Skocz do zawartości
Tester

Pudelko przelewowe (Overflow box) -zrob to sam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kiedy zaczalem poznawac tajniki akwarystyki morskiej, jednym z wiekszych wyzwan byl sump. Jakos jednak nie przejalem sie ta sprawa poniewaz mozna bylo zalozyc akwarium bez sumpa. Sprawe odlozylem na "kiedystam w przyszlosci". Nie spodziewalem sie jednak ze nastapi to tak szybko. Teraz jednak akwarium zalane, kilka ryb, miekasow itp. Na robienie wiercen i komina jest juz za pozno. Alternatywa byla tylko jedna. Pudelko przelewowe. Zaraz zaczalem googlowac i szybko mina mi zrzedla. Kawalek plastiku za cene 100 - 200 funtow. A i drozsze tez byly. Te pieniadze wolalbym wlozyc w korale lub inne wyposazenie. Poznalem ogolnie zasade dzialania pudelka. Poczytalem tu, tam i podjalem decyzje - zrobie pudelko sam!

Oto fotorelacja z budowy takiego pudelka. Calosc kosztowala mnie 12 funtow i pol dnia pracy. Z narzedzi potrzebowalem: nozyczki, ostry nozyk, pilke do metalu, lutownice i papier scierny Nie robilem konkretnych pomiarow a wszelkie wymiary robilem wzglednie "na oko" oczywiscie znajac dosc dobrze zasady i zalozenia takiego pudelka.

5123-img_0189.jpg

5123-img_0190.jpg

5123-img_0191.jpg

5123-img_0192.jpg

5123-img_0193.jpg

5123-img_0194.jpg

5123-img_0196.jpg

5123-img_0197.jpg

5123-img_0198.jpg

5123-img_0199.jpg

5123-img_0200.jpg

5123-img_0202.jpg

5123-img_0203.jpg

5123-img_0205.jpg

5123-img_0207.jpg

5123-img_0208.jpg

5123-img_0209.jpg

5123-img_0210.jpg

5123-img_0211.jpg

5123-img_0212.jpg

5123-img_0214.jpg

5123-img_0215.jpg

5123-img_0216.jpg

5123-img_0217.jpg

5123-img_0218.jpg

5123-img_0219.jpg

5123-img_0220.jpg

5123-img_0222.jpg

5123-img_0223.jpg

5123-img_0225.jpg

Tymczasowo role sumpa spelnia 30L wiadro, ale to niebawem sie zmieni. Wszystko mam nadzieje jest jasne jakby byly watpliwosci to doloze drobne opisy do zdjec. Na razie zmuszony bylem zamontowac wszystko na paskach montazowych zeby miec mozliwosc regulacji.

Aaa, jako pompe obiegowa uzylem pompe o wydajnosci 3000L/h bo tylko taka mialem. Niestety jest troche za silna i bede musial wymienic ja na 2000L/h.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to dziala ? :-))) A jak odpowietrzasz ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Tester:clapping

Brawo i o to chodzi w DIY

sam się kiedyś w takie projekty bawiłem

Jedna mała sugestia: odpowietrzenie przesuń bliżej zewnętrznego kolanka i załóż zaworek zwrotny,

wyciągniesz więcej powietrza z rurki a tym samym będzie większy przepływ :strutin

Zerknij na to:

http://www.youtube.com/watch?v=Tt7og5Ol4i8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne rozwiazanie. Estetyka tez na wysokim poziomie.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast scietych rurek proponuje zrobic durso,calkowicie bezglosne rozwiazanie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe rozwiązanie, świetnie pokazuje, jak przegięte są ceny w morszczyźnie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo estetycznie wykonane. Tez uzywam podobnego pudelka wlasnej roboty. Ale moim zdanie powinienes koniecznie dac druga rurke przelewowa. Ja mam dwie i juz conajmniej 2 razy uratowalo mi to podloge.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update do watku.

