Jump to content
Paragon

Instalacja solarna Off-Grid

Recommended Posts

9 godzin temu, neo11986 napisał:

A do aku stosujesz jaki bezpiecznik ???  

ja mam 80A bezpiecznik,  ale nie zamierzam pobierać więcej niż 60A (60A x 48V = 2880W) Ty masz system 24V i to też zależy od akumulatorów

A jaki konkretnie masz bezpiecznik bo ja nie posiadam żadnego obecnie chciałem taki jak do auta 20A. Mam ustawione na inwerterze ze prąd ładowania ma być max 10A było 20A z paneli a 2A z sieci

Ty masz 24V system czyli bezpiecznik z auta gdzie jest 12V nie do końca jest dobrym pomysłem, bezpieczników jest kilka typów jaki Ci wygodnie ja mam tego typu:

https://pl.aliexpress.com/item/32973782759.html?spm=2114.13010708.0.0.57a65c0fYw2XoA

Co do Amper, to wydaje mi się że 24V akumulatorów kwasowych nie obciążał bym bardziej niż prądem jak już tutaj ustaliliśmy 0.3C czyli dla przykładu 100Ah  30A pobór max, 200Ah 60A Max itd.,

Edited by Paragon (see edit history)

9 godzin temu, Paragon napisał:

Ty masz 24V system czyli bezpiecznik z auta gdzie jest 12V nie do końca jest dobrym pomysłem, bezpieczników jest kilka typów jaki Ci wygodnie ja mam tego typu:

https://pl.aliexpress.com/item/32973782759.html?spm=2114.13010708.0.0.57a65c0fYw2XoA

Co do Amper, to wydaje mi się że 24V akumulatorów kwasowych nie obciążał bym bardziej niż prądem jak już tutaj ustaliliśmy 0.3C czyli dla przykładu 100Ah  30A pobór max, 200Ah 60A Max itd.,

Chodziło mi o bezpiecznik z ciężarówki gdzie jest 24V system ale nie sprecyzowałem przerobiłem dziś instalacje na 3 stringi hasa aż miło patrzeć tylko jeszcze diod nie zamówiłem. Fajnie działa bo napięcia tak nie skaczą i ampery. dałem przewody 6 przewodów 6mm mniejsze straty będą. Zamówię takie bepieczniki do aku i jeszcze  3 bo stingi dam na takowych bezpiecznikach 16A potem złacze w jedne duży ten co kupiłem 63A a przed nim za stringami dam bezpiecznik przepiec. A mierniki zamówiłem juz 4 takie na kazdy string i na baterie jeden https://pl.aliexpress.com/item/32869232483.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.46ed2e0eX8UIP5

Edited by neo11986 (see edit history)

Godzinę temu, neo11986 napisał:

Chodziło mi o bezpiecznik z ciężarówki gdzie jest 24V system ale nie sprecyzowałem przerobiłem dziś instalacje na 3 stringi hasa aż miło patrzeć tylko jeszcze diod nie zamówiłem. Fajnie działa bo napięcia tak nie skaczą i ampery. dałem przewody 6 przewodów 6mm mniejsze straty będą. Zamówię takie bepieczniki do aku i jeszcze  3 bo stingi dam na takowych bezpiecznikach 16A potem złacze w jedne duży ten co kupiłem 63A a przed nim za stringami dam bezpiecznik przepiec. A mierniki zamówiłem juz 4 takie na kazdy string i na baterie jeden https://pl.aliexpress.com/item/32869232483.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.46ed2e0eX8UIP5

wszystko super :thumbup:

Poza jedną małą rzeczą jak zamówiłeś te konkretnie mierniki z linka to się nie nadają bo są AC Ty potrzebujesz DC

1 godzinę temu, Paragon napisał:

wszystko super :thumbup:

Poza jedną małą rzeczą jak zamówiłeś te konkretnie mierniki z linka to się nie nadają bo są AC Ty potrzebujesz DC

To juz anuluje bo dopiero dzis o 16 zamówiłem zaraz szukam DC

Edited by neo11986 (see edit history)

Witam

Mam parę pytań , na ile można liczyć dofinansowania? czy po dofinansowaniu można sprzedawać energie od zaraz ?Czy moc jest  dowolna czy są ograniczenia .

Pozdrawiam

Bardzo proszę o podpowiedź

Edited by JerzyB (see edit history)

@JerzyBto temat offgrid. Co masz na myśli pisząc o sprzedawaniu energii ? W offgrid nic nie sprzedajesz. Wytwarzasz energię równocześnie ją zużywając, nadwyżkę możesz gromadzić w bateriach (droga inwestycja) albo po prostu panu Bogu w okno.  W ongrid tez nic nie sprzedajesz. Jako prosument możesz oddac do sieci energie zamiast gromadzić ja w bankach baterii i później w ciagu 12 miesięcy odebrać z przelicznikiem 0,8. Za kazdy 1kWh oddany do sieci, możesz odliczyć 0,8kWh pobranego z sieci. Obydwa rozwiązania służą generowaniu prądu ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne. Jeśli chcesz odsprzedawać energię to musisz zainteresować się tzw zielonymi certyfikatami. Temat jest bardziej skomplikowany niż w przypadku prosumentów. 

Ja bede miał montaż w przyszłym tygodniu. 

4.8kw z baterią 6.3kw - system oficjanie on-grid ale koleś obiecał mi magiczne urządzenie, które zamienia baterie w UPS :) podłączony do ringów na parterze gdzie mam sumpownię i akwarium

4.8kw z baterią 6.3kw - system oficjanie on-grid ale koleś obiecał mi magiczne urządzenie, które zamienia baterie w UPS  podłączony do ringów na parterze gdzie mam sumpownię i akwarium
Wrzuć jakieś info na temat instalacji, ja w poniedziałek jeśli nie będzie padać i panele dojadą też 4,8kW na dach montuje tylko typowy on-grid. Co to za bateria i urządzenie ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

panele perlight 320w

inverter i baterie X1-HYBRID-3.7T Solax Power 6.3kw

Specyfikacja paneli https://www.dropbox.com/s/s9ozxdgmod00qvc/Perlight Mono-Black-Plus-60-320 - 2019.pdf?dl=0

W UK w gospodartwach zasilanych z seci energetycznej nie można instalować jednocześnie systemów off-grid (w kazdym razie legalnie).

Zapytałem instalatora o możliwość zasilania akwarium w przypadku braku prądu. Powiedział że zamontuje mi układ podpinający prąd do gniazdek awkariowych ale odcinający jednocześnie ten ring od licznika - tak aby zasilanie nie wychodziło do sieci. Szczegółów niepodał, ale powiedział, że będzie to działać jak UPS, tylko na odbiornikach na danym ringu.

Nie znam się na tym za bardzo, ale podobno czas przełączenia ot 0.04 sekundy. Dodatkowo alarm na komórkę etc.

12 godzin temu, Tester napisał:

4.8kw z baterią 6.3kw - system oficjanie on-grid ale koleś obiecał mi magiczne urządzenie, które zamienia baterie w UPS :) podłączony do ringów na parterze gdzie mam sumpownię i akwarium

koniecznie sie pochwal też jestem ciekawy :)