Skocz do zawartości
kierowca

jak dlugo bez odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Chciałbym dowiedziec sie jak dlugo wytrzyma akwarium bez odpieniacza? Akwarium własnie zaczeło dojrzewanie a tu wysiadła pompa od odpieniacza. Z racji zawodu dzis w nocy juz wyjezdzam i wracam po dlugim weekendzie.Moge dzis zamówic ale zona nie ogarnie podłaczenia itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo zbiorników prowadzonych całkiem bez odpieniacza. Ale to wszystko zależy od obsady i innych metod filtracji. u jednego będzie świetnie działać latami, u innego po kilku dniach zacznie się bałagan.

Ja startowałem bez i mam cały czas NO3 i PO4 niewykrywalne. Ale mam inne metody filtracji ukierunkowane na brak odpieniacza. Załóż watę filtracyjną albo skarpete na spływ. W nowym akwarium nic się nie powinno stać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam skarpete na spływie oraz 5 l siporaxu w sumpie. czyli bez obaw 7 dni spokojnie wytrzyma? lac bakterie czy ograniczyc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zaczęło dopiero dojrzewanie to prawdopodobnie nic się nie stanie. Jakies ryby i korale już masz?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak nie masz wyjścia ,ale ja też uważam że nic się nie stanie[emoji6]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedź spokojnie i niczym się nie martw :) odpieniacz służy do usuwania z wody martwej materii w postaci białek, jak resztki pokarmów, rybie odchody, wydaliny koralowcow, gnijace resztki martwych organizmów  i inny syf, którego u Ciebie jeszcze nie ma za bardzo kto produkować. A nawet, jeśli w skałach, (jezeli miałeś suche i zanieczyszczone martwym resztkami organizmów), coś tam może gnic, to nie ma kogo zabić ewentualnym niewielkim pogorszeniem parametrów. 

Odpieniacz natlenia też wodę, choć czytałam tez na tym forum zdania, że wcale nie wpływa on na zwiększenie ilości tlenu w wodzie i jedynie na powierzchni poprzez ruch wody nastepuje wymiana gazowa ... ale jeśli woda nie stoi, jest dobry obieg to wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 godzin temu, kierowca napisał:

Witam wszystkich.Chciałbym dowiedziec sie jak dlugo wytrzyma akwarium bez odpieniacza? Akwarium własnie zaczeło dojrzewanie a tu wysiadła pompa od odpieniacza. Z racji zawodu dzis w nocy juz wyjezdzam i wracam po dlugim weekendzie.Moge dzis zamówic ale zona nie ogarnie podłaczenia itp. 

spokojnie jak piszą wyżej jak kiedyś nie zaglądałem do sumpa przez 3-4 dni, pech chciał że zapchała się zwężka i nie pracował, wróciłem wyczyściłem nic się nie działo a miałem już jakąś obsadę, wydaje mi się że nic się nie stanie w dojrzewającym akwarium wszystko i tak wyciągają glony więc możesz spać spokojnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No ja nie mam odpieniacza i jedyna filtracja to wata filtracyjna i żywa skała w sumpie. W zeszłym roku na wakacje zbiornik był 2tyg bez waty i nic mu nie było... W stopce jest link do mojego zbiornika eksperymentalnego :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziękuję wszystkim za pomoc. Ktoś się orientuje jaka orginalna pompa była montowana w schuranie 120? Miałem właśnie jebao 3000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj tych "oszczednych" AquaBee (13-17 W), szkoda tracic na wydajnosci. Poszukalbym pompy AquaBee takiej 33 W.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.