Skocz do zawartości
linnenn

Nowa Trójmiejska 30L kostka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam się z kolejną morską 30L kostką na forum ;) (ale moją pierwszą). Dlaczego taki litraż? Bo akwarium stało w domu, praktycznie nieużywane. W związku z małym mieszkaniem i zajęciem przez potomka jednego z dwóch pokoi, na akwarium zostało mi miejsce na jednej, jedynej szafce, która nie jest wiele większa od samego akwarium, ale stwierdziłam, że jeśli się uda, to dorobię u szklarza większe i zamienię ;) (max 36x40cm). Na razie jednak zostaje kostka od Aquaela, która kupiona była w zestawie do akwarium słodkiego.

Kaskada: FZN-3 Aquael
Grzałka: najpierw stara 15tka Aquaela, teraz 25W z termostatem tej samej firmy.
Sól: Instant Ocean.
Piasek: Blue Treasure Premium Live Sand, ok 2,5kg

Skała: żywa, ze sklepu stacjonarnego, ok 2,5kg
Testy: NO2, NO3, PO4, NH3 Salifert plus stary zestaw 6in1 Tropicala, gdzie mam KH i pH (tak do wykończenia).
Oświetlenie: Aquael Decolight Duo Marine, w planach do dokupienia jeszcze jeden zestaw (niebieskie światło), przyda się w razie powiększenia zbiornika o kilka litrów.

JLl3kpP.jpg

18 marca 2018 - zalanie zbiornika wodą z solą Instant Ocean. 1/3 to woda z działającego zbiornika. Problemy z hydrometrem, więc solanka była przesolona. Następnego dnia po sprawdzeniu pomiarów i wody w sklepie zamówiłam refraktometr, bo mój przekłamywał o 4 jednostek (z 1025 na 1029). Jeśli chcecie zaoszczędzić na tym sprzęcie... nie róbcie tego :D.

Przyklejałam też po raz pierwszy w życiu tło do akwarium. Z racji tego, że mam akwa przy oknie (co prawda jest zasłonka, no ale jednak...), postanowiłam okleić tył i bok. Folia miała już swój klej, więc użyłam wody. Po przyklejeniu okazało się, że widać mnóstwo białych smug, efekt tragiczny... patrzyłam na to kilka godzin i odkleiłam jeden bok, aby popryskać wszystko wodą z płynem do mycia naczyń. Folia już była w gorszym stanie, w dodatku przykleiłam swojego włosa, który pięknie był widoczny  ;). Potem przeczytałam że klej w ciągu kilku godzin lub dni znika... tak właśnie człowiek uczy się na błędach ;). Obecnie tylko tył jest zaklejony, bo chciałam jednak widzieć co się dzieje z lewej strony.

20 marca - wrzucenie żywej skały i płukanie jej z syfku. Musiałam dobrać małe kawałki skały, więc na jednej przyszedł do mnie jakiś grzybowieniec, prawdopodobnie discosoma. Po kilku godzinach okazało się, że jest też drugi na innym kawałku, o średnicy 3cm. Rhodactis albo Discosoma, nie umiem tego odróżnić. W gratisie wieloszczety, wężowidła i inne gagatki ;).

3t2qCbQ.jpg

ctpDYIH.jpg

GaprNKp.jpg

TjnSPmA.jpg

30 marca - klejenie skały i wsypanie żywego piasku.

Przed klejeniem zauważyłam, że jedna z mniejszych skałek zrobiła się od spodniej strony cała czerwona. Zapewne były to algi wapienne?
Skałę kleiłam sławnym Ceresitem Cx5. Tak szybko się wiązał, że rozrabiałam małe porcje 4 razy, żeby docelowo skleić swoją skałkę. Na 50ml wody dawałam 4 czubate łyżki stołowe ceresitu.

Zrobiłam pierwsze testy. pH, KH orientacyjnie, bo pochodzą ze starego testu paskowego.
NO2 0
NO3 25
PO4 0.10
NH4 0.25
KH 13
pH 6.8

Nie wszystkie wyniki były jednoznaczne w testach Saliferta. Duży problem był bodajże przy No3, muszę dopytać kogoś jak dokładnie je odczytywać, bo wg instrukcji pomiar węższy i szerszy pokazywały mi inne wartości.

fOO3tgV.jpg

4vezcBV.jpg

YDYSE28.jpg

0ii0oFo.jpg

ofhcsL7.jpg

 

Tydzień drugi.


