Skocz do zawartości
seb

Odpieniacze ATI - "tuning" :)

Rekomendowane odpowiedzi

No własnie to mnie zdziwiło, bo na stronie KZ czytamy:

Die sehr natürliche und schonende Abschäumung führt die Luft durch eine großräumige Düse sehr effektiv und dennoch sanft zu. Dadurch wird das Wasser nicht “geschlagen” wie beim Nadelrad, es werden keine Elemente ausgefällt und das Plankton wird geschont.

Więc sam jestem nieco zaskoczony - prawie jak ta żaba. :)

Ale posłusznie Klientom przekazuję informacje od producenta. :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze w odpieniaczach KZ piana nie jest bita lopatkami czy iglami, tylko wtryskiwana i to ma byc ten bardziej humanitarny dla planktonu system.

Kiedys natrafilem na odpowiedz BK, dlaczego nie stosuja jak inni, wirnika z "farfoclami". Odpowiedz byla - bo chcemy oszczedzac plankton - igla nie wybija tak planktonu jak farfocle.

Mysle, ze za kilka lat rowniez i z tej KZ nowosci bedziemy sie niezle smiali.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi sie wydaje, ze dobry odpieniacz to po prostu dobry odpieniacz, afera z wybijaniem planmktonu czy niewybijaniem to jakas zbiorowa hipnoza podsycona przez producentow. A korale trzeba i tak i tak karmic, problemem jest tylko czy mniej czy bardziej. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tutaj trafiłeś w sedno Szymonie! Sądząc po Twoim i niektórych innych zbiornikach, teoria o tak jak pisałem wcześniej rzekomym wybijaniu planktonu przez igłę wydaje się kolejną legendą. Mnie jeszcze tylko zastanawia czy równie rzekome niewybijanie przez becketta nie jest taką samą legendą:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb przecież Łukasz już na ten temat napisał.

Jeśli nawet,ktoś powie,że wybija plankton(lub nie wybija),to jaką to sprawi Ci różnicę?


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na wstępie ostrzegam tych którzy używają odpieniaczy ATI i żyli w błogim przeświadczeniu że mają WYDAJNE sprzęty (ze mną włącznie), że niekoniecznie spodoba się Wam to co napiszę . Otóż, pewnie zauważyliście że nie raz chwaliłem swojego BM250, bo po zmianie z APF-a, wydajność ATI rzuciła mnie na kolana. A kiedy przeczytałem opis producenta że pompa bierze 1000l/h powietrza, a pompy sa dwie to byłem wniebowzięty czas pokazał w jak głębokim błędzie byłem . Wczoraj moje poglądy zostaly boleśnie zweryfikowane nadal twierdzę że odpieniacz jest wydajny, ale to co podaje producent nijak się ma do rzeczywistości. Jakiś czas temu, znany nam wynalazca i racjonalizator Skiba przeprowadził miarodajne testy ile tak naprawde te pompy biorą powietrza i mam nadzieje że nie będzie miał mi za złe że go tu przytoczę. Pomijając to że jak się jakiś czas temu już dogrzebałem to słynne pompy ATI, nie są wcale pompami ATI, ani też jak podają niektóre źródła przerobionymi pompami Delteca tylko produkuje je Sicce czyli to wynalazek z krainy makaronu ale to pewnie już wiecie. Jeśli chodzi o wydajność to nie jest różowo, nawet powiedziałbym że jest szaroburo...

