Skocz do zawartości
Tester

Rodzaj Lysmata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W Necie istnieje sporo kontrowersji na temat tego czy L. wurdemanni je aiptasie czy nie. Ostatnio, na skutek rozrostu tego cholerstwa zaczalem rozgladac sie za Wunderką i o dziwo zobaczylem ze w roznych sklepach w UK sprzedaja rozne gatunki rodzaju Lysmata wlasnie jako L. wurdemanni. W UK wszystkie te podobne gatunki nazwane sa potoczna nazwa peppermint shrimp. Zrobilem maly research i okazalo sie ze istnieje kilka gatunkow Lysmata ale tylko niektore z nich maja fizycznie prawo znac (i jesc) aiptasie poniewaz czesc z nich nawet nie wystepuje tam gdzie rosnie aiptasia. W UK ta wlasciwa Wunderka nazywana jest True Peppermint shrimp. Mowi sie o tym ze kazda L. wurdemanni je aiptasie tylko ze nie zawsze mamy prawdziwa Wunderke. Podobienstwo do L. wurdemanni innych gatunkow moze byc uderzajace. Przez czas kiedy przekopywalem Internet za Wunderka uzbieralo sie sporo fotek roznych gatunkow Lysmata i jej podobnych. Postanowilem wrzucic je tutaj - moze sie komus przyda. Dodam ze ponizsza lista nie wyczerpuje wszystkich gatunkow z tego rodzaju. Te ktorych tu nie zamiescilem najczesciej sa podgatunkami, i do tego czesto sa albo nieopisane w literaturze popularno-naukowej albo po prostu nie ma ichdokladnych zdjec. Tu zreszta nie daje glowy czy ponizsze zdjecie sa prawidlowe, poniewaz opieralem sie tylko na opisach tych zdjec ktore znalazlem.

Zdjecia pogladowe, mimo ze bez opisow daja ogolny obraz budowy Lysmata. Niech Wam idzie na zdrowie :)

Lysmata seticaudata

gallery_10763_1846_1610419.jpg

gallery_10763_1846_114385.jpg

Lysmata wurdemanni

gallery_10763_1846_219.jpg

gallery_10763_1846_19382.jpg

Lysmata californica

gallery_10763_1846_51417.jpg

gallery_10763_1846_138.jpg

Rhynchocinetes uritai

gallery_10763_1846_27114.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lysmata boggessi

gallery_10763_1846_54528.jpg

Lysmata intermedia

gallery_10763_1846_1508.jpg

gallery_10763_1846_7640.jpg

Lysmata rathbunae

gallery_10763_1846_1837.jpg

Lysmata ankeri

gallery_10763_1846_172629.jpg

Lysmata pederseni

gallery_10763_1846_121320.jpg

Lysmata amboinensis

gallery_10763_1846_127269.jpg

Lysmata grabhani

gallery_10763_1846_166774.jpg

Lysmata debelius

gallery_10763_1846_118460.jpg

Lysmata hochi

gallery_10763_1846_137354.jpg

Lysmata kuekenthali

gallery_10763_1846_127170.jpg

Lysmata nayaritensis

gallery_10763_1846_51803.jpg

Lysmata rafa

gallery_10763_1846_54581.jpg

gallery_10763_1846_43525.jpg

Lysmata ternatensis

gallery_10763_1846_83191.jpg

Lysmata udoi

gallery_10763_1846_29284.jpg

Lysmata sp.

gallery_10763_1846_251048.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester jak zwykle zrobił kawał dobrej roboty. :thumbsup:

Więc za całokształt pracy twórczej pozwolę sobie na plusika.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lysmata debelius ma świetny kolor

brawo za post bardzo ciekawy i na pewno przydatny przy klasyfikacji naszych podopiecznych :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno wcinają szklane róże L. kuekenthali, sprawdzone wielokrotnie :) temacik podklejam, dobra robota Tester :unworthy:

Pozdrawiam

seb

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim baniaku jest pięć Lysmata rathbunae, wcięły wszystkie aiptasie na moich oczach, potwierdzam skutecznosć w 100% :thumbsup:

Terster, dobra robota! :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w temacie zjadaczy róży, jakby ktoś chciał szczególne różnice dostrzec.

differenze%20finito.jpg


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Lysmata seticaudata, wurdemanni i boggessi na pewno zjadają apitasię. Sprawdzałem sam mam te 3 gatunki w swoich baniakach i wszystkie hoduję. Najtrudniejsza w hodowli jest L.seticaudata bo ze względu na niewielkie rozmiary produkuje najmniej larw.