Na szybach pojawiło się mnóstwo siewek glonów, które rosną bardzo szybko. W dobę potrajają (lub więcej) swoją wielkość, a raczej liczbę łodyg. Nie są to glony nitkowate.

Zauważyłam też kilka gąbek sycon, dzikich rurówek oraz białych macek, które polują ze skały. Po przeszukaniu internetu stwierdziłam, że może to być Candelabrum spp.

Znalazły się tez białe robaczki, które czyszczą skałę - prawdopodobnie Carcinonemertidae.

Trzeci rodzaj glona, który siedzi na dwóch skałkach to najprawdopodobniej Caulerpa prolifera. Prawdopodobnie będę musiała te skałki odłupać i wyrzucić, bo może być ciężko się go pozbyć.

Znalazłam też 2 ślimaki osiadłe i prawdopodobnie jedną Aiptasię, ale siedzi w takim miejscu, że nie mam do niej dostępu bez wyciągnięcia skały. Pewnie jednak się zmuszę i wszystko wyciągnę.  

Na jednej skałce rośnie tez coś od zera, biała, przeźroczysta tubka, która się wygina. Nie pulsuje, nie chowa się, stoi na baczność i przyrasta ;).

Znalazłam tez robala podobnego do pancernika ze szczypcami na odwłoku, przy próbie identyfikacji poległam. Nie widziałam go od dłuższego czasu. Isopod - Sphaeromatid?

Na piasku i szybach pojawił się brunatny nalot, nie ma pęcherzyków powietrza więc obstawiam, że sa to okrzemki.

Przez pierwsze dwa dni nie świeciłam nic, potem świeciłam mało. Potem z uwagi na grzybowieńce świeciłam już normalnie i to chyba pomogło glonom. Ostatnio skróciłam czas świecenia o jakieś 3 godziny.

Powtórzyłam testy.
NO2 0,1
NO3 50
KH 6
pH 6

Hms8bPu.jpg

eo37VWm.jpg

9qJZxqG.jpg

7VyAhvM.jpg

nmesgPt.jpg

BLzqslj.jpg

KnkkWC5.jpg

 

4 kwietnia, Dzień 17

W podłożu pojawiły się pęcherzyki powietrza, czyli bakterie beztlenowe zaczynają działać.

Ciągle zastanawiam się, do jakiej grupy należą dwa grzyby, które przywędrowały do mnie ze skałą. Ten większy czasami wygląda jak Rhodactis sp. 04, ten mniejszy jak Discosoma zielona sp. 21.

Stwierdziłam, że nie ma sensu robić innych testów niż NO2 i NH4, które wyniosły NO2 (0,01) i NH4 (0,25).

VVzBlP8.jpg

pBBV0ZC.jpg


10 kwietnia, dzień 23

Dzisiaj moim oczom ukazała się dorodna Aipitasia, która zapewne wylazła z pieczary w środku nocy i usadowiła się na centralnej skałce najbliżej przedniej szyby. Byłam w szoku ;). Z jednego problemu, zrobiły się dwa.

Zastanawiam się, czy wywalić mniejszą skałkę porośniętą macro glonami, na której siedzi wielki ślimak osiadły. Musiałabym tylko odciąć jednego grzybka i przymocować go gdzie indziej. Skałka ma dużo życia (robale, 2 wężowidła itp).

RUXUVzW.jpg

 

Edytowane przez linnenn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny zbiorniczek i ułożenie skały, ciekawe jak to będzie szło :)
w żywej skale fajne jest to, że od samego początku się coś dzieje, jest co obserwować, nie to co sucha :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

o ile dobrze widzę te makroglony to Caulerpa - bardzo inwazyjne i niepożądane w głównym zbiorniku

(Caulerpa brachypus)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do grzybków to ten zielony to może być jakaś discosoma, a brązowy to rhodactis. Nie ma co panikować widokiem jednej aiptasi. Jak dasz radę to wyjmij skałę i spróbuj odłupać kawałek skały z aiptasią, ale raczej masz jej więcej w akwarium, a jak nie masz więcej to i tak za jakiś czas przyniesiesz razem ze szczepkami korali. Akwarium dojrzeje to kupisz jakąś krewetkę na aiptasie. Ja aktualnie mam lysmata boggessi, a poprzednio miałem lysmata kuekenthali i obie okazały się skuteczne w walce z aiptasią. Po co dwa termometry? Wszelkie glony łącznie z caulerpa zjada krab percnon, obecnie mojego co jakiś czas dokarmiam caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Paskud097 napisał:

fajny zbiorniczek i ułożenie skały, ciekawe jak to będzie szło :)
w żywej skale fajne jest to, że od samego początku się coś dzieje, jest co obserwować, nie to co sucha :P

