Skocz do zawartości
Trurl

Reakcja na mocniejsze światło - korale miękkie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Zmieniłem dwa dni temu świetlówki 8x t5 54 w na nowe. Jako, że lampa jest ściemniana, rozpocząłem wypalanie zgodnie z instrukcją lampy. SPS-sy się cieszą, LPS-sy i większość miękkich bez zmian, natomiast Discosoma przestała się pompować (poprzednio pięknie się rozdymała).

Poprzednie ustawienia lampy (przed wymianą świetlówek) - ok. 4 godz. 100%, 2 godz. rano i 2  godz. wieczorem  faza rozjaśniania/ściemniania, po 1 godz. rano i wieczorem  tylko aktynika

Obecnie świecę 10 godz. na 100%.

Aktualne Ustawienia świetlówek:

4x ATI Blue+
1x ATI Purple+
1x ATI Coral+
2x ATI Actinic

poprzednio było:

2x ATI Purple+
4x Actinic Blue Gieseman
2x ATI Coral+

Czy nadmiar światła może być powodem reakcji Discosomy? Dojdzie do siebie, czy przestawiać ją w cień?

Parametry wody bez zmian.

Dzięki za rady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym z powodów pompowania sie korali jest zwiekszenie powierzchni tkanki w celu łapania więcej ilości światła. Jesli dałeś wiecej swiatła to koral reaguje odpowiednio korygując jego ilość. Ogolnie rzecz biorąc powinien sie dostosować za pare dni. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie było z discosomami. Miałem na dnie i wszystko było pięknie, dałem wyżej na skalę i zaczęły się problemy. Tzn po czasie zaczęły się mniej pompować,  potem wogole i zbielały.  Wtedy już było za późno. Początkowo nie wiązałem tego że światłem więc nie zareagowałem odpowiednio wcześniej. Może przyczyna była inna ale nic innego nie zmieniłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę obserwował, dzięki, na razie wygląda zdrowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potencjalne zagrozenie to toksyczność tlenowa spowodowana nadmiarem tlenu w tkankach. Wbrew pozorom fotosynteza w zooxach moze być tak intensywna ze produkowany tlen zaczyna się kumulować w tkanka bo zwyczajnie nie nadąza dyfundowac do wody. Czestym ratunkiem korali jest awaryjne pozbycie sie zooksantelli co czesto wiaze się z pojasnieniem lub nawet bieleniem korali. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.