Skocz do zawartości
seb

Odpieniacze ATI - "tuning" :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Na wstępie ostrzegam tych którzy używają odpieniaczy ATI i żyli w błogim przeświadczeniu że mają WYDAJNE sprzęty (ze mną włącznie), że niekoniecznie spodoba się Wam to co napiszę :D. Otóż, pewnie zauważyliście że nie raz chwaliłem swojego BM250, bo po zmianie z APF-a, wydajność ATI rzuciła mnie na kolana. A kiedy przeczytałem opis producenta że pompa bierze 1000l/h powietrza, a pompy sa dwie to byłem wniebowzięty :D czas pokazał w jak głębokim błędzie byłem :). Wczoraj moje poglądy zostaly boleśnie zweryfikowane:reading nadal twierdzę że odpieniacz jest wydajny, ale to co podaje producent nijak się ma do rzeczywistości. Jakiś czas temu, znany nam wynalazca i racjonalizator Skiba :D przeprowadził miarodajne testy ile tak naprawde te pompy biorą powietrza i mam nadzieje że nie będzie miał mi za złe że go tu przytoczę. Pomijając to że jak się jakiś czas temu już dogrzebałem to słynne pompy ATI, nie są wcale pompami ATI, ani też jak podają niektóre źródła przerobionymi pompami Delteca tylko produkuje je Sicce czyli to wynalazek z krainy makaronu:D ale to pewnie już wiecie. Jeśli chodzi o wydajność to nie jest różowo, nawet powiedziałbym że jest szaroburo...

