Skocz do zawartości
mala rafa

miec czy nie glony w akwarium morskim

Rekomendowane odpowiedzi

ciekaw jestem co sadzicie czy warto jest miec glony w akwarium morskim

ogrod makroglonow.jpg

20180506_000436s.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na pewno nie "pełzatki" bo zarosną cały zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako osobne refugium dla glonów i ewentualnie koników to super, a tak w ogólnym rafowym glony mogą okazać się ekspansywne, dodatkowo zostaną zjedzone przez ryby które często chcemy trzymać w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tych akurat nie pokazalem na zdjeciach bo ich nie ma akurat w tym momencie w tych zbiornikach, ale mialem je jak wiekszosc wlascieli morskich zbiornikow jako pierwsze moje glony i to prawda, ze w sprzyjajacych warunkach rosna szybko i niektore potrafia sie rozrosnac i zrobic krzywde koralom jak nie sa przycinane wpore lub skierowane w inna strone.

 

Ale inne glony to juz sie tak nie rozrastaja i mysle ze ladnie wygladaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, mala rafa napisał:

tych akurat nie pokazalem na zdjeciach bo ich nie ma akurat w tym momencie w tych zbiornikach

to o wspomnianych pełzatkach ? specem od glonów nie jestem ale widzę chyba caulerpa brachypus (górna fotka lewa strona)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje - bardzo podobne lecz nie brachypus jest jednak na tym zdjeciu - ten zbiornik nalezy do mojej znajomej lub powiem nalezal bo juz jednak nie istnieje - zycie w rafie bywa krotkie - chocby pare miesiecy, ale radosc z kreowania jest niezmierna - ten zbiornik jest/byl wzorem dla ogrodow glonow bez ryb lub innego zycia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeśli taki był pomysł na zbiornik - to wyszło świetnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, mala rafa napisał:

zycie w rafie bywa krotkie - chocby pare miesiecy

Tu mnie zaskoczyłeś. Jak możesz to rozwiń co miałeś na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem na mysle ze czasem uda sie miec pewna forme zycia przez jakis czas i nagle bez zadnych widocznych zmian - trach,,, mleczna woda i po podmianie widzisz jakie szkody powstaly..  czasami jedna sprawa powoduje druga ta juz cala lawine i zycie umiera.. wezmy brak pradu przez 14 godzin jak nas nie ma w domu - w zbiorniku szybko spada lub rosnie temperatura - woda sie zmienia - rybki zaczynaja padac..itpp - albo cos ladnie rosnie i pewnego ranka bum nie pozostalo sladu..

przyjscie nagle zimy lub niskich temperatur moze spowodowac brak pradu i natychmiastowe obnizenie temperatury w pomieszczeniu gdzie mamy zbiornik - i tak w ciagu kilku / kilkunastu godzin gina ryby warte wiele tysiecy..i zaraz potem niektore korale zaczynaja zamierac i jak sie przyjdzie do domu to ...wiadomo - czlowieka trafia..

dlatego robie duzo zdjec i mam dokumentacje co i kiedy roslo - a przez 12 lat uzbieralo sie pare tysiecy zdjec.. i teraz od czasu do czasu siegam i patrze co kiedys bylo numer jeden w zbiorniku.. i dziele sie na forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że napiszesz coś innego. A tu napisałeś o zdarzeniach losowych, które mogą ale nie muszą przytrafić się każdemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie przytrafia sie to kazdemu - na ogol  moje glony przetrwaja pare miesiecy czy nawet lat bez wiekszych strat, ale cykl zyciowy jest krotszy od na przyklad korali ktore moga zyc wiele lat nawet gdy zbiornik ulega likwidacji czesto korale trafiaja do innego i tak zycie sie toczy dalej

20180505_235802s2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z glonami może być podobnie, jak z rybami i koralowcami. Niektóre rosną, inne zdechna. Pewnie najlepiej rosną te, których nie chcemy, a te, które mają być wisienka na torcie padną. 

Bardzo bym chciała włączyć do swojego akwarium makroglony, ale w głównym będą rosły tylko te niepożądane pewnie. Jedynie z prolifera mi sie udalo, da sie ją utrzymac w ryzach, a rybom nie smakuje.

W sumpie mam caulerpa prolifera, halimeda, codium i jeden piekny, czerwony glon, który bardzo smakuje pokolcom i borsukowi. Jest piekny, ale nie miałby szansy przeżyć w głównym.  Ponieważ ładnie rośnie w sumpie, to podrzucam kawalki tego glona dość często rybom na deser. 

16 minut temu, mala rafa napisał:

no nie przytrafia sie to kazdemu - na ogol  moje glony przetrwaja pare miesiecy czy nawet lat bez wiekszych strat, ale cykl zyciowy jest krotszy od na przyklad korali ktore moga zyc wiele lat nawet gdy zbiornik ulega likwidacji czesto korale trafiaja do innego i tak zycie sie toczy dalej

20180505_235802s2.jpg

Piękna kolekcja! Gdzie zdobyłes takie glony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokaz zdjecie tego pieknego czerwonego - mysle ze chodzi ci o taki jak tu

20171204_222529small.jpg

szkoda ze niektore ryby lubia sobie podjesc glony, ale jest na to sposob - mozna zamontowac mniejszy zbiornik na gorze zbiornika cos jak kotnik i tam wrzucic male glony i obserwowac jak rosna..przyczepic do kawalka skalki lub muszli.. i miec je caly czas na oku.. lub tez odgrodzic jeden bok akwarium dekoracyjana siatka lub szyba, plastikiem z dziurami tak by woda przeplywala i tam umiescic glony.. sump wydaje sie dobrym rozwiazaniem ale wkoncu jest traktowany jako ..sump i niecalkiem widoczny jak glowny zbiornik - osobiscie dla mnie glony sa numer jeden a reszta dodatkiem do nich.. no i nie mam borsukow czy innych ryb jedzacych glony..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