Pudelko dziala non stop od kilku tygodni. w miedzyczasie poszedlem za rada @AdamaB i dolozylem druga rurke. Planuje jednak wymienic je na przezroczyste zebym mogl wykryc ewentualne zapowietrzenie. Musze tez znalezc inne rozwiazanie montazu na krawedzi akwarium bo jest dosc trudny dostep gdy potrzeba umyc pudelko (komora wewnetrzna nie dotyka scian akwarium przez co slimaki nie maja jak sie zabrac za czyszczenie :D.

Pudelko doskonale sprawdza sie w oczyszczaniu powierzchni wody w akwarium. Caly syfek ladnie splywa do komory wewnetrznej. Niestety tam tez zostaje poniewaz rurki sa ciegle zanuzone i nie zbieraja nic z powierzchni wewnetrznej komory. Czasami twozy sie tam niezly kozuch. Macie pojecie jak to rozwiazac? Co zrobic zeby kozuch w pudelku splywal do sumpa?

pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tester,gratki z swietnie dzialajacego pudelka,mam pytanko odnosnie tych srubunkow,czy moglbys cos wiecej o nich opowiedziec?w jaki sposob polaczyles plastykowa rure z nagwintowana koncowka?jesli morzesz przyblirz troche technicznych szczegolow,pozdrawiam :)


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat rura pasowala idealnie do srodka srubunka. Nie uzywalem gwintu to laczenia z rura odplywowa. Szczesliwie sie zlozylo ze rura ciasno wchodzila w rure z gwintem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam takie pytanie czy te rurki co odprowadzają wodę do wiaderka nie powinny być tylko trochę poniżej powierzchni wody w akwarium ponieważ jak braknie prądu do woda zostanie wypompowana do ich wysokości i nie wiadomo czy to pomieści wiaderko sumpie. czy poziom spływu wody ustawia się grzebieniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie, gdzie mozna dostać takie szczelne przeloty jak na 1szym foto ;)?


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha :p nie zauważyłem ... Londyn :D a wybieram się do Londynu ok 20.07 także można się gdzieś spyknąć, pogadać, jeśli znajdziesz czas ;)

ps sorki za off


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Zapowietrzanie się też jest raczej uzależnione od:

1 - średnicy rurki

2 - ilości wody przepływającej

Ja stosuję podobne rozwiązanie DIY jak Tester, tyle że korzystam z przeźroczystej rurki.

Jak miałem obieg 1050l/h zbierało się u szczytu sporo powietrza, nawet połowa średnicy.

Po zmianie pompy na 2300l/h woda leci pełną rurą i od miesiąca nie zebrał się tam nawet bąbelek. Impet wody wypycha wszystko od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodalbym jeszcze ze zapowietrzanie zalezy rowniez od tego jak spokojnie woda wplywa do pudelka. Jesli gwaltownie to niesie ze soba wiele pecherzykow.

Dzizys - nie ma sprawy. Po 17:00 jestem wolny


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popelnilem kolejna wersje pudelka przelewowego. Zreszta ta wersja ktora jest w pierwszym poscie przeszla szereg zmian i pod koniec nawet nie przypominala oryginalu. Dazylem do minimalizacji jednak problemem bylo to ze musialem co 2-3 dni odpowietrzac system. Dlatego zdecydowalem sie na nowe pudelko. Przyznam sie ze troche sie napocilem ale pudelko wyszlo cud miod i orzeszki.

gallery_10763_1362_12428.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrazenia po pierwszej nocy:

-cichutkie - jedynie woda w sumpie bardziej chlupie ale to dzisiaj naprawie,

-nie zaciagnelo nawet jednej banieczki powietrza,

-nie rozszczelnilo sie :thumbup:

-bardzo szybko sciaga film z powierzchni wody

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek ta okleina nie odmoknie?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, troche sie zgapilem i nie kupilem czarnego akrylu. Ratowalem sie czarna okleina i tak ja dopasowalem ze jest powyzej stalego poziomu wody.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Akryl moim zdaniem jest złym pomysłem bo pod wpływem wody się rozpuszcza lepszy będzie czarny silikon.

Pozdrawiam.

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.