Jak już pisałem, Skiba zbadał tą sprawę "naukowo", oto co mu z tych badań wyszło... Po podłączeniu rotametru okazało się że pompa PSK 2500, z deklarowanych przez ATI 1000l/h bierze około 800 litrów i to tylko wtedy, kiedy pompa nie jest zanurzona! Mianowicie wtedy kiedy dysza wylotowa znajduje się nad poziomem wody! Wraz z zanurzaniem pompy wydajność spada delikatnie mówiąc DRASTYCZNIE i przy zanurzeniu 25 cm pompa bierze (tragedia) około 300l/h... Myślę że nie ma czego komentować, to stawia ATI jako producenta w baaardzo niekorzystnym świetle. Ale to każdy osądzi sobie sam. Można co prawda nieco, a nawet sporo poprawić fabrykę. Okazuje się że króciec do którego jest podłączony wężyk przy pompie, ma wewnętrzna średnicę 4mm, po rozwierceniu tego otworu do 6 mm i zmierzeniu poboru powietrza okazało się że pompa bierze około 600l/h przy zanurzeniu 25 cm czyli około 100% (!!!) więcej niż oryginał. Poszedłem więc za przykładem Skiby, wiertarka w dłoń i naprzód :D ale jak się okazało, nie łatwo da się to przewiercić bez uszkodzenia, i ta rurka poprostu pękła, wię ułamałem ją całkiem i zacząłem rozwiercać otwór w korpusie pompy w który przedtem był ten króciec wklejony. Zacząłem od wiertła 6 mm, powiększałem średnice o milimetr i pasowałem wężyk, skończyłem na średnicy 9mm, wężyk wszedł mocno na wcisk, do tego stopnia że żeby go w otworze umieścić, musiałem go zgnieść "na pół", wcisnąć dość głęboko i dopiero wyciągając doprowadzić go do pierwotnego kształtu. Po tym zabiegu wężyk siedzi bezpośrednio w korpusie pompy na tyle mocno że sam napewno się z niego nie wysunie, trzeba tylko pamiętać że nie może on być wciśnięty za daleko bo wtedy dysza venturi nie będzie działała tak jak powinna. Kiedy poskładałem wszystko do kupy i włączyłem pompy, ledwo zdążyłem kręcić śrubą zanim mi wywalił wodę do kubła! Wydajność wzrosła drastycznie! Ale na tym nie koniec. Pompy w tych odpieniaczach (nie wiem jak w innych rozmiarach) maja fabrycznie pozakładane takie czarne gumowe podstawki, żeby pompa nie opadała. Otóż przypadkiem podczas instalowania pompy przekręciłem ją w taki sposób że ta gumowa podstawka nie dotykała podstawy odpieniacza, odpieniacz po prostu eksplodował! Te gumki baaaardzo tłumią wydajność pomp, niesamowicie po prostu, radzę każdemu kto jeszcze tego nie robił, spróbować przekręcić pompę. Więc nie zastanawiając sie wiele, wywaliłem te gumki w cholerę, zmodyfikowałem lekko te kawałki wężyka które łączą pompę z korpusem odpieniacza, czyli dociąłem ja tak żeby wchodziły głębiej na króćce wychodzące z korpusu (króćce są wklejona po dużym kątem, a wężyki są docięte pod kątem prostym w oryginale), podłączyłem pompy bez tych podstawek w normalnym położeniu i połączenia pompa-wąż-korpus pospinałem opaskami elektrycznymi, żeby podczas pracy pompa nie wysunęła się z łączenia jako że teraz wiszą bez podparcia z dołu. Nnie muszę chyba pisać jak bardzo wzrosla wydajność odpieniacza w stosunku do serii, biorąc pod uwagę jeszcze to że u mnie miejsce w którym wężyki wchodzą do pomp nie są zanurzone 25 tylko 15 cm pod poziomem "morza". Wydajność wzrosła po tych zabiegach niewiem dwukrotnie? Trzykrotnie? Nie da się tego zmierzyć, chyba tylko poprzez obserwację ile syfu wywali odpieniacz w ciągu powiedzmy tygodnia, chociaż nie będzie to miarodajne, bo u mnie i tak się on nudzi. Dość powiedzieć że śrubą regulacyjną musiałem otworzyć zawór o 5 pełnych obrotów, żeby poziom piany był na tym samym poziomie, Ci którzy mają te odpieniacze wiedzą że to bardzo dużo. Polecam każdemu taki "tuning", nic nie kosztuje, a zmienia diametralnie wydajność sprzętu. Może komuś się te moje wypociny przydadzą, jeśli będa chętni mogę wkleić wieczorem fotki jak wygląda pompa po takim tuningu, chociaż wszystko jest dość dokładnie opisane. Oprócz tego polecam (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście) zmianę fabrycznego tłumika, który bynajmniej nie tłumi halasu, ewentualnie przepływ powietrza, na tłumik od Skiby, jak dla mnie poziom hałasu przy fabrycznym tłumiku był nie do przyjęcia, przy tłumiku od Skiby praktycznie słychać tylko szum piany a nie warkot zasysanego powietrza... Życzę powodzenia przyszlym "tunerom":D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb- skiba przedstawił sprawe na

http://aqua-reef.pl/forum/pompy-f56/pompa-ati-psk-2500-t1027.html

Ps.wiad.na priv.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, wczoraj debatowaliśmy na ten temat do 2 w nocy ze Skibą:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Seb, czy wężyk ma wchodzić w duszę tak, że wewnątrz duszy nie wychodzi poza ścianke?

Pzdr

Rafał


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, musi być włożony tak żeby nie wystawał poza tulejkę która ma za zadanie wytworzyć Venturiego, czyli w praktyce jakieś 2-3 mm wgłąb korpusu pompy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BK nie widziały Chin i raczej dobrze na tym wyszły.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jestem zdziwiony , że dziwisz się , że coś jest robione w Chinach , bardziej bym sie zdziwił gdyby nie było tam robione
gdzie ja napisałem coś o Chinach?