12 minut temu, mala rafa napisał:

pokaz zdjecie tego pieknego czerwonego - mysle ze chodzi ci o taki jak tu

20171204_222529small.jpg

Aż tak pięknego nie mam :(

Tu mój świeżo założony glonowy zbiorniczek, pusto jeszcze, ale trochę widać ten czerwony glon.  To tylko szczepka z sumpa z 756l, tam mam dużo większy krzaczek, sle akurat nie mam zdjęcia. Wrzuciłem tam ścinki z sumpa i mam nadzieję, że z czasem coś urośnie. Fotka sprzed kilku tygodni, troszkę juz glony podrosly.

 

m66cb14.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam ze trzymanie glonow takich jak wlasnie caulerpy niekoniecznie ogranicza je do sump... one rozmnazaja sie sexualnie i po jakims czasie znajda droge do glwonego zbiornika i mozesz je zauwazyc rosnace na skalach o tak po prostu sobie wyrastajacych - a i jak ich jest za duzo i cos maja nie tak jak chca to potrafia sie spontanicznie w ciagu nocy sexualnie wsicec i woda w obywod zbiornikach bedzie biala..no ale do tego musisz miec z pol metra kwadratowego na przyklad zielonych winogron - co raczej sie nie zdarzy

no mnie sie zdarzylo i to pare razy..

ten czerwony na gorze jest podobny do mojego i moze byc z rodziny graciliara hayi lub podobnych bardziej dostepnych rynku europejskim

na zdjeciu po prawej jest cos zblizone do twojego na gorze - wlasnie graciliara hayi, po lewej czerwone winogrona z rodziny Botryocladia ktora ma diesiatki zblizonych do siebie okazow

widze tez ze masz dwa kolory codium - pewnie otrzymalas je z roznych zrodel - tak reaguja na swiatlo i wode, ale po jakims czasie po dluszym pobycie w tym samym zbiorniku ich kolory sie wyrownaja..masz tez cos na gornym prawym rogu i na dolnym tez.. interesujace...co to jest?

alga2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulerpa prolifera mi nie przenika do głównego, chyba jest dość mało "seksualna", nawet, jak miałam ja w poprzednim 360 celowo w głównym, to rozrastala się tylko z "kłączy" czy jsk to się tam u glonów nazywa.  Nie rosła nigdzie indziej, niż od korzeni. Innej caulerpy bym się nie odważyła dać do głównego. Zwłaszcza tych pierzastych, jak taxifolia, to glon, którego nie chce nawet w tym oddzielnym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nalezy uwazac na stan wody by sie nie wdarly dinos lub cyjano bo wtedy jest nikla szansa na odratowanie glonow - codium moze bedzie ok, ale czerwone winogrona na przyklad beda cierpiec i trudno je bedzie ocalic.. powiedz NIE dla dino lub cyjano!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie caulerpa prolifera jest od ponad dwóch lat w panelu i do akwarium się nie przedostała, a w razie czego mam kilera na nią kraba percnona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam "czerwonych winogron", nie wiem, jaki to glon. Codium mam tylko jeden gatunek, to ciemnozielone. Jasnozielone to caulerpa serrulata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rodzina prolifiery ma duzo roznych czlonkow ze tak powiem.. ta z dlugimi liscmi ma klacze ktore mozna latwo wyjac i ograniczyc przyrost..ale sa mniejsze i jak one zdecyduja sie rozczlonkowac i pojsc w sto kierunkow to jak wrocisz z urlopu niepoznasz akwarium..haha..podobnie jest z pierzastymi - nie sa az takie zle, paprocie jak ja je nazywam sa latwe w kontroli.. przykladem seksualnej orgi sa dopiero zielone winogrona...no i halimeda..ta wlasnie potrafila sie rozmnozyc na wielu skalach i osobiscie to mi sie podobalo ...w krotkim czasie mialem diesiatki malych koloni tu i tam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taxifolii nie ufam, jest agresywna. Serrulata  wydaje się dość grzeczna, rosła sobie z rok w sumpie razem z prolifera i nie przeniosla się do glownego. Ale pierzastym ani mini prolifera nie ufam. Jak się to czepi skały to pozamiatane, odrośnie szybko z najmniejszego kawałeczka kłącza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam zdjecia ponizej 1mb i nie daje mi tu je pokazac

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie co do opini.. ale jest sporo innych makro ktore sa ok i nigdzie sie nie rusza jak im dobrze w jednym miejscu

to juz nie moge zadnego zdjecia pokazac dzis

to na zdjeciu na gorze jest podobne do graciliara cerviscornis lub zblizona nazwa..mialem i mam tu w obecnym zbiorniku ten okaz - super szybko rosnie i ladnie wyglada ze swoim ciemnym kolorem - moj urusl z prawie niczego do rozmiarow piki od tenisa w ciagu 4 miesiecy2.jpg

ok, rzeczywiscie uzycie swojego zdjecia z innego miejsca jest latwiejsze niz pokazanie go ze swojego komputera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zastanawiam się czy można trzymać w głównym zbiorniku glon typu Halymenia, z ryb chromisy, błazenków, garbik. Typowych roślinożerców brak

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.