Dzięki :). Owszem, nie nudzę się podczas oglądania tego, co tam się dzieje ;)

4 minuty temu, silvia napisał:

o ile dobrze widzę te makroglony to Caulerpa - bardzo inwazyjne i niepożądane w głównym zbiorniku

(Caulerpa brachypus)

tak, wywnioskowałam wcześniej  że to mogą być Caulerpa prolifer, muszę sprawdzic  te brachypus. Spać przez nie nie mogę ;)

4 minuty temu, maciej01 napisał:

Co do grzybków to ten zielony to może być jakaś discosoma, a brązowy to rhodactis. Nie ma co panikować widokiem jednej aiptasi. Jak dasz radę to wyjmij skałę i spróbuj odłupać kawałek skały z aiptasią, ale raczej masz jej więcej w akwarium, a jak nie masz więcej to i tak za jakiś czas przyniesiesz razem ze szczepkami korali. Akwarium dojrzeje to kupisz jakąś krewetkę na aiptasie. Ja aktualnie mam lysmata boggessi, a poprzednio miałem lysmata kuekenthali i obie okazały się skuteczne w walce z aiptasią. Po co dwa termometry? Wszelkie glony łącznie z caulerpa zjada krab percnon, obecnie mojego co jakiś czas dokarmiam caulerpa prolifera.

Ręce mi opadły, jak próbowałam skumać czy to discosomy czy rhodactisy :). Przejrzałam internet, łącznie z zagranicznymi filmami na youtubie i zawsze znalazł sie gagtunek, który nie był jednoznaczny bo podobny do tych dwóch grup. Może jak podrosną, to będzie łatwiej. Ten mniejszy jest mocno fluorescencyjny, ten większy raz jest brązowy, później zielony, jak ma dobry dzień to te jego bruzdy też świecą w ultrafiolecie.

Na tą większą aiptasię na razie spróbuję zapolować wrzątkiem i wciągnąć ją od razu strzykawka, tylko musze kupić większą. Na razie obserwujemy się nawzajem z niepokojem ;). O krewetkach tez myślałam, ale poczekam jak to się wszystko rozwinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rhodactis przypomina mi ten https://pl.reeflex.net/tiere/2224_Rhodactis_inchoata.htm . Jak będziesz próbowała pozbyć się aiptasi gorącą wodą to możesz rozsiać jej więcej i najprawdopodobniej tak będzie. Za jakiś czas kupisz krewetkę i problem z aiptasią sam się rozwiąże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te " listki " z 10 zdjęcia..... Ja bym ten kawałek skały wyrzucił. W mojej poprzedniej kostce pojawiło mi się to na głównych kawałkach skały. Rosły bardzo szybko i po pewnym czasie, akwarium zarosło tak, że nie wyglądało jak morskie... Nie pomagało ręczne usuwanie tego, bo odrastało. Dostawałem porady żeby kupić ryby, które będą to jeść, ale nie pamiętam gatunków. W takim litrażu nie upchasz takiej ryby.  Naprawdę ta plaga mnie przerosła i zaniedbałem akwarium + przeprowadzka, doprowadziła do likwidacji zbiornika. Po roku wróciłem jeszcze raz w tym samym zbiorniku, tyle że od 0 :) teraz jestem uczulony na jakiekolwiek plagi... Na prawdę może to zdemotywować człowieka, a w najgorszej opcji dopuścić do skasowania zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega pisał "różyczkami" sie nie przejmuj. Akwa dojrzeje dasz pozeracza i zrobi porzadek. Do filtra włóż absorbery. Grzałeczke bym przełożył na ścianę z tłem :) a termometry (dwa???) bardziej na tył. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuściłam 3 ślimaki. Nessariusa widziałam jakies 15 sekund, bo się zakopał. Tectus kosi chyba bez przerwy, zielone glony na szybach znikają aż miło :). Turbo jakiś niezadowolony, pojadł wieczorem a od rana siedzi przyklejony pod wylotem z kaskady.

pjSmVPg.jpg

pL9fmfj.jpg

MGWLj1f.jpg

 

23 godziny temu, NanoReefBeginner napisał:

Wygląda super ;) Mega skałka , z mojej za dużo póki co nie wyszło 

 

Może jeszcze wyjdzie ;). U mnie atak "nowości" w czwartym tygodniu życia akwarium.

