Skocz do zawartości
magu

Dwukanałowa lampa LED, sterowana ..::AQma friendly::.. za pięć dych :)

Rekomendowane odpowiedzi

Planowałem zrobić lampkę LED do kolorowania akwarium (pisałem w swoim temacie). No to taką zrobiłem.

Lampa ma dwa kanały, niebieski i różowy :)

Lampa ma możliwość pełnego sterowania PWM, łącznie z całkowitym wyłączeniem.

Po podłączeniu do AQmy robi mi zmierzchy, świty i oświetlenie nocne. Tu muszę powiedzieć że przetwornice super współpracują z softem. Dla wtajemniczonych mogę podesłać wyrysowane przeze mnie charakterystyki moc/procenty z AQmy dla obu typów diodek.

W sumie wydałem koło 50zł :) (miałem zasilacz i jakieś przewody, więc za to nie płaciłem).

Szpargały w skrócie: aluminiowy profil zamknięty za 7zł z metra, diody... Tu zaszalałem bo mam takie 420-430nm i pink za 10 sztuk zapłaciłem 7$, dwie przetwornice po 7,4zł.

Zamiast obudowy na elektronikę wszystko wcisnąłem w termokurczki... No i działa.

Chciałem wrzucić bajkowe zdjęcia baniaczka, który to właśnie sobie oglądam (ściemnia się :)) ale mój telefon taką kupę zrobił, że strach. Jak będę robił kolejną sesyjkę aparatem to dorzucę.

Edit: Diody nie są rozmieszczone symetrycznie, tylko tak żeby wybrane korale miały określone kolory :)

Lampa ma max jakieś 15W.

post-8465-0-49025600-1428442448_thumb.jpg

post-8465-0-56885000-1428442449_thumb.jpg

post-8465-0-66165800-1428442450_thumb.jpg

post-8465-0-81984100-1428442451_thumb.jpg

post-8465-0-81836700-1428442452_thumb.jpg

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślę też nad takim czymś możesz podać więcej szczegółów?

Co to za przetwornice? Jakie diody? Podaj jakieś linki do części i gdzie kupiłeś ten profil?

Z góry dzięki :-)

I schemacik jak to wszystko podłączyć

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody mam dokładnie te (jeszcze mi zostało :))

http://www.ebay.com/...=STRK:MEBIDX:IT

http://www.ebay.com/...=STRK:MEBIDX:IT

Przetwornice, takie:

http://allegro.pl/dr...5266921834.html

Profil kupiłem lokalnie w Kielcach http://www.jamrozek.pl/hurtownia.php

Co do schematu to wszystkie przetwornice zasilane z jednego zasilacza, PWMy z AQmy do pinów PWM przetwornic. Ilość diód zależnie od potrzeb. Tylko trzeba pamiętać, że jedna przetwornica uciągnie max ze 20W. U mnie diody pracują na połowie mocy, żeby się nie grzały.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:-)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super, ale jak zabezpieczyłeś diody przed parą wodną? bez zabezpieczenia nie daje im więcej 3mc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zostało jej jeszcze ze 20 dni :) Diody nie są zabezpieczone w żaden sposób. To już trzecia moja lampka wykonana bez szyby/plexi i bardzo sobie to rozwiązanie chwalę. Światła jest dużo, szyba się nie brudzi a para nigdy nie była problemem. Mało tego lampka wisi dokładnie 7cm nad wodą i jest zamknięta w pokrywie. Najstarsza lampka 80W jest już ze mną ponad trzy lata (wisi jeszcze niżej nad lustrem wody). W tamtym roku jakoś w listopadzie, wpadła mi do zbiornika i tam świeciła, dopóki się elektronika nie spaliła. Po wymianie przetwornic działa do dziś (na tych samych diodach). Lampka z sumpa ma najgorzej bo tam faktycznie bywa mokro, jeszcze do niedawna dość obficie chlapała na nią woda z bąbelków napowietrzacza... Zardzewiała, oczywiście świeci. Pomijając powyższe, koszt wymiany diody to będzie z dolar może... Dam rade :)

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pech. W akwarium słodkim padły mi ledy. Może przez pokrywę. U mnie to się nie sprawdziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pech. W akwarium słodkim padły mi ledy. Może przez pokrywę. U mnie to się nie sprawdziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie,

mam już lampkę zbudowana na profilu aluminiowym i chciałbym połączyć ja z sterownikiem aqma. Potrzebuje oczywiście driverów pwm. Szybkie pytanko i zarazem prośba jak połączyć lampę z driverami na dwa kanały z kontrolerem aqma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli AQma jest zasilana z innego zasilacza niż lampa, to musisz jeszcze połączyć masy obu zasilaczy. No i PWM ze sterownika do pwmu w driverze. Stopień skomplikowania -1 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli AQma jest zasilana z innego zasilacza niż lampa, to musisz jeszcze połączyć masy obu zasilaczy. No i PWM ze sterownika do pwmu w driverze. Stopień skomplikowania -1 :)

witam,

AQma i ledy będą zasilane z tego samego zasilacza. W driverze są połączenia dla led oraz do wyjścia pwm, w wyjściu pwm są trzy piny jak je połączyć z Arduino Nano ?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W driverze do PWM jest jeden pin (no chyba że masz jakiegoś matrixa). Zapewne dwa piny to zasilanie (+ i -) dla ledów, a trzeci pin to jakiś DIM lub PWM (i tam trzeba podpiąć sygnał z AQmy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

źle odczytujesz schemat (albo ja Cie źle rozumiem) driver na pewno nie ma 3 wyjść PWM a jeden

jaki masz driver ? taki ?

http://www.dareltek....ki/P4115sch.png

W driverze do PWM jest jeden pin (no chyba że masz jakiegoś matrixa). Zapewne dwa piny to zasilanie (+ i -) dla ledów, a trzeci pin to jakiś DIM lub PWM (i tam trzeba podpiąć sygnał z AQmy).

zgadza się panowie, moje zamroczenie.

Własnie kompletuję drivery wraz z osprzętem do AQmy resztę posiadam.

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.