuj z wódką ( i tak do zbicia NO3 potrzebujesz PO4 które już zbiłeś ) i zanim zacznie działać to problem pewnie sam zniknie .Ogranicz trochę karmienie , i najbliższe podmianki zrób na uboższej soli ( chyba że już robisz na ubogiej)


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ten zielony, to opisując to w kategoriach powłoki jest to warstwa o ok. połowę cieńsza od tej brunatnej, nie ma włosków. Miałem podejrzenie, że to jest jakiś etap dojrzewania. Od początku baniaka (założyłem nieco ponad 3 miesiące, po przeróbce ze słodkowodnego - z tego powodu nie mam sumpa, ale uruchomiłem kubeł - wiem, nie jest to idealne, ale zawsze dodatkowa możliwość pozbycia się syfu) glon pojawiał mi się na szybach, ale wystarczało, że czyściłem raz na tydzień (problem aż tak nie dokuczał, więc częściej nie musiałem skrobać szyb). Sytuacja opisana wyżej zaczęła się jakieś 5 dni temu, miałem mały syfek w wodzie z powodu nadmiernego karmienia. Włączyłem mocniejszą cyrkulację (normalnie mam włączoną jedną pompę 2500l/h), a więc drugą taką samą (staram się aż tak nie wariować z pompami bo przy dwóch to mam istne tornado w baniaku) i sytuacja zaczęła się zmieniać - pojawił się ten zielony glon(?) wypierający ten brunatny.

Do podmianek stosuję sól Tropic Marin Pro-Reef i teraz pytanie do znawców: czy to jest sól uboga, średnia czy zbyt bogata (bo nie mam pojęcia). Podmianki robię co miesiąc.

Co do wódki to też nie za bardzo mi się z tym spieszy, ponieważ jestem przeciwnikiem dolewania czegokolwiek, stawiam na biologię i dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten brunatny łatwo schodzi? Bo mi podejrzanie przypomina cyjano. Co trzymasz w kubełku? Odpieniacz masz?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brunatny łatwo schodzi z szyby. W kuble mam węgiel aktywny, antyphosa i mikrobale pomieszane z kawałkami żywej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo w trakcie dojrzewania, najprawdopodobniej duża ilość produktów przemiany materii powoduje ten problem. Czyść szyby, ogranicz karmienie i dodawaj dodatkowe dawki bakterii między podmianami. Rób wszystko powoli, aby nie powodować szybkich zmian w systemie. Przed Tobą jeszcze gorsze plagi typu zielony dywan. Na chwilę obecną to normalny etap dojrzewania-pozostaje czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest sól rafowa - bogata . Kiedy ostatnia podmianka ? Tydzień temu ( wynikałby z tego nagły wzrost glonów)? To brunatne ze zdjęcia to nie cyjano - odchodziło by płatami i miało inny kolor ,zapewne kiedy skrobiesz to do wody jakby ulatniał się z szyby proszek - okrzemki - co może świadczyć o za dużej ilości mikroelementów w wodzie .

Podmiana co miesiąc to trochę zły pomysł , rób ją częściej co 2 tygodnie a najlepiej co tydzień na ubogiej soli (sam przekonałem się że co prawda w SPSowym zbiorniku przy 4tygodniach bez podmianek zaczynają się kłopoty - walczyłem z dino, nie widzę żadnych SPSów a dla tej euphylli i caulastrei podmianki spokojnie wystarczą ) np. na Instant Ocean .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz oczywiście posiadam i działa.

Dzisiaj robiłem podmiankę (ostatnia było przed miesiącem - czyli problem nie pojawił się po podmiance). Sprawdziłem moją wodę RODI, NO3=0 oraz PO4=0. SPSów nie mam wiele, w zasadzie tylko dwa na próbę, monti srebrna i pomarańczowa (ale one kiepsko się mają i na fotce trochę widać ich "cienie").

Dzięki wielkie wszystkim za porady. Zatem muszę zakupić ubogą sól i czekać na kolejne etapy dojrzewania.