21 godzin temu, iplouify napisał:

Te " listki " z 10 zdjęcia..... Ja bym ten kawałek skały wyrzucił. W mojej poprzedniej kostce pojawiło mi się to na głównych kawałkach skały. Rosły bardzo szybko i po pewnym czasie, akwarium zarosło tak, że nie wyglądało jak morskie... Nie pomagało ręczne usuwanie tego, bo odrastało. Dostawałem porady żeby kupić ryby, które będą to jeść, ale nie pamiętam gatunków. W takim litrażu nie upchasz takiej ryby.  Naprawdę ta plaga mnie przerosła i zaniedbałem akwarium + przeprowadzka, doprowadziła do likwidacji zbiornika. Po roku wróciłem jeszcze raz w tym samym zbiorniku, tyle że od 0 :) teraz jestem uczulony na jakiekolwiek plagi... Na prawdę może to zdemotywować człowieka, a w najgorszej opcji dopuścić do skasowania zbiornika.

Pesymistyczna wizja :/. Małą skałę mogę wyrzucić ale glony tez się pojawiły na części, którą przykleiłam jako podstawę tej dużej. Spróbuję odłupac, ale jak puści ceresit (bo łączenie jest blisko) to bęzie katastrofa :P. Eh, chyba się dzisiaj za to zabiorę.

19 godzin temu, pawellb napisał:

Jak kolega pisał "różyczkami" sie nie przejmuj. Akwa dojrzeje dasz pozeracza i zrobi porzadek. Do filtra włóż absorbery. Grzałeczke bym przełożył na ścianę z tłem :) a termometry (dwa???) bardziej na tył. 

Gorzej, jak "pożeracz" nie będzie zainteresowany :D, dzisiaj odkryłam kolejną aipitasię innego gatunku, więc będzie tego więcej. Grzałka pójdzie do kaskady, tylko czekam aż będę w niej grzebać bo mam kiepski dostęp ;) (akwarium stoi na szafce 120c). A z węglem i absorberami czekam na jakieś załamanie parametrów, chociaż może dać już teraz? Będzie łagodniej? ;)

Termometry są dwa, bo kupiłam jeden ostatnio, drugi znalazłam w szufladzie i pokazują inne wskazania z różnicą 0,2 stopnia. Termometr bezdotykowy natomiast pokazuje coś pomiędzy :P. Więc tez zostanie jeden przy ostatecznych porządkach w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ładne glony ale skała nadaje się jedynie do refugium bo glon będzie odrastał w szybkim tempie. Ślimaki turbo żerują tylko w nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, fresz33 napisał:

Ładne glony ale skała nadaje się jedynie do refugium bo glon będzie odrastał w szybkim tempie.

Przekonaliście mnie, wywalam to ;P. A z drugiej strony, da się tego glona usunąć przez gotowanie? Przynajmniej zostałaby skałka na później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest mały kawałek. Daj sobie spokój z gotowaniem zupki:). Wywal i daj nowy. Wkłady włóż. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pawellb napisał:

To jest mały kawałek. Daj sobie spokój z gotowaniem zupki:). Wywal i daj nowy. Wkłady włóż. 

No i wywaliłam... problem powstał w momencie, kiedy oddzielałam część skały z glonami od głównej. Jak uderzyłam w śrubokręt, to posypała się cała skała :P. Była mocno chropowata z duża ilością przestrzeni, więc miała prawo.

Potem na szybko robiłam układankę z ceresitem, mój dwulatek stwierdził że to idealny moment na histerię i wszystko szło nie tak ;). Koniec końców nie wiem, czy Nessarius nie jest pod skałą, bo nie mogłam dziada w piasku znaleźć. Może na noc uklepię piach i zobaczę rano, czy nie jest ruszony.

Większego grzyba oddzieliłam od skały (nie chciałam zostawiać z fragmentem skały bo obok niego dużo glonów było) i przymocowałam na krzyż przez paszczę do podstawki. Zobaczymy, czy to przeżyje bo się mega mocno skurczył.

