Skocz do zawartości
farti

[Gdańsk] 225l , komin zewnętrzny, sump - kompletuję sprzęt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich morszczuków!

Od 2 tygodni czytam i czytam, głowa mi już puchnie :) tyle informacji trzeba przyswoić. Staram się to wszystko poukładać w główce, ale potrzebne mi jest wsparcie doświadczonych kolegów.

Zbiornik:

Wymiary 90x50x50 ( co daje 225l )- decyzja ostateczna, nie będzie już zmiany. Wiem, że im większy tym lepszy, ale kwestie kompromisów podyktowały taki litraż.

Przód i prawa strona do lukania OW, reszta zwykłe szkło.

1 pytanie

zdecydowałem się na szkło 10mm bez wzmocnień , co o tym sądzicie ?

aqwa1.jpg

Komin zewnętrzny

Na projekcie 32x14x30. Przy długości sugerowałem się długością grzebienia. Ale dzisiaj dostałem przeloty 2xfi32 i powrót fi25, ustawiłem je na kartce papieru i pojawiło się

2 pytanie

czy nie zmniejszyć wymiarów komina do : 25x10x25 ? nie będzie tak odstawał.

Sump

3 pytanie

wielkość sumpa, myślę o 60l ( 30x50x40 ) z 3 komorami, nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać. Możecie podesłać mi link do jakiegoś sprawdzonego projektu ?

Oświetlenie

Pytanie 4

co wybrać:

belka T5 6x39W czy

belkę HQI/T5 (1x150W HQI + 2x39W T5 + LED na noc ), nie wiem czy HQI oświetli cały zbiornik ?

Obsada

Jeśli chodzi o rybki, to planuję :

Pterapogon kauderni sztuk 2

Valenciennea puellaris sztuk 1

Salarias fasciatus sztuk 1

Amphiprion ocellaris sztuk 2

Labroides dimidiatus sztuk 1

Siganus vulpinus sztuk 1

Zebrasoma flavescens sztuk 1

+ koralowce miękkie, ale jeszcze nie wiem jakie ...

5 pytanie

czy taka obsada będzie ok ?

6 pytanie

jakie korale sugerujecie w pierwszych 6 miesiącach ?

Pompa obiegowa

7 pytanie

Jak mocną pompę wybrać , proszę o podpowiedź. Zależy mi aby była bardzo cicha.

Będę wdzięczny za wszelki bardziej i mniej krytyczne uwagi, każda informacja jest na wagę złota :D

Pozdrowienia z 3miasta

Edytowane przez farti (wyświetl historię edycji)

90x50x50 [225l + sump] z Gdańska http://nano-reef.pl/...jekt-z-gdanska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Gdanszczanina !

Gdy akwarium ma wzdluzne wzmocnienia, to jest wzmocnione. Zartuje: ale takie wzmocnienia super wylapuja wode zeby nie chlapala gdy sie czysci szybe czyscikiem magnetycznym.

Komin mozesz zmniejszyc.

Sump moze tez byc bez komor, to bedzie latwiej dopasowac poziom wody do wymagan kazdego odpieniacza. Projektow jest tu duza ilosc.

Chyba z lampy 6 x 39 W bedziesz zadowolony. Dobrze, zeby miala na kazda rure osobny odblysnik. Ta lampa HQI + 2 (lub 4 T5 dla sps-ow) tez bedzie dobra.

Siganusa bym do tego litrazu nie wpuszczal, lubi urosnac. Zamiast Valenciennea puellaris wzialbym sexguttata, nie sypie piachem po koralach, pracuje przy dnie.

Jesli zadbasz o parametry, to po miesiacu lub dwoch od uruchomienia mozesz wstawic testowe zoanthusy i lps-y a po nastepnym miesiacu rowniez sps-y. Miekkie beda im przeszkadzac.

Pompa wystarczy 2,5-3 tys. l/h. Nowe Eheimy lub AquaBee 3000 sa ciche, z wyzszej polki to Mini Red Dragon 2,5 tys.l/h. Zapewne tez ktos zaproponuje Jebao.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam slabo wierze, ze bedziesz zadowolony z pompy 25 W. Moze jesli to ma byc ta super marka, to warto pomyslec nad silniejsza (4 tys.) zeby nie chodzila na pelna pare, bedzie ciszej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część masz taki sam wymiar akwarium jak ja. Tyle że masz komin zewnętrzny i super. Teraz też bym zrobił zewnętrzny.

Co do sumpa ja mam 80x40x40 z oddzielną komorą na dolewkę. Jeśli możesz zrób większy niż planujesz, więcej miejsca na ewentualne późniejsze graty. Podeślę projekt z zdjęciem jak chcesz jak to u mnie wygląda.

Co do oświetlenia teraz wybrał bym samo T5 (nie wiem jak z hqi, a miałem najpierw samo led, teraz mam led plus t5), a będzie napewno tylko t5 w przyszłości.