Rebciu, jak tam testy nowego pienidła? Bo mam mętlik we łbie lekko, podwyższać szafkę czy nie? :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb faktycznie nie Chin napisałes tylko o Itali :D zagalopowałem sie

@Rebciu pewnie BK nie widział Chin jak ja nie widziałem BK :) ale pewnie cos tam sie znajdzie , chociaż jakaś malutka część zza wielkiego muru :)

tak czy siak nic nie cieszy tak jak własne gmeranie w sprzęcie , który działa potem lepiej :D bo często się zdarza , że już wcele nie działa po tuningowaniu :D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pienidło jak na razie dobrze się zapowiada. Wydajność podobna jak mój BK ale brakuje mi w nim tego genialnego rozwiązania zasysania powietrza z BK (bezobsługowe czyli nic się nie zapycha). Zobaczymy jak pochodzi jeszcze ze 3 tygodnie czy te niby nie niszczenie planktonu widać po koralach.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że Beckett lubi się przytknąć? Jak dla mnie jedynym niezaprzeczalnym plusem jest to rzekome nie wybijanie planktonu przez Becketta i równie rzekome wybijanie przez igłę. Ciekawe jak to siię naprawdę odbija na koralach. Dodatkowo minusem jak dla mnie KZ jest jego mocno "niekompaktowa" budowa, wystające elementy i wysokość, nie każdy ma tyle miejsca pod szafką. Swoja drogą ciekawe co wyjdzie z testów, zastanawiające jest że sam patent jest szeroko stosowany za oceanem, tam odpieniacze z Beckettem stoją mocno, w Europie mało tego, ciekawe dlaczego, może jeśli KZ Revolution okażą się warte swoich ocen, zagoszczą u nas inne wydumki oparte na tym patencie...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Pienidło jak na razie dobrze się zapowiada. Wydajność podobna jak mój BK ale brakuje mi w nim tego genialnego rozwiązania zasysania powietrza z BK (bezobsługowe czyli nic się nie zapycha). Zobaczymy jak pochodzi jeszcze ze 3 tygodnie czy te niby nie niszczenie planktonu widać po koralach.

Zaczyna się trochę off topic ale też mam pytanie o odpieniacz KZ.

Czy jedyną zmianą w Twoim akwa była wymiana odpieniacza ? Chodzi mi o to na ile zamiana odpieniacza u Ciebie będzie miarodajna dla jego testu ? Czy ewentualna poprawa/pogorszenie kondycji akwa będzie winą tylko odpieniacza czy jeszcze innych aspektów ?

Czy jest gdzieś artykuł który wyjaśnia sensownie dlaczego KZ nie zabija a np. BK zabija plankton ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie chodzi o to że w BK i innych tego typu plankton jest zabijany podczas mielenia wody z powietrzem przez wirnik igiełkowy (tak mi się wydaje), a w KZ jest zwykła pompa z normalnym wirnikiem, a powietrze jest zasysane dopiero za pompą i mieszane z powietrzem w specjalnej dyszy Becketta, która jak dla mnie w dużym uproszczeniu działa na zasadzie zwężki Venturiego z tym że powietrze zasysane jest nie przez jeden duży otwór tylko przez kilka małych. Tak ja to widzę, Rebciu popraw mnie jeśli się mylę:)

Pozdrawiam

seb

ps. Tu Guliwer jest to ustrojstwo pokazane

http://www.fishkeepersforum.org/hardware/skimmer/wkirk/EAP%20Skimmer%20FAQ.htm

a tak np. się w to bawią Hamerykańce :)

http://www.barraquatic.com/standard_skimmers.php


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że pewności 100% mieć nie będę co do polepszenia czy pogorszenia warunków w akwarium ale niestety nie mam labolatorium na takie testy. Ten plankton też mnie mocno zastanawia. Z drugiej strony praktycznie wszyscy producenci DD za oceanem tym się chwalą, Tunze chwali się już wiele, wiele lat i jakoś jeszcze nikt im nie udowodnił kłamstwa - co w sumie nie byłoby takie trudne jeśli byłoby kłamstwem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

guliwer777:

Czy jest gdzieś artykuł który wyjaśnia sensownie dlaczego KZ nie zabija a np. BK zabija plankton ?