Edytowane przez popdok (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie masz PH wody po RO+DI - te testy co zrobiłeś niczego CI nie dowiodą niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i będzie powtórka. 2h po podmiance widzę warstewkę brunatnego czegoś, widoczne na szybie (widać czystą szybę tam, gdzie w trakcie podmianki nie było wody). Zobaczę co dalej się z tym stanie.

Tak jeszcze przyszło mi do głowy, by zapytać kolegów o moje oświetlenie - to też ma przecież wpływ na glony. Byłem ograniczony długością baniaka (80cm) i pokrywą, którą musiałem dostosować do akwarium morskiego. Świecę tym:

Giesemann Actinic+ T5 24 W

Giesemann Aquablue+ T5 24 W

AZOO CORAL BLUE LIGHT T8 20W

AZOO SUPER LIGHT T8 20W

Czy takie oświetlenie jest złe?dobre? średnie? Jeśli kiepsko to co polecacie dołożyć/wymienić? Myślałem by dorzucić jakąś świetlówkę kompaktową, bo na inną nie znajdę miejsca w pokrywie.

post-21872-0-45881900-1409941749_thumb.jpg

post-21872-0-90376000-1409941750_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta brązowa (rdzawa) warstwa po zeskrobaniu unosi się jak taka delikatna mgiełka, chmura dymu i zauważyłem, że gdy chodzi cyrkulacja to po chwili na oczyszczonej szybie znowu jest ten brązowy/rdzawy osad, tak jakby krążąc w wodzie znowu osiadał na szkle...czy to są okrzemki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/68000-okrzemki-pomoc-w-identyfikacji/

witaj w klubie kolego mam to samo :-(

Powiedz najwięcej pojawia się tam gdzie jest silna cyrkulacja?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zgadza się, u mnie siedzi to tylko na szybie, na skale nie widzę (bo może jest tego mniej), piach czysty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://erybka.pl/product-pol-1765-Aqua-Connect-Silicarbon-500-ml.html

Tak myslalem..

Prawdopodobnie okrzemki, w linku masz specyfik na okrzemki sprawdz i daj znac czy to bylo to ;-)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem o tym i kurcze ponoć po zastosowaniu mocno leci kh w dół..nie da się jakoś naturalnie obniżyć krzemianów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@popdok czy możesz zaspokoić moja ciekawość i odpowiedzieć na pytanie z 11 posta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Walker, gdzieś przeoczyłem ten post. Zmierzyłem pH wody RODI i mam 6, pH w baniaku = 8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Walker, gdzieś przeoczyłem ten post. Zmierzyłem pH wody RODI i mam 6, pH w baniaku = 8.

W takim razie masz odpowiedz skąd masz syf na szybach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie masz odpowiedz skąd masz syf na szybach :)

możesz jaśniej napisać ???


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu z dolewką leje "kwaśna wodę" - stąd osad na szybach

Trzeba by podnieść pH w dolewce (żwir koralowy, kalkwasser czy co tam kto woli) i będzie po temacie.

Poza tym jak w dzień poziom pH jest 8 to w nocy spadnie do ilu? Nie jest dobrze jak pH spada poniżej 8 a w przypadku kolegi na pewno to ma miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ile mu paruje tej wody na dobe u mnie na ponad 600 l w obiegu w zwykłe dni idzie ok 5 litrów RO w upały ok 8 do 10 litrów na dobe jest to ok 1% więc nie sądzę aby to miało wpływ na Ph i problemy kolegi. Ale oczywiście moge się mylić.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez używania salikatEX do usuwania krzemianów wystarczy podnieść pH dolewki i ten syf padnie? Tylko, że tego syfu robi się więcej w dzień w czasie świecenia, niż po nocy. Czy mogę zapytać a co ma wspólnego pH dolewki do tego czegoś na szybie (kolega Mojlzesz załatwił sprawę obniżając krzemiany)? Dolewka RODI u mnie to ok.5l na tydzień (mam pokrywę i tak szybko woda nie paruje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.