Skocz do zawartości
magu

AQma DOSER - dozownik by magu

Rekomendowane odpowiedzi

Znudziło mi się dozowanie z ręki w zbiorniczku w pracy, więc oprogramowałem coś takiego...

Dozownik AQma Doser w wersji testowej powstał z Arduino Pro Mini Micro, zegarka RTC - DS3231 i modułu tranzystorowego mojej produkcji. Sterownik wyszedł taki mały, że powinienem go nazywać sterowniczkiem :).

W tej chwili obsługuje trzy pompy perystaltyczne.

Działanie pompek można ustawić z Windowsa (przez USB) oprogramowaniem konfiguracyjnym starszego brata AQma Configurator (http://magu.pl/aqma).

Doskonale współpracuje z Chińskimi pompkami za 7$ :)

Dla każdego obwodu przewidziane jest maksymalnie cztery włączenia.

Ptaszek przy „On/Off” ustawia obwód jako włączony, brak ptaszka wyłącza obwód.

W pole „Wydajność pompy:” należy wpisać... Wydajność pompy :) (w mililitrach na minutę).

Można dozować w określone dni tygodnia, stawiając ptaszki w odpowiednich miejscach.

Pompy mogą dozować przez godzinę 0:00, ale trzeba wtedy pamiętać że zmienia się dzień tygodnia i ten po godzinie zero też musi być ujęty w harmonogramie.

Kod jest gotowy, w razie gdyby ktoś z szanownych grupowiczów chciał poparzyć sobie palce lutownicą, to po kod śmiało mailem.

I mój stwór z kolegami, żeby było widać rozmiary.

post-8465-0-98009700-1450288001_thumb.jpg

post-8465-0-52790100-1450288014_thumb.png

post-8465-0-48088300-1450288015_thumb.jpg

post-8465-0-60777600-1450288016_thumb.jpg

post-8465-0-58458500-1450288017_thumb.jpg

post-8465-0-94067300-1450288018_thumb.jpg

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa. Gratuluję kolejnego fajnego projektu.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie skusił by się na zrobienie czegoś co jest tylko dozownikiem, ale na 6 pompek ?

Coś na kształt Aquma Led, tyle że tylko POMPY DOZUJACE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa bez problemów? Kusi mnie zrobienie sobie dozownika, ale obawiam się zacięcia i wlania zbyt dużej ilości płynu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie skusił by się na zrobienie czegoś co jest tylko dozownikiem, ale na 6 pompek ?

Coś na kształt Aquma Led, tyle że tylko POMPY DOZUJACE

Właśnie dziś się nad tym zastanawiałem i chyba powstanie taki twór.

Działa bez problemów? Kusi mnie zrobienie sobie dozownika, ale obawiam się zacięcia i wlania zbyt dużej ilości płynu.

Ten sterownik będzie wodowany dopiero jutro. Natomiast powstał na podstawie kodu z AQmy, który działa u mnie od kwietnia bez żadnej zwiechy, czy innych perypetii (swój komputer zrobiłem właśnie dlatego, że poprzedni mi się wieszał co kilka miechów). Żeby było pewnie, musi być jednak porządnie zrobiony, polutowany, nie na włosowe kabelki, wszystkie masy muszą być podłączone i najważniejsze... Porządny zasilacz (nie musi być drogi, mój kosztował 6zł :), ale jest transformatorowy i ma jebutny kondensator). Nie można używać żadnych przekaźników magnetycznych. To tak w pigułce, to co jest napisane w instrukcji do AQmy http://magu.pl/aqma

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porządny zasilacz (nie musi być drogi, mój kosztował 6zł :), ale jest transformatorowy i ma jebutny kondensator).

a jaki masz teraz zasilacz?

dlaczego nie użyłeś uln a tranzystorów?

jak zwykle super projekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej było do aqma podlaczyc?

Jak już takie coś to na 6 pompek i conajmniej 10 dawek wtedy ma to sens

Aha i sterowanie z telefonu / tabletu, windows to przeżytek

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz teraz zasilacz?

dlaczego nie użyłeś uln a tranzystorów?

jak zwykle super projekt.

Użyłem tranzystorów, bo to moja "uniwersalna" płytka, w razie czego można trochę większym prądem powalczyć.

Edit: z takich technicznych rzeczy... Arduino Pro Micro, które mam, nie ma stabilizatora. Zasilanie idzie prosto na procek. Tak mnie zaskoczył :)

Nie prościej było do aqma podlaczyc?

Jak już takie coś to na 6 pompek i conajmniej 10 dawek wtedy ma to sens

W pracy nie mam AQmy. Szkoda Leonardo, poza tym, to strzelanie z armaty do wróbla.

