Skocz do zawartości
djbovorta

Automatyczna dolewka RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje zmontowac autonatyczna dolewke wody.Niestety nie posiadam sumpa tylko filtr panelowy wiec skok poziomu wody jest nie wielki w komorze pompy obiegowej.Wiec czujnik musi byc w miare czujny z malym skokiem.Pierwsze co nasuwa mi sie na mysl to zwykly zawor z plywakiem zamykajacy doplyw wody z filtra RO oraz zawor 4drozny by zamykal odplyw wody brudnej kiedy jest zamkniety zawor plywakowy.Co mnie nurtuje w takim rozwiazaniu to cisnienie w ukladzie filtrow.Te zlaczki raczej sa przystosowane do ciaglego przeplywu wody i moga z czasem przeciekac.Druga opcja jaka biora pod uwage to wylacznik plywakowy zamykajacy obwod elektryczny elektrozaworu ktory bym zamontowal na zasilaniu pre filtrow czyli na samym poczatku systemu. Co w tej wersji mnie zastanawia to to czy po zamknieciu zaworu zasilajacego cisnienie z membrany zejdzie przed wylot wody brudnej i membrana mi wyschnie druga sprawa to czas pozniejszego napelnienia systemu cisnieniem potrwa co bedzie skutkowalo zbyt duzym skokiem wody w panelu.

Co radzicie? Jaka metode wybrac a moze ktoras da sie ulepszycpost-23989-1416856820,92_thumb.jpgpost-23989-1416856835,63_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem kilka razy i ja akurat tego nie kumam,domyślał się,że filtr jest używany nie tylko do akwarium ? Nie wiem skąd ostatnio te tematy o wysychających membranach i obawy,aleja tego nie rozumiem.W swoim mam automatyczną dolewkę od kliku lat i działa,gdzie będzie pływak to prawie jest obojętne,w przypadku opcji bez sumpa dobrze by cyrkulacja nim nie majdała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz czego nie kumasz a sprobuje wyjasnic.Woda z ro uzywana jest tylko na dolewki i do mieszania z sola do podmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nawet zawór czterodrożny nie jest Ci tutaj potrzebny. Przecież będziesz miał elektrozawór przed filtrem i to on Ci będzie odcinał dopływ wody do filtra. Wysychaniem membrany też nie masz się co przejmować. Dolewka będzie się załączała kilkanaście razy na dobę więc nawet nie będzie możliwości, żeby membrana wyschła.

Po prostu pływak do komory z pompą, elektrozawór przed filtr i tyle.


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zawor 4drozny jest potrzebny w jednej z dwoch wersji ktora przedstawilem otoz; opcja pierwsza w komorze gdzie jest pompa (raczej mało faluje tam woda) zamontowal bym plywak taki jak np jest w spluczce ktory po ptostu zamyka wplywajaco wode do komory po podniesieniu sie plywaka ale mimo ze zamknie wplywanie wody do zbiornika woda z membrany nadal bedzie sie wydostawac przez wyjscie wody brudnej do sciekow. Dlatego tez stosuje sie zawor 4drozny ktory po podniesieniu cisnienia po zamknieciu zaworu na koncu zamyka tez wode brudna . W tej opcji obawiam sie cisnienia ktore utworzy sie po zamknieciu zaworu w koncu filtry stworzone sa do ciaglej pracy ,przeplywu wody.

Druga opcja to zastosowanie plywaka zamykajacy obwody ktory uruchamia zawor na poczatku systemu cisnienia wtedy w ukladzie nie bedzie ale bedzie powoli spadac i powoli rosnac co wydluzy poczatek zasilania woda i jej zatrzymanie. Do tego przez wyjcie do sciekow bedzie uciekala resztka wody z membrany co moim zdaniem nie wydluze jej poprawnego dzialania. A o nieszczelnosciach w pierwszym pomysle czytalem na forum ze ktos po czasie mial lekkie wycieki na zlaczka h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie obraź się,ale dla mnie za skomplikowane,mi wystarcza tylko pływak i elektrozawór i tak przez około 4 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak inmar. Pływak i 2 zawory szeregowo ( jakby się któryś przywiesił )

Membrana nie wysycha chyba że masz nieszczelny korpus.

Nie przekombinuj - dolewka to prosta rzecz


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic w tym skomplikowanego,obie metody sa stosowane i sa norma.Takie moje przemyslenia ktore bezpieczniejsze.To zrobie tak ze zamontuje elektrozawor i plywak zamknij otworz obwod. A zeby woda mi sie nie cofala przez wyjscie wody brudnej dam system filtrow nizej niz wejscie do kanalizacji. Choc druga opcja jest bez elektryki i nadal sie wacham czy nie lepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co z gotowym zestawem automatycznej dolewki dla osób które chcą dolewkę z wiaderka lub baniaka 5l

ja się w tej chwili zastanawiam nad dolewką gdyż zdarza sie że w komorze gdzie mam filtr tzn żywą skałe pokruszoną poziom wody obniża sie i skała wysycha

dolewka by uniemożliwiała opadnie wody do poziomu skałek

Edytowane przez kresia00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.