Skocz do zawartości
jackwierzch

Dino, okrzemki - nie wiem

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem informacji i nie jestem pewien co to jest. Osad wygląda jak okrzemki, ale ma pęcherzyki powietrza. Tyle, że te pęcherzyki są czyste, nie ma żadnych glutów. Jak przecieram szyby to "kurzy się"

Mam wrażenie, że stało się to po dodaniu 3 podstawek pod korale.

Od dziś ograniczam świecenie, zostawiam niebieskie 4 - 5 h dziennie.

Zbiornik ma 2 miesiące, parametry jak w stopce 

Czy to po prostu dojrzewanie przez podstawki i nie panikować? 

 

IMG_0880.JPG

IMG_0883.JPG

IMG_0881.JPG


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Piękne bruzdnice [dinoflagellata] 

Dlaczego świecisz tylko na niebiesko? Tak przez całą dobę?

Podstawki nie są przyczyną.

Co dolewałeś ostatnio do zbiornika? Były robione jakieś podmiany? Jak jest karmiony zbiornik? 

Nie chcę cię martwić ale bruzdnice najlepiej rosną pod niebieskim światłem. Bruzdnice najlepiej rosną pod takim światłem jak korale. Przecież zooksantelle to też są bruzdnice. Oczywiście są tysiące gatunków bruzdnic i i wiele z nich nie potrafi prowadzić fotosyntezy...   Skąd pochodzi ta hipoteza o rzekomym ograniczeniu szybkości wzrostu bruzdnic po zmianie widma światła na niebieskie? Średnio raz w tygodniu ktoś o tym pisze a jest zupełnie odwrotnie. Kto napisał tekst w którym jest postawiona taka hipoteza i czy ten tekst jest oparty na jakiejkolwiek literaturze naukowej? 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po analizie forum widziałem że właśnie najczęściej na tego typu problemy zalecano ograniczenie świecenia. Jeżeli nie tędy droga to co zalecasz?

Podmiany co tydzień około 10% Po podmianie nakrętka Seachem Stability

karmię 1/4 kostki ikry morskiej dziennie

nic więcej

 

Edytowane przez jackwierzch (wyświetl historię edycji)

185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Poprostu jestem bardzo ciekaw skąd to wiesz?

Z uwagi na to ze obserwuję to forum od wielu lat to udało mi się zaobserwować pewne cykliczne zdarzenia, które na nim występują. Ludzie bardzo często zakładają takie same tematy. Jednymi z bardziej popularnych są tematy o  pladze albo bruzdnic albo cyjanobakterii. Jeszcze nigdy nie widziałem plagi okrzemek na forum ani w akwarium... Zawsze to wygląda tak samo. To znaczy jeden pisze dino, drugi okrzemki, trzeci cyjano i tak dalej. Oczywiście post najczęściej składa się z równoważnika zdania albo z max 2 zdań bez żadnego źródła. Potem pojawiają się wpisy o produktach, które trzeba zastosować i te tematy zawsze kończą się jednym wielkim niczym. Potem jak się to czyta to nie można z tego wyciągnąć żadnych wniosków i jedyne co pozostaje w głowie po przestudiowaniu setek postów to bałagan i wiedza o tym że nic się nie wie i trzeba wszystko kupić...  

Jeśli czytałeś tekst w którym jest zawarta metoda walki z tą plagą to powinieneś wiedzieć co zrobić.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem ten temat właście ze względu na to, że nie wiem z czym mam problem. Jak słusznie zauważyłeś podobnych tematów jest multum i przeplatane są tam diagnozy: dino, okrzemki, cyjano. Następnie wybierana jest jakaś metoda, najczęściej odstawienie czegoś. Po przeczytaniu takich tematów człowiek nie staje się mądrzejszy tylko bardziej zagubiony.  

Moja wiedza jest bardzo ograniczona dlatego polegam na podpowiedziach, o które proszę.


