Skocz do zawartości
Piostu

dobór pompy obiegowej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zacząłem kombinować nad sumpem do swojego baniaka i poległem już przy pierwszym problemie.

Mianowicie: jaką pompę obiegową wybrać ?

Pomijam tutaj ( na razie ) kulturę pracy, chodzi mi głównie o techniczne podejście, a mianowicie jak dobrać wydajność pompy do danej pojemności akwarium ?

Wiem że ważnym czynnikiem jest tutaj wysokość podnoszenia wody przez pompę, jednak niektórzy producenci na swoich stronach podają wykresy charakterystyki pracy danej pompy, to sobie odczytam jak będę wiedział ile moja przyszła pompa musi przepompować ma danej wysokości ...

Pozdrawiam


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sie nie wysililes, :thumbdown:

Kliknij w google.pl kombinacje slow dobor pompy obiegowej, jaka pompa, cicha pompa, jaki obieg z dopiskiem nano-reef.

Ilosc tematow jest miazdzaca. Nie boj sie jak dowiesz sie czegos innego po drodze.

Jak nie chce Ci sie czytac przejrzyj zbiorniki z litrazem ktory planujesz. Gotowe rozwiazania na tacy :coffee:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz,to się nie wysiliłeś czytając posta, thumbdown.gif

Jakbyś przeczytał temat ze zrozumieniem to najprawdopodobniej zauważyłbyś że napisałem:

Pomijam tutaj ( na razie ) kulturę pracy

a Ty piszesz:

kombinacje slow ...cicha pompa

Nie boję się również dodatkowej wiedzy, zauważ że nie napisałem : Jaką pompę kupić do XXX Litrów, tylko zapytałem

jak dobrać wydajność pompy do danej pojemności akwarium

Widzisz gdzieś tam pytanie o "gotowe rozwiązania na tacycoffee.gif" ?

Stosowałem Twoje porady wcześniej i oto pierwsze 5 wyników Google:

Jaka pompa cyrkulacyjna do RM - nano-reef.pl

Jaka pompa do automatycznej dolewki ? - nano-reef.pl

temat rzeka - jaka pompa - nano-reef.pl

Jaka pompa do 450l. - nano-reef.pl

jaka pompa do aqua medic turboflotor 1000 - nano-reef.pl

W większości z nich jest podany dokładny model do danego litrażu.

Kopałem google i uzyskałem rozbieżne wyniki: że powinno się założyć od 3 aż do 10 razy pojemność akwa na godzinę, stąd to pytanie które zadałem wcześniej.

Przeformułuję może pytanie żeby było bardziej czytelne:

"Jaką wielokrotność pojemności akwarium trzeba przyjąć żeby nie dusić pompy za bardzo zaworem ( grzanie wody i straty energii ) i jednocześnie zapewnić odpowiedni poziom filtracji ?"

Edytowane przez Piostu (wyświetl historię edycji)

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/45269-obieg-czy-nie-za-duzy/page__view__findpost__p__439764

Zrozumialem wszystko oprocz lenistwa. :harhar:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Grzegorz,to się nie wysiliłeś czytając posta, thumbdown.gif

Jakbyś przeczytał temat ze zrozumieniem to najprawdopodobniej zauważyłbyś że napisałem:

a Ty piszesz:

Nie boję się również dodatkowej wiedzy, zauważ że nie napisałem : Jaką pompę kupić do XXX Litrów, tylko zapytałem

Widzisz gdzieś tam pytanie o "gotowe rozwiązania na tacycoffee.gif" ?

Stosowałem Twoje porady wcześniej i oto pierwsze 5 wyników Google:

Jaka pompa cyrkulacyjna do RM - nano-reef.pl

Jaka pompa do automatycznej dolewki ? - nano-reef.pl

temat rzeka - jaka pompa - nano-reef.pl

Jaka pompa do 450l. - nano-reef.pl

jaka pompa do aqua medic turboflotor 1000 - nano-reef.pl

W większości z nich jest podany dokładny model do danego litrażu.

Kopałem google i uzyskałem rozbieżne wyniki: że powinno się założyć od 3 aż do 10 razy pojemność akwa na godzinę, stąd to pytanie które zadałem wcześniej.

Przeformułuję może pytanie żeby było bardziej czytelne:

"Jaką wielokrotność pojemności akwarium trzeba przyjąć żeby nie dusić pompy za bardzo zaworem ( grzanie wody i straty energii ) i jednocześnie zapewnić odpowiedni poziom filtracji ?"

Ja bym dobierał do planowanego odpieniacza raczej ale doświadczenie mam mizerne bo dopiero wczoraj skałe kupiłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaraj sie o taka, ktora przemloci pojemnosc akwarium z 10 x/h. Do tego dobierz odpieniacz, ktory bedzie mial pompe chociaz zblizona wydajnoscia i bedzie podawala tyle litrow powietrza/h, ile litrow wody jest w zbiorniku. "Duszenie" pompy nie jest potrzebne :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest to co spowodowało nazwanie mnie "leniem" harhar.gif

Postaraj sie o taka, ktora przemloci pojemnosc akwarium z 10 x/h.