Co do dawek, to dziś wpadł mi do głowy pewien pomysł, ale nie będę opowiadał farmazonów zanim nie napiszę kodu.

Aha i sterowanie z telefonu / tabletu, windows to przeżytek

Ciekawe stwierdzenie.

post-8465-0-94926300-1450305302_thumb.jpg

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie wkurza że aqum jest przywiązane do usb dlatego zastanawiam się na podłączeniem modułu bluetooth. Po za tym zasilam adruno z usb i miga podczas podłączani :/

Czy do odpalenia modułu BT naprawdę wystarczy 5 nili kodu?

A ja nie kumam po co sterować akwarium z tabletu, telefonu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BT to nie kłopot, sam używam (do lamp)

Duża AQma nie miga, pewnie masz AQma LED Control

Miga Ci bo nie przeczytałeś gwiazdek :) na tej stronie http://magu.pl/aqma-led-control

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie wkurza że aqum jest przywiązane do usb dlatego zastanawiam się na podłączeniem modułu bluetooth. Po za tym zasilam adruno z usb i miga podczas podłączani :/

Czy do odpalenia modułu BT naprawdę wystarczy 5 nili kodu?

A ja nie kumam po co sterować akwarium z tabletu, telefonu?

Żeby bt działało nie trzeba nic zmieniać w kodzie programu w kontrolerze ani w aplikacji na pc.Trzeba tylko zastosować konwerter poziomów napięcia z 5v ->3.3V bo bt musi mieć sygnały max 3.3V.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpinając się modułem BT w piny RX, TX na Arduino (na skos) komunikacja bluetooth będzie działać, ale zaburzy komunikację USB (w nano to ten sam moduł). Lepiej zrobić emulowany serial na innych pinach i tam się podłączyć. Wrzucę kodzik z bt na stronę bo już mi skrzynka mailowa puchnie :)

Edit:

http://magu.pl/aqma-...luetoothVersion

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpinając się modułem BT w piny RX, TX na Arduino (na skos) komunikacja bluetooth będzie działać, ale zaburzy komunikację USB (w nano to ten sam moduł). Lepiej zrobić emulowany serial na innych pinach i tam się podłączyć. Wrzucę kodzik z bt na stronę bo już mi skrzynka mailowa puchnie :)

Edit:

http://magu.pl/aqma-...luetoothVersion

Alleluja!

Ps daj mi spokój z tabletami z windowsem miałem i dziękuję straciłem 1800zł, sprzedałem go za parę groszy, kupiłem z androidem za połowę ceny jest 800razy szybszy(choć Procek słabszy i tyle samo ramu), bateria wytrzymuje 3 razy tyle a ile nerwów zaoszczedzilem - bezcenne , kompa stacjonarnego trzymam tylko dla aqma

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kompa stacjonarnego trzymam tylko dla aqma

ja używam starego Netbooka :) za półtorej stówy z alledrogo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używam starego Netbooka :) za półtorej stówy z alledrogo :)

Chyba też tak zrobię, znowu mi się aqma zawiesił i parametry poleciały chyba kupię dozownik bo już więcej straciłem niż zaoszczedzilem :-\


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alleluja!

Ps daj mi spokój z tabletami z windowsem miałem i dziękuję straciłem 1800zł, sprzedałem go za parę groszy, kupiłem z androidem za połowę ceny jest 800razy szybszy(choć Procek słabszy i tyle samo ramu), bateria wytrzymuje 3 razy tyle a ile nerwów zaoszczedzilem - bezcenne , kompa stacjonarnego trzymam tylko dla aqma

Mój działa sprawnie.

Chyba też tak zrobię, znowu mi się aqma zawiesił i parametry poleciały chyba kupię dozownik bo już więcej straciłem niż zaoszczedzilem :-\

http://nano-reef.pl/topic/73509-aqma-sterownik-akwariowy-by-magu-na-arduino-leonardo-za-free/page__st__260#entry818296

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam Magu na Twój nowy dozownik. Zrobię do niego płytkę PCB, ale nie pod przekaźniki, tylko pod Mosfety. Prototyp już u mnie działa ( pod Aqume ) tyle że, niestety ciągle tylko 3 kanały. Sterowane nim będą pompeczki perystaltyczne na 12V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny pomysł z płytką PCB, pewnie nie drogie to by było a bardzo wygodne i pewne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze nie drogie, o ile samemu się to zrobi ;) Żeby uprościć sobie sprawę wykorzystam gotowego klocka arduino NANO v.3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja się zastanawiam jakie moduły planujesz i czy nie da się ich opchać na płytce prototypowej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

prototypowej ?

uniwersalna załatwiła by sprawę :) tylko ta pajęczyna ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.