Co do pompy ja mam AquaMedic eco runner 2700 i jestem bardzo zadowolony. Niesamowicie cicha no i od ponad roku pracuje bez żadnych problemów.

A i zrób 90x 60x50 będzie więcej miejsca na piasku :p


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim słodkim akwa tych samych wymiarów lampa oświetla cały zbiornik bez problemów...Tyle że wisi tam AquaMedic 150W+4x24W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się zmniejszyć rozmiar komina, przecież nie będę tam cały czas grzebał , wystarczy aby przelotki miały miejsce dla siebie :)


90x50x50 [225l + sump] z Gdańska http://nano-reef.pl/...jekt-z-gdanska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część nie miałem wcześniej czasu. Mam nadzieje że się przyda.

post-23044-0-23449500-1454168448_thumb.jpg


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naczytałem się, już mnie głowa boli, a jak to mówią: "praktyka czyni mistrza". Trzeba trochę przyśpieszyć !

Szło 90x50x50 225l zamówione u Pana Marka ze Słupska ( z polecenia ) , trochę trudno się było dogadać , ale zamówienie poszło , w tym tygodniu ma być na miejscu.

Komin zewnętrzny na bocznej szybie.

komin_izo.jpg

Sump: 70x46x40 , 128 l , 3 komory + duża na dolewkę

sump_izo.png

Z zakupów doszły już:

- elektryka

DSC_0697.JPG

- 10 kg suchej ( ułożenie spontaniczne, proszę nie komentować :)

- kilka testów: NO2, PO4, Si, Ca - więcej nie kupuję, podobno i tak się ich nie używa ...

- wężyk silikonowy do pompy

-Prodibio BioDigest na filtrację

DSC_0715.JPG

- odpieniacz Beast 400

- pompka do niego NEWA BP 1202 , 1100 l/h

- 2 świetlówki do refugium

- salimetr

- cyrkulacyjna , falownik Jeneca ZL-221 , 8000 l/h

- Sea salt :)

DSC_0721.JPG

Szukam teraz fachowca od spawania stelaży w 3mieście, jeśli znacie to proszę o polecenie kogoś !!!

Na razie tyle, czekam na kolejne przesyłki, będę updejtował .

Pozdrawiam


90x50x50 [225l + sump] z Gdańska http://nano-reef.pl/...jekt-z-gdanska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym robiłeś takie fajne projekty akwarium i sumpa?


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym robiłeś takie fajne projekty akwarium i sumpa?

Sketchup, bardzo prosty , intuicyjny programik. Na początku obejrzyj sobie kilka krótkich szkoleń na YouTubie, załapiesz szybko o co chodzi. rysujesz w 3D , możesz obracać z każdej strony, wymiary nanosisz wybierając tylko punkty lub linie, nic prostszego nie znajdziesz.

http://sketchup.com.pl/


90x50x50 [225l + sump] z Gdańska http://nano-reef.pl/...jekt-z-gdanska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

farti,

3 Watt odpieniacz na 250 litrowe akwarium ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

farti,

3 Watt odpieniacz na 250 litrowe akwarium ?

eee, napisali, że do takiego będzie dobre, pompka ma 18W . Sprecyzujesz , co nie tak i ile powinno być ? Dziękuje za pomoc.

Edytowane przez farti (wyświetl historię edycji)

90x50x50 [225l + sump] z Gdańska http://nano-reef.pl/...jekt-z-gdanska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trudno powiedziec. Kiedys prowadzilem akwarium 240 litrow odpieniaczem H&S 150. Byl bardzo dobry.

Raczej widzialbym tam H&S 150, Schurana 120, Delteca AP 600, Bubble King 180 Mini i pewnie sporo innych, ale nie Bestie z rurka do kubka o srednicy 4 (?) cm. To swiadczy o "sile" pompy, ktora przy "normalnej srednicy" nie podnioslaby piany.

Na poczatek wystarczy i zreszta to zalezy tez, na jakie korale sie nastawiasz. Za bardzo bym nie przerybial.

Sorry, ze skrytykowalem. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do testów to trochę nie trafìłeś z no2 i Si. Najprzydatniejsze to NO3, PO4, KH, CA.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto doradzał Ci zakup tych testów ? Na początek NO2 I NH4 i to najlepiej od kogoś bo użyjesz tylko kilka razy . Potem NO3 , PO4 I KH a następnie CA i MG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto doradzał Ci zakup tych testów ? Na początek NO2 I NH4 i to najlepiej od kogoś bo użyjesz tylko kilka razy . Potem NO3 , PO4 I KH a następnie CA i MG

wiedziałem , że coś narozrabiałem, muszę to skorygować :)


90x50x50 [225l + sump] z Gdańska http://nano-reef.pl/...jekt-z-gdanska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy nabytek dotarł.