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, nanokaczor napisał:

Oczywiście post najczęściej składa się z równoważnika zdania albo z max 2 zdań bez żadnego źródła. Potem pojawiają się wpisy o produktach, które trzeba zastosować i te tematy zawsze kończą się jednym wielkim niczym. Potem jak się to czyta to nie można z tego wyciągnąć żadnych wniosków i jedyne co pozostaje w głowie po przestudiowaniu setek postów to bałagan i wiedza o tym że nic się nie wie i trzeba wszystko kupić...  

Co do tego to niestety muszę przyznać rację, ciężko wyciągnąć konkretne mięsko z tego całego brudu, bo większość postów nic nie wnosi i długość posta to tak jak piszesz... równoważniki zdań, bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Mam wrażenie, że piszą tak osoby, które siedzą już trochę w temacie, i niektóre rzeczy już opanowały, a odpisując osobom mniej doświadczonym kwitują wpis czymś na zasadzie "jak możesz nie wiedzieć, to podstawy". Zapomniał wół jak cielęciem był :) Pisząc konkretnie, nawet piąty raz to samo, nie dość że sami utrwalamy swoją wiedzę, to jeszcze pomagamy innym i zapychamy forum "mięskiem" a nie śmieciami. Nie wspominam, że trzeba mieć trochę doświadczenia z danym zagadnieniem, żeby bzdur nie pisać...

Taki dokument od niedawna krąży po forum, warto do niego zajrzeć i co nieco tego mięska skubnąć ;) 

http://mathgame.de/Aqua/FAQ_Plagues-AlgaeBacteria.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa lektura, wg które jak dobrze rozumiem

Silicate content = 0,0  - absorber na krzemiany, dla pewności

Increased use of activated carbon or ozone  - węgiel na toksyny od Dinoflagellates, jest trochę w saszetce chemipure blue

Create competition for bacteria colonization space by good bacteria - dobre bakterie, lać częściej? Podobnie jak na początku dojrzewania?

No i podnieść PH

Edytowane przez jackwierzch (wyświetl historię edycji)

185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor zrób taki poradnik albo post, bo masz bardzo dużą wiedzę, którą jakbyś chciał się podzielić to bardzo dużo wątków o których mówisz kończyło by się odnośnikiem do tematu co i jak. Krytykowanie tego, że ktoś czegoś nie wie nic w tym temacie nic nie zmienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
56 minut temu, nanokaczor napisał:

Poprostu jestem bardzo ciekaw skąd to wiesz?

Z uwagi na to ze obserwuję to forum od wielu lat to udało mi się zaobserwować pewne cykliczne zdarzenia, które na nim występują. Ludzie bardzo często zakładają takie same tematy. Jednymi z bardziej popularnych są tematy o  pladze albo bruzdnic albo cyjanobakterii. Jeszcze nigdy nie widziałem plagi okrzemek na forum ani w akwarium... Zawsze to wygląda tak samo. To znaczy jeden pisze dino, drugi okrzemki, trzeci cyjano i tak dalej. Oczywiście post najczęściej składa się z równoważnika zdania albo z max 2 zdań bez żadnego źródła. Potem pojawiają się wpisy o produktach, które trzeba zastosować i te tematy zawsze kończą się jednym wielkim niczym. Potem jak się to czyta to nie można z tego wyciągnąć żadnych wniosków i jedyne co pozostaje w głowie po przestudiowaniu setek postów to bałagan i wiedza o tym że nic się nie wie i trzeba wszystko kupić...  

Jeśli czytałeś tekst w którym jest zawarta metoda walki z tą plagą to powinieneś wiedzieć co zrobić.

obserwujesz. wysmiewasz. olewasz. moze tak cos od siebie? czy tez napiszesz ze to sa zbyt proste sprawy dla Ciebie? 