.....

.....

Inne szkoly radza by pompa byla w stanie przepompowac wode zbiornika od 3-5 razy na godzine.

....

Przy przykładowej pojemności 100 l akwarium mówimy o rozbieżnościach rzędu 700l/h ...


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze Stani mial na mysli dziesieciokrotnosc jaka podaje producent na etykiecie co sprawia ze po wszystkich kolankach i podnoszeniach masz polowe. Inaczej do 500 litrowych baniakow montowalibysmy obiegowki 10.000l

Dlatego do swoje planowanej setki kup Eheim 1250 lub new jet 1700 bo inaczej komin wyjdzie Ci na pol akwarium.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączę się z pytaniem do istniejącego wątku, żeby nie pisac nowego. Mianowicie, trzymam się na razie koncepcji obiegu i cyrkulacji bez pomp wewnętrznych (falowników). ma to byc kostka 60x60x60. Skłaniam się do kocepcji dwu pomp obiegowych o mniejszej mocy. Czy lepiej zastosować jedną ? Docelowo mają być trzy wylewki. Jedna dnem, z przodu baniaka i dwie na górnej powierzchni. Myślałem o zastosowaniu pomp o róznej mocy. Bo i mniejsze straty na podziałach i łatwiejsza hydraulika. No i na wypadek awarii jest jeszcze jakaś rezerwa...

Jak myślicie ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączę się z pytaniem do istniejącego wątku, żeby nie pisac nowego. Mianowicie, trzymam się na razie koncepcji obiegu i cyrkulacji bez pomp wewnętrznych (falowników). ma to byc kostka 60x60x60. Skłaniam się do kocepcji dwu pomp obiegowych o mniejszej mocy. Czy lepiej zastosować jedną ? Docelowo mają być trzy wylewki. Jedna dnem, z przodu baniaka i dwie na górnej powierzchni. Myślałem o zastosowaniu pomp o róznej mocy. Bo i mniejsze straty na podziałach i łatwiejsza hydraulika. No i na wypadek awarii jest jeszcze jakaś rezerwa...

Jak myślicie ?

Moim skromnym zdaniem jest to bez sensuthumbdown.gif


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piostu,

mam zbiornik 370 litrowy a pompe biegowa 3500 l/h. Uwazam, ze 1000 lub 1500 l/h to by bylo za malo.

Z tych 3500 l moze z 2500 dochodzi na wymagana wysokosc. Pompa do odpieniacza podaje z 2500 l wody...

Grzesiu mowil o "innej szkole" ale nie rozwinal jakiej. W moim mniemaniu, obieg 300 l/h w 100 l akwarium jest pomylka. :welcome:

I jeszcze jedno; nie mysl, ze 700 l obiegu wiecej lub mniej to "az tak duzo". 300 l/h to za malo, ale miedzy powiedzmy 500 a 2000 mozesz dac... Jesli nie chcesz marnowac pradu, to najpierw dobierz odpowiedni odpieniacz i pod wydajnosc jego pompy dobierz pompe obiegowa (uwzgledniajac straty na podnoszeniu). :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanislaw Ty po niemiecku a ja po angielsku thumbup.gif

Mam zbironik 260L a pompe obiegowa 2400L. Po metrowym podnoszeniu daje max 1400L. Pompa odpieniacza podaje 1300L wody.

PI x OKO to co podaje fabryka jest razy 10 a to co wychodzi w praktyce x 5 na godzine

Moim zdaniem na tabliczkach znamionowyc i wykresach mozna polegac w przypadku Red Dragon Eheim czy Tunze. Reszta opinie sa juz podzielone. A Piszac od 3-5 razy mialem na mysli ile pompa pa tloczyc w praktyce zeby kolega kupujacy wizal pod uwage jaka ma wysokosc podnoszenia, po drodze ilosc kolanek i np lock-line na wylocie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Innymi słowy mówicie o tym samym na dwa różne sposoby :)

Z tego co napisaliście wyszło na to że najlepiej kupować pompę która na danej wysokości ma wydajność około 5 x pojemność akwa, a takie pomopy najczęściej mają znamionowo około 10 x baniak :)

Oki, czas ruszać na poszukiwania jak tylko uświadomię żonę że kupujemy większe szkło :):)

Dzięki serdeczne za pomoc


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączę się z pytaniem do istniejącego wątku, żeby nie pisac nowego. Mianowicie, trzymam się na razie koncepcji obiegu i cyrkulacji bez pomp wewnętrznych (falowników). ma to byc kostka 60x60x60. Skłaniam się do kocepcji dwu pomp obiegowych o mniejszej mocy. Czy lepiej zastosować jedną ? Docelowo mają być trzy wylewki. Jedna dnem, z przodu baniaka i dwie na górnej powierzchni. Myślałem o zastosowaniu pomp o róznej mocy. Bo i mniejsze straty na podziałach i łatwiejsza hydraulika. No i na wypadek awarii jest jeszcze jakaś rezerwa...