L.wurdemanni są najodwazniejsze. Każdy z gatunków trzymam w oddzielnych baniakach w grupach po 5 sztuk z identycznym oświetleniem. L.seticaudata i L.boggessi rzadko wychodzą z pod skały a krewetki L.wurdemanni cały czas ganiają po całym akwarium. Wyjadają żarcie nawet z powierzchni wody...

L.seticaudata są najmniejsze i dlatego najlepiej nadają się do nanorafek.

Moim zdaniem najładniej ubarwione są wurdemanni potem są seticaudata na najbrzydsze z nich są boggessi.

pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje lysmata seticaudata chyba nie czytaly tego artykulu albo dopiero sie aklimatyzuja bo aiptasie maja sie u mnie nadal dobrze chociaz w baniaku powinno byc wspomnianych krewetek 4 sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy te krewetki przy braku aiptasi nie zabiorą się np. za zoa albo inne korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli nie będziesz miał co jeść ugotujesz nawet skórę z buta. One mają tak samo jak nie będą miały nic innego do jedzenia to zabiorą się za zoa. Trzeba je karmić dobrym pokarmem i nic nie będą żarły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwie lysmata kuekenthali z delikatną pomocą cheatodona w tydzień rozprawiły się ze wszystkimi różyczkami... fakt jest taki że chwilowo zawiesiłem karmienie mrożonkami...

myślałem z początku że tych największych o średnicy około 2 cm nie ruszą, ale najpierw poszły te siejące się smakołyczki a dziś nie mogłem zlokalizować tych dużych :) polecam 2 maluchy i po sprawie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co rozumiesz przez dobre pokarmy? artemia? Mam doświadczenie w krewetkach słodkowodnych a teraz dojrzewa zbiorniczek na słone i właśnie spróbuję albo z Lysmata Kuekenthail (bo pojawiło się kilka sztuk Aiptasi) albo z Thor amboinensis o których też słyszałem ze potrafią skubnąć zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

a co rozumiesz przez dobre pokarmy? artemia? Mam doświadczenie w krewetkach słodkowodnych a teraz dojrzewa zbiorniczek na słone i właśnie spróbuję albo z Lysmata Kuekenthail (bo pojawiło się kilka sztuk Aiptasi) albo z Thor amboinensis o których też słyszałem ze potrafią skubnąć zoa

Generalnie artemia to nie jest pokarmem dla zwierząt morskich. Stosuje się ją dlatego że łatwo można "z niej" wyhodować duże ilości drobnego pokarmu dla narybku. Ale pod warunkiem że odpowiednio przygotujesz solowca do wylęgu a wylęganie będziesz prowadzić w odpowiedniej wodzie, temperaturze i przy dość mocnym oświetleniu. Solowce mają jakąś tam wartość przez jakieś 36 godzin od rozpoczęcia wylęgania. Potem trzeba je wzbogacać.

Dobry pokarm: widłonogi, lasonogi, kryl, kawior, wątróbka, krewetki itd oraz różne suche pokarmy przeznaczone dla zwierząt morskich z dużą ilością tłuszczu i witamin. Jeśli krewetki będą karmione nie odpowiednim pokarmem to będą głodowały.

Z sexy krewetkami jest dokładnie tak samo. Jak będą głodowały to będą podżerały zoa żeby nie paść z głodu. Thory jedzą też aiptasie tyle że takie malutkie. Takich o wielkości 5 mm i większych nie ruszą.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak często karmisz krewetki? bo słodkowodne karmie raz na 2-3 dni a czasami rzadziej ale one zawsze jakiś glon skubną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Codziennie. To straszne żarłoki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem je jako wurdermanni ale patrząc na ten temat to chyba lymata boggessi tak ??

post-11106-0-61949500-1420133745_thumb.jpg


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wystarczy porównać ze zdjęciem na przykład z publikacji:

http://www.ingentaconnect.com/content/umrsmas/bullmar/2006/00000079/00000001/art00009#

To napewno nie jest Lysmata wurdemanni. 

Nazwa handlowa nie musi być zgodna z nazwą gatunkową. W handlu wszystkie gatunki krewetek Lysmata z grupy "peppermint shrimp" czyli te krewetki czyszczące, które żywią się między innymi aiptasią są sprzedawane pod nazwą "wurdemanni". 

Kiedyś miałem Lysmata wurdemanni i rozmnażałem je ale niestety po pewnym czasie w kolejnym pokoleniu nie dało się ich rozmnożyć. Nie zdobyłem nowych i dlatego ich nie mam. Ale szczerze mówiąc nie widziałem między nimi różnicy w skuteczności - choć w sumie trudno to stwierdzić. Różnią się ubarwieniem i wielkością ale zachowują się podobnie.  

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo żyją krewetki z rodzaju Lysmata? Jakie są Wasze spostrzeżenia w tej  sprawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.