 

jak ktos pisze ze temat byl na forum i wystarczy poszukac to mam wrazenie ze nigdy sam nie szukal. forum jest pelne niestety ale smieci. pisza wszyscy cokolwiek wymysla. nawet jezeli porada sie sprawdza i tak uszczesliwiony forumowicz najczesciej porzuca temat i juz nie wiemy jak sie walka zakonczyla. pelno tu domyslow sugestii i teorii ale o efektach prawie nikt nie pisze. tematy na forum sa ale czesto bardziej mieszja w glowie szukajacemu ktory te bzdury zaczyna stosowac i wysadza zbiornik. i tu chyba sie z toba zgadzam chociaz pewny nie jestem bo duzo naposales a z lenistwa nie chce mi sie wszystkiego czytac i sie nad tym zastanawiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

By nie było śmieci wystarczy "podpiąć" tu w temacie kilka "popularnych" plag

bez tego śmietnik będzie się tylko pogłębiał - bo znów zamiast w dziale identyfikacja "co to jest" ... będzie pytanie w dziale plagi (8 czy 9 takich tylko na pierwszej stronie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, VDR napisał:

To na szybie to żadne dino.

szyba to "pryszcz" powiększ fotkę - na całej skale widać bąble powietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zdjęcia w ciepłym świetle coś więcej powiedzą. Bardziej to zielone niż brązowe

IMG_0886.JPG

IMG_0887.JPG

IMG_0888.JPG


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, jackwierzch napisał:

IMG_0888.JPG

a tak nie lepiej ?

9bba9055c68af.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysoko PO4, wysoko NO3  to i glony rosną. Od tego trzeba zacząć. Akwarium ma 2 miesiące, wiec czego oczekiwać ? Ograniczyć dostarczanie nutrientów do zbiornika i czekać aż akwarium dojrzeje i się ustabilizuje a proste padną z braku żarcia. Można pomóc usuwając mechanicznie ze skały jakaś szczoteczka ale dopoki maja wysokie poziomy nutrientow to sobie poradza i skala znow zazieleni sie i zbrunatnieje. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
Dnia 1.03.2018 o 20:19, boo12 napisał:

@nanokaczor zrób taki poradnik albo post, bo masz bardzo dużą wiedzę, którą jakbyś chciał się podzielić to bardzo dużo wątków o których mówisz kończyło by się odnośnikiem do tematu co i jak. Krytykowanie tego, że ktoś czegoś nie wie nic w tym temacie nic nie zmienia

To jest forum dyskusyjne - służy do prowadzenia dyskusji, wymiany poglądów, zdań. Przynajmniej tak mi się wydaje.  Ja zresztą wcale nie uważam żebym miał jakąś strasznie dużą wiedzę - myślę raczej że wiem bardzo mało. Na forum piszę dlatego właśnie że jest to dla mnie inspiracja i często zmusza mnie to przemyśleń. W pisaniu tekstów [ w tym w czasie prowadzenia dyskusji na forum] nie chodzi zresztą o to żeby mieć wiedzę tylko chodzi o to żeby umieć korzystać z literatury. W czasie pisania tekstów zdobywa się wiedzę - o ile oczywiście korzysta się ze źródeł w których zawarte są informacje sprawdzone doświadczalnie a nie bajki wyssane z palca. Dlatego tak ważne jest źródło informacji - bo dzięki niemu można potem dotrzeć skąd dana informacja pochodzi i czy ma ona jakąś wartość. Jeśli ktoś chce prowadzić dyskusję to nie uchyla się od odpowiadania na pytania.

Zresztą jak mamy pomóc jeśli autor tematu nie podał podstawowych informacji o zbiorniku w tym parametrów wody. Samo zdjęcie nie wystarczy. Czasem wydaje się że w danym zbiorniku wszystko jest ok bo nie ma żadnych plag, wszystko wydaje się że rośnie ładnie, tylko niektóre zwierzaki coś "marudzą" a potem robi się testy i się okazuje że jest 0,4 mg/l PO4 i 25 mg/l NO3... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę poprawić filtrację? W kaskadzie mam bioceramax, saszetkę chemipure nano blue, chodzi na połowie obrotów. 