A w akwarium krajobraz jak po wojnie :]. Przy odrobinie szczęścia pozbyłam się tych widocznych aipitasi i ślimaków osiadłych.

W1naSg6.jpg

VXmxD0j.jpg

IxXUywP.jpg

Edytowane przez linnenn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaków nassarius kup więcej, jeden to za mało tak 3-5 sztuk. Twój ślimak tectus to chyba raczej astralium https://pl.reeflex.net/kategorie/139.html#astralium . Jak dokupisz turbo to powinny się mnożyć w akwarium, u mnie się mnożą i jest ich coraz więcej, a w dzień są praktycznie niewidoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maciej01 napisał:

Ślimaków nassarius kup więcej, jeden to za mało tak 3-5 sztuk. Twój ślimak tectus to chyba raczej astralium https://pl.reeflex.net/kategorie/139.html#astralium . Jak dokupisz turbo to powinny się mnożyć w akwarium, u mnie się mnożą i jest ich coraz więcej, a w dzień są praktycznie niewidoczne.

Masz rację, w sklepie sprzedali mi go jako Tectus Pyramis... żeby było śmieszniej, chciałam Astralium :P , ale go nie było to padło na Tectusa... :P

Nie będzie za dużo tych ślimaków w 30L? Już widzę, jak to Astralium wymiękło po całym dniu żarcia a glonów jeszcze sporo, więc bez dokarmiania pewnie jeszcze 1-2 by się utrzymały. Nessariusy dokupię.

Szczególnie, że w planach był krab pustelnik, ale naczytałam się jaki to bandyta, to się boję przy takim litrażu ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dokupisz turbo tak żeby było 2-3 to będą się mnożyć, a jak będzie za mało pokarmu to one same zredukują swoją populację. Ja mam trochę większe akwarium i niezliczoną ilość różnych ślimaków. Samych turbo tych już podrośniętych to jest może coś około 25-30 sztuk, ale głównie widoczne po zmroku. Ślimaki też jedzą niezjedzone resztki pokarmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że teraz zrobiłaś rewolucję. Akwa dojrzewa. Jeśli masz plan dołożyć skały to zrób to . Jak Ci się trafi krab rozbójnik, czarno widzę ślimaczki. Grzybek da sobie radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzybek chyba jednak sobie nie dał rady. Rano jeszcze jako tako wyglądał, lekko się napompował a teraz mam glut rozwiewany na wietrze. Rozumiem, że wyrzucić z akwarium?

hOIxAPb.jpg

Plus taki, że Nessarius (a raczej jego trąba ;) się znalazł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie niepotrzebnie rozbijałaś skały, żeby pozbyć się makroglonów. Wystarczyło kupić kraba percnona i on na 99% poradził by sobie z tymi glonami, a jakby podrósł okazał się za duży to zawsze można sprzedać, oddać, zamienić. Ja bym grzybka zostawił, może jeszcze coś z niego będzie, a nawet jak się rozpuści to nie powinien zatruć wody, akwarium i tak dojrzewa. Może za mocno ścisnełaś go gumką? Tak jak kolega wyżej napisał, dołóż trochę skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, maciej01 napisał:

Według mnie niepotrzebnie rozbijałaś skały, żeby pozbyć się makroglonów. Wystarczyło kupić kraba percnona i on na 99% poradził by sobie z tymi glonami, a jakby podrósł okazał się za duży to zawsze można sprzedać, oddać, zamienić. Ja bym grzybka zostawił, może jeszcze coś z niego będzie, a nawet jak się rozpuści to nie powinien zatruć wody, akwarium i tak dojrzewa. Może za mocno ścisnełaś go gumką? Tak jak kolega wyżej napisał, dołóż trochę skały.

Zawsze jest szansa, że krab by nie ruszył glonów :P. I planowałam dołożyć krewetki a przy takim litrażu mogłoby się to źle skończyć.

Nie wiem ile skały tu jeszcze wlezie bo to co jest ma szeroką podstawę. I chyba zdecyduję się na kawałek suchej ;).

Grzyba już prawie nie ma. Gumka nie była ściśnięta za mocno, miałam nawet wrażenie że za słabo. Może to była kwestia ułożenia, bo po oddzieleniu od skały złożył się do środka i miał białe bebechy pod kapeluszem jak spojrzałam od dołu. Nie wiem czy tak być powinno czy nie, no ale trudno.