Pozdrawiam

bo BK to morderca: zabił mi babke

1382-bk3.jpg

1382-bk2.jpg


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zabijaniem i nie zabijaniem planktonu to raczej chodzi o jego wybijanie razem z piana do kubka , ale mocno się zastanawiam czy to takie tam chwyty marketingowe nie są?

Mam się cieszyć z żywego planktonu w kubku odpieniacza? Jak dobrze pieni to go usunie.


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mam się cieszyć z żywego planktonu w kubku odpieniacza? Jak dobrze pieni to go usunie." mocne Krzysiek naprawdę mocne.

Jutro będe w Royalu i ATI , pojutrze w KZ więc jak ktoś ma pytania techniczne proszena maila lukaszkur0@wp.pl

postaram się wiernie przetłumaczyć i dopytać . Prosze o zaznaczenie czy mam odpowiadać na forum czy na maila.

Tylko proszę nie pytać o wybijanie planktonu bo w ATI i Royalu mnie śmiechem zabiją (zadałem to pytanie i w życiu nikt nie patrzył na mnie z takim niedowieżaniem i politowaniem)

Na pytania postram się odpowiedzieć w środe wieczorem lub w czwartek rano.

Pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym właśnie chciał że byś jeśli to możliwe zapytał ich o ten plankton :) I jeszcze koniecznie spytaj w ATI o wydajność pomp, i jak Ci odpowiedzą że PSK 2500 bierze powietrza 1000l/h, to Ty spójrz nanich z politowaniem :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lukaszkur :

Tylko proszę nie pytać o wybijanie planktonu bo w ATI i Royalu mnie śmiechem zabiją (zadałem to pytanie i w życiu nikt nie patrzył na mnie z takim niedowieżaniem i politowaniem)

Łukasz Kur

Łukaszu, mozesz to rozwinąć? Dlaczego z politowaniem? :)

Czyżby odpieniacze ATI i BK to jedyne(w opini producentów) które nie wybijają planktonu - czy też opacznie to zdanie zrozumiałem? :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam jeszcze inaczej: czy są jakiekolwiek przekonujące testy które wykazały by, że odpieniacz np. KZ nie wybija planktonu igłą ale również, dzięki doskonałej wydajności, nie wybija go normalnie , ustawiony na mokrą pianę? Skoro można natknąć się nia opinie, że odpieniacz ustawiony na mokro wyciąga ze zbiornika po4 (które nie jest związkiem powierzchniowo czynnym) to czy takie nieporównanie większe farfocle - jak fitoplankton - nie ulegają również odpienieniu? Przecież każdy doskonale wie o tym, jak cudownie kryształowa jest woda przy mocnym pienidle ustawionym na mokro - gdzież więc fitoplankton? ?? :)

Bardziej martwiłbym się o potas przy igiełce niż o ten marketingowy fitoplankton...

Ot taka moja opinia - przekonajcie mnie że jest inaczej. :)

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek sądzę , że to politowanie dotyczyło raczej kwestii nie wybijania planktony przez KZ , co z tego , że przez pompe przejdzie żywy , jak go piana i tak do kubka wywali , jak coś to ja sie nie znam tak tylko sobie gdybam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku opacznie mnie zrozumiałeś, BK I BM wybijają plankton bo to odpieniacze i nie mają możliwości działać aż tak selektywnie.

Ani Royal ani ATI nie reklamuja swoich produktów jako bezpiecznych dla planktonu

Tunze w starszych odpieniaczach chwaliło się że nie niszczą planktonu -żartem można powiedzieć że było to zwiazane z ich wydajnością. W nowych odpiniaczach Tunze stosuje te same pompy co ATi (z innym wirnikiem i detalami ale baza jest ta sama) Nie mam pojęcia jak zwykła łopatka ma ratować życie planktonowi - i stąd mój tekst o patrzeniu z politowaniem bo dla ATI I Royala też to było mocno zastanawiające.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.