Skocz do zawartości
Magdalenamarika

aiptasia -piekielne dziadostwo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich wiem ze ten temat byl juz poruszany setki razy ale jeszcze cos dopiszę. Mamy akwarium od kilku miesięcy i ogólnie z aiptasia byl spokój. Ale ostatnio zaczęliśmy prawdziwą wojnę z tym paskudztwem niestety narazie przegrywamy. Wrzątek,sok z cytryny,roztwór Cacl2 i SODY ORAZ STĘŻONA SOLANKA powodują jedynie pojedyncze ofiary i to łatwo dostępne ale z każdą. Pokonana pojawia sie kilka nowych jak to ma miejsce przy wyrzucaniu przetrwalnikow. Została Nam obecnie proba krewetkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://erybka.pl/pro...ostratus-L.html

ale jedzący również mrożonki :)

z krewetkami jest różnie... jedne jedzą inne zostają zjadane :)

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chelmonem bywa różnie, jak gustuje w aiptasiach to faktycznie wytnie wszystkie. Mój niestety woli inne pokarmy.

Natomiast dosyć skuteczna jest chemia http://erybka.pl/product-pol-5386-Red-Sea-Aiptasia-X-60-ml.html

przynajmniej w moim przypadku.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza rybka to brzydal wszystkie wykosi ale póżniej zabiera się za korale i trzeba uważać i karmić ją obficie albo do sumpa na jakiś czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie cztery sztuki lysmata kuekenthali załatwiają temat aiptazji na bieżąco.


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://erybka.pl/pro...ostratus-L.html

ale jedzący również mrożonki :)

z krewetkami jest różnie... jedne jedzą inne zostają zjadane :)

112l to troche zamało na chelmona.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

112l to troche zamało na chelmona.

nigdzie nie ma info, że to 112l :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdzie nie ma info, że to 112l :)

Jest np. tu:

http://nano-reef.pl/topic/80261-dylematy-dotyczace-cyrkulacji/

Ja nie polecał bym tej ryby, bo to bardzo trudna ryba, tym bardziej nie znając podstawowych info o zbiorniku :)

Do tego pani niebawem wybiera się do sklepu więc...


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydal, pod warunkiem ze jest go po kuracji gdzie przetrzymac, inaczej zacznie jesc co innego. Bo ja swojego sprzedalem a apitasie wylazly dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mojej 3 letniej obserwacji to aiptasia jest nie do zlikwidowania. Jak wytępisz wszystkie widoczne to gwarantuję Ci pojawienie się nowych za jakiś krótszy czy dłuższy czas. Jedynie start na suchej skale może w części nas uchronić od tego ukwiała, ale pewnie z zakupionym koralem przyniesiemy ją do swojego baniaka.

Ja polecam zakupić wundermani ze 2szt , one będą trzymać w ryzach populację, reszta to nauczyć się z nią żyć i podziwiać jaka jest piękna :-):-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również polecam Joe's Juice. Miałem plagę aipitasi. Wpuszczenie paru kukenthali plus ten środek i udało się opanować inwazję. Parę różyczek jeszcze widać, ale to kwestia czasu.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


130x60x65 + sump, odpieniacz Skimz SM 251, cyrkulacja 2XRW 15, pompa obiegowa DC 6000, światło ATI Sunpower 8x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Aiptasia nie jest wcale taka zła. Są znacznie gorsze plagi. Są rurówki i ukwiały które rosną szybciej od aiptasi i nic ich nie rusza a zwalczanie ich innymi metodami nie ma sensu.

W przypadku Aiptasi walka jest bardzo prosta. Wystarczy mieć ostre narzędzie i zwierze które zjada małe aiptasie. Duże ukwiały do których jest dostęp zabija się ostrym narzędziem a małe ukwiały i ich resztki zjadają na przykład krewetki. Stosowanie wszelkiej maści środków chemicznych nie ma żadnego sensu. Zawsze prowadzi to do zmiany składu chemicznego wody a te metody i tak nie są skuteczne bo za ich pomocą nie da się zwalczyć dywanu aiptasi wielkości 2- 5mm.

Nie jest prawdą to że tylko niektóre krewetki "na aiptasie" jedzą aiptasie. Jedzą je wszystkie krewetki L.seticaudata, L.wurdemanni, L. bogessi... Te zwierzaki nie sa jednak predatorami a na efekty trzeba czesto cierpliwie poczekać. Oczywiście w zbiorniku 100 litrów, ktory jest zarośnięty aiptasią jedna krewetka albo nawet 3 krewetki nie dadzą sobie rady. Cudów nie ma. 1 Rumcajs nie da sobie rady z 40 rozbójnikami. Jeśli aiptasi jest mało to na 100 litrów wystarczą 3 krewetki ale jak jest jej dużo to trzeba im pomagać i mordować duże aiptasie samemu.

Ja w swoich akwariach, w ktorych mam korale do zwalczania aiptasi stosuję tylko i wyłącznie krewetki. Są to krewetki Lysmata seticaudata ale inne gatunki krewetek czyszczących które jedza aiptasie też można zastosować. Osobiście sprawdziłem że krewetki L.seticaudata, L.wurdemanni i L.bogessi jedzą aiptasie. Nie trzeba ich "trenować" one to wiedzą od urodzenia...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedną wurdemanni i 3 aiptasie. Były małe, kiedy kupiłam krewecię, ale sama jedna chyba jest zbyt nieśmiała. Prawie nie wychodzi zza odpieniacza, gdzie znalazła swój dom. Trzeba będzie przygotować zastrzyk z wrzącą ro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta woda to różnie bywa bo jak masz dostęp to można walczyć ale u nas np po zalatwieniu jedne wrzątkiem w ciągu dosłownie kilku dni pojawilo sie w widocznych miejscach z dziesięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Joe's Juice na większe sztuki plus Wurdemanni na niedobitki załatwiły u mnie sprawę na dobre. Od dwóch lat nie widziałem żadnej "różyczki". Wurdemanni widuję bardzo rzadko. Najpierw miałem dwie sztuki, ale jak przestałem je całkowicie widywać (prawdopodobnie za sprawą żarłocznego kraba), kupiłem na wszelki wypadek jeszcze jedną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej padły z głodu.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek postanowiłem rozpocząć działania w moim zbiorniku. Nie jest to plaga tylko kilka małych szt. i jedna większa ale nie chcę aby się to dalej mnożyło. Mój plan to zwalczyć istniejące preparatem Joe's Juice lub Aiptasia X i następnie kupić kilka krewetek jako środek na ew. pozostałości i zapobiegawczy. Prośba o radę do osób, które stosowały w/w preparaty, który wybrać?


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem oba preparaty są skuteczne gdyż generalnie to jest "to samo". Używałem, działa. Polecam.

:)

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raczej padły z głodu.

P.

Pozbyłem się krabów szkodników i ostatnia Wundermanni ma się dobrze mimo braku Aiptasi. To nie jest specjalista pokarmowy jak Nudibranch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.