Phosguard na PO4 dodać?

Odstawić podmiany żeby nie dokarmiać? Jeszcze bardziej zmniejszyć karmienie mrożonkami? 

Po poprawie parametrów dinoflagellata też odejdzie czy muszę jakieś inne kroki podjąć? 


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz odpieniacz?, chociaż to małe akwa. Tak czy siak musisz poczekać aż Ci się bakterie porządnie rozmnożą to trwa i do pół roku.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacza nie mam, polegam na podmiankach co tydzień

Zdaję sobie sprawę że to może potrwać, ale nie wiem czy mam to zostawić samemu sobie czy jakoś wspomóc i czy dalej robić podmianki żeby nie pogorszyć sytuacji


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, jackwierzch napisał:

Jak mogę poprawić filtrację? W kaskadzie mam bioceramax, saszetkę chemipure nano blue, chodzi na połowie obrotów. 

Phosguard na PO4 dodać?

Odstawić podmiany żeby nie dokarmiać? Jeszcze bardziej zmniejszyć karmienie mrożonkami? 

Po poprawie parametrów dinoflagellata też odejdzie czy muszę jakieś inne kroki podjąć? 

a jakie masz parametry ? PO4 ,NO3? bo nigdzie nie widzę. Zresztą jakie by nie były to ja bym dal Phoseguard (lub podobne)  i Purigen .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
14 godzin temu, jackwierzch napisał:

Odpieniacza nie mam, polegam na podmiankach co tydzień

Zdaję sobie sprawę że to może potrwać, ale nie wiem czy mam to zostawić samemu sobie czy jakoś wspomóc i czy dalej robić podmianki żeby nie pogorszyć sytuacji

Twój zbiornik ma 30 litrów. Takie akwarium jest bardzo niestabilne i wymaga dużego wyczucia. Jak rosną ci dino to pewnie masz dużo pożywki w wodzie i w dodatku pewnie NO3 nie jest zbyt niskie. Ja bym na twoim miejscu nie karmił [jeśli nie masz ryb], nie podmieniał wody przynajmniej przez jakiś czas aż się nie uspokoi. W dodatku wrzucił bym do baniaka jakiegoś makroglona, sorbent fosforanów i węgiel. Ale ja nie muszę miec racji bo ja generalnie nie znam się na prowadzeniu małych baniaków. Mam takich kilka, niektóre z nich były kiedyś obsadzone koralami i czasem szło super a czasem, mimo że wszytko robiło się tak samo szło beznadziejnie.  Teraz trochę przerabiam to i owo i będę miał ogólnie 9 oddzielnych zbiorników z oddzielną filtracją i podobnym litrażem - ale to po to żeby krewetki sobie nie przeszkadzały i żeby pozyskiwać więcej larw... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Ograniczyłem karmienie do minimum, mam jednego gobiodona. 

NO3 między 5 - 10 

PO4: 0.1

Wczoraj pod wieczór zostało kilka pęcherzyków na skale, dzisiaj rano nie ma już nigdzie. Został sam zielony nalot. Kupiłem phosguard wsadzę zalecaną dawkę na ten litraż. Celem będzie poprawienie podstawowych parametrów i dalsza obserwacja.


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tylko nie nasyp za dużo tlenku aluminium. Lepiej mniej niż zaleca producent niż za dużo. On i tak ma sporą pojemność sorpcyjną i nie adsorbują się do niego tylko jony fosforanowe ale także inne pierwiastki oraz związki. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.03.2018 o 20:58, silvia napisał:

szyba to "pryszcz" powiększ fotkę - na całej skale widać bąble powietrza

Taki lekki off ..

Bąble powietrza co oznaczają ? Co je powoduje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.