Jak myślicie ?

Moim skromnym zdaniem jest to bez sensuthumbdown.gif

Aż tak bardzo bez sensu to nie jest. Nie wszystko co jest inaczej pomyślane musi być od razu bez sensu.

Choć jest bardzo poważna wątpliwość. Jeśli obie pompy (lub jedna mocna) miałyby pracować jako główne (zabierają wodę z sumpa i podają do akwarium) to jak u licha chcesz zrobić wylewkę w dnie? To akurat się kupy nie trzyma. Jeśli myślałeś o zaworze przeciwzwrotnym... to o nim zapomnij :)

Jest za to prosta i sprawdzona recepta, z której IMO powinieneś skorzystać (zakładając, że nadal chcesz się pozbyć pomp z akwarium). Kostkę 6x6x6dm powinieneś wyposażyć w pompę główną >3000l/h, a dla zapewnienia cyrkulacji dodatkową pompę tłoczącą, która może pracować poza wodą. Myślę, że sprawdziłby Ci się w tej roli np. NJ 4500, chyba że nie boisz się kosztów i zdecydujesz się na coś ze stajni Royala. W dnie wiercisz 4 otwory (zaciąg 32mm i 3 wylewki po 20mm, przy czym na wylocie z pompy dajesz większą średnicę, taką jaką sugeruje producent, a dławisz dopiero na/po czwórniku). Dno ma małą powierzchnię więc otwory nie powinny przyczynić się do żadnej katastrofy, ale oczywiście w tym przypadku użyta szyba im grubsza, tym lepsza (dałbym 12mm). Kwestia dobrego poklejenia hydrauliki, odpowiedniej liczby zaworów (przyda się 5 sztuk) i masz bardzo dobrą, niewidoczną cyrkulację. Jednocześnie wylewki możesz zrobić tak, aby wykorzystać je jako podbudowę dla żywej skały. Jeśli zrobisz to porządnie, będziesz z takiego systemu na prawdę zadowolony, a w miarę chęci i możliwości może rozszerzysz go o falownik Oceans Motions, a wtedy :Winner to będzie czad :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałem o tak rozbudowanym projekcie. Chciałem pierwotnie puścić denną wylewkę od góry, po wewnetrznej części zbiornika i zamaskować klejoną skałą. Zabezpieczenie przed zalaniem miał stanowic otwór zapowietrzający centymetr poniżej powierzchni. Ale faktycznie, można zrobic na pompie poza zbiornikiem, stojącej nieco powyżej, lub na poziomie wody. Nie pomyslałem o pompie zewnętrznej :(.

Drugi obieg wody nie będzie generował tak dużej rotacji w sumpie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponieważ zaczynam realizować nowy projekt mam do Was pytanie odnośnie pompy obiegowej. Akwarium o wym. 250x60x55 z jednym kominem z lewej strony w którym są dwa spływy 40mm oraz powrót 32mm. Powrót tuż nad kominem rozdziela się na 2 x 25mm, z czego jeden wylot / podwójny loc line / jest przy kominie, a drugi rurą 25mm poprowadzony na środek akwarium / również loc line /. Kolejny powrót jest przewidziany po przeciwnej stronie komina i ma średnicę 25mm. Wysokość od dna sumpa do górnej krawędzi akwarium ok 160cm.

I teraz pytanie:

- czy powrót który rozdziela się na dwa podpiąć pod jedną pompę ok 8000tyś, a drugi podłączyć do pompy NJ 4500 / taką mam w obecnym akwarium/?

- czy odpuścić NJ i połączyć wszystkie powroty i podpiąć pod jedną pompę ok 10000-12000tyś?

Nadmienię, że sump nie ma jeszcze wklejonych przegród więc jest możliwość "potasowania"

z góry dzięki za odpowiedź

ostatnio trochę czytałem o pompach Jebao bądź też Aqua Nova i na chwilę obecną chyba się zdecyduję na jedną z nich.

Edytowane przez Michał BB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze wydaje się rozwiązanie z dwoma pompami , ja przynajmniej bym tak chyba zrobił.

Wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję temat gdyż wciąż mam wewnętrzny dylemat czy aby moja pompa obiegowa jest właściwie dobrana (w stopce parametry).

Czy może ktoś przez chwilę pochylić się nad zagadnieniem i rozwiać lub potwierdzić moje wątpliwości ?

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.