Skocz do zawartości
marcinocb

Niezgodnosc w odczycie slonej wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. To moj pierwszy post w ogole gdzie kolwiek wiec nie smiejcie sie ;) A wiec postanowilem zalorzyc morski zbiornik 125l. Woda zasolona juz w zbiorniku i tutaj pierwszy problem. A mianowice sol rozposzczona i parametry sprawdzone przez aquaHabitats hydrometer i pokazuje rowne 1.026 od dwoch dni sie nie zmienia. Lecz wczoraj przyjechal do mnie hydrometr fluval sea... i na nim pokazuje mi poza skale... co jest grane i ktoremu zaufac ? rozbieznosc w wynikach jest duza. Obnizyc sterzenie soli czy zostawic tak? Dodane foto aby przedstawic problem. Dzieki za pomoc i pozdrawiam!

20181118_230830.jpg

20181118_230630.jpg

A to jeszcze jedne foto z tym plywakiem ktory pokazuje 1.026

20181118_230723.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź trochę wody, idź do sklepu i tam zweryfikuj. 

W spławiku mogła się skala przesunąć, a hydrometer też może przekłamywać (np. gdy zbiorą się bąbelki powietrza).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dluzsza mete i ze wzgledu na wygode, moze kiedys zakupisz refraktometr ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Stani napisał:

Na dluzsza mete i ze wzgledu na wygode, moze kiedys zakupisz refraktometr ?

Każdy od czegoś musi zacząć i dojrzeć do tego żeby kupić porządny miernik w tym przypadku właśnie refraktometr ;)

marcinocb to są "mierniki" które pokazują jak chcą. Weźmiesz 10 "spławików" i każdy pokaże co innego.

Na upartego idziesz do sklepu z wodą mierzą Ci refraktometrem i robisz wielkie oczy :P , później mierzysz spławikiem ich wodę która ma prawidłowy parametr zakładamy 35 ppt i na nim zaznaczasz sobie wartość. Tylko że zakładamy że w spławiku skala - ten papierek się nie przesuwa jak nim potrząsasz ;) no i każdą kolejną podmianę robisz na zasoleniu które masz zaznaczone na spławiku. Amen :P 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, marcinocb napisał:

 hydrometr fluval sea... i na nim pokazuje mi poza skale...

wystarczy bąbel powietrza przyczepiony do wskazówki

najlepiej zweryfikować i spławik i "fluvala" u kolegi czy w sklepie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Kup refraktometr. Nie spławik, nie uchylny, nie miernik elektroniczny, tylko porządny refraktometr z ATC.

2. Nie posługuj się SG lub gęstością, ale zawsze mierz zasolenie w PPT. Szczególnie SG może dużo zamieszania wprowadzić, bo zwykle dla aerometrów brakuje szczegółowych informacji (albo łatwo je przeoczyć) na temat tego, co dany miernik tak na prawdę wskazuje. PPT jest skalą absolutną, nie zależy od żadnych temperatur itp. Jest to po prostu stężenie procentowe (ilość gramów soli w 100 g roztworu).

3. Przy robieniu wody na podmianki najlepiej przyjąć określoną ilość soli na określoną ilość wody, żeby uzyskać zamierzone zasolenie. A potem do zawsze tej samej ilości wody (najlepiej cały czas to samo naczynie z zaznaczonym kreską poziomem, do którego nalewasz wodę) sypiesz zawsze tę samą ilość soli, najlepiej warzonej zawsze tą samą wagą. Na pewno uzyskasz w ten sposób stabilniejsze zasolenie, niż jakbyś za każdym razem mierzył spławikiem czy uchylnym taką wodę na podmianki. Np mi wyszło, że żeby uzyskać 1ptt w jednym litrze wody, muszę dodać do niej 1.2g soli red sea niebieskiej (takiej używam, dla innej soli może być inaczej). Czyli jak potrzebuję 5 litrów solanki o 35ptt, to daję 5 x 35 x 1.2 = 210 g soli do 5 litrów wody. W ten sposób omijasz rożne problemy z niedokładnością pomiaru itp. A po drugie - najważniejsze jest żeby zasolenie było stałe w czasie, to że jest kreska wyżej czy niżej nie jest aż tak istotne.