- Membrana 75GPD VONTRON - 1 szt.

- Filtr liniowy węglowy - 1 szt.

- Filtr liniowy polipropylenowy - 1 szt.

- Demineralizator DEMI MB-400 - 1 szt.

DSC_0838.JPG


90x50x50 [225l + sump] z Gdańska http://nano-reef.pl/...jekt-z-gdanska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna dostawa! Teraz puzzle hydraulika.

Termometr elektroniczny z sondą

Grzebień przelewowy 32cm

Sitko spływu Φ32mm

Kolanko PCV 90st Φ32mm

Kolanko PCV 90st Φ25mm

Złączka 25mm na wąż

Rura PCV Φ32mm

Rura PCV Φ25mm

Dwuzłączka PCV Φ 25mm z uszczelką

Dwuzłączka PCV Φ 32mm z uszczelką

Zawór kulowy Φ32mm

Zawór kulowy Φ25mm

Jebao DC-3000 z kontrolerem (900-3000l/h)

Grzałka tytanowa 150W z zew. termoregulatorem

DSC_0841.JPG


90x50x50 [225l + sump] z Gdańska http://nano-reef.pl/...jekt-z-gdanska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa będzie za słaba :)nie ukrywajmy , że jebao trzeba sporo przewymiarować , ponieważ ma spory spadek na wydajności przy podnoszeniu , a dwa są prądożerne . Obieg to również ważna rzecz w akwarium .


100x60x50 Full OW +sump 100L / / Giesemann Matrix II - 8x 39W // Twistman 200 EXT V2// RW-15 - 1 // Tunze 6045 - 2 //

Siporax 6 L // Skała Real Reef Rock - 20 kg // i takie tam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, planuje zrobić podobne akwarium, z tym, że komin chcę dać z na tylnej ścianie i zastanawiam się nad wymiarami komina tzn. czy te 5cm starczy? Czy może dać 6cm na grzebień? Jaki planujesz poziom wody w akwarium? Drugie pytanie czy orientuje się ktoś ile cm wraz z szczelnymi gniazdami ma T5 39w ? Przepraszam autora tematu że się wtrącam, ale dokładnie na takie akwarium mam wygospodarowane miejsce i waham się pomiędzy 80x50x50 a 90x50x50, szukam kompromisu pomiędzy kosztami a przyzwoitymi warunkami oświetleniowymi.

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, planuje zrobić podobne akwarium, z tym, że komin chcę dać z na tylnej ścianie i zastanawiam się nad wymiarami komina tzn. czy te 5cm starczy? Czy może dać 6cm na grzebień? Jaki planujesz poziom wody w akwarium? Drugie pytanie czy orientuje się ktoś ile cm wraz z szczelnymi gniazdami ma T5 39w ? Przepraszam autora tematu że się wtrącam, ale dokładnie na takie akwarium mam wygospodarowane miejsce i waham się pomiędzy 80x50x50 a 90x50x50, szukam kompromisu pomiędzy kosztami a przyzwoitymi warunkami oświetleniowymi.

Pozdrawiam serdecznie

Cześć,

Właśnie kończę zalewać swoje, jestem przekonany, że 5 cm starczy, sztormów robić nie będę , łagodna falka to 1,5 - 2 cm.

Myślę, że w przypadku T5 wbijaj się na 90 cm długie akwarium, zmieścisz się wtedy z obudową ( same świetlówki to 85 cm )


90x50x50 [225l + sump] z Gdańska http://nano-reef.pl/...jekt-z-gdanska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam tak jak i reszta osób na dużo fotek...początki są ekscytujące.

Jeśli to nie tajemnica...ile kosztowało Cię szkło? Szukam rzetelnego wykonawcy co nie zrujnuje mi kieszeni.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło, taaak...

to jest temat, który najbardziej mnie boli. Też chciałem zaoszczędzić i teraz bardzo żałuję. Wyślę Ci na prv ile zapłaciłem. Znalazłem kolesia w Słupsku, który klei. Moje robił chyba najebany, jak wyciągnął sump, od razu widzę, że nie według projektu, a jeszcze dwa dni wcześniej omawialiśmy projekt, dostał wszystkie dokładne rysunki z wymiarami i "zapomniał" o komorze dolewki ( miała się ciągnąć wzdłuż całego sumpa ). Nie chciało mu się kleić.

Sam baniak krzywo sklejony, brudny i poplamiony silikonem, dzisiaj przy zalewaniu dopatrzyłem się też licznych, drobnych zarysowań ( chyba dlatego przywiózł tak brudne szkło ... )

następnym razem 100 razy zastanowię się nad oszczędnością, która nawiasem sięgnęła 50% :)


90x50x50 [225l + sump] z Gdańska http://nano-reef.pl/...jekt-z-gdanska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.