Przypomniało mi się, że pod tym grzybkiem bezpośrednio siedziało wężowidło i cały czas go drażniło. Jest szansa, że go podżerało od dołu?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, linnenn napisał:

Zawsze jest szansa, że krab by nie ruszył glonów :P. I planowałam dołożyć krewetki a przy takim litrażu mogłoby się to źle skończyć.

Tak samo zawsze jest szansa, że krab jednak zje glony. Polecany na valonie przez prawie wszystkich krab mitrax u mnie nie był zainteresowany tym glonem, a percnon zjadł już chyba wszystkie kulki valoni. Jak dałem mu kilka dni temu spory kawałek caulerpa prolifera to nie ma po niej śladu. Ten krab zje wszystko co zielone. Krewetkę też mam i jak na razie nie została zjedzona przez kraba. Ale, że u mnie nic niepokojącego się nie dzieje, to nie znaczy, że tak samo będzie u kogoś innego. Ja tylko opisuje spostrzeżenia z mojego akwarium, a akwarium mam tylko trochę większe od Twojego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, maciej01 napisał:

Tak samo zawsze jest szansa, że krab jednak zje glony. Polecany na valonie przez prawie wszystkich krab mitrax u mnie nie był zainteresowany tym glonem, a percnon zjadł już chyba wszystkie kulki valoni. Jak dałem mu kilka dni temu spory kawałek caulerpa prolifera to nie ma po niej śladu. Ten krab zje wszystko co zielone. Krewetkę też mam i jak na razie nie została zjedzona przez kraba. Ale, że u mnie nic niepokojącego się nie dzieje, to nie znaczy, że tak samo będzie u kogoś innego. Ja tylko opisuje spostrzeżenia z mojego akwarium, a akwarium mam tylko trochę większe od Twojego.

No i o to własnie mi chodziło, że może być różnie w zależności od zbiornika, warunków, zwierząt itp :). Tym razem wolałam mechanicznie pozbyć się glonów, jeśli ewentualnie wrócą to będę już inaczej z nimi walczyć.

Dzisiaj zrobiłam testy i nic sensownego się nie dowiedziałam. Tylko oczy rozbolały od prób wymyślenia, jaki jest kolor wody ;) (poza N03 i NH4 bo tam problemów nie było).

N02 - 0,03
N03 - 50
PO4 - 0,03
NH4 - 0,25

Muszę ponownie poczytać o cyklu azotowym, bo już sama nie wiem w jakim momencie jestem. Brązowy nalot był (okrzemki?), glony rosły. Żadnego super skoku N02 nie było, ani plag, chociaz przez chwilę myślałam, że pojawiło się dino bo było trochę pęcherzyków powietrza przy glonach i gdzieniegdzie na skałach, ale nie wyglądało to jak na poglądowych zdjęciach z tym paskudztwem.

NH4 utrzymuje się na takim samym poziomie od początku, zaobserwowałam wzrost N02 z 0,01 na 0,03. N03 skoczyło z 25 na 50. A P04 z 0.10 na 0,03.
Więc skoro pojawiło się większe N03 to w teorii bakterie nitryfikacyjne powinny się w baniaku znajdować.

Czy zatem jest to już czas na pierwszą podmiankę, aby zmniejszyc N03?

 

Problem mam też z grzałką Aquela Easyheater 25W bo miała się mieścić w kaskadzie, a przy zostawieniu jednego koszyka (ułożyłam w nim Siporax i watę), nie mieści się w całości. Mam ją pod kontem, ale połowa jednej diody wystaje nad wodę i to chyba nie jest dobre. Więc albo wyjmę drugi koszyk i wrzucę siporax w jakimś worku luzem, albo grzałka będzie brzydko wyglądać na tylnej szybie w akwa. Ewentualnie schowam za skałę, ale będzie wiadomo że tam jest bo się świeci.

Chyba nadszedł czas zaopatrzyć się w test na KH i Purigen na zbicie N03.

 

Edytowane przez linnenn
dopisałam coś (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cykl azotowy u Ciebie jeszcze trwa bo masz wykrywalne NH4 i NO2, nie rób na razie żadnych podmian niech akwarium dojrzewa. Purigen też bym na razie odpuścił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.