Jak już pisałem, Skiba zbadał tą sprawę "naukowo", oto co mu z tych badań wyszło... Po podłączeniu rotametru okazało się że pompa PSK 2500, z deklarowanych przez ATI 1000l/h bierze około 800 litrów i to tylko wtedy, kiedy pompa nie jest zanurzona! Mianowicie wtedy kiedy dysza wylotowa znajduje się nad poziomem wody! Wraz z zanurzaniem pompy wydajność spada delikatnie mówiąc DRASTYCZNIE i przy zanurzeniu 25 cm pompa bierze (tragedia) około 300l/h... Myślę że nie ma czego komentować, to stawia ATI jako producenta w baaardzo niekorzystnym świetle. Ale to każdy osądzi sobie sam. Można co prawda nieco, a nawet sporo poprawić fabrykę. Okazuje się że króciec do którego jest podłączony wężyk przy pompie, ma wewnętrzna średnicę 4mm, po rozwierceniu tego otworu do 6 mm i zmierzeniu poboru powietrza okazało się że pompa bierze około 600l/h przy zanurzeniu 25 cm czyli około 100% (!!!) więcej niż oryginał. Poszedłem więc za przykładem Skiby, wiertarka w dłoń i naprzód ale jak się okazało, nie łatwo da się to przewiercić bez uszkodzenia, i ta rurka poprostu pękła, wię ułamałem ją całkiem i zacząłem rozwiercać otwór w korpusie pompy w który przedtem był ten króciec wklejony. Zacząłem od wiertła 6 mm, powiększałem średnice o milimetr i pasowałem wężyk, skończyłem na średnicy 9mm, wężyk wszedł mocno na wcisk, do tego stopnia że żeby go w otworze umieścić, musiałem go zgnieść "na pół", wcisnąć dość głęboko i dopiero wyciągając doprowadzić go do pierwotnego kształtu. Po tym zabiegu wężyk siedzi bezpośrednio w korpusie pompy na tyle mocno że sam napewno się z niego nie wysunie, trzeba tylko pamiętać że nie może on być wciśnięty za daleko bo wtedy dysza venturi nie będzie działała tak jak powinna. Kiedy poskładałem wszystko do kupy i włączyłem pompy, ledwo zdążyłem kręcić śrubą zanim mi wywalił wodę do kubła! Wydajność wzrosła drastycznie! Ale na tym nie koniec. Pompy w tych odpieniaczach (nie wiem jak w innych rozmiarach) maja fabrycznie pozakładane takie czarne gumowe podstawki, żeby pompa nie opadała. Otóż przypadkiem podczas instalowania pompy przekręciłem ją w taki sposób że ta gumowa podstawka nie dotykała podstawy odpieniacza, odpieniacz po prostu eksplodował! Te gumki baaaardzo tłumią wydajność pomp, niesamowicie po prostu, radzę każdemu kto jeszcze tego nie robił, spróbować przekręcić pompę. Więc nie zastanawiając sie wiele, wywaliłem te gumki w cholerę, zmodyfikowałem lekko te kawałki wężyka które łączą pompę z korpusem odpieniacza, czyli dociąłem ja tak żeby wchodziły głębiej na króćce wychodzące z korpusu (króćce są wklejona po dużym kątem, a wężyki są docięte pod kątem prostym w oryginale), podłączyłem pompy bez tych podstawek w normalnym położeniu i połączenia pompa-wąż-korpus pospinałem opaskami elektrycznymi, żeby podczas pracy pompa nie wysunęła się z łączenia jako że teraz wiszą bez podparcia z dołu. Nnie muszę chyba pisać jak bardzo wzrosla wydajność odpieniacza w stosunku do serii, biorąc pod uwagę jeszcze to że u mnie miejsce w którym wężyki wchodzą do pomp nie są zanurzone 25 tylko 15 cm pod poziomem "morza". Wydajność wzrosła po tych zabiegach niewiem dwukrotnie? Trzykrotnie? Nie da się tego zmierzyć, chyba tylko poprzez obserwację ile syfu wywali odpieniacz w ciągu powiedzmy tygodnia, chociaż nie będzie to miarodajne, bo u mnie i tak się on nudzi. Dość powiedzieć że śrubą regulacyjną musiałem otworzyć zawór o 5 pełnych obrotów, żeby poziom piany był na tym samym poziomie, Ci którzy mają te odpieniacze wiedzą że to bardzo dużo. Polecam każdemu taki "tuning", nic nie kosztuje, a zmienia diametralnie wydajność sprzętu. Może komuś się te moje wypociny przydadzą, jeśli będa chętni mogę wkleić wieczorem fotki jak wygląda pompa po takim tuningu, chociaż wszystko jest dość dokładnie opisane. Oprócz tego polecam (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście) zmianę fabrycznego tłumika, który bynajmniej nie tłumi halasu, ewentualnie przepływ powietrza, na tłumik od Skiby, jak dla mnie poziom hałasu przy fabrycznym tłumiku był nie do przyjęcia, przy tłumiku od Skiby praktycznie słychać tylko szum piany a nie warkot zasysanego powietrza... Życzę powodzenia przyszlym "tunerom"