4. Jak chcesz się dowiedzieć więcej, to np tu: https://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

Pozdrawiam i życzę powodzenia:-)

 

Edytowane przez Słony leszcz
poprawka błędu ptt -> ppt (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Słony leszcz napisał:

3. Przy robieniu wody na podmianki najlepiej przyjąć określoną ilość soli na określoną ilość wody, żeby uzyskać zamierzone zasolenie. A potem do zawsze tej samej ilości wody (najlepiej cały czas to samo naczynie z zaznaczonym kreską poziomem, do którego nalewasz wodę) sypiesz zawsze tę samą ilość soli, najlepiej warzonej zawsze tą samą wagą. Na pewno uzyskasz w ten sposób stabilniejsze zasolenie, niż jakbyś za każdym razem mierzył spławikiem czy uchylnym taką wodę na podmianki. Np mi wyszło, że żeby uzyskać 1ptt w jednym litrze wody, muszę dodać do niej 1.2g soli red sea niebieskiej (takiej używam, dla innej soli może być inaczej). Czyli jak potrzebuję 5 litrów solanki o 35ptt, to daję 5 x 35 x 1.2 = 210 g soli do 5 litrów wody. W ten sposób omijasz rożne problemy z niedokładnością pomiaru itp. A po drugie - najważniejsze jest żeby zasolenie było stałe w czasie, to że jest kreska wyżej czy niżej nie jest aż tak istotne.

PPT :P dla innej soli na pewno będzie inna waga wiec nie ma co się tym sugerować ;)  warto mimo wszystko też kontrolować refraktometrem przygotowaną solankę do podmiany bo sól z czasem zmienia swoją higroskopijność - naciąga wilgoć - zmienia się waga. No i już tak na koniec sól warto przed dodaniem do Ro wymieszać tak żeby jej wszystkie składniki równo się wymieszały w pojemniku/worku. Często i gęsto na końcu opakowania sól ma inne "parametry" najczęściej jest więcej magnezu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, fresz33 napisał:

PPT :P dla innej soli na pewno będzie inna waga wiec nie ma co się tym sugerować ;)  warto mimo wszystko też kontrolować refraktometrem przygotowaną solankę do podmiany bo sól z czasem zmienia swoją higroskopijność - naciąga wilgoć - zmienia się waga. No i już tak na koniec sól warto przed dodaniem do Ro wymieszać tak żeby jej wszystkie składniki równo się wymieszały w pojemniku/worku. Często i gęsto na końcu opakowania sól ma inne "parametry" najczęściej jest więcej magnezu.

No tak, ppt. No ale przynajmniej konsekwentny byłem, wszędzie ten sam byk:-) Przy okazji, jakby się ktoś zastanawiał, co znaczy "ppt" (ja się kiedyś zastanawiałem) - "part per thousand", czyli nasz stary dobry promil.

Ale ja nie piszę, że dla każdej soli będzie tak samo. 1.2 g to dla mojej soli, dla mojej bańki (nie wiem czy dokładnie 5kg wody tam jest, ale zawsze tyle samo), w której mieszam i dla mojej wagi kuchennej, na której odważam sól. Każdy musi sobie sam tę magiczna liczbę wyznaczyć, dla swojej soli, swojej bańki i wagi. Nie twierdzę, że nie warto mierzyć refraktometrem. Twierdzę, że lepiej nie polegać na spławiku czy uchylnym, że w takiej sytuacji (jak nie masz refraktometry dobrego) lepiej (niż na spławiku np) bazować na dodawaniu zawsze tej samej ilości soli do tej samej ilości wody.

Higroskopijność - no tak, warto pilnować szczelnego zamknięcia soli.

Co do rozwarstwiania soli, to nie jest to wcale takie proste, po prostu wymieszać. Otóż wcale nie łatwo taką sól wymieszać w warunkach domowych jak się już rozwarstwi. Np taki preis radzi ( jakiś tam artykuł sponsorowany w koralach) nie mieszać samemu. Że i tak to nie pomoże jak się już sól rozwarstwi, może wręcz jeszcze bardziej sól rozwarstwić, a dodatkowo - może szkodzić zdrowiu (wdychanie pyłów przy mieszaniu). Zalecają przygotowywać solankę z większej ilości soli na raz, czerpiąc sól z całej głębokości wiadra. Ja osobiście staram się po prostu nie stukać i nie trząchać wiadrem, i nie tyle mieszać, co nabierać sól łychą raczej z dna wiadra zawsze, a nie z wierzchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wam wszystkim za pomoc i pierwsze co zrobie to pomiar w sklepie ale dopiero w piatek bo praca nie pozwala. Co do kolegow to nie znam nikogo kto by sie tym tematem(akwarium) interesowal. Tak czy inaczej bede musial zainwestowac w refraktometr. Dzieki jeszcze raz i pozdrawiam do nastepnego!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.