Skocz do zawartości
Robert-reef

Pompa dozująca zardzewiała

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zardzewiała mi ośka silnika w pompie dozującej Jebao. Dziwne jest że zardzewiała tylko ta, która podawany był płyn lugola. Wężyk nie ma przecieków, na oko nie widać też aby coś się przez niego przesączało. Czy płyn lugola może tak zadziałać na pompę, czy jakoś pechowo musiała mi tam kropla słonej wody wpaść i narobić bałaganu. Pompa jest 4 kanałowa i tylko w tym jednym jest problem.

Przy okazji gdzie można kupić silnik lub całą pompkę perystaltyczną do tego dozownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiała siędostać woda gdzieś. Nie ma innej możliwości. Albo wężyk jest dziurawy i gdzieś kapie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest pewnie w szafce i jak większość innych metalowych sprzętów nie musi mieć bezpośredniego kontaktu z wodą żeby pokryć się rdzą. Taki tam mamy klimat :)

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest w szafce, ale w sumpowni. To nie istotne. Chodzi o to że tylko jedna pompka z czterech umieszczonych obok siebie pomp zardzewiała. Zrozumiał bym, żeby wszystkie ośki zardzewiały w urządzeniu a zardzewiała tylko jedna, środkowa. Ta od podawania wody z reaktora, octu i magnezu są srebrne, nie ruszone przez rdze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może gdzieś była drapnięta, albo z innej partii materiału zrobiona.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesto widze ze wiekszosc akwarystow trzyma w sumpowni roznego rodzaju sprzety,gniazdka...etc.Ja nigdy bym nie wlozyl niczego co zwiazane jest z elektryka w tej samej szafce w ktorej stoi sump...Mam przeciagniete wszystkie kable tylem i wlozone do gniazdek w szafce obok,gdzie nie ma wilgoci...Nigdzie nie wyczytalem o tym by tak robic,ale juz wizualnie gniazdka,dozery i sterowniki pare centymetrow od wody powoduje ze skora mi cierpnie...To chyba instynkt obronny tak u mnie dziala...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Iceberg napisał:

Czesto widze ze wiekszosc akwarystow trzyma w sumpowni roznego rodzaju sprzety,gniazdka...etc.Ja nigdy bym nie wlozyl niczego co zwiazane jest z elektryka w tej samej szafce w ktorej stoi sump...Mam przeciagniete wszystkie kable tylem i wlozone do gniazdek w szafce obok,gdzie nie ma wilgoci...Nigdzie nie wyczytalem o tym by tak robic,ale juz wizualnie gniazdka,dozery i sterowniki pare centymetrow od wody powoduje ze skora mi cierpnie...To chyba instynkt obronny tak u mnie dziala...

Można przegrodzić szafkę i wydzielić stronę suchą, nie trzeba od razu stawiać kolejnej szafki. Ja tak mam i nic mi nie rdzewieje.

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie generalnie nie ma problemu z rdzewieniem sprzętów, które nie maja bezpośredniego kontaktu z wodą. W pomieszczeniu chodzi cały czas klimatyzator i osusza powietrze. Jest też dobry wyciąg z wentylatorem elektrycznym.

Tu problem pojawił się w tylko jednej z czterech pompek i zastanawiam się czy to ma związek z tym ze ta pompką był dozowany płyn lugola. Aktualnie przepiełem na czwartą, która teraz nie jest używana, ale czy i ona za chwilę nie zardzewieje, jeżeli to lugola ma takie działanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczny problem ze swoją pompą dozującą Jebao. Jedna pompka przestała działać gdyż trzpień pokrył się rdzawym nalotem. Zdjąłem plastikowe osłony, tulejki i wężyk - sprawdziłem i okazało się ze silniczek nadal pracuje. Po oczyszczeniu trzpienia z rdzy i złożeniu wszystkiego od nowa pompka ponownie działa. Tulejki przesmarowałem delikatnie olejem rzepakowym [emoji4] bo tylko taki miałem pod ręka - jak nie posmarujesz to nie pojedzie [emoji4]. Spróbuj, może i Tobie uda się ja zreanimować.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i okazuje się że to jednak jest wina tego ze wężyk, który jest w mechanizmie pompki przepuszcza ! płyn. Nie jest on dziurawy, ale zachowuje sie jak by był porowaty. Pokrywa się takim jakby nalotem, osadem jodu.

Przepiłem do nie używanej wcześniej pompki i po kilku dniach ta też zardzewiała !  

Czy te wężyki perystaltyczne z pomp jebao są takie do d*py czy płyn lugola ma takie właściwości ze nie da się go dozować za pomocą pompy perystaltycznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.