Wracajac do tematu kol.seb i wypowiedzi -thcskiby na forum:

http://aqua-reef.pl/forum/pompy-f56/pompa-ati-psk-2500-t1027.html

Stwierdzam ze wczoraj po przeczytaniu tych postow złapałem za wiertarke i udało mi sie rozwiercic rurke zasysajaca powietrze do 6mm potem jeszcze rozpiłowałem reszte pilniczkiem zeby go sobie nie połamac i teraz mam otwor 6,3mm po zamontowaniu pompy zdziwiłem sie i to bardzo odrazu wiecej piany jak narazie jestem mile zaskoczony.

Teraz zostaje mi jeszcze podniesienie odpieniacza o 5cm zobacze co sie stanie i dam znac .


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker, różnicy żadnej, ale wiesz jak jest, lubię wiedzieć :)

Rafał, co do podniesienia, to tak jak dziś rozmawialiśmy przez telefon, pojechałem do marketu i kupiłem za całe 7 zł koszyk o 5 cm wyższy od tego który miałem, podłożyłem pod odpieniacz, w tej chwili jest zanurzony tak że rura wylotowa jest tuż pod powierzchnią wody, a korpusy pomp górną powierzchnią są na poziomie wody. Poprzez podniesienie, odpieniacz dostaje jeszcze więcej powietrza, ale poziom wody w korpusie odpieniacza spadł bo pompy nie są w stanie podnieść wody wyżej, pompują tylko więcej powietrza, więc musisz przymknąć zawór na wylocie. Dzięki temu zmienił się stosunek woda - powietrze w odpieńku i piana jaką teraz tworzy... Ehhhh, miodzio, gęsta wata którą można nożem kroić :). Daj znać czy Twój zareagował tak samo.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb- jak tam odpieniacz sie sprawia ??

Umnie rewelka podniosłem odpieniacz o 5cm do gory i teraz mam pompe 6cm pod powierzchnią wody,zdecydowanie odpieniacz dostaje jeszcze więcej powietrza tak jak napisałes piana duzo duzo lepsza niz na poczatku.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość musashimm

Może jestem świeżak :D i nie zrozumiałem do końca tego wątku, ale po co umieszczać pompę na głębokości 25cm i robić pomiary, skoro w instrukcji jest napisane, żeby umieścić ją tuż pod lustrem wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej instrukcji to czytałes ??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, jak działa? Ano teraz poprostu DZIAŁA :clapping Bez porównania do tego co było wcześniej, kolejny plus podniesienia odpieniacza to szybciej startujące pompy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a nie praściej było przeczytać instrukcję obsługi przed instalacją odpieniacza?:clapping:):)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty przeczytałeś przed instalacją swojego? :clapping:):D poza tym nadal nie wiemy o jakiej instrukcji mowa :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość musashimm

instrukcja od turboflotora a nie od ati, ale myślę, że ze względu na podobną budowę tego typu odpieniaczy wzmianka o sposobie instalacji ma też tu zastosowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się kolego grubo mylisz bo akurat Turboflotor ma zupełnie inną budowę...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
musashimm :

instrukcja od turboflotora a nie od ati, ale myślę, że ze względu na podobną budowę tego typu odpieniaczy wzmianka o sposobie instalacji ma też tu zastosowanie

O jakiego turboflotora ci dokładnie chodzi ??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H&S tez sie zbytnio nie chwali.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

"tuning" ATI - wykonany, rozwierciłem do 5,2 mm i podniosłem o 5 cm wyżej odpieniacz, jakie efekt ano taki że NO3 z 25 spadło na 10.....

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bóg zapłać dobry człowieku za info!!!


300 litrów sump 112 Ati 200 OR 3500 2xKoralia 4, Tunze 6060 50kg LR, 2x150 HQI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman :) cieszę się że komuś się przydały moje wypociny :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb- jak ja zrobiłem rozwiercenie i zobaczyłem co sie robi odrazu dzwoniłem do Romana :)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.